Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kaşlarınızı alıyo musunuz?kaşları birazcık toparlanması için almak günah olur mu? (1 Kullanıcı)

tasansevgi

Kayıtlı Kullanıcı
yeni üye oldum ve ilk mesajım:a03:
siteyi çok beğendim nerdeyse aradğım herşey var
ama bu aralar kafamda büyük bir soru işareti yaratan durum hakkında bilgi göremedim
sorun kaşlarım..benim kaşlarım kalın ama güzel bir şekli var.fakat alt kısımlarda ayrık ayrık kıllar da var ve çok dağınık gösteriyo.rahatsız oluyorum.çirkinmişim gibi geliyo.aldırıcaktım ama günah oludğunu öğrendim vazgeçtim.sadece toplu durması amacıyla alt kısımları biraz düzelttirsem günah olur mu yine.bu konudaki hadisi okudum.forumdaki bayanlar kaşlarını alıyorlar mı?bana yardım ederseniz çok sevinirim.Allah razı olsun böyle bir site açtığınz için

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm kardeşim..
Üyeliğiniz hayırlara vesle olur inşaallah..

Kaş alınması ile ilgili Peygamber Efendimiz'in hadis-i şerifleri..

Abdullah (ra)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav): “Dövme yapan ve yaptıranı güzel görünmek için kaşlarını alan ve dişlerini inceltip dişlerinin görüntüsünü değiştirenleri lanetledi” (Buhârî, Libas: 83; Müslim, Libas: 33)

Âişe (ranha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav): “Dövme yapmayı ve yaptırmayı, saç (peruk) yapmayı ve yaptırmayı, kaşların kıllarını almayı ve aldırmayı yasak etti” (Buhârî, Libas: 83; Müslim, Libas: 33)

Nasiplenebilmek duasıyla inşaallah..

yesilyol

Kayıtlı Kullanıcı
öncelikle hoşgeldiniz kardeşim,Rabbim hakkıyla faydalanmayı nasip etsin.sorunuza gelince bu benimde kafamı kurcalayan bi konu olmuştur.ama hadis-i şerif acık aslına bu işi yasaklıyor.ama yinede daha bilgili bi kardeşimizcevap verirse bende faydalanırım.
ama bazı hocalar insanın pisikolojisini bozan bazı durumlarda(ki bu kişnin vicdanının bileceği iş)bazı yerlere müdehale edilebilineceğini söylüyorlar ki bu hocalara ne kadar güvendiğinize bağlı. tam doğru bilgiyi verecek bi ablamız ceveplarsa bende faydalanırım inşaallah.

kurt26

Yasaklı Kullanıcı
not bir siteden alıntı bu konuda benimde bilgim yok
Kaş aldırmak ve inceltmek:
29- Kaşları alıp boya ile suni kaş yapmak, Allah’ın yarattığını değiştirmek olup haramdır.

30- Kaşları keserek veya kopararak almak, Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in yapana lanet ettiği büyük günahlardan biridir.

31- Nams: kaş kılından almaktır, caiz değildir.

32- Kadının yüzünde biten sakal veya bıyık tüyünü ya da kol ve baldırındaki tüyleri alması caizdir.

33- Çeşitli yollarla kaş kıllarını almak sonra da özel kalemlerle ve cilt makyaj malzemeleri ile kaş yapmanın zararlı olduğu tıbbi takrirlerdendir. Bu makyaj malzemelerinin bileşiğinde ağır madenler vardır.

34- Kaşları kumrallaştırmak: Şeyh İbn Cibrin’e göre caiz değildir. Şeyh İb Munî’ ise caiz demiştir.

35- Gözlere kadar inecek şekilde kaşlar fazla ise, eza verdiği için bunu gidermekte sakınca yoktur. (İbn Useymin)

kurt26

Yasaklı Kullanıcı
araştırmayı severim şuanda bukar
Malik Bin Amir radıyallahu anh’den; Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki;
Saç ekleyene ve ekletene, kaş alana ve aldırana, diş düzeltene ve düzelttirene, dövme yapana ve yaptırana lanet olsun Nesai(8/145) Buhari(6/58) Müslim(3/1678) , Ahmed(1/434,443) Ebu Davud(tereccül.5) Darimi(2650) Tirmizi(edep 33) İbni Mace(nikah 52)

Soru: Kaş aldırmak caiz midir?

Cevap: Rasûl-i Ekrem (s.a.v.)'in lânetine kaş aldıran ve alanlar da dahildir.(Ebû-Dâvûd, K. et-Teraccul, 5; Buhâri, K. el-Libâs, 82, 84; Müslim, K.el-Libâs, 120.) Kaş aldırmak, kaşın kıllarını yolarak iyice inceltmek ve kaşı yukarıya almak sûretiyle yapılmaktadır. Bu, hilkati değiştirme mahiyetindedir.(Bazı hanbelîler bunu tenzihen mekruh sayarlar. ) Ancak kadının yüzünde biten kılları aldırması ve kocasının izniyle normal makyaj yapması bir kısım İslâm ulemasınca caiz görülmüştür.(İmam Nevevi de caiz görenler arasındadır. İbn Hacer, Fethu'l-Bârî, Kahire, 1959, C. XII, s. 500)

kurt26

Yasaklı Kullanıcı
bu sitedede bilgi varmış
http://forum.islamiyet.gen.tr/fikih-ve-akaid/34808-kas-aldirmak.html

İbn-i Âbidin, sakal ve bıyığın kadında fıtrat olmadığını, bu sebeple (eğer çıkarsa) kesilmesinin (müstehab) olacağını beyan etmiştir! ( Kadın İlmihali, Mürşide Uysal, s. 370)

Fıkıh kitaplarına baktığımızda şu hükmü görmekteyiz:

– Kadını çirkinleştiren yüzdeki tüyler alınır. Erkeklerde görülen sakal, bıyık gibi şeylerin kadınlarda görülmesi halinde; alınması câizdir.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
not bir siteden alıntı bu konuda benimde bilgim yok
Kaş aldırmak ve inceltmek:
29- Kaşları alıp boya ile suni kaş yapmak, Allah’ın yarattığını değiştirmek olup haramdır.

30- Kaşları keserek veya kopararak almak, Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in yapana lanet ettiği büyük günahlardan biridir.

31- Nams: kaş kılından almaktır, caiz değildir.

32- Kadının yüzünde biten sakal veya bıyık tüyünü ya da kol ve baldırındaki tüyleri alması caizdir.

33- Çeşitli yollarla kaş kıllarını almak sonra da özel kalemlerle ve cilt makyaj malzemeleri ile kaş yapmanın zararlı olduğu tıbbi takrirlerdendir. Bu makyaj malzemelerinin bileşiğinde ağır madenler vardır.

34- Kaşları kumrallaştırmak: Şeyh İbn Cibrin’e göre caiz değildir. Şeyh İb Munî’ ise caiz demiştir.

35- Gözlere kadar inecek şekilde kaşlar fazla ise, eza verdiği için bunu gidermekte sakınca yoktur. (İbn Useymin)

Allah celle celaluhu razı olsun kardeşş.

K

KırıkTesti

Selamünaleyküm,
Tek dileğim kardeşim bu konudaki ilk mesajınızı düzeltirmisiniz?

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
hos geldiniz kardesim forumdaki bayanlarin kaslarini alip almadiklarini sormussunuz burdakilerin alip almamasi bisey degistirmez alanlar lanetlenmismidir lanetlenmistir (nokta.) hayirli aksamlar kardes:H

F

FiSeBiLiLLaH

Resulullah güzelleşmek için kaş aldırana lanet etmiştir...RABBİM Kalbimizde hiç bir sıkıntı duymadan kendisinin ve Resulullahın hükmünden razı olanlardan eylesin.

tasansevgi

Kayıtlı Kullanıcı
cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ederim
ama artık öyle bir zamana geldik ki çevremdekiler kaşlarını aldırmayanları bakımsız pis olarak görüyolar
psikolojik olarak etkileniyorum.yoksa ben kendimden zaten memnunum

F

FiSeBiLiLLaH

cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ederim
ama artık öyle bir zamana geldik ki çevremdekiler kaşlarını aldırmayanları bakımsız pis olarak görüyolar
psikolojik olarak etkileniyorum.yoksa ben kendimden zaten memnunum

Zaten islamın emir ve yasaklarını uygularsan sende gariplerden oluverirsin.Efendimizin(s.a.v) müjdelediği gariplerden olmak dileği ile.

Sonra da seni din konusunda bir şeriat sahibi kıldık. Sen ona uy; bilmeyenlerin isteklerine uyma.(Casiye 18)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Valla benim kaş da biraz tek kaş ama çok yakışıyor bana :)
Eminim sende öylesindir :)

tasansevgi

Kayıtlı Kullanıcı
yaa off herkes kafamı karıştırdı yine
kimisi erkeğe benzememek için hafifçe toplatmak lazım diyo
kimisi azcık bile alsan günahtır diyo
ama hadise göre kesinlikle almamak lazım değil mi

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Abdullah (ra)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav): “Dövme yapan ve yaptıranı güzel görünmek için kaşlarını alan ve dişlerini inceltip dişlerinin görüntüsünü değiştirenleri lanetledi” (Buhârî, Libas: 83; Müslim, Libas: 33)

Âişe (ranha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav): “Dövme yapmayı ve yaptırmayı, saç (peruk) yapmayı ve yaptırmayı, kaşların kıllarını almayı ve aldırmayı yasak etti” (Buhârî, Libas: 83; Müslim, Libas: 33)

Kardesim eger dinimizin dedigini yapacaksan, hukum hadiste geciyor. Bunun uzerine soru sorman dogru olmaz. Benim kaslarimda aileden gelen genlerle duzgun, ama daginikliklar var. Ibra'nin dedigi gibi bir tekkas durumu da yok. Ama o daginikliklari aldirmayi hic dusunmedim su hadisi gordukten sonra... Seni begenen, seven oyle sever.. Vesselam..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Evet canım. Sayende :)
Çok meşgul ettik forumu.
Berat ablamızdan rica etsek de bu yazılanları silse..
Siler misin abla?

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Evet canım. Sayende :)
Çok meşgul ettik forumu.
Berat ablamızdan rica etsek de bu yazılanları silse..
Siler misin abla?

Ben sildim kardeşim ilgili mesajları...
Yönetim tarafından size verilen hata puanı yok şuan...
İçiniz rahat olsun inşallah...
Selam ve DUA ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt