Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kuranı kerim türkçe okumak ile soru (1 Kullanıcı)

hayal78

Kayıtlı Kullanıcı
herkeze hayırlı akşamlar

malesef biraz bilgileri eksik bir kardeşinizim size danısmak istedigim bir konu var.arapça bilmiyorum bu yüzden evime arapça öğrenebilecegim bi cd seti aldım ancak henüz baslayamadım calısmaya.dün aksam kuranı kerimdeki sureleri arastırırken günlük okumayı niyet ettiğim sureleri toplamaya calsıyordum sonra dedimki içimden neden ben şu sureyi şu kadar sayı okuyacagım bu sureyi bu kadar sayı okuyacagım diye karar vermekle ugrasıyorum dedim baktım kuranı kerimin içinde 114 sure var dedimki en başından baslıyayım bütün sureleri okuyayım internetten okuyacaktım sonra evimde kuranı kerim oldugunu hatırladım gittim onu aldım elime sonrada kuranı kreimi bastan sona okumanın hatim indirmek veya hatim etmek gibi anlamlara geldigine dair yazılar okudum internette buna cok sevindim hiç böyle bi niyette degilken içimden gelen sesin beni böyle bişey yapmaya ittigini düşündüm cok mutlu oldum ancak ben arapça bilmiyorum bu yüzden ilk sureden baslayıp sonuna kadar türkçe okumak zorundayım türkçe okurkende meallerinide okuyacagım ara ara okuduklarım hakkında fikir sahibi olabilmek için

size sorum sudur arapça bilmedigim için kuranı kerimin tamamını türkçe okuyacagım sizce türkçe okumam aynı sonuca götürürmü beni türkçe okuyarak hatim etmiş veya hatim indirmiş sevabını alabilirmiyim.

bu yasda bu kadar bilgisiz oldugum için utanıyorum ama bilmiyorum diyip uzaklasmak yerine öğrenmek istiyorum ve heycanla cevaplarınızı bekliyorum

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
herkeze hayırlı akşamlar

malesef biraz bilgileri eksik bir kardeşinizim size danısmak istedigim bir konu var.arapça bilmiyorum bu yüzden evime arapça öğrenebilecegim bi cd seti aldım ancak henüz baslayamadım calısmaya.dün aksam kuranı kerimdeki sureleri arastırırken günlük okumayı niyet ettiğim sureleri toplamaya calsıyordum sonra dedimki içimden neden ben şu sureyi şu kadar sayı okuyacagım bu sureyi bu kadar sayı okuyacagım diye karar vermekle ugrasıyorum dedim baktım kuranı kerimin içinde 114 sure var dedimki en başından baslıyayım bütün sureleri okuyayım internetten okuyacaktım sonra evimde kuranı kerim oldugunu hatırladım gittim onu aldım elime sonrada kuranı kreimi bastan sona okumanın hatim indirmek veya hatim etmek gibi anlamlara geldigine dair yazılar okudum internette buna cok sevindim hiç böyle bi niyette degilken içimden gelen sesin beni böyle bişey yapmaya ittigini düşündüm cok mutlu oldum ancak ben arapça bilmiyorum bu yüzden ilk sureden baslayıp sonuna kadar türkçe okumak zorundayım türkçe okurkende meallerinide okuyacagım ara ara okuduklarım hakkında fikir sahibi olabilmek için

size sorum sudur arapça bilmedigim için kuranı kerimin tamamını türkçe okuyacagım sizce türkçe okumam aynı sonuca götürürmü beni türkçe okuyarak hatim etmiş veya hatim indirmiş sevabını alabilirmiyim.

bu yasda bu kadar bilgisiz oldugum için utanıyorum ama bilmiyorum diyip uzaklasmak yerine öğrenmek istiyorum ve heycanla cevaplarınızı bekliyorum

selamunaleykum değerli din kardeşim.. öncelikle hoşgeldin demek istiyorum.. bizimle böyle bir konuyu paylaştığın için de Allah razı olsun inşallah biz de sizinle birlikte öğreneceğiz..
birşeyi anlayamadım yalnız.. türkçe'den kastınız mesela bismillahirrahmanirrahim, elhamdülillahi rabbil alemin gibi mi yoksa
Rahman ve Rahim olan Allah ın adıyla, hamd alemlerin Rabbi'nedir gibi mi?

hayal78

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykümesselam ve allah hepimizden razı olsun insallah amin
türkçeden kardeşim suydu örnegin ilk suremiz olan fatihandan baslıycam ve şöyle

Elhamdü lillâhi rabbil’âlemîn. Errahmânirrahîm. Mâliki yevmiddîn. İyyâke na’büdü ve iyyâke neste’în. İhdinas-sırâtal müstekîm. Sırâtallezîne en’amte aleyhim gayrilmagdûbi aleyhim ve leddâllîn.

devam edicem.sonra türkçe mealini okuycam hangi ayetlerin neyi ifade ettigini anlayabilmek için sonra ikinci sureye bakaraya geçicem onuda yanı sekilde okuyup bu sekilde bitirmeyi diliyorum insallah eger basarabilirsem ve hatim indirmek veya hatim etmek gibi sevaba bu sekilde nail olabilceksem farz ibadetlerim dısında kalan zamanlarımda bu sekilde ibadet etmeye niyetliyim suan

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykümesselam ve allah hepimizden razı olsun insallah amin
türkçeden kardeşim suydu örnegin ilk suremiz olan fatihandan baslıycam ve şöyle

Elhamdü lillâhi rabbil’âlemîn. Errahmânirrahîm. Mâliki yevmiddîn. İyyâke na’büdü ve iyyâke neste’în. İhdinas-sırâtal müstekîm. Sırâtallezîne en’amte aleyhim gayrilmagdûbi aleyhim ve leddâllîn.

devam edicem.sonra türkçe mealini okuycam hangi ayetlerin neyi ifade ettigini anlayabilmek için sonra ikinci sureye bakaraya geçicem onuda yanı sekilde okuyup bu sekilde bitirmeyi diliyorum insallah eger basarabilirsem ve hatim indirmek veya hatim etmek gibi sevaba bu sekilde nail olabilceksem farz ibadetlerim dısında kalan zamanlarımda bu sekilde ibadet etmeye niyetliyim suan

Rabbim niyetinde muvaffak eylesin ablacım.. (bu arada ablacım dedim ama eğer erkek iseniz lütfen düzeltin sürçü lisan ettiysem affola)
fetva vermek bana düşmez sadece nacizane bilgimi paylaşmak istiyorum. bugün kullanıdığımız latin harfleri arap alfabesiyle çok az benzerlik göstermekte. yani arapçada olan bir çok harf türkçe okunan latin alfabesinde yok o yüzden genizden çıkartılması gereken "min şerri ma halak" ta yarattıklarının şerrinden demek iken
eğer halak'ı genizden çıkarmadan okursanız berber anlamına gelir. bu sebeple yanlış manalar çıkar.
kuranı kerimi dinleyerek hatmedebilirsiniz.. hem bu arada seslere çalışırsınız. eğer elinizde yoksa ben size gönderebilirim..
selam ve dua ile..

hayal78

Kayıtlı Kullanıcı
denizhkn

bayanım kardesim o yüzden hitap seklinde bir yanlıslık yok bilakis cokda memnun oldum

yazdıkların bana cok mantıklı geldi telaffuz hatalarına maruz kalıpda hem beyhude bir caba vermek istemem hemde en önemlisi olan kraunı kerimin ayetlerini yanlıs yanlıs okuyup sevab girecegim derken günaha girmek istemem.bu yüzden sanırım benim için arapçayı biran önce ögrenmem en iyisi olucak bir arkadasım bir ders özetinin altına bir ayet yazmıs mealide ''elindeki imkanları degerlendirmek kullanmak müslümana farzdır'' mıs ama hangi sure hangi ayetti unuttum şimdi.bu aytten yola cıkarak ben en iyisi aldıgım arapça öğreniyorum cdlerime baslıyayım ancak senin yazdıgın kuranı kerimi dinleyerek hatim edebilirsin hemde böylece seslerede calısırsın cümlen benim için müthiş bir sevinç oldu en azından arapçayı ögrenene kadar (insaallah) dinleyerek hatim edebilirim bunun için google da bulasbilirsem hemen indirecegim bulamassam senden yardım isteyebilirim sanırım

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
ablacım ben şimdi düğüne gidiyorum ailemle birlikte o yüzden geldiğimde ben sana kuranı kerimin hatimini gönderirim inşallah link olarak olmadı başka çözüm buluruz Allah ın izniyle.. elimde çok güzel var çünkü sesler çok net okuyan hoca maşallah çok güzel okumuşş faydalanmanı isterim ama inşallah gelince olur mu güzel ablam.. görşmek dileğiyle selametle kal Allah a emanet ol

hayal78

Kayıtlı Kullanıcı
cok memnun olurum Allah binlerce kez razı olsun insallah senden amin.selametle inşallah

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
ablacım sen yine de araştır belki hoşuna giden olur ama bulamazsan bende var dediğim gibi gelince gönderirim inşallah.. olmadı sitelere bakarım ben bulursam onları linklerini gönderirim inşallah.. yani o konuda sıkıntın olmasın ablacım.. sen yeter ki iste.. Rabbim sana tüm güzel kapılarını açar..hatta çok güzel bir program da var elimde istersen onu da gönderirim çocuklar için ama biz de yeni öğrenen çocuklar değil miyiz zaten:)
Gelince ayrıntılı konuşuruz inşallah ablam.. Allah a emanet ol Selam ve Dua ile..

hayal78

Kayıtlı Kullanıcı
denizhkn

ben şimdi google dan indirdim 2-3 farklı sesli kuranı kerim hatim pogramı ama sendeki programıda bilgisayarımda bulundurmak istiyorum bu yüzden müsait olduğunda bana ulaşmanı bekliycem
hayırlı aksamlar

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum ablacım biz geldik...braz geç oldu yatmışsındır belki ama.. ben yine de yazayım dedim:)

hayal78

Kayıtlı Kullanıcı
hosgeldiniz ablam
yok bekliyordum yatmadım ama sitede 5 dk aktif olmassan oflıne görünüyosun sanırım :)

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
ablacım bulduğun kuranı kerimlerin hangi siteden olduğunu gönderebilir misin belki bendekiyle aynıdır bir bakayım hem belki senin buldukların daha güzeldir..

hayal78

Kayıtlı Kullanıcı
tabiki ama istenilen 50 msj sayısına ulasmadıgım için limkleri yayınlamıyor site söyle yazıp yolluyorum

farz. blogcu .com

www .hatimindir. net

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
tamam ablacım.. gönderdiğin linke baktım ordan dinleyebiliyorsan bir sıkıntı yok bendeki hatim winamp şeklinde yani sadece ses kaydı diyeyim.. cüzlere ayrılmış şeklinde... ben de bakayım biraz nete güzel birşey bulursam göndereyim olur mu çünkü bendeki hatim dosya halinde imiş... eğer içime sinen bulursam göndereyim benim göndermeme de gerek kalmaz:)

hayal78

Kayıtlı Kullanıcı
tamam ablam cok memnun oldum ilginden dolayı yarından itibaren kuranı kerimi netten dinlerken kendim kuranı kerimden den gözle takip ederek baslıycam insallah bütün aksam bu şkeilde bir ibadetin hatim sayılıp sayılmayacagını arastırdım ve hepsindede olumlu cvblar aldım ve bu fikirde senden kaynaklandı yapacagım ibadetin sevabında payın var dolayısıyla allah binlerce kez razı olsun senden hayırlı geceler

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
olur mu ablacım öyle şey.. sen de olsan aynı şeyi yapardın.. yalnız ben sana bendekini gönderirim sözü verip bu zamana kadar beklettim seni onun için üzülüyorum.. bir an ben sanki sadece bende varmış gibi düşündüm.. netten bulunmazmış gibi.. sonra da pişman oldum:( hakkını helal et ablacım bu saate kadar beklettim seni.. ama dediğim gibi internetin var nasılsa sıkıntı olmayacaktır.. en kısa zamanda kuranı kerimi okumayı öğrenme haberlerini bekliyoruz.. duanı eksik etme ablam..
bizim dualarımız seninle
Selamunaleykum..

hayal78

Kayıtlı Kullanıcı
yok öyle düşünme sakın bekletmeke ne demek verdiğin fikirle bugün yola cıktım benim indirdiğim program işimi görüyor şimdilik hatta bugün ilk cüz ümü bitirdim çok şükür.

ve verdiğin adreside ekledim hayırlı akşamlar

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
tamam ablacım sevindim öyleyse.. inşallah hayırlısı ile öğrenirsin sonra bilgilerini bizimle paylaşırsın biz de öğreniriz... ben bu akşam iş görüşmesi için yola çıkıyorum inşallah ablacım duana ihtiyaacım var duanı eksik etme.. güzel haberlerini bekliyorum..
Selam ve Dua ile..
Selamunaleykum..

hayal78

Kayıtlı Kullanıcı
inşallah ablam

bugün ikinci cüz imi bitirdim allahın ziniyle.ve akşamüstü 1995 yılından beri cok istediğim bir dileğime kavustum ve doğal olarak bunu dünden beri dinleyerek ve gözlerimle takip ederek bitirdiğim 2 cüz ime bağladım allahın mucizesiydi benim için.yüce rabbim ayırmasın yolundan inşallah bizleri amin.

iş görüşmen için hakkında hayır getirecekse inşallah hiç yorulmadan üzülmeden o işi sana nasip etsin rabbim dualarım seninle selametle git inşallah

ozdenozgur

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Hayal 78 kardeşim ;

Müzzemmil suresinin aşağıya yazacağım ayetlerine bir bakalım.Bu ayetler Yüce rabbimizden peygamberimize söylenmiştir özellikle

müzzemmil 3. Gecenin yarısını ayakta ol yahut bundan biraz eksilt!
müzzemmil 4. Yahut buna biraz ekle! Ve Kur'an'ı agır agır, düsüne düsüne oku!

4. ayetin sonundaki kuranı ağır ağır,düşüne düşüne oku sözünden bir arabın ne anladığını düşünelim.Arabın dili kuran dili olduğundan kuranı okurken anlamını da anlayacaktır.Yani arap için anlamada bir zorluk yoktur.O ağır ağır okuyacak çünkü anlamaya çalışacaktır.Yani yüce Rab'bim ağır ağır oku derken anlamamız için bunu söylemiştir.Ama bana gelince arapça olan Kur'an'ı ağır da okusam anlayamam hızlı da okusam anlayamam.Ancak ilahi okunuşu bana haz verir.Duygulanırım o kadar.Birebir Allah'ın dediklerini okuyarak anlama şerefi yalnız araplara ait mi dersiniz.Yani Rab'bimiz Araplara siz kolayca okuyup anlayın başka milletler de zorluk çeksinler mi demiştir.Rahmeti kainata yayılan Allah'ım için bunu söylemek Allah indinmde çok yanlış olmaz mı.O zaman bunu bir çözümü vardır elbette.
bunu uzun uzun düşündüm.Aklıma Elmalılı Hamdi Yazır geldi.O arapçayı araptan bile iyi bilirdi.Benim için bir meal yazdı.Yani benim arabistana gitmeme gerek yoktu,Elmalılı bunu benim gibi yoksullar için yapmış harika bir meal yazmıştı.Mealler hakkında söylenen bütün olumsuzlukları bir tarafa bırakarak bir meal edinmeliydim.Ama KurAn'dan dayanak aradım ve buldum. Bakınız aşağıya yazacağım ayetler ne diyor birazını yazacağım ,çünkü kur'an her yeri geldiğinde pek çok yerde bizi bu ayetlerle uyarır.

müzzemmil 19. Bu, bir ögüt verici, düsündürücüdür. Dileyen, Rabbine dogru, bir yol edinir.
müddessir 49. Ne oluyor onlara da ögüt verip düsündüren seyden yüz çeviriyorlar?
müddessir 54. Hayır, is, sandıkları gibi degil! O bir ögüt verici/bir düsündürücüdür.
müddessir 55. Dileyen düsünür onu, ögüt alır.
kalem 52. Oysaki o Zikir/Kur'an âlemler için bir ögütten baska sey degildir.
zuhruf 44. Gerçek su: Bu Kur'an sana ve toplumuna elbette ki bir hatırlatıcı/bir düsündürücü/bir seref/bir ögüttür. Bundan sorumlu
tutulacaksınız.
furkan 30. Resul de şöyle der: "Ey Rabbim, benim toplumum, bu Kur'an'ı terk edilmis/dıslanmıs halde tuttular."
furkan 52. Artık inkârcılara boyun egme, onlara karşı Kur'an ile zorlu bir cihat aç.

Bu ayetlere dikkatle baktığımızda hep Kur'andan öğüt verici kitap diye söz edilir.Düşündürücü bir kitap diye söz edilir. Yani Kur'an kendisini mutlaka anlamamızı söyler.Nasıl anlayacağız ,Elmalılı mealini yada başka bir meali alarak anlamını okuyacağız.Allahım zuhruf 44. ayette bundan sorumlu tutulacağımızı da söylüyor.Ben bu ayeti anladığımda korkuyla ürperdim.Yani dedim şimdi ölsem.Allah bana dese ki :Ben sana öğüt veren bir Kur'an yolladım ,söyle bakalım hangi ayetlerden öğüt aldın.Şöyle 200 ayet söyle.Olmadı 100 ayet söyle,olmadı 10 ayet söyle.Eyvah dedim.Ben daha her namazda okuduğum fatihanın anlamını bile bilmiyorum.Hemen bir meal aldım ve okumaya başladım.
Yani Allahım oku bakalım arapçasını ne anladığını söyle demeyecektir bana. Çünkü ben arap değilim.Bu soru araba sorulabilir ama bana sorulamaz.Neden arapça öğrenmedin de denemez o zaman herkesin arapça öğrenmesi gerekir ki bu imkansız ve akla aykırı.
Allah resulüne Kur'anla kafirlere cihat aç diyor.Elbette yüce Peygamberimiz Kur'an kitabıyla kafirlerin başına vurmamıştır.O anlamıyla kafalarına vurmuştur.Kur'anla öğütler vererek kafalarına vurmuştur.Peki bize niye meal okumanın önemini kavratmazlar bir düşünelim bunu.
Canım kardeşim sen bu konularda bilşgisizim diyerek Allah'ın çok sevdiği alçakgönüllülük meziyetini ortaya koymuşsun zaten.Sana benim gibi günahları dizboyu biri nasıl yararlı olur ki.Ne bana ne başkasına değil Bir meal alıp okuyarak KurAn'a sor.Göreceksin Allah nasıl bir aldığını bin ile karşılayacak.
Allah'a emanet ol .Sığınılacak tek liman odur.Ve dediği gibi Kur'an'ın ipine sıkı sıkı sarıl ve ne sağa bak ne sola.Kur'an sana yeter.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt