Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KIZIN SEÇME HAKKI YOKMUDUR? (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
RE: KIZIN SEÇME HAKKI YOKMUDUR?

ONA PEYGAMBER DENMEZ

Gönüllerin Efendisi…
Sultanımız…
Sevgili Peygamberimiz…
Gül kokulu Muhammedimiz…
Yaratılanların en güzeli…
İnsanların en şereflisi…
En merhametlisi…
En şefkatlisi…
Ümmetine önderlik eden, O…
Doğruların doğrusu, "En emin" olan, O…
İnananların en güzel yolcusu, O…
Dünyadan âhirete götüren sevgiyi kendisinde taşıyan, O…
Rabbisinin sevgilisi olan, O…
Ümmetinin sevgilisi olan, O…
O, gül kokulu Muhammedimiz DENİR B)B)B)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.KARDEŞLERİM KİMSEYE BİRŞEY İSPATLAMAK ZORUNDA DEĞİLİZ SADECE HERKESİN KARŞISINDAKİNİN İNANCINA SAYGILI OLMASI GEREKTİĞİ KONUSUNU ÖĞRENMESİ YETERLİ,YOKSA KALPLERİ MÜHÜRLÜ OLAN İNSANLARI HAŞA BİZİM ANLATA ANLATA HİDAYETE ERDİRECEK HALİMİZ YOK.BU KİŞİLERİN NİYETİ BELLİ.AMACI BELLİ.GÜNDEMDE TUTUP ONA BİRŞEY ANLATMAYI BİLE HAKETMİYOR.BAŞKA BİR FORUMDA NE KADAR SAYGILI BİR ŞEKİLDE İNANMIYORUM AMA ARAYIŞ İÇİNDEYİM DİYEN BİR ARKADAŞ VAR,BU KİŞİ İSE ARAYIŞTA DEĞİL,HAKARET PEŞİNDE.HAKARET EDECEK BİZ DE ONA İSPATLAMAYA ÇALIŞTIKÇA SEYREDİP KEYİF ALACAK AKLI SIRA.O DEĞERLİ EMEK VE ÇABALARINIZI BENCE BU KİŞİYE HARCAMAYIN DERİM.ALLAHA EMANET OLUN.

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. arkadaşlar böyle sinirlenip bu inanmayan görüntüsü altındaki insanları amacına ulaştırmayın ,kendinizi harab etmeyin.ALLAH İSLAH ETSİN DİYİP GEÇİN,GÜZEL KARDEŞLERİM,RABBİM HERKESE HİDAYET VERSİN VE YOLUMUZDAN AYIRMASIN.SELAM VE DUA İLEB)B)B)

ebuleys

Kayıtlı Kullanıcı

allah adildir.islamda kadın erkek eşit değil diyorsunuz peki kadını açmak anadan üryan soyup ekranlarda seyrettirmekmi eşitlik veyahut kadını seks makinesi olarak görürken birşey olmuyorda mücevherat gibi saklanmasımı eşitsizlik zaten herkes dildiğini yapıyor kimseye zorla birşey yaptırılmıyorki kadınlara ne güzel müjde vermişler sen heralde duymamışsın "cennet anaların ayakları altındadır" bundan güzel daha ne olabilirki birde önerim var madem siz rahatsızlık duyuyorsanız sizin bu sitede ne işiniz var allah'ın verdiği ömrü boş yere harcamaya niyetliysen bu işi yapan siteler çok burda bizide meşgul etme aslında sizin gibilere hiç cevap göndermesek daha iyi ne dersiniz kardeşlerim

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Kardeşim merhaba yazdıklarınızı okurken şöyle düşündüm sanırım bu arkadaş bu konuları yanlış biliyor yada hiç bilmiyor ve elimizden geldiğince size yardımcı olmaya karar verdim.1.Kardeşim islamda kadınınn şahitliği konusu sizin düşündüğünüz gibi asla değildir şöyleki:Şahitlik konusunda iki kadına bir erkeği mi kabul eder İslam? Asla
İslâm hukûkunda erkeklerin vâkıf olamayacağı ve tamamen kadınların ilgi sahası olan doğum, bekâret, emzirme ve aybaşı gibi kadınlara mahsûs hallerde, erkeğin değil, sadece kadının hattâ tek kadının şâhidliği yeterlidir. Bu gibi konulara, kadınların çokça şâhid olmaları ve erkeklerden fazla gözlem ve tecrübelere sahip bulunmaları sebebiyle, tek kadının şâhidliği bile geçerli sayılmıştır. Hattâ Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimizin emzirme konusunda tek kadının şâhidliğini kabul ettiği bilinmektedir. . Nitekim: "Erkeklerin muttalî olmadıkları şeylerde kadınların şâhidliği makbûldür." buyurması bunun en güzel delîlidir. Doğum için de tek bir kadının şâhidliği kabûl edilmektedir. Rasûlullâh (s.a.v.) Efendimiz "Doğum konusunda bir kadının şâhidliği yeterlidir.." buyurmaktadırlar. Hz. Ömer (r.a.), boşanma konusunda yalnız başına kadınların şâhidliğini kabul etmiştir. Hz. Ali (r.a.) da, bir çocuğun öldürülmesine şâhid olan kadınların şâhidliğini muteber saymıştır
Aslında iki kadının şâhidliğinin bir erkeğin şâhidliğine denk olduğu iddiâsı, gerçeklerle hiçbir ilgisi olmayan asılsız bir iddiâdır. Konu ile ilgili olarak Bakara sûresinin 282. âyeti kerimesinde şöyle buyurulur.
"Ey îmân edenler! Belirli bir vâdeye kadar birbirinize borçlandığınız zaman onu yazın. Bunu, aranızda bir kâtib doğru olarak yazsın. Erkeklerinizden iki de şâhid tutun. Eğer iki erkek bulunmazsa, şâhidlerden kendilerine güvendiğiniz bir erkek ve -biri unutunca diğerinin hatırlatması için- iki kadın yeter."
Yukarıda görüldüğü gibi bir bütün olarak ele alındığında, âyetin genel olarak şâhidliği düzenleyen umûmî bir hüküm koymadığı, âyeti kerîmedeki hükmün sadece vâdeli borçlanmalarla ilgili olduğu açıkça görülür.
İki kadın şâhid önerilmesinin sebebi, birisi yanılırsa diğerinin ona hatırlatması içindir. Ancak âyette "iki kadın şâhidden biri mutlaka yanılır veya unutur" denmemektedir. "Yanılırsa veya unutursa" denmektedir.O halde iki kadın şâhidden birisi, şâhidlik ettiği borçlanma akdiyle ilgili olarak yanılmaz veya unutmazsa, şâhidliğini tam olarak yaptığı için, erkek şâhid ile kadın şâhidin şâhidlikleri yeterli, aynı zamanda eşit değerde olacaktır. Bu ise kadının şâhidliğinin, erkeğin şâhidliğine denk olabileceğini gösterir.
Neden mi? Çünkü o dönemde kadınlar ticaretle direk ilgilenmiyordu hatta hz Hatice bile kendi işlerini erkeklere, ticaretini erkeklere yaptırıyordu.!O dönemde kendi ilgi alanlarının dışındaki " vadeli borçlar " konusundaki bu istisnai hükümü genelleştirmek sadece önyargı ifadesidir.Ayrıca yukarıda da ifade edildiği gibi kendi ilgi alanlarında olan işler için mesela doğum,emzirme. her kişinin tek şahitliği kabul edilmektedir...
Günümüzde ekonomi özel ilgi alanına giren - ekonomi alanında eğitim gören kadınlar mesela - kadınlar için bu ayet tabii kendilerini sınırlandırmaz.Çünkü "unutma ve ilgi alanı olup olmama " temel sebep.Bu sebep ortadan kalkınca hükümde kalkar.veya bu şartlara uyan - ilgilenmeyen, unutan,ilgi duymayan dolayısı ile aklında tutma ihtimali daha az olan - kimsenin şahitliğinde ilgilenen gruba göre iki kişi şartı aranır.Vadeli borçlarda şahitlikte esas olan bunlardır ilgi, alaka,işin içinde olup olamam ve dolayısı ile ilgi ile paralel unutup unutmama- yoksa cinsiyet :kadın erkek olup olmama değil .!... Kadının tesettürü ile ilgili söylemiş olduğunuz,. Insanı yaratan Allah, dünya ve ahiret selametimiz için koyduğu sınırlara uymamızı bizden talep ediyor.

Bu çerçevede dinin meşru saymadığı, yani haram işlerden sakınmamızı emrediyor.

Haram yani güzel olmayan, yani çirkin olan, yani insanlık onuruyla bağdaşmayan her türlü tutum, davranış.

Dininin belirlediği ölçülere riayet edip düşük sıfatlardan arınanları ise müjdeliyor.

Bu müjdeden nasipdar olmak için özenle korunması gereken sınırlardan biri de mahremiyet. İffetli ve hayâ sahibi olarak yaşamanın anahtarı mahremiyet.

Ve müslüman kadının mahremiyetinin tezahürü tesettürdür, yani örtünmedir.

Yüce dinimiz, güzel ahlâkın insanın fıtrî bir özelliği olduğunu vurgular. Yani insan, yaradılışından iffetli, namuslu, hayâ sahibidir. Allah'ın verdiğine razıdır, başkalarında olana göz dikmez. Kendisinde olanı, mahrem alanını da başkalarına göstermez.

Dinimiz, haram, mahrem, avret gibi kelimelerle ifade edilen hususlara hassasiyetle eğilmiş ve bu kavramların anlattığı her ne varsa, onların uluorta sergilenmesini yasaklar. Hususiliğinin korunmasını ve özenle muhafaza edilmesini emreder.

İşte bu, en geniş manasıyla örtünme (tesettür) emridir ve gizlenmek, saklanmak, korunmak, açıkta ve ortalık yerde bulunmamak” gibi anlamlara gelen bu emrin muhatabı kadın-erkek bütün müslümanlardır.

Mesele tam böyle değil.. Erkeğin üstüne bir pardesü vs. giymeden kot pantolon giymesi gibi söylemek lâzım!. Düşmanlık doğrudan doğruya kotun kendisine değil. Pantolon dar olduğu zaman, vücut azaları, ayıp yerleri belli olacak şekilde olduğu zaman uygun olmaz. Mesele odur.

İster kot olsun, ister merinos kumaşı olsun, isterse Suudî Arabistan'dan getirilmiş, deve yününden yapılmış kumaş olsun, farketmez. Ayıp yerleri belli olacak şekilde bir kıyafet dikilmiş olduktan sonra, o dar kıyafet uygun değildir İslâm'da.
Son olarak kardeşim inceleyin okuyun sadece kendi çerçevenizden bakmayın islam dininin kadına verdiği değeri hiç bir din hiç bir görüş zihniyet vermemiştir verememiştir.

İslâm Dîni, kadına en büyük değeri vermiş ve onun namuslu, temiz, vakarlı, haysiyetli ve şerefli bir tarzda yaşamasını sağlamıştır. İslâm nazarında kadın, şefkat, merhamet, hürmet duyulması ve nezâket gösterilmesi gereken asîl ve nezîh bir varlıktır. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, kadınların nârin, nâzik ve kibâr olduklarına işâretle, onların hiç kırılmaması ve incitilmemesi gerektiğini tavsiye etmişlerdir. Bir hadîsi şerîflerinde

Kadınlar hakkında hayırlı olup nezâketle muâmele etmenize dâir vasiyyetime itâat ediniz! Çünkü onlar eğe kemiğinden yaratılmıştır. Eğe kemiğinin en eğri tarafı üst kısmı (ortası) dır. Eğer sen onu doğrultmaya uğraşırsan, kırarsın kendi hâline bırakırsan, daima eğri kalır. O halde kadınlar hakkında hayır öğüdüme dikkat ediniz! (1) buyurur.

Hz. Peygamber (s.a.v.)e ilk defâ inanan ve Ona en büyük desteği veren Hz. Hatîce (r.anha) vâlidemizdir. Nitekim Rasûlullâh (s.a.v.) Efendimiz, Hz. Hatîce (r.anha) vâlidemiz hakkında şöyle buyurur

Allâh bana Hatîceden hayırlı bir kadın vermemiştir. Bütün insanlar beni yalanlarken, O beni tasdîk etmiş insanlar benden kaçarken, O beni malı ile desteklemiştir. Ve Allâh bana başka hanımlardan değil, Ondan çocuk ihsân etmiştir. (2)

Kadın, aynı zamanda ilk İslâm şehîdidir. Hz. Ammâr (r.a.)ın annesi Hz. Sümeyye (r.anha), Mekkede müslümanlığı ilk kabul edenlerden ve bu yüzden dayanılmaz işkencelere uğrayanlardandı. Kendisine İslâmdan ayrılması için yapılan her türlü eziyet ve zulme rağmen, hak yoldan dönmedi. Sonunda Sümeyye (r.anha), Ebû Cehlin süngüsü altında can vermiş ve Allâh yolunda ilk İslâm şehîdi olmak şeref ve mertebesine erişmiştir. (3)

Kurânı Kerîmde en-Nisâ(Kadınlar) isimli, yüz yetmiş altı âyetlik uzun bir sûre olduğu gibi, ayrıca Meryem diye Hz. Îsâ (a.s.)r17;ın annesine atfedilen doksan sekiz âyetlik müstakil bir sûre daha vardır. Bunlardan başka en-Nûr, el-Ahzâb, el-Mümtehine, et-Tahrîm ve et-Talâk" sûreleri de kadınlarla ilgili çeşitli konuları içine almaktadır.

İslâm Dîninde kadın, âile ocağında temel eğitimi veren ilk öğretmen ve mükemmel bir eğitimcidir. Çocuğun terbiyesi, yetişmesi, her yönden gelişmesi, daha küçük yaşta iken güzel alışkanlıklar kazanması ve faydalı bilgilerle donatılması husûsunda annenin rolü çok büyüktür. Baba, evin nafakasının temini için ömrünün ekserîsini âilesinden dışarıda geçirmekte, çocuğu ile yeteri kadar meşgul olamamaktadır. Bu durumda, çocuğu asıl yetiştiren ve terbiye eden anne olmaktadır. Nitekim peygamberler, mürşidi kâmiller, velîler, sultanlar ve daha nice büyük insanlar, hep mümtaz annelerin kucaklarında yetişmişlerdir.

Ahlâk kitaplarımızda; çarşıdan alınan değişik yeni bir şeyi, çocuklara bölüştürürken önce kızlardan başlanarak ikrâm edilmesi tavsiye edilmiş, kız çocukları daha hassas ve nâziktirler, diye düşünülmüştür.

Kız çocuklarının bakımı ve terbiyesi için her türlü fedâkârlıkta bulunan anne ve babaların, büyük fazîlet ve ecir sâhibi olacaklarını Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, şu hadîsi şerîfleriyle beyân buyurmuşlardır

Kim, (iki veya üç) kız çocuğunu erginlik çağına erişinceye kadar besleyip büyütürse, kıyâmet gününde -iki parmağını birleştirerek- onunla şöylece beraber oluruz. (4)

Bu da, yüce dînimizin kadına verdiği üstün değeri gösterir.SELAM VE DUA İLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Değerli Fatma kardeşim bu kardeşimizin yazdıkları beni üzdü ve elimizden geldiğince açıklama gereğinde bulundum haddi aşmış isem özür diliyorum konunun buralara sarkmasını istemezdim.DUA İLE

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm fatmacım konuyu yeni gördüm boşverin sinirlenmeyin bize indirilen mükammel bi kitabımız var öğrenmek isteyen açar bakar RABBİM herşeyi orda en güzel şekliyle bildirmiştir.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

sevvalmina yazdı:
selamünaleyküm fatmacım konuyu yeni gördüm boşverin sinirlenmeyin bize indirilen mükammel bi kitabımız var öğrenmek isteyen açar bakar RABBİM herşeyi orda en güzel şekliyle bildirmiştir.
YOK ABLACIM SİNİRLENMİYORUZ.ZATEN HER ŞEY AÇIK VE NET.ANLAMAK İSTEYENE....

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com

FATMA_ERGUN yazdı:
evindar yazdı:
selamünaleyküm kardeşim,

İslamiyetin kadına ne kadar çok değer verdiğini , en güzel örneklerinden birini bizlerle paylaştığın için Rabbimiz senden razı olur inşaALLAH.

Sıra geldi şeçmeye Fatma ERGÜN;)

selamünaleyküm
CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN İNŞ.ZATEN BEVEYNLER EVLATLARININ KÖTÜLÜKLERİNİ İSTEMEZLER.KIZI BOŞ BIRAKIRSAN YA ÖZELLİKLE BU DEVİR DE VE BÜYÜK ŞEHİRLERDE Bİ YERDE BASKI İŞE YARIYOR GALİBA???
SEÇERİZ EVİNDARIM O KOLAY
ALLAH RAZI OLSUNB)B)B)B)B)B)B)B) SÖZLEDİĞİNİZ SÖZE KATILIYORUM (annanem baskısız tahtayı yel savurur der!!!!!!!!!!) EVET BASKI İŞE YARIYOR!!!!!!!!

cece

Kayıtlı Kullanıcı

SA ARKADAŞLAR.BURADA BARİZ BELLİ TAMAMEN KENDİNİ ÖN PLANDA TUTMAK....ÇÜNKÜ HEPİMİZ BU KİŞİNİN YAZISINI ALINTI YAPMADIK MI?BİZE DÜŞEN SADECE KINAMAK...RABBİM BİZİ İMTAHAN EDİYOR SABRIMIZI ZORLAMAYALIM.BIRAKALIM ONU KENDİ BİLDİĞİ DOĞRULARLA....SELAMETLE ARKADAŞLAR...

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A BAKARA SURESİ 13.AYET:

13 - Onlara: "İnsanların (müslümanların) inandığı gibi inanın." denilince, "Biz de o beyinsizlerin inandığı gibi mi inanacağız?" derler. İyi bilin ki, asıl beyinsiz kendileridir fakat bilmezler.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:

13 - Onlara: "İnsanların (müslümanların) inandığı gibi inanın." denilince, "Biz de o beyinsizlerin inandığı gibi mi inanacağız?" derler. İyi bilin ki, asıl beyinsiz kendileridir fakat bilmezler.
SAGOLASIN ABLACIM...

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

FATMA_ERGUN yazdı:
Avukat yazdı:

SAGOLASIN ABLACIM...

S.A.ASIL SEN SAĞOL FATMA KARDEŞİM.GÜZEL BİR FORUM AÇTIN ASLINDA.BÖYLE OLAYLAR İÇİMİZDEKİ İMANI ARTIRMA VESİLESİ OLMALI VE GEVŞEKLİKTEN BİZİ KURTARMALI,KURAN-I KERİM E,ALLAHIN İPİNE DAHA BİR SIKI SARILMA ARACI OLMALI.O DÖNEMİN EBU CEHİLLERİ HALA VAR.EBU CEHİLLER ÖLMEDİ KITALAR DOLAŞIYOR AMA HERKES BİLMELİ Kİ,HZ.HAMZALAR,HZ.ALİ LER,HZ.EBUBEKİRLER DE ÖLMEDİ (VE DAHA SAYAMADIĞIM ALLAH AFFETSİN.).A.E.O.

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm kardeşlerim,

öncelikle hakkınızı helal edin aramıza yeni katılan bir arkadaş tadımızı bozmuş ve anladığım kadarı ile de bantlanmış.

Her zaman söylediğim gibi bizim sokakta ki insanlardan bir farkımız olmalı Fatma kardeşimiz çok güzel bir konu açmış bununla ilgili yorumlarımıza devam edelim.

Bu arada bantlanan arkadaşın yorumunu alıntı yapılarak yapılan yorumlar silmek zorunda kaldım hakkınızı helal edin.

ALLAH-Ü TEALA ( C.C ) ağzımızın tadını daim etmesi ve şükrümüzü arttırması duası ile...

selamünaleyküm

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:
FATMA_ERGUN yazdı:
Avukat yazdı:

SAGOLASIN ABLACIM...

S.A.ASIL SEN SAĞOL FATMA KARDEŞİM.GÜZEL BİR FORUM AÇTIN ASLINDA.BÖYLE OLAYLAR İÇİMİZDEKİ İMANI ARTIRMA VESİLESİ OLMALI VE GEVŞEKLİKTEN BİZİ KURTARMALI,KURAN-I KERİM E,ALLAHIN İPİNE DAHA BİR SIKI SARILMA ARACI OLMALI.O DÖNEMİN EBU CEHİLLERİ HALA VAR.EBU CEHİLLER ÖLMEDİ KITALAR DOLAŞIYOR AMA HERKES BİLMELİ Kİ,HZ.HAMZALAR,HZ.ALİ LER,HZ.EBUBEKİRLER DE ÖLMEDİ (VE DAHA SAYAMADIĞIM ALLAH AFFETSİN.).A.E.O.

B)B)B)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

evindar yazdı:

öncelikle hakkınızı helal edin aramıza yeni katılan bir arkadaş tadımızı bozmuş ve anladığım kadarı ile de bantlanmış.

Her zaman söylediğim gibi bizim sokakta ki insanlardan bir farkımız olmalı Fatma kardeşimiz çok güzel bir konu açmış bununla ilgili yorumlarımıza devam edelim.

Bu arada bantlanan arkadaşın yorumunu alıntı yapılarak yapılan yorumlar silmek zorunda kaldım hakkınızı helal edin.

ALLAH-Ü TEALA ( C.C ) ağzımızın tadını daim etmesi ve şükrümüzü arttırması duası ile...

selamünaleyküm

s.a

ablam iyi yapmışsınız.
bende kontrolü kaybettim biraz.
bu durumda benim yazdıklarım o kişinin yazısı olmadığı için sırıtıyor arada.bende yazdıklarımı siliyorum.
kusura bakmayın.
fatma kardeşimde yazımdan yaptığı alıntıyı silecek olursa yanlış anlamalara yer vermemiş oluruz
artık foruma kalındığı yerden güzel bir şekilde devam ederiz inşaallah.

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

mk5834 yazdı:
evindar yazdı:

selamünaleyküm

s.a

ablam iyi yapmışsınız.
bende kontrolü kaybettim biraz.
bu durumda benim yazdıklarım o kişinin yazısı olmadığı için sırıtıyor arada.bende yazdıklarımı siliyorum.
kusura bakmayın.
fatma kardeşimde yazımdan yaptığı alıntıyı silecek olursa yanlış anlamalara yer vermemiş oluruz
artık foruma kalındığı yerden güzel bir şekilde devam ederiz inşaallah.

inşaALLAH kardeşim.Burası tartışma platformu değil güzelliklerin paylaşım yeri ALLAH-Ü TEALA (C.C) ağzımın tadını daim eder inşaALLAH.

selamünaleyküm

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

YA BEN O KADAR EMEK VERDİM KONUYU HAZIRLADIM .BESMELEYİ BULANA KADAR TAM 4 DEFA KONUYU SİLDİM O KADAR UGRAŞTIM ADAMIN BİRİ KALKTI NE YAPTIYA.SATANİSTMİDİR ATAİSTMİDİR NEDİRSE ÇIKTI KONUYU DARMA DUMAN ETTİ.MADEM BİLMİYORSUN İSLAMİ NE DİYE KONUŞUYORSUN.SUS OTUR.VALLA BEN ÇOK DAYANDIM .İNSAN SİNİR OLUYOR.BİDE NİYE BENİM KONUM.ŞURAYA BAKYA NE DİYİM BEN SİZE.CAHİLSİNİZ BARİ BELLİ ETMEYİN.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt