Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kadınlar teravi namazını camide kılabilirmi (1 Kullanıcı)

Gulsahh

Kayıtlı Kullanıcı
kadınlar teravi namazını camide kılabilirmi? duyduğuma göre kadınların camide namaz kılmaları günahmış.böyle bir şey olabilirmi.

huzur8

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz kılması niye günah olsun ki..
Benim fazla bilgim yok..derin konularda
ama
Annecimle her kandil akşamında ve teravihlerde camiye giderdik..halada vakit buldukça gideriz...

aşk çiçeği

Kayıtlı Kullanıcı
bayanların evde kılması daha güzeldir çünkü camiye girerken kalabalık olduğundan erkeklerle beraber giriliyor aynı kapıdan girildiği için sevap kazanayım derken kaybetmeyelim inşallah

Gulsahh

Kayıtlı Kullanıcı
bayanların evde kılması daha güzeldir çünkü camiye girerken kalabalık olduğundan erkeklerle beraber giriliyor aynı kapıdan girildiği için sevap kazanayım derken kaybetmeyelim inşallah

bende böyle bir şey duydum. çünkü kadınların evde namaz kılmaları daha doğruymuş..ALLAH razı olsun hepinizden

huzur8

Kayıtlı Kullanıcı
Ne ilgisi var Çiçek..
Benim gittigim camiye ayrı ayrı kapılardan giriliyor ama genede yakın görünüyor yani erkek kadın oldugu ama o anda tek odaklandığım namazımı hep birlikte cemmatle kılmak oldugu için bişey hissetmiyorum başım önümde giriyorum camiye...
Biraz agır olmuş sanırım HARAM demen....çok şaşırdım...

Gulsahh

Kayıtlı Kullanıcı
özel,mübarek günlerde bende camide namaz kılarım fakat dün caminin erkekler farz olduğunu duydum..

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
Kadınların vakit namazlarını camide kılabilirler Peygamber (sav)'in zamanında erkekler camiye gidip cemaatle namazlarını kıldıkları gibi kadınlar da camiye gidip namaz kılarlardı Ümmü Atiyye'den rivayet edildiğine göre Peygamber (sav) genç, başkasına kendini göstermeyen örtülü ve hayızlı kadınları bayram namazı yerine götürürdü Ancak hayızlı kadınlar namaza iştirak etmemekle beraber diğer hayır işleri ve müslümanların davetine katılırlardı(Hezzeb, c l, s 119)

Peygamber (sav) Allah'ın kulları olan kadınların camilere gitmelerine engel olmayınız, buyurmuştur (Ebû Davûd)

Yalnız Şafiî mezhebine göre kadının evinde cemaatle kıldığı namaz, camide cemaatle kıldığı namazdan daha üstündür(el-Fetava el-Kübra, c I s 158)

Hanefi mezhebine göre ise yaşlı müstesna, kadının camiye gitmesi doğru değildir(Mecme'ui-Enhür, c l, s 109)

Kadının camilere gitmesinden ziyade evinde namazını kılmasının daha faziletli olması fitneden emin olmasından dolayıdır Ancak kadın tesettürüne tam riayet etmesi halinde camide kendilerine ayrılan yerde namaz kılabilirler

Bir rivayette "Kadının namazı-nı evinde kılması dışarıda kılmasından daha faziletlidir, iç odasında kılması da evin diğer kısımlarında kılmasından daha faziletlidir"(Bu hadisi Ebu Davud, İbni Mesuddan tahric etmiştir Ahmed ve Taberani Ümmü Hümeyd es- Saidiyyeden benzer bir hadisi tahric etmişlerdir Neylül Evtar, III,132) (İç odası, büyük bir odadan girilerek geçilen, genellikle ayrı bir kapısı olmayan, mücevherat gibi evin kıymetli eşyasının da muhafaza edildiği küçük odadır)

Demekki kadınların evlerinde kıldıkları namazların fazileti çoktur

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
BAŞKA Bİ KAYNAK

Sual: Teravihe kadınların gitmesinde mahzur var mıdır?
CEVAP
Kadınlar, zaruretsiz camiye gidemez Çünkü Redd-ül Muhtar’da buyuruluyor ki:
(Genç ve yaşlı kadınların beş vakit namaza, Cuma ve bayram namazları için, vaaz dinlemek için camiye gitmeleri caiz değildir Eskiden, yalnız çok yaşlı kadınların, akşam ve yatsı namazına gitmesine izin verilmiş idi ise de, şimdi bunların da gitmesi caiz değildir) [İmamlık bahsi] [Bu hüküm, adı geçen kitabın Türkçe tercümesinin c2, s420 dedir]
Sual: Teravihi camide kılmak şart mıdır, herkes evinde kılamaz mı?
CEVAP
Teravihin cemaatle kılınması sünnet-i kifayedir Yani bir mahallede cemaatle kılınınca, diğerleri evde kılsa, sünnet ifa edilmiş olur (Nimet-i İslam)

Erkeklerin camide cemaatle namaz kılmalarının, evde kıldıkları namazdan 27 derece daha fazla sevap olduğu, kadınların ise, evde namaz kılmalarının, camide namaz kılmalarından daha çok sevap olduğu hadis-i şeriflerle bildirilmiştir

Dicle_

Kayıtlı Kullanıcı
Bunu hiç bilmiyordum; ama yine de camiye gitmek daha güzel gibi geliyor. İşin diğer boyutunu düşünmediğimizden belki de. Cemaat, evde de kadınlarla beraber olabilir aslında... Bundan sonra namazlarımızı evimizde kılarız.

Allah razı olsun sizden.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt