Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kaza Namazı Takibi ve Hesabı (1 Kullanıcı)

mobislam

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Haz 2016
Mesajlar
5
Tepki puanı
0
Puanları
0
Kaza Namazı Hesabı ve Takibi

Kaza Namazı Hesabını ve Takibini Yapamayan Kullanıcılarımıza Müjde!

Vaktinde kılınan namaza “eda” adı verilir.Eda vaktinde kılınamayan namazların kazasının hesabını ve takibini bu uygulama ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kaza Namazı Hesabı ve Takibi Nedir?

Bu uygulamada girmiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda mobislam.com sunucularında her kullanıcısına özel bir alan oluşturulmaktadır. Kullanıcılarımızın kaza namazı takibi bilgileri bu alanda saklanmaktadır. Mobil cihazınızın başına bir olay geldiğinde (kırılma,çalınma veya model yükseltme vs.) o güne kadar olan hiçbir verinizi kesinlikle kaybetmeyeceksiniz. Otomatik yedek alma sistemi sayesinde kaza namazlarınız mobislam.com sunucularında sonsuza kadar saklanacaktır.

Nasıl Yükleyebilirim?

Android uyumlu cihazınızdan google play store uygulamasını çalıştırın. “Kaza Namazı Hesabı ve Takibi” kelimesini aratın ve MobIslam geliştiricisinin uygulamaları listesinden uygulamayı cihazınıza yükleyin.

Hemen indirmek ve buluğ yaşınızdan itibaren borcunuz olan kaza namazlarını bir an önce öğrenip telafi etmek istiyorsanız;

https://play.google.com/store/apps/details?id=kazanamazitakipprogrami.mobislam.com

Uygulamayı Nasıl Kullanabilirim?

Uygulamayı ilk açtığınız anda sizden isminizi, eposta adresinizi, doğum tarihinizi, buluğ yaşınızı, cinsiyetinizi ve kesin olarak namaz kılmaya başladığınız tarihi isteyecektir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmak zorundasınız. Aksi takdirde verilerinize erişemeyebilirsiniz. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda bize ulaşırsanız hesabınıza yeniden erişim hakkı verebileceğiz. “Hesapla” düğmesine bastığınız anda uygulama sizin girmiş olduğunuz doğum tarihi, namaza başlangıç tarihi, buluğ yaşı ve cinsiyetinizi kullanarak sizin ergenlik yaşınızdan sonra sorumlu olduğunuz sabah, öğle,ikindi akşam ve yatsı namazlarının sayısını hesaplayacaktır. Hesaplanan sayı rekat bazlıdır. Size yeni bir ekran açacaktır. Bu ekranda namaz vakitlerini ekranın altında görebileceksiniz. Her bir ekranda da o vakite ait namaz borçlarınızı göreceksiniz. Kazasını kıldığınız bir namazdan hemen sonra “KILDIM” düğmesine basarak borcunuzu düşürebilirsiniz. Bir namazın eda vaktini kaçırdığınızda da “KILMADIM” düğmesi yardımı ile borcunuzu rekat bazlı arttırabilirsiniz. “KAZA NAMAZI LİSTEM” düğmesi yardımı ile 5 vakit namaza ait kılmanız gereken toplam rekat sayısını, toplam kaza namazı borcunuzu ve ödediğiniz kaza namazlarına ait bilgileri rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu sayı nasıl hesaplanmaktadır?

Sabah namazının kazası için, 2 rekat farz
Öğle namazının kazası için, 4 rekat farz
İkindi namazının kazası için, 4 rekat farz
Akşam namazının kazası için, 3 rekat farz
Yatsı namazının kazası için, 4 rekat farz

Hesaplama :

Doğum tarinizden itibaren buluğ yaşınıza olan gün sayısı hesaplanır. Bu süreçte namazdan sorumlu olmadığınız için işleme tabi tutulmayacaktır.

Daha sonra, buluğ yaşınızdan itibaren bugüne kadar olan gün sayısı hesaplanır.
Namaz kılmaya başladığınız tarihten itibaren bu güne kadar geçen gün sayısı hesaplanır.

Doğum tarihinizden bu güne kadar geçen gün sayısından, doğum tarihinizden buluğ çağına kadar geçen gün sayısı çıkarılır. Bu sayede elimize kılmakla yükümlü olduğunuz gün sayısı verisi gelir.

Bugüne kadar toplam kılmak zorunda olduğunuz namaz sayısından, kesin emin olduğunuz ilk namaza başladığınız tarihten bugüne kadar olan gün sayısı çıkarılarak sorumlu olduğunuz gün sayısı çıkarılır.

Müslüman Birey
Bir günde 40 rekat namaz kılmaktadır. Bu 40 rekat namazın 20 rekatı sünnet, 17 rekatı farz, 3 rekatı vitir namazıdır.

Bir senede toplamda 14.600 rekat namaz kılmaktadır.
Ramazan ayında 600 rekat teravih namazı kılınmaktadır.
Toplamda bir yılda 15.200 rekat namaz kılmış olmaktadır.
Teheccüd namazı ve nafile namazlar bu rakamın dışındadır.

Müslüman olup islam inancını hayatında benimsemiş bütün insanların buluğ yaşından sonra emredilen beş vakit namazı kılması gerekmektedir. Ancak bir çoğumuz günlük hayatımızdaki bir takım problemlerden ötürü bize emredilen islamın beş şartından biri olan beş vakit namazı vaktinde kılamamaktayız.

Bildiğiniz islam inancında gibi bir namazı vaktinden sonra kılmaya kaza denmektedir. Vaktinde kılınmayan namaza faite denilirken birden fazla namazın vaktinde kılınmaması fevait olarak adlandılır.

Vaktinde kılınmayan ve kazaya kalan namazlar nasıl kılınır bilmiyorsanız, aşağıda verdiğim adreslerde günlük kılınması gereken beş vakit namazın kazası ile ilgili bilgiler detaylı şekilde anlatılmıştır.

Ekran Görüntüleri

sabah-namazi-kaza-hesabi-ve-takibi.png

namaz vakitleri
ogle-namazi-kaza-namazi-hesabi.png


kaza-namazi-takibi-ve-hesabi-borc-bilgileri.png
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt