Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KIYAMET GÜNÜ NEBİLERİN VE ŞEHİTLERİN GIBTA EDECEGİ KİMSELER (1 Kullanıcı)

sumeyra

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Tem 2006
Mesajlar
73
Tepki puanı
0
Puanları
0
Hz. Ömerin rivayetine göre, Resulullah (asm.) şöyle buyurmuştur:Mutlaka Allahın kullarından bazı insanlar vardır ki, onlar ne Peygamber, ne de şehitlerdir. Fakat kıyamet gününde, Allah katındaki makamlarından dolayı nebiler ve şehitler onlara gıpta edecekler.
Sahabeler dediler:
Ey Allahın Resulü bize haber ver, onlar kimlerdir?

Resulullah:
Onlar öyle bir topluluk ki, aralarında bir akrabalık, alıp verecekleri mal- mülk olmaksızın Allah için birbirlerini severler. Hem, vallahi şüphesiz onların yüzleri pırıl pırıl nurdur. Şüphesiz onlar nur üzerindedirler. (İşleri nurdur) insanlar korktuğu zaman onlar korkmazlar, halk mahzun olduğu zaman onlar mahzun olmazlar(1) buyurdu ve şu ayeti okudu:;iyi bil ki, Allahın velilerine, sevdiklerine korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir.

Bir başka rivayet de şöyledir:
Mutlaka Allahın kullarından, nebilerin ve şehitlerin kendilerine gıpta edecekleri kullar vardır. Sahabeler tarafından denildi ki: Onlar kimlerdir ey Allahın Resulü, bize haber ver ki onları sevelim. Resulullah onların bu isteği üzerine, şöyle buyurdu: Onlar öyle bir topluluktur ki, aralarında mal (ticari ilişki) ve akrabalık olmaksızın birbirlerini severler. Onların yüzleri nurdur. Nurdan minberler üzerindedirler. Halk korktuğu zaman korkmamayı sürdürürler. İnsanlar mahzun oldukları zaman onlar üzülmezler dedi ve sonra Dikkat edin! Mutlaka Allah;ın evliyası için korku yoktur, onlar mahzun da olmazlar. ayetini okudu. (2)Resulullah (asm.) kendisinden sonra gelecek kardeşlerini bir başka hadis-i şerifte şöyle dile getirmişti. Ebu Hureyrenin bildirdiğine göre, bir gün Resulullah (asm.) kabristana geldi ve: Ey müminler yurdunda yatanlar, selam üzerinize olsun. İnşaallah biz de size kavuşacağız buyurdu..Sonra hasretle iç geçirerek.Kardeşlerimi öyle göreceğim geldiİ diye ekledi. Yanında bulunan sahabeler.Ey Allahın Resulü biz senin kardeşlerin değil miyiz? dediler. Resulullah (asm.): Sizler ashabımsınız, kardeşlerim henüz gelmiş değildir. buyurdu.

Yukarıda geçen hadislerde olduğu gibi burada da Resulullah, ashabdan bir kısmı ile Medine kabristanı yanından geçerken kendisinden sonra gelecek İhvanını görme arzusunu ve onlara olan hasretini ifade etmektedir. Çünkü dünyada onları görmesi mümkün olmayacaktır. Onlar Resulullah buradan göçtükten sonra, şu veya bu zamanda, Allah dilediğinde hayat sahnesine çıkacaklardır. Onlarla ancak ahirette görüşmek nasip olacaktır.

Sahabeler, onun hasretini bir nebze olsun söndürmek için, kendilerinin ona olan yakınlıklarını bildiklerinden, Biz senin kardeşlerin değil miyiz? diye sormuşlardır. Fakat Resulullah (asm.) onlara Ashab diğerlerine ihvan[kardeş) ünvanı vermiştir. Resulullahın devrinde onu görenler, sohbet edenler sahabe veya ashab diye anıldığı ve ashab sözü onlar için çok kullanıldığı gibi ihvan, kardeş veya kardeşler sözü de sonra gelecekler arasında çok kullanılacak, belki de onlar hangi ırktan veya beldeden olursa olsun birbirlerine kardeş! diye hitap edeceklerdir. İslam ve imanla birbirlerini soy kardeşten daha çok sevecekler, mesleklerinin esası, kardeşlik olacak, birbirlerine en fedakar kardeş, en civanmert arkadaş olacaklardır. Yani sonradan geleceklerin en önemli özellikleri ve mesleklerinin en mühim esası, İslâm kardeşliği olduğu için, Resulullah (asm.) onlara kardeş, ihvan, kardeşler ünvanını vermiş, bu kimselerin sonlarının iyi olacağına, imanla kabre gireceklerine de bir işaret vardır. (3)

Resulullah kardeşlerim henüz gelmiş değillerdir. buyurunca, sahabeler daha dünyaya gelmeyen kimseleri Resulullahın hiç görmeden nasıl tanıyacağını, ahirette nasıl bileceğini düşünmeliler ki, şöyle sordular:
Peki ya Resulullah! Sen ümmetinden henüz dünyaya gelmemiş olan bu kimseleri nasıl bileceksin?

Resulullah bunun üzerine şöyle sordu:
Bir kimsenin alnı ve ayakları ak nişanlı bir atı bulunsa, onu siyah ve boz atlar arasında iken tanıyabilir mi?

Sahabeler:
Evet dediler.

Resulullahın o ak bahtlı kimseleri, alnında akı, ayaklarında sekisi bulunan atlara benzetmesi gösteriyor ki, bu kimseler beş vakit namazlarını sürekli kılan, büyük günahları terk eden kimselerdir. Ayette belirtildiği gibi(4) onların alınlarında imanlarının ve secdelerinin izi ve işareti olan bir nur ve beyazlık olacaktır.

Hadis-i şerifin devamında şu husus dile getirilir:


İşte o kardeşlerimde abdestlerinden hasıl olan nur sebebi ile abdest uzuvları pırıl pırıl parlayarak mahşere gelirler. Ben ise onları Kevser havuzumun yanında beklerim. Dikkat edin, bir kısım kimseler de şaşkın develerin kovalandığı gibi kevser havuzumdan kovulur. ;Buraya gelin diye onlara seslenirim. Denilir ki, onlar senden sonra hal ve durumlarını değiştirdiler.Ben de o zaman, helak oldular, helak ollar derim.
 

handan06

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Şub 2007
Mesajlar
2,070
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: KIYAMET GÜNÜ NEBİLERİN VE ŞEHİTLERİN GIBTA EDECEGİ KİMSELER

ÇOK GÜZELE EMEĞİNE SAĞLIK İNŞ.PEYGAMBER EFENDİMİZİN O DEDİĞİ KARDEŞLERİNDEN BİZDE OLURUZ İMŞ.AMİN
 

kabei serif

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Ocak 2007
Mesajlar
140
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: KIYAMET GÜNÜ NEBİLERİN VE ŞEHİTLERİN GIBTA EDECEGİ KİMSELER

evet kardeşim bu güzel sohbetinden dolayı. rabbim ne dileğin varsa sana versin.bizler bir birimizi sevdikce inşaallah bu güzel insaların zümresinden oluruz allaha emanet olunuz...selametle
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt