Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Küçük odun tutuşmadan büyük odun tutuşmaz! (2 Kullanıcı)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Küçük odun tutuşmadan büyük odun tutuşmaz!

htmlkoddivider27th2.gif

Mâlik bin Dînâr hazretleri bir hâtırasını şöyle anlatır: "Bir gün toprakla oynayıp bâzan gülen bâzan ağlayan bir çocuğa rastladım. Önce çocuğa selâm vermek istedim.

Fakat kibirden selâm vermedim. Hemen nefsime; "Ey nefis! Peygamber efendimiz büyüklere de küçüklere de selâm verirdi." diyerek çocuğa selâm verdim. Çocuk; "Ve aleyküm selâm, ey Mâlik bin Dînâr!" diye cevap verdi.

Hayret içinde kalarak çocuğa; "Sen beni hiç görmediğin halde nasıl tanıdın?" diye sordum.

Çocuk; "Ruhlar âleminde benim rûhumla senin rûhun karşılaştı. Orada bizi Allahü teâlâ karşılaştırdı." dedi. Çocuğa; "Akıl ile nefs arasında ne fark var?" diye sorunca, çocuk; "Nefsin seni selâmdan men etti. Aklın ise seni selâm vermeye teşvik etti." diye cevap verdi.

"Sen neden toprakla oynuyorsun?" diye sordum. Çocuk; "Topraktan yaratıldık, yine toprağa karışacağız." dedi. Ben yine; "Seni bâzan ağlarken, bâzan gülerken görüyorum. Sebebi nedir?" diye sordum.

"Rabbimin azâb edeceğini hatırladığım zaman ağlıyorum. Rahmetini hatırladığım zamansa tebessüm ediyorum." dedi. "Ey oğul! Senin hangi günâhın var ki ağlıyorsun?" diye sorunca, çocuk; "Ey Mâlik! Böyle söyleme. Zîrâ ben, anam ateş yakarken, küçük odun olmadan, büyüklerin tutuşmadığını gördüm." diye cevap verdi."

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
Selamünaleyküm...değerli aminenur kardeşim ALLAH c.c. razı olsun...B)
emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım...
ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...selametle B):)

logitma

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim paylaşımın için ALLAH (C.C.)RAZI OLSUN. AMA DAHA GÜZEL BİR YAKLAŞIM OLABİLİRDİ... BİRAZ GARİB???ÇOCUKLAR KÜÇÜK ATEŞ FELAN...NEYSE BEN MANTIĞINI ANLAYAMADIM HERHALDE....

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm selmacım.ilk başları etkileyici kıssanın sonunda pek bişey anlamadım.Şöyleki : ateş yakarken küçük odun,çalı çırpı konur ve ilk önce onlar yanarda...Sonuçta çocuk anne babadan sorum değildir.anne baba çocuktan sorumludur hatta büyüdükten sonra bile.Bu yüzden bu duruma böyle bir özeleştiri getirdim.Selametle kalınınız efendim:)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Selamünaleyküm...değerli aminenur kardeşim ALLAH c.c. razı olsun...

emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım...

ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...selametle

_______aleyküm selam degerli kardeşim teşekkür ederim :)
rabbim sizdende razı olsun inşallah
emanetim rahmana
selam ve dua ileB)B)B)_______

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
selamun aleyküm selmacım.ilk başları etkileyici kıssanın sonunda pek bişey anlamadım.Şöyleki : ateş yakarken küçük odun,çalı çırpı konur ve ilk önce onlar yanarda...Sonuçta çocuk anne babadan sorum değildir.anne baba çocuktan sorumludur hatta büyüdükten sonra bile.Bu yüzden bu duruma böyle bir özeleştiri getirdim.Selametle kalınınız efendim[/quote

_____aleyküm selam necincigim degerli kardeşim(selmacım?:) )
kardeşimmmmmmmmm hikayede anlatmak istenen küçük günahlar büyük günahların oluşmasına neden olur.. şöyleki küçük yaşta yapmaya basşladıgımız alışkanlık yaptıgımız bir sevap nasıl katlanarak cıg gibi büyüyorsa günaha sebep olabilecek davranışlarda küçük yaşta aklımıza yer ederse onlardan kurtulmak zor olur sürekli yalan söyleyen bir çocuk düşün bu alışkanlıgı ilerdede devam eder ... ufak tefek şeyleri çalan bir çocuk düşün buda ilerde devam eder kıssanın hissesi bu kardeşim(bu arada 3 tane 3 le rakamları bul sorusunu cevapı tamam tamam sen bildin kabul.. neyse bari teprik ederim.:)..))

emenetim rahmama
selam ve dua ile kalınız efendimB)________

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
kardeşim paylaşımın için ALLAH (C.C.)RAZI OLSUN. AMA DAHA GÜZEL BİR YAKLAŞIM OLABİLİRDİ... BİRAZ GARİB???ÇOCUKLAR KÜÇÜK ATEŞ FELAN...NEYSE BEN MANTIĞINI ANLAYAMADIM HERHALDE....

teşekkür ederim kardeşim
rabbim razı olsun hikayenin mantıgı bubur kardeşim:küçük günahlar büyük günahların oluşmasına neden olur.. şöyleki küçük yaşta yapmaya basşladıgımız alışkanlık yaptıgımız bir sevap nasıl katlanarak cıg gibi büyüyorsa günaha sebep olabilecek davranışlarda küçük yaşta aklımıza yer ederse onlardan kurtulmak zor olur sürekli yalan söyleyen bir çocuk düşün bu alışkanlıgı ilerdede devam eder ... ufak tefek şeyleri çalan bir çocuk düşün buda ilerde devam eder kıssanın hissesi bu kardeşim
rabbimize emanet olunuz
selam ve dua ile______

meltem

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
sonsuznurr.blogcu.com
Selamunaleyküm ..
Güzel kardeşim Emeklerine sağlık.
Allah razı olsun örneklendirmelerin de çok güzel açıklık...
getirmiş konuya...Allaha emanet ol....:H

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm selmacım.ilk başları etkileyici kıssanın sonunda pek bişey anlamadım.Şöyleki : ateş yakarken küçük odun,çalı çırpı konur ve ilk önce onlar yanarda...Sonuçta çocuk anne babadan sorum değildir.anne baba çocuktan sorumludur hatta büyüdükten sonra bile.Bu yüzden bu duruma böyle bir özeleştiri getirdim.Selametle kalınınız efendim[/quote

_____aleyküm selam necincigim degerli kardeşim(selmacım? )
kardeşimmmmmmmmm hikayede anlatmak istenen küçük günahlar büyük günahların oluşmasına neden olur.. şöyleki küçük yaşta yapmaya basşladıgımız alışkanlık yaptıgımız bir sevap nasıl katlanarak cıg gibi büyüyorsa günaha sebep olabilecek davranışlarda küçük yaşta aklımıza yer ederse onlardan kurtulmak zor olur sürekli yalan söyleyen bir çocuk düşün bu alışkanlıgı ilerdede devam eder ... ufak tefek şeyleri çalan bir çocuk düşün buda ilerde devam eder kıssanın hissesi bu kardeşim(bu arada 3 tane 3 le rakamları bul sorusunu cevapı tamam tamam sen bildin kabul..:D neyse bari teprik ederim:D...))

emenetim rahmama
selam ve dua ile kalınız efendimB)________
HIIM ANLADIM BEN FARKLI ŞEKİLDE DÜŞÜNMÜŞTÜM KUSURA BAKMA:)(SORUYU NETE BAKTIM BULAMADIM ASLINDA BİYERDE FAKTÖRİYEL KULLANMIŞ AMA BEN ANLAMADIM BAŞKA Bİ YERDEDE YANINA SIFIR KOYMUŞTU İLK BAKIŞTA ANLAMADIM AMA SONRA KUVVET OLDUĞUNU ANLAYINCA OZAMAN DANK ETTİ KAFAMA SONRASINI KENDİM YAPTIM.AMA YARDIM ALDIM NETTEN:=)SAĞOLASIN GENEDE.)SELAMETLE KAL.

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Selamunaleyküm ..
Güzel kardeşim Emeklerine sağlık.
Allah razı olsun örneklendirmelerin de çok güzel açıklık...
getirmiş konuya...Allaha emanet ol....:H

_______aleyküm selam meltem kardeşim teşekkür ederim
rabbim sizdende razı olsun inşallah
emanetim rahmana güzel kardeşim
selam ve dua ileB)B)B)________

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt