Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an insan için konuştu güzel düşünmek güzel davranmak-12. BÖLÜM (1 Kullanıcı)

ozdenozgur

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Şub 2008
Mesajlar
60
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
73
22-BOLLUKTA VE DARLIKTA


Öfkelenmek...Sinirlenmek…Kızmak…Sayısız kavga döğüşün,sayısız cinayetin,sayısız aşağılamanın,sayısız incitmenin,sayısız kalp kırmanın,hatta darpsız zulmün kod adları değil mi ? Güçlü olanın ya da kendini belindeki tabanca ile güçlü sananın ,cebindeki çakı muşta susta ile güçlü olduğunu sananın zalimlik kodları değimli bu üç kelime.Daha baştan suçlu olmayı ,haksız olmayı içine sindirmek değil midir.Karşındaki haksız bile olsa güzelce konuşmak varken,ona davranışının yanlışlığını anlatmak varken,öfke niye.Haklı bile olsan öfkelenip bağırıp çağırdığın an haksızsın.Çünkü kimsenin kimseye öfkelenmeye,sinirlenmeye,kızmaya hakkı yok.Bu ufacık bir çocuk ya da dede olsa bile .Özellikle cahilliği diz boyu olan erkeklerin kadınlara uyguladıkları bu üç kelimelik sürekli zulüm,hele bunun bir de dinen doğru olduğunun savunulması zalimliğin ta kendisidir.Erkekler bunun hesabını veremeyeceklerdir.Kadına potansiyel namussuz gözüyle bakan ve sürekli baskı uygulayan ,özgürlüklerini kısıtlayan,bu arada kendisine sınırsız özgürlük tanıyan,ve asıl güvenilmez davranışları kendisi sergileyen erkek bunların da çoğunu dine dayandırarak haklı çıkmaya çalışmaktadır ki zalimliğin şeytancasını yapmaktadır.Kur’an erkeklerin haklarını koruma kadınlara zulmetme kitabı haline getirilmiştir.Erkeklerin bu konularda hesapları çok zordur.Hiç kimse düşünmüyor ki erkekler kadınlarla kadınlar erkeklerle sınav olmaktadırlar…
Erkeğin eli bir bollaşmaya görsün gözü dışarıdaki kadınlardadır.kadının eli bollaşırsa da aynı.Bir de bunun tersi var yoksulluk.Erkeği zulmün çekici yapar.Zorlukların acısını karısından çocuklarından çıkarır.Kadın da erkeğe karşı gelemeyince basar dayağı çocuklarına.Ahlak ta tavsadıkça tavsar.Yoksul her türlü yanlışa açık hale gelir.
Oysa insanın öfkesini yutabilmesi kadar insanı yücelten ne olabilir ki.Öfkesini yutan kişi baştan yukarda saydığımız her kötülüğü önlemektedir.Bu az bir şey midir ? Bu çok şeydir.Hem de pek çok şeydir.Bu yücelmedir,sevgidir saygıdır,bilinçtir,kontroldur,özveridir,farktır,dinin güzelliğidir,Allahı yanında bilmektir,kendini bilmektir,zulümden kaçınmaktır,kalpleri fethetmektir,iyi komşuluktur,iyi ebeveynliktir,iyi patronluktur,iyi işçiliktir.iyi politikacılıktır,Özetle iyi insanlıktır.Hadi canım sen de demeyin.Gerçekten öfkelenmeden kızmadan sinirlenmeden yaşamaya çalışan insan budur ve bu insan her güzel şeye layıktır.
Bu insanların en büyük özellikleri affedici olmalarıdır.Çünkü onlar Allah’tan af bekleyip dururlarken nasıl zalim olabilirler ki…Affetmenin güzelliğini tadan ve yaşamına affediciliği sokan insan ne kadar mutludur aynı zamanda mutsuzdur.Mutsuzluğu diğer insanların her gün gözünün önünde zalimlik yapıp durmalarından ve bunu engelleyememesinden ileri gelmektedir.O affetmenin yüceliğini bilmektedir.Diğer insanlar da bu güzel yüce duyguyu tatsın istemektedir.Bu tür insanların fakiri de zengini de adeta hayırlarda yarış halindedirler.Gücüne göre fakir bunu bir tas yemekle yaparken zengin okul yaptırır.Ve sanırım bir tas yemekle bir okul ancak iyiliklerde eşittir…
Ve gene aynı durağa geliyoruz.Onlar güzel düşünüp güzel davranan insanlardır.Allah ta güzel düşünüp güzel davrananları sever…Ali İmran suresinin 134 ve 148. ayetlerinin dediği gibi.

ali İmran 134. Onlar bollukta ve darlıkta infak ederler. Öfkelerini yutanlardır onlar, insanları affedenlerdir. Allah, güzel düsünüp güzel davrananları sever.
ali İmran 148. Allah da onlara, hem dünya nimetini verdi hem de âhiret sevabının en güzelini. Allah, güzel düsünüp güzellik sergileyenleri sever.

Bir de Ahzab suresinin 29. ayetlerini yorumsuz ekliyelim mi…

Ahzab 29, "Yok eger Allah'ı, resulünü ve âhiret yurdunu istiyorsanız bilin ki, Allah sizin güzel düsünüp güzel hareket edenlerinize büyük bir ödül hazırlamıstır.

Bir de apaçık olan Nisa suresinin 85. ayetini yazalım mı:

Nisa 85. Kim güzel bir ise aracı olursa ondan ona bir pay vardır. Kim kötü bir seye aracı olursa ondan da ona bir pay vardır. Allah herseye, herkese gıda ulastırır, Mukît'tir.

Ve maide suresinin 93. ayetini dinleyelim mi ?

Maide 93. İman edip hayra ve barısa yönelik isler yapanlara; bundan böyle korunup iman ederek iyi isler yaptıkları, sonra takvaya sarılıp imanda kemale erdikleri, sonra bir mertebe daha korunup güzellikler sergiledikleri takdirde, daha önce tatmıs olduklarından ötürü hiçbir günah yoktur. Allah, güzel düsünüp güzel davrananları sever.

Allah güzel düşünüp güzel davrananlardan eylesin.Böyle dualar elbette iyidir,iyidir de sen aklını kullanıp yüreğine danışıp güzel düşünüp güzel davranmak istemez de zalim olursan Allah sana ne yapsın.Bedava dua yerine çile çekmeye ne dersiniz.


İsmail uysal özden özgür
13 ağustos 2009-İZMİR
ANTOLOJİ.COM ŞAİRİ

DOSTLARIM BU BÖLÜMLER SONA ERDİ
NE DİYEYİM.GÜZEL DÜŞÜNÜN GÜZEL DAVRANIN.SELAMLAR SAYGILAR
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt