Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kayıp Ayet (böyle bir ayet varmı) (1 Kullanıcı)

cerennurum

Kayıtlı Kullanıcı
Yıllardır o ayeti arıyorum…

Kaba meali şöyle olmalı:

Bana karşı sorumluluklarının bilincinde olanlara bir rehber olarak indirdiğim, üzerinde hiçbir şüpheye yer olmayan bu ilahi kelamı alın, sıkı sıkıya, hava ve toz geçirmeyecek şekilde sarıp sarmalayın, şık, hatta mümkünse üzeri işlemeli bir torbaya sokun ve onu, evinizin en yüksek en erişilmesi zor noktasına çakacağınız bir çiviye asın. Sonra ey ihlaslı kullarım, onu orada bırakın, bir daha sakın dokunmayın. Sabah akşam altından geçip durun, yeter. Rahmet ve bereketim üzerinize yağar, ilminiz artar, böylece bana ve muradımı anlamaya her geçen gün biraz daha yaklaşırsınız, iyi, halis ve Salih kullarım olursunuz.

Evet, dünyalar güzeli, mahzun ve mazlum olan bu ülkedeki, mahzun ve mazlum Müslüman kardeşlerimin, belli zorunlu durumlarda, başta mübarek analarının ak sütü gibihelal kaza ruhsatlarını rahatlıkla kullanıp, irili ufaklı tavizler vermeyi zorda olsa içlerine sindirdikleri, halde büyük ihlas ve titizlikle hatta aşkla şevkle her kelimesin, asla en küçük masum tavizciği dahi vermemecesine bağlı kaldıkları bu ayeti arıyorum yıllardır…

Bulamıyorum!

Kaç defa devrettim hatmettimse de o mübarek Kur'an'ı o ayeti bulabilme cehdi içinde, gece gündüz demeyip, sık dokuyup ince eleyip, bir türlü rastlayamadım ona!

Mübarek Kur'an'ın içinde yaptığım o tadına doyum olmaz, zihin açıcı, ruh ferahlatıcı, bir o kadar da pırıl pırıl aydınlatıcı yolculuğum esnasında hep dönüp dolaşıp mübarek Alak suresinin giriş ayetlerine takıldım.

1) OKU yaratan Rabbin adına.
2) İnsanı bir yumurta hücresinden yaratan!
3) OKU, çünkü Rabbin sonsuz Kerem sahibidir.
4) İnsana kalem kullanmayı öğretendir.
5) İnsana bilmediğini belleten!

Ve pirim, üstadım Muhammed Esed'in Rabbimiz yüce ALLAH ondan razı olsun, OKU emri ilahisine verdiği yorumu kafama nakşettim;

“Okumak, bir dış kaynaktan, burada Kur'an mesajından, alınan sözleri veya düşünceleri, yüksek sesle olsun veya olmasın, ama anlamak niyetiyle bilinçli olarak zihne nakşetmeyi ifade eder”

OKU! Emri ilahisi, Kuran mesajından alınan sözleri veya düşünceleri anlamak niyetiyle bilinçli olarak zihne nakşetmeyi ifade ediyorsa, o mubarek kitabı sarıp sarmalayıp duvarın en yüksek yerine çaktığımız bir çivide asılı kalmaya mahkum etmek niye?

Yoksa biz... Biz Kur'an mesajında yer alan sözleri veya düşünceleri anlamak niyetiyle bilinçli olarak zihnimize nakşetmek niyetinde değil miyiz?

Yok arkadaş, değil cevabını araştırması, sorulması bile çok ama çok zor, pek ama pek yaman olan bu sorular bana göre değil! Neme lazım!
En iyisi yine o kayıp ayeti araştırmaya devam etmeli!

Böylesi daha kolay.
Çok daha kolay

Münib Engin NOYAN

cerennurum

Kayıtlı Kullanıcı
..................................

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleykum cerennurum
ALLAH Celle Celalühü razı olsun..

İzninizle bende bu iki resmi ekleyeceğim, hakkınızı helal edin..

i737594_kurandx7to5.png

Kuran%20duvarda%20kilitli%20tv%20a%C3%A7%C4%B1k.jpg

cerennurum

Kayıtlı Kullanıcı
anladım kusura bakmayın hakkınızı helal edin:)

mir_erhan

Moderator
......
........Mübarek Kur'an'ın içinde yaptığım o tadına doyum olmaz, zihin açıcı, ruh ferahlatıcı, bir o kadar da pırıl pırıl aydınlatıcı yolculuğum esnasında hep dönüp dolaşıp mübarek Alak suresinin giriş ayetlerine takıldım.

Ve pirim, üstadım Muhammed Esed'in Rabbimiz yüce ALLAH ondan razı olsun, OKU emri ilahisine verdiği yorumu kafama nakşettim;

“Okumak, bir dış kaynaktan, burada Kur'an mesajından, alınan sözleri veya düşünceleri, yüksek sesle olsun veya olmasın, ama anlamak niyetiyle bilinçli olarak zihne nakşetmeyi ifade eder”

EyvALLAH kardeşim vesile oldunuz...
Sevgili Engin hocamızın yine muhteşem b ir tespiti....
Yıllarca öyle duvarda asılı durdu...
Kutsal ve yüce bir şekilde...
OKU-yamadık yıllarca...
Kaybettik okumadıkça...
biz içeriğinden mahrumken,
Bize öyle baktı Mahzunca....

Şimdi OKU-dukça anlıyorum..
Sırtımı kamburlaştıran anlamsız ama psikolojik dediklerimin hepsini attım şimdi..
OKU-dukça anlaştı herşey..
Hayatım yuvam eşim çocuğum akrabam dünyam...
Ve Ben OKU-dukça seni
Daha iyi anlıyorumki Şeksiz Şüphesiz RABBİMİN KELMIsın
Sana sarıldıkça yolumu asla şaşırmayacağımsın....

selam ve dua ile

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Alak suresinin giriş ayetlerine bakarmısınız...;

O Kadar ilgiliyiz ,bilgiliyiz ki bu Ayeti Meal ederken...
Allah C.C. nun Kudretine Hamd ve Şükür edecekken...
Mutmain olacakken ...
Allah C.C. 'nun Habibi Muhammed Mustafa A.S. efendimize Okumaya bilmiyor diye yorum yapıyoruz...

Heyhat ki heyhat...

5) İnsana bilmediğini belleten! dir...

Hamd ve Şükürler olsun...
Tasavvufun en üst düzeyi emri sende Ulu Rabbim C.C.

İlimlerin tamamı sende Ulu Rabbimiz...C.C.
Saygı ile eğiliyorum...ve ...

Kalpten...
La İlahe İllallah diye haykırıyorum...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
......
........Mübarek Kur'an'ın içinde yaptığım o tadına doyum olmaz, zihin açıcı, ruh ferahlatıcı, bir o kadar da pırıl pırıl aydınlatıcı yolculuğum esnasında hep dönüp dolaşıp mübarek Alak suresinin giriş ayetlerine takıldım.

EyvALLAH kardeşim vesile oldunuz...
Sevgili Engin hocamızın yine muhteşem b ir tespiti....
Yıllarca öyle duvarda asılı durdu...
Kutsal ve yüce bir şekilde...
OKU-yamadık yıllarca...
Kaybettik okumadıkça...
biz içeriğinden mahrumken,
Bize öyle baktı Mahzunca....

Şimdi OKU-dukça anlıyorum..
Sırtımı kamburlaştıran anlamsız ama psikolojik dediklerimin hepsini attım şimdi..
OKU-dukça anlaştı herşey..
Hayatım yuvam eşim çocuğum akrabam dünyam...
Ve Ben OKU-dukça seni
Daha iyi anlıyorumki Şeksiz Şüphesiz RABBİMİN KELMIsın
Sana sarıldıkça yolumu asla şaşırmayacağımsın....

selam ve dua ile

Yazınızı harika duygularla okudum ve coştum...Allah C.C. Sizden razı olsun...Selamlar...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt