Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kalbdenkalbe mesajlar(bunları biliyormuydunuz) (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
8,116
Tepki puanı
3
Puanları
0
"Ey iman edenler, mallarınızı aranızda haksızlıkla değil, karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle yiyin... " (Nisa suresi: 29)

Ebu Hureyre radyyallâhü anh anlatıyor:

"Bir adam gelerek: Ey Allah'ın Rasûlü! Bizler için eşyalara fiyat tesbit ediver." diye müracaatta bulundu. Hazreti Peygamber (sallallahü aleyhi ve sellem) "Hayır. Fiyat koymayayım. (Rızka bolluk vermesi için) Allah'a dua edeyim. "Arkadan bir başkası gelerek: "Ortalık pahalandı. Eşyanın fiyatını bize siz tesbit ediverin, " diye talepte bulununca, bu sefer: "Hayır rızkı bollaştırıp darlaştıran Allah'tır. Ben hiç kimseye zulmetmemiş olarak Allah'a kavuşmak istiyorum." cevabını verdi." (Ebu Davud)İbn-i Ömer radıyallahü anh anlatıyor:

Hazreti Peygamber sallallahü aleyhi ve sellem buyurdular ki, "Pahalanması için kim bir yiyecek maddesini kırk gün saklarsa, o Allah'tan yüzçevirmiştir." (Hanbel Müsned)Said İbn Müseyyeb radyyallah anlatıyor:

Hazreti Ömer radıyallahü anh pazara uğramıştı. Orada Hatib İbni Ebi Belta'ya uğradı. Hatib'in ucuz fiyatla kuru üzüm sattığını görünce: "Ya fiyatı diğerlerinin seviyesine yükseltirsin, yahud pazarımızdan çekip gidersin. " diye ihtar etti. (Muvatta, Buyû')Enes (RA) şöyle diyor:

Yemin olsun beni sizlere çok hadis rivayet etmekten, Peygamber (SAV)'ın "Her kim benim üzerime bilerek yalan söylerse, cehennemdeki, oturacağı yerine hazırlansın. " buyurmuş olması men etmektedir. (Buhar-i Kitabu'l ilm)Ebu Hureyre (RA) şöyle demiştir. Peygamber (SAV) şöyle buyurdu:

"Münafıklar üzerine sabah ile yatsı namazlarından daha ağır hiçbir namaz yoktur. Halbuki bu iki namazda olan şeyleri bilseler emekleye emekleye de olsa, onlara muhakkak gelirlerdi. Yemin olsun içimden öyle geçtik ki; müezzine emredeyim namazı ikame etsin, sonra bir kimseye emredeyim, o da insanlara imamlık etsin, sonra ateşli fitilleri alayım, ezanı işitmeyi müteakip namaza çıkmayanların evlerini başlarına yakayım. (Buhar-i Kitabu'l Ezan)Ebu Hureyre (RA) tahdis etti ki, Peygamber (SAV) şöyle buyurmuştur:

"Yedi sınıf insan vardır ki; Allah kendi gölgesinden başka hiçbir gölge bulunmayan kıyamet gününde, bunları kendi arşının gölgesinde gölgelendirir. "

- Adil imam (yani devlet başkanı)

- Allah 'a ibadet ederek temiz bir hayat içinde serpilip büyüyen genç.

- Gönlü mescidlere sevgiyle bağlanmış olan namazlı kimse, -Allah için sevgi ve bu saygı ile birleşip, bu sevgi ile ayrılan iki kişi.

- İçtimai mevki sahibi ve güzelliği olan bir kadir! tarafından çağrılıp da kadınlığını kendisine arz ettiğinde; "Ben Allah'tan korkarım" cevabıyla karşılık veren er kişi.

- Sağ elinin verdiği sadakayı sol eli duymayacak derecede gizli sadaka veren kişi.

- İnsanlardan tenha (boş) olarak Allah'ı anıp gözleri yaş döken takvalı kişidir. (Buhar-i Kitabü’z-Zekat)

Sehl b. Sa’d es-Saidi radıya’llahu anh’dan rivayete göre, Resul-i Ekrem (S.A.V.) şöyle buyurmuştur:

“Eğer dünya Allah katında sivrisineğin kanadına muadil olsa idi, hiçbir kafire dünyadan bir içim su vermezdi”. (Rıyazu’s-Salihin – Tirmizi)Ebu Katade (RA) den: Resul-i Ekrem (SAV) şöyle buyurmuştur:

“Bir kimse Allahu Teala’nın kendisini kıyamet gününün sıkıntılarından kurtarmasını isterse, borcunu veremeyen kimseye mühlet versin veyahut borcunu bağışlasın” buyurmuştur.Cabir (RA) den: Resul-i Ekrem (SAV) şöyle buyurmuştur:

“Satışta, alışta ve borcunu istemekte musamahakar olan kimseye Allah rahmet etsin, buyurmuştur.” (Buhari)Ebu Hureyre (RA) den: Resulullah (SAV) şöyle buyurmuştur:

Bir kulun kıyamet gününde hesabı ilk evvel sorulacak ameli namazdır. Eğer namazı dürüst çıkarsa, felah bulmuş ve kazanmıştır. Eğer namazı düzgün çıkmazsa kaybetmiştir. Farz namazları eksik çıktığında Aziz ve Celil olan Allah: “Bakınız, kulumun nafile namazı var mıdır? der.

Namazın eksikleri nafile namazlarla tamamlanır. Diğer amelleri de bu farzda muhasebe edilir.” buyurmuştur. (Rıyazü’s-Salihin – Tirmizi)
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt