Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kuranda çelişkiler varmı?? (1 Kullanıcı)

fidan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Ağu 2006
Mesajlar
947
Tepki puanı
0
Puanları
0
kuranda çelişkiler var mı?

--------------------------------------------------------------------------------

maide-5-51. Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez.

maide-5-14. "Biz hıristiyanlarız" diyenlerden de kesin sözlerini almıştık ama onlar da kendilerine zikredilen (verilen öğütlerin veya Kitab'ın) önemli bir bölümünü unuttular. Bu sebeple kıyamete kadar aralarına düşmanlık ve kin saldık. Yakında Allah onlara yaptıklarını haber verecektir.

maide-5-69. İman edenler ile yahudiler, sâbiîler ve hıristiyanlardan Allah'a ve ahiret gününe (gerçekten) inanıp iyi amel işleyenler üzerine asla korku yoktur; onlar üzülecek de değillerdir.

maide-5-82. İnsanlar içerisinde iman edenlere düşmanlık bakımından en şiddetli olarak yahudiler ile, şirk koşanları bulacaksın. Onlar içinde iman edenlere sevgi bakımından en yakın olarak da "Biz hıristiyanlarız" diyenleri bulacaksın. Çünkü onların içinde keşişler ve râhipler vardır ve onlar büyüklük taslamazlar.

bakara-2-62. Şüphesiz iman edenler; yani yahudilerden, hıristiyanlardan ve sâbiîlerden Allah'a ve ahiret gününe hakkıyla inanıp sâlih amel işleyenler için Rableri katında mükâfatlar vardır. Onlar için herhangi bir korku yoktur. Onlar üzüntü çekmeyeceklerdir.

hac-22-17. Mümin olanlar, yahudi olanlar, sâbiîler, hıristiyanlar, mecûsîler ve müşrik olanlara gelince, muhakkak ki Allah, bunlar arasında kıyamet gününde (ayrı ayrı) hükmünü verir. Çünkü Allah her şeyi hakkıyla bilendir.bunu bir siteden aldım çok çarpıcı yorumlar yapılmıştı bende sizin fikirlerinizi almak istedim !?
 

tebessum

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Tem 2006
Mesajlar
120
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: kuranda çelişkiler varmı??

Haşa ve kella..Kardeşim ben hiçbir çelişki göremedim bu ayetlerdede kuranda bulunan tüm ayetlerdede.Görmemde imkansız zaten..bunları savunanlar ya imanı zayıf bir arayış içinde olan kişilerdir yada karşı zihniyetlerdir.Kuranın içinden bir bölüm alıp onun hakkında manalı manasız yorum yaparlar.Kuran Allah kelamıdır ve Hakk'ın söylediği her söz haktır.Hiç bir çelişki bulunamaz.Bakın anlamayanların yalnız meal okumasını tavsiye etmiyorum.Tefsiriyle beraber okuyun.
 

fidan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Ağu 2006
Mesajlar
947
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: kuranda çelişkiler varmı??

HAKLISIN KARDEŞİM YORUMLARDA O ZİHNİYETTE İDİ ZATEN AMA BAZILARININ BUNLARDAN ETKİLENİP ÇELİŞKİYE DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRDÜM YANİ AYETLER HADİSLER YANLIŞ YORUMLANIP İNSANLAR KANDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR
 

tebessum

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Tem 2006
Mesajlar
120
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: kuranda çelişkiler varmı??

5-MAİDE

14- İsrailoğulları böyle olduğu gibi "biz hıristiyanlarız" diyenlerden, kendilerine "hıristiyan" adı veren, hıristiyan oldukları iddiasında bulunan hıristiyanlardan da biz öylece söz almıştık. Bunlar da İncil gereğince Allah'a ve peygamberlerine iman edecekler, Tevrat ve diğer Allah'dan inen kitaplar ile amel edeceklerdi ki, bu arada hak ruh olan Hatemü'l- Enbiya (Peygamberlerin sonuncusu) Resulullah Efendimiz de -özellikle- dahil idi. Fakat çok geçmeden bunlar da sözlerinden, kendilerine anılıp hatırlatılan şeylerden mühim bir kısmını, en çok haz ve nasib alacakları esaslı noktaları terkedip unuttular, anlaşmalarını bozdular, bu cümleden olarak Allah'ı birlemek (tevhid) ve hak ruh olan son Peygamber'e iman bu aradadır. Unuttuklarından biz de aralarında kıyamete kadar kin ve düşmanlığı kışkırttık. Birbirlerini küfre nisbet edip kin ve nefret saçtılar, birbirlerinin kanlarını döktüler, kıyamete kadar da dökeceklerdir, ne yaptıklarını, ne sanat işlediklerini de Allah ileride kendilerine haber verecektir. O zaman sanatlarının cezasını görecekler, acısını tadacaklar, ne yaptıklarını anlayacaklardır. Bu cümle, şiddetli bir azab ile korkutma ve tehdittir. Nitekim dilimizde de: "Ben sana bu yaptığını anlatırım" demek, şiddetli bir tehdit ifade eder. "Allah" isminin açıkça geçmesi de büyüklük terbiyesi içindir. Yaptıklarına "sanat" denilmesi de iki nükteyi içerir ki, önce bunların bu kötü işlerde becerikli olduğunu, andlaşmayı bozmayı, kitabı ihmal etmeyi, kin ve düşmanlık saçmayı ve daha birtakım kötülükleri sanat edindiklerini bildirir. İkinci olarak, bunların sanayi ile öğündüklerine işaret ederek, yahudilerin ticaret sevdasıyla dini, Allah'ı ve ahireti unutmaları çoğunlukla ticarette zarar ve ziyan ile tasvir olunduğu gibi; bunların da sanat sevdasıyla Allah'ı, peygamberi, din ve diyaneti unutmaları zararlı bir sanat olarak tasvir edilmiştir.

Azab etme ve cezalandırmanın "haber verir" diye "tenbie", yani haber verme ve bildirme ile ifade edilmesi de bunların yaptıkları kötü, işlerin ahirete ait neticeleriyle hakikatinden "Dünya hayatından sadece (görünen) dış yüzü bilirler, ahiretten ise onlar tamamen gafildirler" (Rum, 30/7) âyeti gereğince gafil bulunduklarına ve başlarına kıyamet kopmadan fenalıklarını anlamayacaklarına işaret eder. Bütün bunlarla beraber bu cümlede, gelecekteki hitaplar ve beyanları destekleyici bir söz ve hazırlama mânâsı da vardır. Zira bu arada yaptıklarının bazıları haber verilecektir. Bunun için bu noktada her iki kitap ehline hitabı yöneltmek ile buyuruluyor.

maide 69

Şunda şüphe yoktur ki bütün iman edenler, yani münafıklar da dahil olmak üzere görünüşte iman etmiş olan, müslüman adını taşıyanlar, yahudi olanlar, aynı şekilde sâbiîler (yıldızlara tapanlar) hıristiyanlar, bütün bunlardan, her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman edip imanının gereğine yaraşır güzel işler yaparsa, bunlara ne bir korku vardır, ne de bunlar üzülürler. Görülüyor ki bir benzeri Bakara sûresinde geçen bu âyette önce iman edenler ve yahudiler, hıristiyanlar, sâbiîler diye dört sınıf zikredilmiş ve bu şekilde yahudiler, hıristiyanlar, sâbiîler, müminlere karşılık ve şu halde müminden başka olarak gösterilmiş ve sonra Allah'a ve ahirete iman edip güzel amel yapanların korku ve hüzünden kesin olarak âzâde olacakları da müjdelenmiştir. Bundan ise bu vaad ve müjdenin bu dört sınıftan ancak müminlere mahsus olduğu ve yahudiler, hıristiyanlar, sâbiîler bu üçünün bu müjdeden hariç bulundukları ve bununla beraber bunlar da iman ederlerse müminler sınıfına dahil olup aynı vaad ve müjdeye nail olacakları ve şu halde bunların da ümitsiz olmayıp hemen tevbekâr olarak iman ve güzel amel yapmaya girişmelerinin lüzumu anlaşılacağı açıktır. Zira "mümin ve mümin olmayan her kim mümin ise bahtiyardır" denilince bu bahtiyarlık mümine tahsis edilmiş ve mümin olmayan istisna edilmiş olur. Ve "mümin ve mümin olmayan her kim mümin olursa bahtiyar olur" denildiği zaman da mümin olmayana iman teklif edilmiş ve bu şart ile ona da bahtiyarlık vaadolunmuş olur. İşte bu âyetin gayet açık ve âşikâr olan mânâsı ve sevkedildiği yönü (mâ sîka lehi) budur. Ve bunun içindir ki, yukarda olduğu gibi, bundan sonraki âyetlerde de bu üç sınıfın küfürleri ve iman kabiliyetleri açıklanmıştır.
 

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Haz 2006
Mesajlar
2,046
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: kuranda çelişkiler varmı??

sa. sevgli kardeşlerim kuran da çellişki yoktur kuran ı kerimin bu ayetlerini nezaman nasıl nerde niçin indigi ? soruları önem arz eder en iyisi sen siteden degil bu kuran ayetlerini tevsirden araştır kardeşim s.a. ALLAH RASULÜ BUYURUYOR Kİ EGER BİR KONUDA TAKILDIYSANIZ OYU BİR KENARA BIRAKIN YOLUNUZA DEVAM EDİN. BEN SİZE TAVSİYEM BU KONUDA ALLAH C.C. VARLIGINA VE BİRLİGİNE TEHLİKE SOKACAK HER DÜŞÜNCE ŞEYTANDANDIR...
 

fidan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Ağu 2006
Mesajlar
947
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: kuranda çelişkiler varmı??

BENİMDE ÖYLE BİR ŞÜPEM YOK ZATEN KARDEŞLERİM BEN BUNU BİR SİTEDE BULDUM BANADA ÇOK SAÇMA GELDİ YANİ BELLİ AYETLERİN BELLİ KISIMLARI ALINIP DİĞERİYLE ZITMIŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR
TAVSİYELER İÇİN SAĞOLUN ALLAH RAZI OLSUN
 

AMMAR79

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Ağu 2006
Mesajlar
46
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: kuranda çelişkiler varmı??

KUR-AN'DA ÇELİŞKİ YOKTUR İNANALAR İÇİN ŞÜPHESİZ KARDEŞLERİM.AMA ŞU GERÇEĞİDE UNUTMAMAK LAZIMKİ BAZI ÇIKAR ÇEVRELERİNİN AMAÇLARINA ULAŞMAK İÇİN KULLANDIKLARI Bİ YOL BU.VE ŞU DA BİR GERÇEKKİ EN AZINDAN ŞAHSIM ADINA KONUŞABİLİRİM KUR-AN'I TAM MANASIYLA ANLAMAK VE YORUMLAMAK YETERLİLİĞİNE SAHİP DEĞİLİM. BİRAZ DA BU YÖNÜYLE BAKMAK LAZIM.S.A.
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt