Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kadının çalışması ! (1 Kullanıcı)

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
islam da kadının çalışmasına engel bişey yok tabi işyeri ortamı kocasının izni haricinde.evleneceğim insan öğretmen ben genede çalışmasını istemiyorum ama gene içimde burukluk var o kadar okumus öğretmen olmus napsam acaba ?*

Margos

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm. Kardeşim benim nacizane fikrimi önemser isen birşeyler söymelek isterim. Öncelikle benim bu zamana kadar öğrendiğim en önemli şey dinimizde vicdanın yeridir. Peygamberimiz (s.a.v) bile birçok yerde vicdanımzı dinlememizi istemektedir. Bir de öğretmenlik mesleğinin amacı ve topluma yararı düşünüldüğünde, hanım kardeşimizin başını ve başının içindekilerini örttüğü (düşünce olarak) taktirde yeni nesiller yetiştirmede öncülük etmesini ben vicdanen isterim. Dediğim gibi nacizane fikrimi söylemek istedim. Allah hepimizden razı olsun inşaAllah. İyi haberlerinizi bekliyorum ve dua ediyorum sizin için.. Selametle..

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
bir bayan ve öğretmen olduğu halde işini yapamayan katiplik yapan biri olarak söyleyecem söyleyecem bunları....
6 yıldır atanmak için uğraştım olmadı tek derdim doğru düzgün insanlar yetiştirmekti... çünkü etrafa bir bakın doğru insanlar yetiştiremeyener kötü örnekler okadar çokki... evet şartlarımız çok zor tavizler veriyoruz... ha diğer taraftan bakarsan bi anneyim eşime evime en önemlisi çoçuğuma yetmek için çalışmak istemezdim... ki kendi işimi bile yapamıyorum yinede şükür diorum şükür bir işim var... bence tek başınıza almayın bu kararı vazgeçmek kolay değil eşiniz için ki atanma sürecini bile düşünmek çok zor ve ona ihtiyacı olan insanlar var...

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
başka fikri olanlar hiç mi çalışan bayan yok ya ? :)

merve_talat

Kayıtlı Kullanıcı
Ben de çalışan bir bayanım ve mesleğimi çok seviyorum bence müstakbel eşinizle istişare yaparak karar verin inşaallah ben ce çok güzel bir mesleği var karar sizin allahım dünyada ahirette iyilikler güzellikler versin allah a emanet olun

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Şahsen ben eşimin Tesettüründen eksilterek hatta yok ederek çalışmasını istemem ...
Ki bunun doğrusu da budur.

Yani bu zamanda kadınlar çalışıyor da neyimiz fazla, neyimiz eksik onuda çooooooooooooooooooooook düşünmek gerek doğrusu.

Maddi durumu yetersiz olup ta çalışmak zorunda kalan kadınlarda var Tabi.

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
kardeş emin ol bende enin gibi düşünüyorum sonucta insan kimseye muhtaç değilse fazla parayı gözüne mi skucak. ama ben tarafsız bakmak istiyorum sonucta o kda okumus bir yere gelmiş orası benim canımı sıkıyor ?
Şahsen ben eşimin Tesettüründen eksilterek hatta yok ederek çalışmasını istemem ...
Ki bunun doğrusu da budur.

Yani bu zamanda kadınlar çalışıyor da neyimiz fazla, neyimiz eksik onuda çooooooooooooooooooooook düşünmek gerek doğrusu.

Maddi durumu yetersiz olup ta çalışmak zorunda kalan kadınlarda var Tabi.

sahaff

Kayıtlı Kullanıcı
islam da kadının çalışmasına engel bişey yok tabi işyeri ortamı kocasının izni haricinde.evleneceğim insan öğretmen ben genede çalışmasını istemiyorum ama gene içimde burukluk var o kadar okumus öğretmen olmus napsam acaba ?*

İşin içinde kıskançlık var galiba

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
ya arkadaşlar asıl sorun ise bir kadın eşine sabahları kavaltı hazırlayamıyorsa akşamları vaktinde yemek yapamıyorsa yapsa bile koşuşturma ile yapıyosa yarın öbür gün çoçuk olucaksa bu çoçuğun eğitimi gelişimi bakımı dini eğitimi v.s......
sorun çok ne güzel mis evde beklesin kocasını zaten hani bu en fazla 1-2 sene taş çatlasın 3 sene tadını çıkararırı kocaıyla gezer tozar gene her türlü vakit geçirir tabi ben bunları kendime göre söylüyom bi başkası odunsa yapıcak bişy yok.
ama işte döbüp dolaşıp aynı yerde soru aklıma takılıyo ne güzel böyle bi siteye sorularımızı yazıyor ee heralde benim dışardaki züppe altında siyah taytı üstünde yarım elbisesi olanları alıcak tip e değilim gene kader kısmet belli olmaz peşin konuşmamk lazım rabbim hayırlısı neyse onu nasip eder sayın bekar kardeşlerim. derler ya insanın istemediği ot dibinde çıkarmış :)
neyse dediğim gibi karşımıza ne güzel islamayakışır bi hayatı olan genel itibariyle ve bayanın öğretmense falansa filansa sonucta o kadar okumuş yani onu da yok sayayamayız diye düşünüyorum sol yanım böyle sağ yanım başka bişey ...

Margos

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm. Sana vicdanının sesini dinlemeni tavsiye ediyorum kardeşim. Allah'ın kuralları çerçevesinde kalbinin söylediklerini dinle ve de aklına bir türlü yatmıyorsa bunu birkaç ilim sahibi hocaya sormanı da tavsiye ederim. Mesela Nureddin Yıldız hocaya sorabilirsin internette ona direk olarak soru sorabildiğimiz bir sitesi mevcut şu anda.. Allah hepimizin hakkında hayırlısını versin.. İyi haberlerinizi bekliyor olacağım.. Selametle..

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Öyle mis evde beklesin le olmuyo bu işler
Kadınlar erkeklere muhtaç hissetmemek için çalışmalı bence
Allah korusun yarın bir gün yuvanız bozulsa o kadıncağız napıcak tek başına...?
Kahvaltıyı yemeğide beraber hazırlayın nolucak sanki dayanışma işte :)

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
hazırlarım niye hazırlamıyayım ki. Allah korusun bozulsa bile önceden ne yapıyorsa o olurdur babasının evine döner kısmeti gene açılırsa açılır ihtimaller üzerine konuşuyoruz zaten her 2 tarafta bu dünyaya kazık dikmicek yarın öbir gün ölücez fazla kazanmışım ne kazanmamışım ne ben ailemin karını doyurabiliyosam kimseye muhtaç değilsem fazla parayı napıcam ölücez yani ölücez bitti gittti herşey bitti önemli olan rabbimize sadık kul olmak çoçuğu bu ahir zaman da iyi yetiştirebilmek bak gördün mü dünyanın en zengin ailelerinden biri olduk :)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
kardeş emin ol bende enin gibi düşünüyorum sonucta insan kimseye muhtaç değilse fazla parayı gözüne mi skucak. ama ben tarafsız bakmak istiyorum sonucta o kda okumus bir yere gelmiş orası benim canımı sıkıyor ?
Bende öyle düşünüyorum :)

birde açgözlü olduk gittik daha şu yaşıma geldim yani durumunu beğenen görmedim :(

tabi orası öyle
ama biliyorsunuzdur kadının tüm ihtiyacını Erkek karşılamak zorunda :) başa kalkmak ta hiiiiç hoş olmaz belkide kadınlar sadece bu yüzden çalışmak istiyor yada annelerine bakıyorlar öyle olmak istemiyorlar yada ne bileyim ev işi çocuk bakımını küçümsüyorlar mı yani insan kendi çocuğunu büyütemedikten sonra annelik yapmış mı olur, çocuğu doğurup cebine para vermeklemi anne baba olunuyor, yani tabi bu düzen hayat müşterektir diyor ama kadınlar hep daha çok çalışıyor daha çok yoruluyor üstüne birde anneliklerinden taviz veriyorlar haa evde oturup akşama kadar o insanı iğrendiren kadın proğramlarına mı baksın aoof :) çok değişik bir durum bu durum :)

İşin içinde kıskançlık var galiba
Abi :) doğal olan bu ...
Haksız mıyım ? :)

ya arkadaşlar asıl sorun ise bir kadın eşine sabahları kavaltı hazırlayamıyorsa akşamları vaktinde yemek yapamıyorsa yapsa bile koşuşturma ile yapıyosa yarın öbür gün çoçuk olucaksa bu çoçuğun eğitimi gelişimi bakımı dini eğitimi v.s......
sorun çok ne güzel mis evde beklesin kocasını zaten hani bu en fazla 1-2 sene taş çatlasın 3 sene tadını çıkararırı kocaıyla gezer tozar gene her türlü vakit geçirir tabi ben bunları kendime göre söylüyom bi başkası odunsa yapıcak bişy yok.
ama işte döbüp dolaşıp aynı yerde soru aklıma takılıyo ne güzel böyle bi siteye sorularımızı yazıyor ee heralde benim dışardaki züppe altında siyah taytı üstünde yarım elbisesi olanları alıcak tip e değilim gene kader kısmet belli olmaz peşin konuşmamk lazım rabbim hayırlısı neyse onu nasip eder sayın bekar kardeşlerim. derler ya insanın istemediği ot dibinde çıkarmış :)
neyse dediğim gibi karşımıza ne güzel islamayakışır bi hayatı olan genel itibariyle ve bayanın öğretmense falansa filansa sonucta o kadar okumuş yani onu da yok sayayamayız diye düşünüyorum sol yanım böyle sağ yanım başka bişey ...

ya abi belki hiç yeri değil biliyorum yani belki benim yaşadıklarımı birçok kardeşim yaşamıştır belki yaşamamıştır ilk okulda daha 6. sınıftan beri kadın öğretmenlerin %80 i sınıfa hakim olamıyordu ha erkek öğretmenlerin hepsimi hakim tabiki değil ... ya öğretmenler ya ağlayıp gidiyordu müdür geliyordu öbür hafta gene aynı bende o yaşlarda bayağı haylazdım ama asla öğretmenlere saygısızlık yapmazdım liseyi hiç anlatmıyım ... yani lisede düşündüm bunu şu kadının eşi şu durumu görse ne yapar diye..

yani ben kadınların çalışmasına karşı değilim :) bu yüzden yazmadım bunları
kadınlar günde ennn fazla 6 saat çalışmalı vede islama uygun olmalı yoksa biz bu dünyada niye yaşıyoruz ki para kazanmak içinmi ha pasif de olacak değiliz hepimiz milletimize faydalı olmaya çalışan insanlarız ki kadınlar zaten gelecek nesli inşa ediyorlar... daha doğrusu etmeliler :)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Öyle mis evde beklesin le olmuyo bu işler
Kadınlar erkeklere muhtaç hissetmemek için çalışmalı bence
Allah korusun yarın bir gün yuvanız bozulsa o kadıncağız napıcak tek başına...?
Kahvaltıyı yemeğide beraber hazırlayın nolucak sanki dayanışma işte :)

Kadın Erkeğe ALLAH'ın emaneti eşine babasına abisine kardeşine oğluna v.s v.s
ALLAH kimseye göstermesin insan büyük konuştuğunu hissediyor bazen ama öyle bir düşünceye karı koca ikiside asla aklından bile geçirmemeli. dul maaşı v.s yetmezse o işler olunca kadında ne yapsın çalışır :)
tabi niye yardımlaşma olmasınki :) tabi erkek çok yorulmuyorsa :) zaten sofra kurulmasında herkes biryerden tutmalı :)

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
gerçekten süper bir yazı tam düşündüğüm gibi demek ki işte bunu şimdiki bizim gibi gençlere anlatmak var millet evleniyor ama sanki karısını çalıştırmak için...
kadınlar incidir temizdir incitmemek lazım gerçekten fıtrata da uymuyor uysaydı peygamber efendimiz erkek değil bayan da olabilirdi ama burda ki hikmet ne o kadar yükü tasayı cefayı islamı yaymayı savaşlar zulümler bir de o zaman ele alırsak hangi bayan dayanırdı...
konu kapanmıştır herkes evlere :))
selamunanleykum...

_YUSUF_

Yönetici
Farkındamısınız bilmiyorum fakat yaptığınız yorumlar islami bakışaçısından maalesef uzak.
Bir konuda bir problemimiz varsa bunu Kur'ana ve sünnete sorarız.
Fıkhı açalım ve islamın kadına ve erkeğe yüklediği görevleri tekrar bir gözden geçirelim inşaAllah
Ondan sonra neyin gerekli olduğunu neyinde nefsi arzularımız olduğunun farkına varmış oluruz.
Bir konuda bence sence onca bunca dememiz doğru değil, islamcası nedir bizi ilgilendiren budur

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun dünden beri kafamı kurcalıyordu yazdıklarımdan pişman olmuştum
siz son noktayı koymuşsunuz. :)

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Ben ilerde çalışmak istiyorum şahsen çünkü kendi paramla hacca da gitmek istiyorum ,umreyede ,kurbanda kesmek ,zekatta vermek istiyorum.İlla bunları yapmam için evlenmem mi lazım ?
Hadi hiç evlenemezsem ???
En büyük hayalim bunlar ... Ve en tabbi haklarım diye düşünüyorum

Bu bakış açısı nasıl sizce ??
İlk defa kafama yatmayan bir konuyla karşı karşıya kaldım :S

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
3/195 : Hiç kuşkunuz olmasın ki Ben, sizden kadın-erkek çalışıp iş ve değer üreten hiç kimsenin ürettiğini zayi etmeyeceğim.
9/105 : ... İş yapıp değer üretin; Allah, O'nun Resulü ve iman sahipleri yaptıklarınızı göreceklerdir...

Kur'ân; kadının çalışmasına karşı çıkmadığı gibi, onu çalışmaya teşvik ediyor. Kadının; evinde ve evinin dışında çalışarak, ailenin ihtiyaçlarını karşılamada kocasına yardımcı olması, Kur'ân ve Sünnet (Hz. Peygamberin söz ve davranışları) açısından en doğal hakkıdır. Hz.Peygamber'den sonra kadının çalışması hakkında bazı kısıtlamalar olmuşsa da, bunun İlâhî Yasalar ve Hz. Peygamber'imizin tatbikatları ile hiçbir ilgisi yoktur. Ailenin giderlerini karşılamada eşlerin kabiliyetlerine uygun olarak çalışmaları ve birbirine yardımcı olmaları, dünya hayatında bollaşmayı ve rahatlığı getirir. Ailede kadın ve erkek, birbirlerini tamamlayıcı özelliklerinden dolayı iş bölümü yapmıştır. Yaratılış kapasitesi ve kabiliyetine göre kadının öncelikli görevi; evin idaresi, sevgi ile eğitme yeteneğinden dolayı çocuğun bakımı ve yetiştirilmesidir. Erkeğin ise öncelikli olarak ailenin geçimi ile yuvanın dış etkenlerden korunmasıdır.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt