Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

islamda Flört... (2 Kullanıcı)

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı
Flört
Evlilik öncesi arkadaşlık yapmanın (flört) hükmü nedir?

Birbiri ile evlenmeleri câiz olan, aralarında evlenme engeli bulunmayan bir kadınla bir erkeğin arkadaşlık yapmaları bizim geleneğimizde olmadığı gibi, dînimizde de câiz değildir. Böyle bir çiftin ilişkileri ancak tabîi ihtiyaçlar ve zarûretler çerçevesinde bulunur ve taraflar bu tabîî ilişkiye cinsel bir boyut katmadıkları, cinsel boyut katmasalar bile -zarûret bulunmadıkça- başbaşa kalmadıkları sürece câiz olur. Tabîî ve zarûrî beraberliklerin, ilişkilerin daha iyi anlaşılabilmesi için bazı örnekler vermek faydalı olabilir. Köylerde, kırsal bölgelerde, hayvancılık ve çiftçilik yapan aileler arasında imeceler yapılır, tarlada, ormanda, harmanda, bahçede, hasatta erkekler ve kızlar, kadınlar bir arada çalışabilirler, yer ve içerler, iş ve durum gereği konuşur görüşürler. Bir hocanın eğitim ve öğretim meclisinde erkekler ile kadın ve kızların bir arada bulunmaları gerekebilir. Câmîlerde namaz kılarken erkeklerin önünde olmamak şartıyla kadınlar ve kızlar da bulunurlar ve cemâatle namaz kılarlar, vaaz, mevlit vb. şeyler dinleyebilirler...
Evlenmek isteyen erkek ve kızın, talip olduğu veya kendisini isteyen kimseye alıcı gözüyle bakması, gerekiyorsa "el, yüz ve ayaklardan" başka meselâ saçını, başını, kollarını görmesi, kezâ birlikte bir kenara çekilip -özel mekânda uzun süre başbaşa kalmamak şartıyla- birbirlerini anlamak ve tanımak üzere konuşmaları da -mezhepler arasında farklı görüşler bulunmakla beraber- câiz görülmüştür. Bunların ötesinde, ergenlik çağına gelmiş erkeklerle kızların arkadaşlık etmeleri câiz olmaz. Erkekler erkeklerle kızlar da kızlarla arkadaşlık ederler. Bir erkeğin kız ve kadın arkadaşı, bir kadının da erkek arkadaşı ancak hayat arkadaşı (eşi) olur.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: islamda Flört...

ALLAH RAZI OLSUN BU KONU ÇOK ÖNEMLİ VE GÜNÜMÜZÜN KANAYAN YARASIDIR BENCE

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

ewet ama herkez gaflette okuyan okuyor sadece duyan duyuyor sadece Allah razı olsun kardeş

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

allah c.c. Hazretleri sizdende razı olsun kardeşlerimize yardım görevimizdir inş. yazılarımızla bazı şeyleri düzeltten bir kişi bile olsa yeterli... HAMDOLSUN NEFSİMİ ELİNDE TUTAN VE BANA KULLUK ŞEREFİNİ VEREN RABBİME B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

s a değerli kardeşim bu güzel yazına bende acizane olarak küçük bir katkıda bulunmak istedim umarım faydalı olur .Islâm, yalnızca ortaya çıkan sorunlara çözümler getiren bir inanç ve hukuk sistemi değil, aksine, getirdiği kurallarla öncelikle sorunların ortaya çıkmasını önleyen bir dindir. İslam'ın bu özelliği kadın-erkek ilişkileri alanında da kendini göstermekte, Islâm toplumlarında, Batı örneği câhili toplumların karşı karşıya geldiği sorunların ortaya çıkmasına imkan tanımamaktadır.

Islâm, toplumun çürümesine neden olan başlıca amillerden birisi kadın-erkek arasındaki gayr-i meşrû cinsel ilişkiyi (zina, fuhuş) yasaklamış, caydırıcı bir etken olarak cezaî müeyyideler getirmiştir. Fakat asıl önemlisi bireyleri bu tür fiillere götürecek bütün yolları kapatması, oluşmasını önleyici tedbirler almasıdır. Bu tedbirlerin başında karşıt cinsteki yabancı kişilerin yalnız başlarına bir arada bulunmaması kuralı gelir. Hz. Peygamber, böyle bir durumun doğuracağı tehlikeli sonuçlara dikkat çekmek üzere, "Çünkü -bu takdirde- üçüncüleri şeytandır" (Ibn Hanbel, Müsned, I, 227, III, 339) buyurur. Diğer bir önleyici kural da tesettür ve sürekli bakış gibi uyarıcı davranışlardan kaçınma (en-Nur, 24/30-31) kuralıdır. Dokunma, el sikisma ve benzeri fiziki temas yasağı da başka bir önlemdir (el-. Mavsılî, el-Ihtiyarî Ta'lili'l-Muhtar, IV, 156). İslam'ın kadın-erkek ilişkileri hakkında getirdiği hüküm ve kurallar açısından bakıldığında flörtün bütünüyle Islâm sınırlan dışında kaldığı görülür: Çünkü, biçimi, şartlan ve sonuçlan bakımından İslam'ın hüküm ve kurallarına ters düşen bir ilişki biçimi olarak ortaya çıkmaktadır.

Islâm insanın cinsel yönünü görmezden gelip bu alandaki ihtiyaçlarını yok saymaz. Tersine, bu yönünün meşrû' ve hem birey, hem de toplum için yararlı olabilecek biçimde tatminini öngörür. Evlilik kurumunun önemli varlık nedenlerinden birisi de insanın cinsel ihtiyaçlarının böyle bir yönde karşılanmasıdır. Bu nedenle Islâm'da evlilik teşvik edilmiş, olabildiğince kolaylaştırılmaya çalışılmıştır.

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

ZERDA VE MUSTAFA KARDESIM ELLERINIZE SAGLIK COK AYDILATICI OLMUS
GENCLERIMIZ ICIN.UMARIM HERKES PAYINA DÜSENI ALIR

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

iki ablamada teşekkür ediyorum (Zerda Ablacım,Gurbbetten ablacım) Rabbim sizin gibi bilinçli İslam Mücahidelerini var ettikçe belki sendelesekte elbet bir zaman kalkıcağız ayağa ve tekrar sizler Fatihlere Vesile olucaksınız bizlerde Fatih olmaya taslip...

''Ben genç Mücahid değilim yaşlanım
Eger Genç olsaydım 22 yaşımda istanbulu Alırım...''

Mustafa VURAL... (İçinde Siyah GüL Sevdasını taşıyan bir Kul...

DUN_SURGUNU_YA

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun kardeşrim güzel bir konuya değinmişsiniz.

Bir bayanla bir erkeğin arkadaşlık etmesi hemdinimize hem ahlaki değerlerimize ters düştüğü halde bu artık gayet normalmiş gibi görünmeye başladı. Hatta bazı anne babalar dahi buna müsade etmekteler. İçerisinde bulunan yanlışlıklar insanlara zamanla doğruymuş gibi geliyor.

Kardeşlerim bizler ne zamanda ne şartlar altında olursak olalım yinede bu tür şeylerden uzak durmaya çalışalım. Bizler dğoru yoldan gitmeye çalışalim ki bizden sonra gelecek olanlarda bizi takip etsin.

Selametle kalınız.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Bir bayanla bir erkeğin arkadaşlık etmesi hemdinimize hem ahlaki değerlerimize ters düştüğü halde bu artık gayet normalmiş gibi görünmeye başladı. Hatta bazı anne babalar dahi buna müsade etmekteler. İçerisinde bulunan yanlışlıklar insanlara zamanla doğruymuş gibi geliyor.
SİZE KATILIYORUM ARTIK NORMAL MİŞ GİBİ GELİYOR.ASİZLARİ BİLMEM AMA BENİM EN ÇOK KARŞI ÇIKTIGIM BUDUR KI LA ERKEGİN BULUŞMASI.HİÇ YAPMADIM RABBİM YAPMAYIDA NASİP ETMEZ İNŞALLAH

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

AMİN KARDEŞLERİM BAKIN YANLIŞ ANLAŞILMASIN İYİ OKUYUN YUKARI İSLAMDA ERKEK KADIN KONUŞABİLİR GÖRÜŞ PAYLAŞABİLİR AMA BUNUN YAPILIŞI VE BASIL OLDUGU ÖNEMLİDİR???? HİÇ BULUŞMADAN EVLİLİK NASIL OLUR KARŞILIKLI BİLGİ ALIŞVERİŞİ YAPILMALI BUNUN İÇİN İSE YUKARIDA BELİRTİLER HUSUSLAR GERÇEKLEŞMELİ TŞKLER. SA.

berru

Kayıtlı Kullanıcı

çok dorooru fakat ne yazıkki bi çok şyde olduu gibi bunu da hayatımıza geçiremiorz...we çok acı ama düşünüşümüz le yaşayışımız arasında da büük bi zmn farkı war

fatmaerikci34

Kayıtlı Kullanıcı

arkadaşlar herkesin namus anlayışı farklı neden böyle düşünüyoruzki
bie erkek ve bir bayan neden çıkıp gezemesinki ben katılmıyorum ALLAH insanlara akıl fikir vermiş,ortada zina yoksa fuhuş yoksa eee bunda ne zarar olabilirki insanlara evlenip çoğalınız demiş Peygamberimiz e o halde hiç görmeden tanımadan yapılan bi evlilikten sizce ne kadar gelecek bekleyebilirsiniz ve şunu soruyorum İÇİNİZDE KAÇ KİŞİNİZ SEVİP AŞIK OLMADI VE KAÇ KİŞİNİZ FLÖRT ETMEDİ????

DUN_SURGUNU_YA

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm birbirlerini gerçekten sevip yukarıda belirtilen şartlar doğrultusunda görüşüp ve bu ilişkilerinin sonunu evlilikle noktalayanlara elbette sözümüz yok fakat bir gün biriyle bir gün bir başkasıyla gezip tozanlar var benim tepkim bunlara.

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

fatma kardes yanlis anlamis sanirim elbette öyle degil. bir kadinla bir erkek yalniz kalirsa 3. sü seytandir bunu unutmayalim ve lütfen salim kafayla bi daha okuB)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

BEN FATMA HANIMA ÇOK ŞEY ANLATMAK İSTERDİM FAKAT İŞLERİM YOGUN.SADECE ŞUNU DİYORUM İKİ KİŞİNİN YANINDAKİ 3 KİŞİ ŞEYTANDIR

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)BUGÜNDE SEN YA$$A BE FATOS-TELSIM KARDESIMB)B)B)
BAK SANA CICEK GÖNDERIYORUM BU SADECE SENIN ICIN

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

GURBET ABLAM ÇİÇEKLER ÇOK GÜZELDİ ALLAH RAZI OLSUN.ESKİDEN İNSANLAR BULUŞUPMU EVLENİYORLARDI İŞİM OLMASAYDI ÇOK YAZARDIM

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşlerim bi düzeltme yapıcam Fatoş kardeşim ve Gurbette kardeşim Hadis i şerifte iki işi nin üçüncüsü ALLAH c.c. dür buyuruyor. Şeytan her zaman Allah rızası için yapılan işi bozmakatır. Fatmaerik34 kardeşim bakın bir erkek ve bir kadın yanlız tek başına asla buluşamaz dinen budur. İlk olarak sözüm nefsime ben bile hanım arayışımda tek kalmak zorunda kadıgım zaman oldu ama bunu topluyerlerde ya da camii havlusu ya da bir Veki insanın konturolünde (Kabirlerinde) yakın bi şekilde zaman geçirdim. Az bi süre önce bir hanım kardeşimle bir evlilik buluşması yaşadık ama olmadı bir nedenlerden ayrıldık bu hanım kardeşimle (allah c.c. ondan razı olsun) bana baya uzak bir semtten geldi eyüpte buluştuk ve maneviyatın en üst seviyesinde olan bir mekanda konuştuk herşeyi anlattık islami ölçüde ama sonunda olmadı. şöyle bişey var ki ilk tanışıyorsun ve kalkıp Bu evlilik düşüncesini hemen ailye aşamıyoruz buda var ikilem... Ozaman yapmak gereken ALLAH RIZASI gözetmek sanırım teşekkürler inş. s.a.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

BEN HADİSİ ŞERİFTİR DEMEDİM ZATEN

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

siz hadis dediniz demedim zaten ben yanlış soylediginizi soylüyoryum hadis ile sözümü destekliyorum sevgili kardeşim anlamadınız siz.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt