Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an insan için konuştu güzel düşünmek güzel davranmak-10. BÖLÜM (1 Kullanıcı)

ozdenozgur

Kayıtlı Kullanıcı
16-ALLAH'IN YEMİŞLERİ

Bir fidan ekersiniz zamanla kökü yere öyle sağlam yapışır ki ağaç olunca,sökemezsiniz yerden.işte güzel bir söz de böyledir.siz yeter ki güzel söz söylemeye devam edin ,bıkmadan usanmadan ,kimsenin sizin sözlerinize teşekkür etmesini beklemeden.Eğer bu güzel sözleriniz bir çıkar için değilse ki her insan bunu çabucak anlar (Sadece Allah ile aldatılanlar geç anlarlar ama anlarlar)samimi ,içten ,Allah’ın şah damarından yakın olduğunu düşünerek,kimseye cennet vaat etmeden,kendinin bir günahkar olduğunu ve tövbe edip durduğunu bilerek ,evet böylece güzel sözler söylemeye devam ederseniz sizin ağacınız bol bol meyve verecektir.
Burada şeytan da sizi takibe alır.Güzel söz söylemenizi belki engelleyemez ama insanın en zayıf yeri olan gurur kibir duygusuyla yaklaşır size.Yani içimizden ben neymişim be abi demeye başladınız mı ağacınız kuruyor demektir.Güzel söz söylemeye çalışan insanın gurur ve kibir duygularından tamamen kendini sıyırmış olması gerek.Tamamen olmasa bile bu mücadelede yol almış olması gerek.Güzel söz bu şartları taşıyorsa bir hazineye sahipsiniz demektir.Bu öyle bir hazine ki sizi devamlı utandıracaktır.Çünkü hak etmediğiniz iltifatlar alacaksınız,bazen ermiş falan bile olacaksınız.Sakın ha o Allah ile aldatana kanmayın.O yüce peygamberimizin sözlerini anımsayın:Ben sadece bir insanım…İki binli yıllardan sonra yeniden ,kutsallaştırılmış,Allah’a ortak yapılmış bir peygamber yaratılmaya çalışılıyor.Dikkat ediniz sonu İsa peygamberimize yapılan Allahın oğlu safsatasının bir başka şekline varabilir.Şu anda Kur’!an’ı peygamber sözleriyle kontrol etmeye kalkan müşrikler türemiş durumda.Allah’ın rahmeti ne kadar büyük ki bu sapkınların başına taş yağdırmıyor.Kim Allah’ın sözlerini ,doğruluğu bile tartışmalı pek çok hadisle yani peygamberimizin olduğu söylenen sözlerle kontrol etmeye cesaret edebilir ki.Hantingtonseverler tabii ki.Ilımlı İslamcılar tabii ki.Amerikan eleğinden geçenler ve orada beslenenler tabii ki.Ama dikkat.Allah ile aldanmayın.Bakın çevrenize başörtü satan adam mağazasının adını tekbir,furkan,ihlas ve benzerlerini koyarak sadece dinin kutsallarıyla para kazanmaya çalışıyor.Böyle bir yapılanmanın Allah’la ilgisi olabilir mi?Bir de bakınız sattıkları bizim malımız değil ,yabancı malı ve çok pahalı.Yani amaç kısa yoldan çok para kazanmak.Hele dini siyasete de soktun mu ,ki din siyasetle iç içe bugün ,yaşadın gitti.Can dostlarım,parayla aldatanı çabuk fark edersiniz ama Allah’la aldatanı fark etmeniz yüzyıllar alabilir.Uyanın ,dinimiz üzerinde çok planlı bir soykırım uygulanıyor.Şimdi çok ta taraftar kazanmış görünüyor.Ne olur bir meal alın ve her gün bir ayet okuyup düşünün,göreceksiniz sizi Allah ile aldatamayacaklar.O vaazlarda yalan söyleyenlerden hesap soralım.Durmak zamanı geçti vatanımız olduğu kadar dinimiz de batı enperyalizminin saldırısı altında…
Sözlerimizde tutarlı olalım.Sözlerimizi bilgi ilesağlamlaştıralım.Tarikatlar müritlerine birbirinizle safları sıklaştırın derler ben diyorum ki bilgi ile saflarınızı sıklaştırın…Dünyanın en az okuyan ülkesiyiz.Kur’an’ın ilk emri oku olan bir dinin mensupları olarak utanmalıyız,kahrolmalıyız.
Biz okuyan bir toplum olduktan sonra Allah elbette bize yardım edecektir.Dünyanın en az kitap okuyan bir ülkesine Allah niye yardım etsin.Ama Şeytan yardım ediyor.Zengini daha zengin ediyor fakiri daha fakir.Hani nerede kaldı yoksulu yetimi düşünen İslam felsefesi…
Aşağıdaki ayetler bana bunları düşündürdü.
İbrahim 24. Görmedin mi Allah nasıl bir örnekleme yaptı: Güzel söz; kökü yerde, dalları gökte olan güzel bir agaca benzer.

İbrahim 25. O agaç, Rabbinin izniyle yemislerini her zaman verir. Allah, insanlara böyle örnekler verir ki, düsünüp ibret alabilsinler.

İbrahim 26. Pis bir söz de gövdesi topragın üstünde destek bulmus bir agaca benzer, dayanagı yoktur onun.

İbrahim 27. Allah, inananları dünya hayatında da âhirette de tutarlı sözle saglamlastırır. Allah, zalimleri sasırtır. Allah, diledigini yapar.

17 -DOĞRU VE GÜZELE TEK YOL. Sapıtmış bir toplum olan Mekke müşrikleri için doğru ve güzele ulaşmak için tek yol gösteren bu ayete dikkat edelim.Bakın ne diyor aşağıdaki ayet:Bu topluma daha önce bir uyarıcı gelmedi.Ben seni uyarıcı olarak hak olan Kur’an ile yolladım.Doğruyu bulmak için Kur’an’ın sözlerine dikkat etsinler.Dikkatlice okursanız Kur’an’dan söz ettikten sonra iniş nedeni olarak sapıtmış bir toplumu uyarman için denmektedir.Bulacakları yol ise doğruluk ve güzellik olarak saptanmıştır.Evet buyurun ibretlik ayete.Doğruyu ve güzeli bulmak mı istiyorsun,al bir Kur’an meali oku be güzel kardeşim.Ayet bunu söylemiyor mu.Kur’an için başka ayetlerde şunları da söyler:Okuyup anladığın sana yeter,Biz onu size kolaylaştırdık,okuyup anlayan mı var,Kur’an’ı bir kenara attınız…Acı değil mi halimiz.Ya da acınacak haldeyiz.Allah bize sözlerini vermiş biz bir lira verip bir meal alıp ne diyor Allah’ım bana bir bakayım demiyoruz da aklımızı şeyhe şıha hacıya hocaya kiralıyoruz…Gazete okuyor muyuz,evet.Roman okuyor muyuz evet.At yarışlarını okuyup atları birer birer tanıyor muyuz ,evet.İyi de be kardeşim niye bir meal alıp ayetler ne diyor merak bile etmeyip ,kendini bir şey sanan yalan yanlış vaaz edenlere kanıyoruz… Vebali kendimize.sadece kendimize efendim…

SECDE 3. Yoksa "Onu uydurdu" mu diyorlar?! Hayır, haktır o; senin Rabbindendir; senden önce kendilerine hiçbir uyarıcı gelmemis bir toplumu uyarman içindir. Umulur ki, dogruya ve güzele kılavuzlanırlar.

DEVAMI VAR
İSMAİL UYSAL ÖZDEN ÖZGÜR
ANTOLOJİ.COM ŞAİRİ

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt