Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KIZIN SEÇME HAKKI YOKMUDUR? (2 Kullanıcı)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Peygamberimize, "Kızın seçme hakkı yok mudur?" diye sordu

Genç kız Hansa, Hz. Aişe'ye gelerek babasının kendisini zorla evlendirdiğini söyler. Efendimiz, babayı çağırır ve kızını zorla evlendiremezsin der.
Kızının görüşünü sormadan onu evlendiren aile büyüklerine ne diyorsun? - Kızın seçme hakkı yok mudur, şeklinde sorular soruluyor. Ben bu tür sorulara Resulullah’ın (sas) verdiği şu muhteşem örnekle cevap vermeyi tercih ediyorum:

Bediüzzaman Hazretleri, "Bir dane-i hakikat bir harman yalanı yakar." diyor. Ben de "Sadece bu muhteşem olay tüm yalanları yakıp yok etmeye yetecek bir cevap." diye düşünüyorum.

Medine'nin yerlilerinden olan Hidam'ın kızı Hansa, bir gün Aişe validemize gelir ve sorusunu şöyle sorar:

- Valide, der. Babam beni itibarlı bulduğu akrabasıyla evlendiriyor. Bana sorma gereği duymuyor. Ben de bundan rahatsızlık duyuyorum. Ben bir kız olarak hayat arkadaşımı seçme hakkına sahip değil miyim? İslam bana bu hakkı tanımıyor mu? Babamın seçtiğini seçmeye mecbur muyum? Aişe validemizin cevabı:

- Şu anda Resulullah evde yok. Birazdan gelir. Sorunu O'na soralım, cevabını da O'ndan birlikte dinleyelim. Sen şuracıkta biraz bekle... Az sonra Efendimiz (sas) teşrif eder. Aişe validemiz de Hansa'nın sorduğu soruyu aynen sorar:

- Kızın seçme hakkı yok mu, der. Hansa bana böyle bir soru sordu. Babası Hidam onu itibarlı bulduğu bir akrabasıyla evlendiriyor, kızcağıza sorma gereği de duymuyormuş?

Bu soruya Efendimiz özel bir ilgi gösterir ve ilk emrini verir:

- Hemen kızın babası Hidam'ı bulup getirin!

Ensar'dan Hidam aranıp bulunur.

- Resulullah seni istiyor, derler. Telaşla huzura giren Hidam'a Efendimiz'in ilk sorusu:

- Hidam! Sen kızına sorma gereği duymuyor da kendi beğendiğini mi beğenmeye zorluyorsun? Baba Hidam'ın cevabı hazır:

- Ya Resulullah, der. Benim beğendiğim iyi bir ailenin akıllı bir çocuğudur. Kızıma layık olan da odur!

- Hidam, seçtiğin bu gençle hayatı yaşayacak olan sen misin, yoksa kızın mı?

- Kızımdır ya Resulullah!

- Öyle ise hayatı kim yaşayacaksa son söz de onun hakkı değil mi? Kızın yaşayacağı genci beğenme hakkına sahip olmazsa, beğenmediği gençle nasıl mutlu yaşayacak? Efendimiz sözünü söyler ve şöyle bağlar:

- Hemen kızına sormadan yaptığın bu anlaşmayı durdur!

İşte bu sırada ötelerden beklenmedik bir ses gelir:

- Ya Resulullah, babamın seçtiğine artık ben de evet, diyorum. Anlaşmayı durdurmasın! Bundan sonra da şu fevkalâde güzel açıklamayı yapar Hansa kız. Der ki:

- Babamın kendi seçtiğini seçmeye beni mecbur bırakması, şehirde, "Kızların seçme hakkı yoktur." gibi bir düşüncenin yayılmasına sebep oldu. Bu yüzden sorma gereği duydum. Şimdi anlaşıldı ki, kızların seçme hakkı vardır. Ailesi kendi seçtiğini seçmeye kızlarını zorlayamaz. Artık ben babamın seçtiğine kendi isteğimle evet, diyorum. Sözünden dönme durumunda kalmasın babam! Elbette hiçbir baba kızına kötü aday seçmez... İşte, Resulullah'ın (sas), Kızların seçme hakkı yok mudur? sorusuna verdiği fiilî ve fikrî cevabı. Bugün bizler de bize yöneltilen soruya cevap olarak siyerlerde tekrar edilen aynı olayı arz ediyor, ayrıca olayın bir başka boyutuna da işaret ederek diyoruz ki:

- "Hz. Peygamber kadına değer vermemiştir." diyen çağdaş kadın hakları savunucularının da dikkatlerine takdim olunur bu muhteşem olay!

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: KIZIN SEÇME HAKKI YOKMUDUR?

- "Hz. Peygamber kadına değer vermemiştir." diyen çağdaş kadın hakları savunucularının da dikkatlerine takdim olunur bu muhteşem olay!

ALLAH RAZI OLSUN ...COK GÜZEL EMEGİNİZİE SAĞLIK....SELAMETLE...

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Efendimiz (sas), nasıl hareketleriyle kadınlara karşı lütufkâr davranıyordu; sözleriyle de hep bu şekilde davranmayı teşvik ediyordu. Bir hadislerinde şöyle buyururlar: “Mü’minlerin iman bakımından en kusursuzu, ahlâkı en güzel olanıdır. Ahlâkı en güzel olanınız da, kadınlarınıza en güzel davrananınızdır.” (Ebu Davud, Sünnet 15)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

S.A
ALLAH RAZI OLSUN ABLAM.GÜZEL BİR KONU SEÇMİŞSİNİZ.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL BİR VURGULAMA OLMUŞ.ANCAAAAK KIZA GÖRE DEĞİŞİR,MESELA ŞİMDİ YILLAR GEÇSE BİZİM AYSİMAMIZ BÜYÜSE BİZ ONU VERMEYE KIYAMAYIZ,AYRICA SİTENİN BEKAR KIZLARINA DA TALİP ÇIKSA ÇOK İNCE ELER SIK DOKURUZ,HATTA CANINA OKURUZ:D:D:D:D:D

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm kardeşim,

İslamiyetin kadına ne kadar çok değer verdiğini , en güzel örneklerinden birini bizlerle paylaştığın için Rabbimiz senden razı olur inşaALLAH.

Sıra geldi şeçmeye Fatma ERGÜN;)

selamünaleyküm

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI LOSUN JARDEŞİM ÇOK GÜZEL BİR KONU
DİNİMİZ KADINA GEREKEN ÖNEMİ LAYIKIİLEN VERMİŞTİR
EFENDİMİZ HADİSLERİNDE B) CENNET ANNELERİN AYAĞININ ALTINDADIR B) BUYURMUŞLARDIR

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:
S.A.ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL BİR VURGULAMA OLMUŞ.ANCAAAAK KIZA GÖRE DEĞİŞİR,MESELA ŞİMDİ YILLAR GEÇSE BİZİM AYSİMAMIZ BÜYÜSE BİZ ONU VERMEYE KIYAMAYIZ,AYRICA SİTENİN BEKAR KIZLARINA DA TALİP ÇIKSA ÇOK İNCE ELER SIK DOKURUZ,HATTA CANINA OKURUZ:D:D:D:D:D
KIZLAR GÜLDÜR DİYORSUNUZ DEMİ.ÖYLEYİZDİR TABİ...Kadınlar, Gerçek Değerini 'İslam'la Bulmuştur

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:
selamünaleyküm kardeşim,

İslamiyetin kadına ne kadar çok değer verdiğini , en güzel örneklerinden birini bizlerle paylaştığın için Rabbimiz senden razı olur inşaALLAH.

Sıra geldi şeçmeye Fatma ERGÜN;)

selamünaleyküm
CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN İNŞ.ZATEN BEVEYNLER EVLATLARININ KÖTÜLÜKLERİNİ İSTEMEZLER.KIZI BOŞ BIRAKIRSAN YA ÖZELLİKLE BU DEVİR DE VE BÜYÜK ŞEHİRLERDE Bİ YERDE BASKI İŞE YARIYOR GALİBA???
SEÇERİZ EVİNDARIM O KOLAY

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

SİTEMİZ KIZLARI TÜM MÜSLÜMAN KIZLARIMIZ GİBİ İSLAMIN TERTEMİZ GÜLLERİDİR.BU DEĞERİ HİÇBİR SÖZDE MEDENİYET VEREMEMİŞTİR.

keremuymaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: TEBRİK

RE: TEBRİK

KARDEŞİM FATMAY'I VERDİĞİ BU GÜZEL BİLGİLERDEN DOLAYI CAN-I GÖNÜLDEN KUTLUYORUM.ESSELAMUALEYKÜM..

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN GÜZEL BİR KONU...

TABİKİ AİLELER EVLATLARI İÇİN HER ZAMAN EN HAYIRLI OLANI İSTER SÖZLERİNE KULAK ASMAMAK GEREK AMA ÇOK ŞÜKÜRKİ İSLAM DİNİ BU KONUDADA TÜM HASSASİYETİNİ GÖSTERMİŞ...BİZLERE SEÇME HAKKINI TANIMIŞ...İNŞALLAH HAYIRLI KISMETLER BULURUZ:)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

keremuymaz yazdı:
KARDEŞİM FATMAY'I VERDİĞİ BU GÜZEL BİLGİLERDEN DOLAYI CAN-I GÖNÜLDEN KUTLUYORUM.ESSELAMUALEYKÜM..
A.S.ALLAH RAZI OLSUN.ZAMAN AYIRIP OKUYUP VE YORUM YAZDINIZ İÇİN BEN TEŞEKKÜR EDERİM..B)

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı

s.a
kardeş sizin gibileri bu siteye sayıylamı veriyolar. ne yapmaya çalışıyosunuz amaç ne anlamış değilim eksildikçe amip gibi çoğalıyosunuz. şimdi bu söylediklerine sen gerçekten inanıyomusun yoksa ilgimi toplamak istiyosun nedir bu dikkatleri üzerinize çekme rekabeti eğer bişeyler yapmak istiyorsanız sorun soruşturun araştırın elinizde mutlak bilgilerle yorum yapın...rabbim sen ıslah eyle bu kullarını nurundan mahrum bırakma tüm kullarını.aeo;)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Beni bir ben bilirim birde YARADAN,
Bana bir ben lazımım birde ANLAYAN.. "Mevlana"

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

HİÇKİMSE HİÇBİR HAKKA DAYANARAK,İSLAM DİNİNE VE TÜM DEĞERLERİNE İNANMIŞ BİR SİTEYE BÖYLE SAYGISIZCA DALIP,EDEPSİZCE KONUŞAMAZ.HİÇKİMSE DİĞER BİR İNANCIN DEĞER YARGILARINI KÜÇÜMSEYEMEZ.BUNU YAPAN KİŞİ İNSAN OLMA SÜRECİNİ DAHA TAMAMLAYAMAMIŞTIR.ZAVALLIDIR.BÖYLE BİR TİPLEME HİÇBİR İDEOLOJİNİN İŞİNE YARAMAZ.ZATEN İDEOLOJİLERİNİN GELDİĞİ NOKTA ORTADA.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

HİÇKİMSE HİÇBİR HAKKA DAYANARAK,İSLAM DİNİNE VE TÜM DEĞERLERİNE İNANMIŞ BİR SİTEYE BÖYLE SAYGISIZCA DALIP,EDEPSİZCE KONUŞAMAZ.HİÇKİMSE DİĞER BİR İNANCIN DEĞER YARGILARINI KÜÇÜMSEYEMEZ.BUNU YAPAN KİŞİ İNSAN OLMA SÜRECİNİ DAHA TAMAMLAYAMAMIŞTIR.ZAVALLIDIR.BÖYLE BİR TİPLEME HİÇBİR İDEOLOJİNİN İŞİNE YARAMAZ.ZATEN İDEOLOJİLERİNİN GELDİĞİ NOKTA ORTADA.[/quote]
AVUKAT ABLACIM AZ NEFES ALYA.HAY MAŞALLAH..

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

:D:D:D Kadın nasıl giyinmeli?:D:D:D DUYURULUR

Kadınların vücût hatlarının [kaba avret yerlerinin şekli ve rengi] belli olmayacak herhangi bir elbise ile örtünmesi farzdır. İslâm dini, kapanmayı emretmiş, fakat belli bir örtü şekli bildirmemiştir. (Dürer-ül-mültekıte)

Peygamber efendimizin ve Eshâb-ı kirâmın mübârek hanımları, çarşafla örtünmemiştir. Hiçbir kitapta çarşaf giydikleri bildirilmemiştir. Milhâfe, ferâce, fistan, entâri giydikleri birçok kitapta bildirilmiştir. İmâm-ı Rabbânî hazretleri de, böyle değişik elbise giydiklerini 313. mektûbunda bildiriyor. Bu husûslar, Câmi'urrumûz ve Hidâye kitabında da bildiriliyor.

Kapanması gereken yerleri örtmek ve yukarıda bildirilen vücût hatlarını belli etmemek şartı ile kadınlar, bulunduğu şehrin âdetine uygun giyinir. Çünkü elbise gibi mubâhlarda, şehrin âdetine uymamak tahrimen mekrûhtur. Zarûret olmadıkça, harâmlarda hiçbir yerin âdetine uyulmaz. (Hadîka)

Peygamber efendimiz, ayaklarına kadar uzun gömlek, ya'nî entâri giymiştir. Şalvar ve pantalon giymemiştir. Bunları giymek âdette bid'attir. Âdette bid'at olan şeyi yapmak günâh değildir. Taksiye, uçağa binmek de âdette bid'attir. Bunları yapmak günâh değil dinin emridir. Bunun için âdet olan yerlerde, kâfirlerden gelmiş olsa bile, kadınların çarşaf ve erkeklerin bol pantalon veya şalvar giymeleri câizdir, günâh olmaz. Elbisenin şekli ibâdet değil, âdettir. Çünkü Peygamber efendimiz, papaz ayakkabısı, Rum elbisesi giymiştir. (Redd-ül muhtâr)

Sünnet-i zevâid

Peygamber efendimizin böyle âdet olarak yaptığı şeylere Sünnet-i zevâid denir. Bunları terketmek günâh olmaz. (Hadîka)

(Bir kavme benziyen onlardandır) hadîs-i şerîfi, ibâdetlerde benzemenin tehlikesini bildirmektedir. Meselâ papaz zünnarı ve haç takmak böyledir. Dikiş makinası, daktilo, elbise gibi şeyler ise âdettir. Âdetlerde kâfirlere benzemek günâh olmaz.

Peygamber efendimiz, her zaman belli bir elbise giymezdi. Ba'zan Rum, ba'zan Arab elbisesi giyerdi. Kolları dar Rum cübbesi de giymiştir. (Tirmizî)

Ahzâb sûresinde kadınların cilbâb giymesi emrediliyor. Cilbâb nedir?

Cilbâb, erkeklerin de, kadınların da giydikleri bir elbise, bir gömlektir. Zevâcir ve Berîka'daki hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

(Harâmdan cilbâb [gömlek] giyen erkeğin namazları kabûl olmaz.) [Bezzâr]

(Hayâ cilbâbını [örtüsünü] çıkarandan [aleyhinde] söz etmek gıybet olmaz.) [Beyhekî]

Bu hadîs-i şerîflerde bildirilen cilbâbın çarşaf demek olmadığı, herhangi bir örtü olduğu açıkça görülmektedir. Cilbâbın çarşaf değil, dış elbise olduğu tefsîr kitaplarında da yazılıdır. Birkaçı şöyle:

Cilbâb, baş örtüsünden daha geniş ve gömlekten kısa olan örtüdür. Yüzü ve bedeni örten her örtüye denir. (Ebüssü'ûd tefsîri)

Cilbâb, kadınların giydileri tek parça örtüdür. (Celâleyn)

Cilbâb, göğse kadar inen baş örtüsüdür. (Rûh-ul-beyân)

Cilbâb, bedeni baştan aşağı örten çarşaf, ferâce, câr gibi dış kisvedir. (Elmalılı)

Cilbâb, dışa giyilen örtüdür. (Tibyân)

Cilbâb, milhâfe, uzun entâri veya baş örtüsü demektir. (El-Envâr)

Kadın ve başörtüsü

Nûr sûresinin 31. âyet-i kerîmesinde, (Kadınlar, baş örtülerini yakalarının üzerine örtsünler) buyuruluyor. Eğer kadınlar çarşaf giyselerdi, baş örtüsünü yakanın üzerine örtmekten bahsedilmezdi. Bir de fıkıh kitaplarına bakalım!

Erkeğin hanımına vermesi vâcib olan nafaka, yemek, kisve [elbise] ve meskendir. Kisve ise, himâr ve milhâfedir. (Bahr)

Himâr, baş örtüsü, Milhâfe, dış örtü demektir. Buna eskiden ferâce denirdi. Şimdi ise manto deniyor. Erkeklerin giydiği örtüye de milhâfe denmektedir. Hz. Enes'in rivâyet ettiği hadîs-i şerîfte, (Resûlullah, milhâfesini evde giyerdi) buyuruluyor. (Hatîb)

Herkesin çarşaf giydiği bir yerde, birkaç kadının manto giymesi fitneye sebep olacağından uygun olmadığı gibi, manto giyilmesi âdet olan yerlerde de çarşaf giyilmesi uygun olmaz. Çünkü bir yerde âdet olan şeyler giyilmezse, gösteriş ve şöhret olur, fitneye sebep olur. Hadîs-i şerîfte (Fitneyi uyandırana la'net olsun) buyuruldu. (Hadîka)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Herkesin çarşaf giydiği bir yerde, birkaç kadının manto giymesi fitneye sebep olacağından uygun olmadığı gibi, manto giyilmesi âdet olan yerlerde de çarşaf giyilmesi uygun olmaz. Çünkü bir yerde âdet olan şeyler giyilmezse, gösteriş ve şöhret olur, fitneye sebep olur. Hadîs-i şerîfte (Fitneyi uyandırana la'net olsun) buyuruldu. (Hadîka)
İŞTE BU KADAR ABLAM ALLAH RAZI OLSUN.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt