Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an insan için konuştu güzel düşünmek güzel davranmak-11. BÖLÜM (1 Kullanıcı)

ozdenozgur

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Şub 2008
Mesajlar
60
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
74
20-KURBANIN OLAYIM YAVRUM ,NİYE ASTIN KENDİNİ ?


Şimdi kurban olayı üzerinde biraz daha düşünelim,Ayetlere bakalım ki yanılıp bizi aldatanlara aldanmayalım.Önce farz nedir düşünelim.Farz Yüce Rab’bimizin açıkça emrettiği bizim de yapmam diyemeyeceğimiz şeylerdir.Yapmazsak Allah’ın emrine karşı gelmiş oluruz.
Gelin de Hacc suresinin 36. ayetine bir bakalım
HACC 36. Biz o büyükbas hayvanları da sizin için Allah'ın kutsallık nisanları arasına koyduk. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar sıralanmıs halde ayakları üzerine dururken, üzerlerine Allah'ın ismini anın. Yanları yere yaslandıgı zaman da onlardan yiyin; isteyen yoksulu da istemeyen yoksulu da doyurun. Allah o hayvanları sizin hizmetinize verdi ki, sükredebilesiniz.
Bakınız orada ne diyor:İsteyen yoksulu da istemeyen yoksulu da doyurun.O zaman birinci olarak yoksul kurban kesmemiş oluyor.Bundan iki şey anlaşılır.Bir fakir kurban kesmeyecektir iki farz herkese emir olduğundan kurban herkese emir olmadığından farz da olamaz.Değil mi?Bakın isteyen yoksulu da istemeyen yoksulu da doyurun dediğine göre farz olamaz.Örnek verelim.Namaz için der ki:Namaz vakti belirlenmiş ve üzerinize farz kılınmış bir ibadettir.Bakın kimseyi ayırmıyor.Bu nedenle hiçbir mezhep kurbana farz demiyor.Vacip diyen sünnet diyen var.Ama farz olmadığı kesin.Zaten açık açık söyleniyor Allah için yoksullara et verin.Allah’ımız diyor ki onun eti kanı bana ulaşmaz ,ulaşacak olan sizin yardım seven Allah’ı unutmayan insanlar olmanızdır. Kısaca ey parası bol zenginler: Rabbena hep bana demeyin, yoksulların da sizin gibi proteine ihtiyaçları var, kurban kesin ve onlara verin diyor.Diyanet ne dedi bir bakalım:

Diyanet işlerinin sanırım 2001 yılında Tarabya Oteli'nde basına kapalı yapılan Yüksek Din Şûrası'ndan çıkan sonuç ne idi? Kurban Allah buyruğu değil, Peygamber emridir. Yani farz değildir. İsteyen keser, ama diyanet bunun basına yansımaması için elinden geleni yaptı. Onları da Yüce Yaradan'a havale edelim.

Aşağıya kurbanla ilgili bazı alıntılar koyacağım,bir göz atın ve kendinize uygulayınSual: 96 gr. altını olanın, borcu varsa, kurban kesmesi gerekir mi?
CEVAP
Borcu olan, borcunu çıkardıktan sonra 96 gramdan az olursa , kurban kesmesi gerekmez.Sual: Kurban nisabı 96 gr. ama neden bazıları 80 gr. diyor?
CEVAP
Nakli esas almadıkları için yanlış konuşuyorlar. Borçlarınızı düştükten sonra altın miktarı 96 gramı bulunca kurban kesilir.


İhtiyaç eşyaları kurban nisabına dahil edilmez. İhtiyaç eşyası demek, kıymetleri ne kadar çok olursa olsun, bir ev, bir aylık yiyecek, her yıl evdeki 3 kat elbise, çamaşır, evde kullanılan eşya ve aletler, binecek vasıtası, meslek kitapları ve ödeyeceği borçlarıdır. Yani arabam var evim var diye eşyam çok diye kurban kesilmez.Kurban kesmek; kurban bayramı günlerinde hür, mukim (seferî olmayan), akıllı ve büluğ çağına erişmiş, Müslüman ve aslî ihtiyaçları ile borçlarından başka –üreyen olsun olmasın– en az 200 dirhem (560 gr.) gümüş veya yaklaşık 85 gram altın ya da bunun değerinde paraya yahut mala sahip bulunan kimselere gerekir


Şimdi bir hesap yapalım.Daha doğrusu 3 hesap yapalım.Altının gramı 7 ağustos 2009 gününe göre 45 milyon lira

45x96= 4 milyar 320 milyon
45x85= 3 milyar 825 milyon
45x80= 3 milyar 600 milyon

Yani en az 3 milyar 600 milyon en fazla 4 milyar 320 milyon paran olacak ,hiç borcun olmayacak.Bu miktar nakit para ,altın yada gümüş olarak sende fazladan duracak.Eğer varsa buyur kardeşim kes o zaman.Demek ki bu memlekette neredeyse herkesin 4 milyar parası fazladan evde ya da bankada duruyor.Fakiriz diye de yalan söylüyorlar.Çünkü nerdeyse herkes kurban kesiyor.Kurban kesemeyen ailenin çocuğu da kendisini asıyor.Yorum sizin…
Yıllardır nesep miktarı farz mı vacip mi sünnet mi kavgası yapan Müslüman alemi ipin ucunu kaçırmış özü unutmuş durumda.İpin ucu şu:Zenginsen et alamayan Müslüman kardeşlerinin de yemesi için ve Allah için, O’nu anmak yüceltmek için ,kurban kesip dağıtacaksın,sonra bu zenginliği sana veren Allah’a şükredeceksin. Eti alan yoksul da sana duacı olacak bu eti veren Allah’tır deyip O Yüce Rab’bine dua edecek.Ey kardeşim yıllardır bizi bıktıran kavgaları bırakın. Kurban kesen bu basit kuralları bilsin yeter.İnsanları kurban kesmeye zorlayıp durmayın ,gencecik çocukların beynine girmeyin ki kendilerini asmasınlar.Aşağılık duygusuna kapılmasınlar.Vaazlarınızla katil olduğunuzun farkına bile varmıyorsunuz.O zavallı çocuğun katili kim düşünün biraz.Yoksul bile olsan kurban keseceksin kesmezsen günahkarsın diye çocuğun beynini yıkayanlar kimler.Uyanın katiller aramızda.Allah ile aldatıp duruyorlar.Kafa sallayıp durmayın .Mealden okuyun ,biraz kafa yorun.Bir liranız da mı yok.Bir cep meali sadece bir lira…Size kurban kurban diyenler derilerinden zengin oldular farkında değil misiniz,kurbanlar siz yoksullarsınız…
Aşağıdaki ayetler de böyle demiyor mu ?
HACC 24. Sözün güzeline ve tatlısına ulastırılmıslardır; Hamîd olan Allah'ın yoluna ulastırılmıslardır.
HACC 36. Biz o büyükbas hayvanları da sizin için Allah'ın kutsallık nisanları arasına koyduk. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar sıralanmıs halde ayakları üzerine dururken, üzerlerine Allah'ın ismini anın. Yanları yere yaslandıgı zaman da onlardan yiyin; isteyen yoksulu da istemeyen yoksulu da doyurun. Allah o hayvanları sizin hizmetinize verdi ki, sükredebilesiniz.


HACC 37. Onların etleri de kanları da Allah'a asla ulasmaz; fakat sizin takvanız O'na ulasır. Onları size bu sekilde boyun egdirdi ki, sizi hidayete erdirdigi için Allah'ı yücelterek anasınız. Güzel düsünüp güzel davrananlara müjde ver.


21-PAYLAŞMAK MI,O DA NE İnsanlar o kadar çıkar odaklı oldular ki ,bazı olaylar karşısında şaşkınlığım bile şaşırıyor.Bir dernek yararına araştırma yapıyordum.Tabii her masrafı kendim karşılıyordum.Tanıdık biri bana şöyle dedi::pEKİ O ZAMAN SENİN ÇIKARIN NE…
Artık insanlar yardım için kurulan derneklerde bile çıkar arıyorlardı.Şok oldum.Ama deniz feneri olaylarını duyunca acaba soruyu soranın da hakkı mı var diye düşünmedim değil.Çocuklarınızı izleyin ,delikanlıları genç kızları izleyin,kadınları erkekleri izleyin insanların nasıl her şeyde bir çıkar aradıklarını göreceksiniz.Bu çok acı ama gerçek bir tesbit.Dinde bile Allah için değil de cennet için davranışlar sardı her yeri.Allah’a yakınlık Allah için adalet,Allah için ticaret,Allah için güzel davranışlar nerede kaldılar…Her şeylerini paylaşan o güzel insanlar nereye gittiler…güzel düşünüp güzel işler yapan o alçak gönüllü insanlar neredeler.Yukarda Allah var diyen bu insanlar nereye gittiler…
Yeni trend-PAYLAŞMAK MI ,O DA NE-


bakara 195. Allah yolunda harcama yapın/nimetleri paylaşın; kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın! Güzel düşünüp güzel işler yapın! Çünkü Allah, güzellik sergileyenleri sever.

DEVAMI VAR
İSMAİL UYSAL ÖZDEN ÖZGÜR
ANTOLOJİ.COM ŞAİRİ
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt