Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadın Nedir? (1 Kullanıcı)

Kadın Nedir?

• Eş olması...

Oylama: 0 0.0%
  • Çalışması/Kariyeri...

• Ev işleri...

• Üretkenliği...

• Evlat olması...

• Kullanılan toplam oy
    3

acizanegünahkar

Kayıtlı Kullanıcı
İlk insan Hz. Adem'den bu yana hayatımızın bir parçası olan ve o olmadan yarım kalan insan için KADIN çok önemlidir....
Peki kadının hayattaki en önemli rolü nedir?

Hayırlı Günler Kardeşim

En önemli rolü yada, özelliği ANNE olmasıdır, Anne olmanın özelliğini zaten biliyoruz, bu annelik vasfının yanında birde maneviyat olursa iş te o zaman kelimeyle anlatılamaz, RABBİM hanımlarımızı, kızlarımızı saliha ve müminelerden eylesin.

"Anne başta tâç imiş, Her derde ilâç imiş, Bir evlât pir olsa da, Anaya muhtaç imiş"

ALLAHA rahmetine muhabbetine vede nuruna emanet olunuz.

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

Hepsi vardır elbette kadının benliğinde ama bana göre kadın önce Kul olmalı..
Saliha hanımlardan olabilmeli..
Takvasıyla imrendirmeli, terbiyesiz ve namusuyla göz kamaştırmalı..
Başörtüsüyle yücelmeli, kelamlarıyla dinletmelidir..

Zira benim tek amacım Yüce Allahtan Saliha Hanımlardan kılması.. Gelmiş geçmiş saliha hanımlar gibi olabilir miyim ? tam değil ama binde biri bile olsak yanıma fayda sayarım.

Allah CC. razı olsun değerli kardeşim...
Güzel katkılarınız için teşekkürler...
İnşallah tarif ettğiniz kadınlardan olursunuz...
RAbbim yar ve yardımcımız olsun...

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

Hayırlı Günler Kardeşim

En önemli rolü yada, özelliği ANNE olmasıdır, Anne olmanın özelliğini zaten biliyoruz, bu annelik vasfının yanında birde maneviyat olursa iş te o zaman kelimeyle anlatılamaz, RABBİM hanımlarımızı, kızlarımızı saliha ve müminelerden eylesin.

"Anne başta tâç imiş, Her derde ilâç imiş, Bir evlât pir olsa da, Anaya muhtaç imiş"

ALLAHA rahmetine muhabbetine vede nuruna emanet olunuz.

Allah CC. razı olsun inşallah...
"...annelik vasfının yanında birde maneviyat olursa iş te o zaman kelimeyle anlatılamaz..." demişsiniz...:a15:
Çok güzel anlatmışsınız...:a15:
Dualarınıza gönülden amin...
Allaha emanet olunuz...:a12:

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
cennetyreklilerkp0.png

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Aleyküm Selam ve Rahmetullah

Ve Aleyküm Selam ve Rahmetullah

anne10022dp9.jpg

ve Saygılar..
Rahman c.c. cümlesinden razı ve hoşnut olsun
Bizleri hayırlı evlat eylesin
inşallah

PeNYe.Zz

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm diğer kardeşlerimizinde söylediği gibi bencede anne olmasıdır.çok kutsal çok farklı birşey..hiç yaşamadım ama çok güzel olduğu kesin :)

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
hıım..mesajlara şöyle bir göz gezdirdim.herkes anne olması demiş.tabi bana göre iyi bir olmalıdır.
anne olmak da çok kutsal birşey ama anne olabilmek için iyi bir eş olmalıyız ki ailedeki bu huzur ortamını çocuklarımıza da aşılayabilelim.
iyi bir eş olurken zaten farkında olmadan iyi bir anne de olmuş oluyoruz.
(Kocası razı olduğu halde ölen kadın Cennete girer.) [Tirmizi]
(Kadının üzerinde en büyük hak sahibi kocasıdır, erkeğin de anasıdır.) [Hâkim]
(Kadın, kocasının hakkını ödemedikçe, Allahü teâlânın hakkını ödemiş olmaz.) [Taberani]
(Koca hakkına riayet, Allah yolunda cihad etmek gibidir.) [Taberani]

Bir kadın, kocasını güzel karşılar, güzel sözler söyleyerek hoşnutluğunu kazanmaya çalışırdı. Peygamber efendimiz aleyhisselam, kadının bu hareketinden dolayı kocasına buyurdu ki:
(Hanımına selam söyle, yarı şehid sevabına kavuştuğunu haber ver!) [Şir’a]

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Aleyküm selam-Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah

Ve Aleyküm selam-Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah

Hz. Hatice, vefat ettikten sonra, Müslümanlar adeta yetim kalmış gibi oldular. Sanki Mekke’de sırtlarını dayadıkları o büyük merhamet dağı uçup gitmişti, sanki toprağın suyu çekilmiş gibiydi… Hatice Annenin yokluğu birdenbire yeniden hissettirir olmuştu herkese: Çöl daha kurak, kayalar daha sert, granitten dağlar daha bir geçit vermezmiş meğer… Bir kere daha anlamışlardı Hatice Annenin yokluğunda… Ya Sevgili Efendimiz? Amcası ve himayedarı Ebu Talip ile üç gün arayla vefat eden eşi, Sevgili Hatice’si… Yüreğini ardı ardına yakan iki yıldırım gibiydi… Taziye günü, “Hangisine Yanayım?” diye sorarken gözyaşlarını tutamıyordu… Onun bu üzüntüsünü fırsat bilen müşrikler, zulümlerini arttırmaya başlayınca, “nasıl da belli oldu” demişti, “amcamın yokluğu”… Nasıl da belliydi, “beni örtünüz, beni örtünüz” diye nefes nefese yanına koştuğu kadının yokluğu… Kadın: Eşi, yoldaşı, sevdiceği, çocuklarının anası, yüzünün gülüşü hiç eksik olmayan, sırtındaki dağ gibi yükleri gülistana çeviren, kadın; hayattaki cenneti, ruh aydınlığı, gönül hafifliği… İşte yoktu, her fani gibi ilahi emre uyma vakti gelmiş, bunca yıl yaptığı hizmetlerden sonra cennete kuş gibi uçuvermişti adeta…
Hatice’si, merhameti deniz olan sevdiceği… Yoktu artık…
Ama işte tüm bu hüzünlerin arasından çıkan küçük elli bir kız vardı:

Babasının Kızı Fatıma… Babasına namaz kıldığı esnada eziyet eden müşriklere karşı çıkan, küçük elleriyle babasının sırtını temizleyen bir kız… Pek çok sahabenin yetişkin birer erkekken müşriklerden çekindiği bir vaziyette… Ortaya atılıp, babasının yardımına koşan küçük bir kız… Küçük ama büyük bir kız… Bu olaydan sonra ismi “Ümmü Ebiha” olacak bir kız… “Babasının Annesi”… “Mekke’nin yetimi”nden, “Resulullah”ı, son peygamberi var eden Rab, onu her zaman güzel insanlarla desteklemiştir. Anasız babasızdır. Ama önce büyükbabası, ardından amcası, daha sonra Hatice’si ve ondan sonra da Fatıma’sı tarafından hep merhamet, şefkatle desteklenmiştir Efendimiz (sav)…
alıntıdır...
Kadını en güzel anlatan örnekler
Rahman c.c. mübarek annelerimizin şefaatine nail olmayı
onları örnek alarak amel etmemizi nasib etsin inşallah

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm kıymetli abim
Rabbim razı olsun emeğine sağlık yine çok güzel bir konuyu paylaşıma açmışsınız..
Kadın annedir en çok , arkadaştır eşine ,sevgisi yüreğinde yüreği dilindedir...esirgemez sevdikleri için ne canını ne malını...Çocukları ve eşi herşeyidir onun...Ailesinde huzur ister..Hep kendisidir fedakarlık yapan..O herşeydir bir ailede...
Cennet anaların ayakları altındadır... Bu bile bir kadının ne kadar kıymetli bir emanet olduğunu anlatmaya yeter..
Kadın, iyi bir anne, eşine hem dost hem arkadaş hem eş ve her durumda sığınacağı bir limandır çoğu zaman...
Allaha emanet olun
selam ve dua ile...

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
c şıkkı hepsi :)...iş ve kariyeri çıkmak şartıyla...yani gunumuzde bu biraz zor..ama bayanlar arasında olucaksa iş de olur kariyer de :)...

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
konu için :T mavci abi
bu nasıl bişey ?:a01:varmıdır böylesi,?:a04:

Kadın Bu Değildir...:a24:

deniznehir_gardenya70_2834kadin1hvjt7.gif

Hepsi vardır elbette kadının benliğinde ama bana göre kadın önce Kul olmalı..
Saliha hanımlardan olabilmeli..
Takvasıyla imrendirmeli, terbiyesi ve namusuyla göz kamaştırmalı..
Başörtüsüyle yücelmeli, kelamlarıyla dinletmelidir..
Zira benim tek amacım Yüce Allahtan Saliha Hanımlardan kılması.. Gelmiş geçmiş saliha hanımlar gibi olabilir miyim ? tam değil ama binde biri bile olsak yanıma fayda sayarım.

ALLAH razı olsun...:a35:

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamünaleyküm diğer kardeşlerimizinde söylediği gibi bencede anne olmasıdır.çok kutsal çok farklı birşey..hiç yaşamadım ama çok güzel olduğu kesin :)

hıım..mesajlara şöyle bir göz gezdirdim.herkes anne olması demiş.tabi bana göre iyi bir olmalıdır.
anne olmak da çok kutsal birşey ama anne olabilmek için iyi bir eş olmalıyız ki ailedeki bu huzur ortamını çocuklarımıza da aşılayabilelim.
iyi bir eş olurken zaten farkında olmadan iyi bir anne de olmuş oluyoruz.
(Kocası razı olduğu halde ölen kadın Cennete girer.) [Tirmizi]
(Kadının üzerinde en büyük hak sahibi kocasıdır, erkeğin de anasıdır.) [Hâkim]
(Kadın, kocasının hakkını ödemedikçe, Allahü teâlânın hakkını ödemiş olmaz.) [Taberani]
(Koca hakkına riayet, Allah yolunda cihad etmek gibidir.) [Taberani]

Bir kadın, kocasını güzel karşılar, güzel sözler söyleyerek hoşnutluğunu kazanmaya çalışırdı. Peygamber efendimiz aleyhisselam, kadının bu hareketinden dolayı kocasına buyurdu ki:
(Hanımına selam söyle, yarı şehid sevabına kavuştuğunu haber ver!) [Şir’a]

Allah CC. razı olsun değerli kardeşlerim...
Aslında bu şıkların hepsi zaten çok önemli...
En önemlisi ise.....
Anketimizde de görüleceği üzere ANNE olmak...
Rabbim her zaman iyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir evlat....eylesin bizleri...
RAbbim yolunda daim kılsın bizleri...
AMİNNN...

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

Hz. Hatice, vefat ettikten sonra, Müslümanlar adeta yetim kalmış gibi oldular. Sanki Mekke’de sırtlarını dayadıkları o büyük merhamet dağı uçup gitmişti, sanki toprağın suyu çekilmiş gibiydi… Hatice Annenin yokluğu birdenbire yeniden hissettirir olmuştu herkese: Çöl daha kurak, kayalar daha sert, granitten dağlar daha bir geçit vermezmiş meğer… Bir kere daha anlamışlardı Hatice Annenin yokluğunda… Ya Sevgili Efendimiz? Amcası ve himayedarı Ebu Talip ile üç gün arayla vefat eden eşi, Sevgili Hatice’si… Yüreğini ardı ardına yakan iki yıldırım gibiydi… Taziye günü, “Hangisine Yanayım?” diye sorarken gözyaşlarını tutamıyordu… Onun bu üzüntüsünü fırsat bilen müşrikler, zulümlerini arttırmaya başlayınca, “nasıl da belli oldu” demişti, “amcamın yokluğu”… Nasıl da belliydi, “beni örtünüz, beni örtünüz” diye nefes nefese yanına koştuğu kadının yokluğu… Kadın: Eşi, yoldaşı, sevdiceği, çocuklarının anası, yüzünün gülüşü hiç eksik olmayan, sırtındaki dağ gibi yükleri gülistana çeviren, kadın; hayattaki cenneti, ruh aydınlığı, gönül hafifliği… İşte yoktu, her fani gibi ilahi emre uyma vakti gelmiş, bunca yıl yaptığı hizmetlerden sonra cennete kuş gibi uçuvermişti adeta…
Hatice’si, merhameti deniz olan sevdiceği… Yoktu artık…
Ama işte tüm bu hüzünlerin arasından çıkan küçük elli bir kız vardı:

Babasının Kızı Fatıma… Babasına namaz kıldığı esnada eziyet eden müşriklere karşı çıkan, küçük elleriyle babasının sırtını temizleyen bir kız… Pek çok sahabenin yetişkin birer erkekken müşriklerden çekindiği bir vaziyette… Ortaya atılıp, babasının yardımına koşan küçük bir kız… Küçük ama büyük bir kız… Bu olaydan sonra ismi “Ümmü Ebiha” olacak bir kız… “Babasının Annesi”… “Mekke’nin yetimi”nden, “Resulullah”ı, son peygamberi var eden Rab, onu her zaman güzel insanlarla desteklemiştir. Anasız babasızdır. Ama önce büyükbabası, ardından amcası, daha sonra Hatice’si ve ondan sonra da Fatıma’sı tarafından hep merhamet, şefkatle desteklenmiştir Efendimiz (sav)…
alıntıdır...
Kadını en güzel anlatan örnekler
Rahman c.c. mübarek annelerimizin şefaatine nail olmayı
onları örnek alarak amel etmemizi nasib etsin inşallah

Katkılarınız için Allah CC. razı olsun kardeşim...
Dualarınıza gönülden amin...
Allaha emanet olun...

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

Selamünaleyküm kıymetli abim
Rabbim razı olsun emeğine sağlık yine çok güzel bir konuyu paylaşıma açmışsınız..
Kadın annedir en çok , arkadaştır eşine ,sevgisi yüreğinde yüreği dilindedir...esirgemez sevdikleri için ne canını ne malını...Çocukları ve eşi herşeyidir onun...Ailesinde huzur ister..Hep kendisidir fedakarlık yapan..O herşeydir bir ailede...
Cennet anaların ayakları altındadır... Bu bile bir kadının ne kadar kıymetli bir emanet olduğunu anlatmaya yeter..
Kadın, iyi bir anne, eşine hem dost hem arkadaş hem eş ve her durumda sığınacağı bir limandır çoğu zaman...
Allaha emanet olun
selam ve dua ile...

Allah CC. cümlemizden razı olsun kardeşim inşallah...
Ne güzel açıklamışsınız maşallah...
Allaha layık bir KUL olabilmek duasıyla her daim...
Allaha emanet olun...

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

c şıkkı hepsi :)...iş ve kariyeri çıkmak şartıyla...yani gunumuzde bu biraz zor..ama bayanlar arasında olucaksa iş de olur kariyer de :)...

Allah CC. razı olsun düşüncelerinizi yazdığınız için...
En önemli rolü nedir diye sorunca yani tek şık olarak ne dersiniz?

Hayırlı bir evlat yetiştirirse anne toplumda hayırlı olur ondan :D

Aceleye anne .. yazdımdı :a35:

Anladım anladım ama...
Özellikle açıklama yazmanız için sormuştum...
Allah CC. razı olsun...

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

konu için :T mavci abi
bu nasıl bişey ?:a01:varmıdır böylesi,?:a04:

ALLAH razı olsun...:a35:

Bu kadar abartılı olmasa da.... VAR Kardeşim...:a03:
Allah CC. yar ve yardımcıları olsun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler