Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KALBDENKALBE MESAJLAR(EY İNSANLAR DÜNYA YEŞİLLİKTİR HOŞTUR) (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
8,116
Tepki puanı
3
Puanları
0
Ey insanlar! dünya yeşilliktir, hoştur.

Bunun uzun ve oldukça etkili bir konuşma olduğu aşikârdır. O Sallallahu Aleyhi ve Sellem, Bu konuşmasında kıyamet kopuncaya kadar Müslüman-ların karşılaşacakları olay ve durumları özetlemiş ve neler yapmaları gerektiği konusunda onları bilgilendirmiştir.


Ebû Saîd el-Hudrî Radıyallahu Anh şöyle anlatmıştır: "Bir gün Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem bize ikindi namazını kıldırdı. Sonra ayağa kalkarak, Allah'a hamd edip, O'nu övdükten sonra bize bir konuşma yaptı ve bu konuşmasını güneş batıncaya kadar sürdürdü. Konuşmasında kıyamet gününe kadar olacak her şeyi bize haber verdi. Bunları belleyen belledi, unutan da unuttu. Hz. Peygamber'in o konuşmasında dile getirdiklerinden biri de şu sözüdür:
"Ey insanlar! Dünya yeşilliktir, hoştur. Allah sizi onda halife yapmış; nasıl davranacağınızı gözlemektedir. Aman dikkat edin! Dünyadan sakının!"(1)
Hadisin, çok önemli bir konuyu ele aldığı ilk bakışta anlaşılmaktadır. Zira Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem onu bir ikindi namazı sonrasında, cemaatin içinde ayağa kalkarak ve "Ey insanlar!" diye başlayıp, güneş batıncaya kadar sürdürdüğü bir konuşmasında dile getirmiştir. Bunun uzun ve oldukça etkili bir konuşma olduğu aşikârdır. O Sallallahu Aleyhi ve Sellem, Bu konuşmasında kıyamet kopuncaya kadar Müslümanların karşılaşacakları olay ve durumları özetlemiş ve neler yapmaları gerektiği konusunda onları bilgilendirmiştir. Hadisinde dile getirdiği konulara çok önem verdiği için Resûli Ekrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem, bu konuşmasını ısrarla ve bölmeden akşam vaktine kadar sürdürmüştür.
Hadisin diğer bazı rivayetlerinde Sevgili Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in, konuşmasına "Dikkat edin!" ifadesiyle başladığı görülmektedir. Yukarıda yer alan hadis, söz konusu uzun konuşmadan bir pasajı bize taşımaktadır. Bununla beraber bu uzun konuşma, sahabîler tarafından kısaca bizim yukarıda verdiğimiz biçimiyle de bağımsız olarak rivayet edilmiştir. Ayrıca hadisi rivayet eden sahâbî Ebû Saîd elHudrî Radıyallahu Anh, Sevgili Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in bu konuşmasını dinleyenlerden bazılarının daha sonra unuttuklarını; kendisinin ise, unutmadığını söylemektedir.
Resûli Ekrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in, bu konuşmasında ele aldığı konulardan biri de bu dünya hayatının gerçeğinin ne olduğudur. O Sallallahu Aleyhi ve Sellem, bu konuşmasında dünya hayatı gerçeğini bildirip anlatırken bunu herkesin görüp bildiği bir benzetmeyle yapmaktadır. Benzetmenin amacı ise, konunun daha iyi anlaşılıp kavranılmasını sağlamaktır. Dinleyenler arasında toplumun her tabakasından insanın bulunduğu düşünülürse, bunun oldukça isabetli bir anlatım yöntemi olduğu görülecektir. Zira benzetmeler, soyut konuların dinleyiciler tarafından daha kolay ve net, zihinde somutlaşmış biçimde anlaşılmasını sağladığı gibi akıllarda daha kalıcı olmasını da sağlamaktadır.
Hz. Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem, "Dünya yeşilliktir, hoştur." sözüyle dünya hayatını bir yeşilliğe ve insanın gönlünü alan hoş bir varlığa benzetmektedir. O Sallallahu Aleyhi ve Sellem, dünya hayatını "yeşillik" olarak nitelemekle, bu hayatın en azından iki yönüne dikkat çekmiş olmaktadır. Yeşilliğin insan psikolojisi üzerindeki çekici etkisi bilinmektedir. İnsanın içinde yeşilliğe karşı bir meyil ve arzu vardır. İnsan yeşillikte olmayı, göz alıcı renkler, sesler ve görüntülerden meydana gelen yeşiller arasında bir dünyayı arzular. Bu arzu ve yöneliş, onun yaratılışından gelen bir duygudur. Bu sebeple Kur'an da cenneti anlatırken, insanın bu yönüne seslenerek, cennetin bağlarından, bahçelerinden, pınarlarından ve kurulmuş tahtlarından söz eder. Bu, yeşilliklerle süslü, son derece büyüleyici bir tablodur.
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt