Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslam'da Başörtüsü!!! İlmihali (1 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
YORUMSUZ.....

BAŞÖRTÜSÜ BİR TAVSİYEDİR, VAZGEÇİLMEZ BİR DİNİ EMİR DEĞİLDİR.

Kuran'da başörtüsü kelimesi, büyük bölümü kadın-erkek ilişkileriyle ve bu ilişkiler çevresinde gözetilmesi gereken birtakım ahlak kurallarıyla ilgili olan surede geçer: "Kadınlar, kendiliğinden görünen yerleri dışında, cazibe ve güzelliklerini açığa vurmasınlar, bunun için, başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar" denilmiştir. (24 Nur, 31) Bu söyleyiş biçimi, ayetin emir kalıbının dışında, tavsiye kalıbında olduğunu gösterir.
Muhammed Esed, 'başörtülerini (hımar) yakalarının üzerine indirsinler' ifadesini ilk müfessirlere dayanarak şöyle açıklamıştır: "Hımar, hem İslam'dan önce, hem de İslam'dan sonra kadınların kullandıkları geleneksel başörtüsüdür. Klasik müfessirlere göre, bu başörtüsü İslam öncesi dönemde kadınlar tarafından az çok süs giysisi olarak kullanılır, uçları örtünen kadının sırtına serbestçe bırakılırdı. O günün yaygın modasına göre, kadınların giydiği gömleğin ya da bluzun önünde genişçe bir açıklık (ciyb, çoğ. cüyub) bulunur ve böylece göğüsler örtülmezdi. Göğüsteki açıklığın örtülmesinin öğütlenmesi, bu iş için mutlaka başörtüsü kullanılmasının gerektiğini ifade etmez. Fakat sadece, kadınların göğüs kısmının, örfen (yaygın kabul olarak) açık bırakılmasında sakınca olmayan yerlerden olmadığını, dolayısıyla örtülmesi ve gösterilmemesi gerektiğini ifade eder."

CEVABI BEN VEREMEM
İç çamaşırının olmadığı, üst üste giyinmenin gerekmediği bir yaşama biçimi düşünülürse, eğilip doğrulma sırasında bu açıklıktan bütün vücudun görüneceği tahmin edilebilir. Ben bu durumu da önemsiyorum. Kadınların geleneksel olarak başörtüsü kullandığı bir toplumda pratik olarak, bu örtünün öne çekilmesi ile gerçekleşiverecek bir örtünme tavsiye edilmiştir. Başörtüsünün geleneksel olarak başta bulunmadığı yaşama biçimlerinde, örtünmesi gereken yerler, diğer giysilerle örtülebilir. En önemli ayrıntı ise, tefsircilerin hür ve köle kadın kıyafetini ayırmış olmalarıdır. Tefsirciler ve fıkıhçılara göre köle statüsündeki mümin kadınlar için, ne dış giysi ne de başörtüsü söz konusudur. Onların örtünme hükmü erkeklerinki gibi, göbekle diz arasıdır, yani kadınlık organını önden ve arkadan örtecek kadardır. Eğer başörtüsü, Allah'ın çağlar ve toplumlarüstü değişmez emri olsaydı, köle kadınlara niçin uygulanmamıştı? Onlar Müslüman mı değildi, yoksa kadın mı değildi? Hem Müslüman hem kadın olduklarına göre, toplumlar ve çağlarüstü, değişmez dini emir olma iddiası temelinden sarsılmaktadır. Allah bir şeyi öğütlüyorsa bütün kulları için öğütlüyor, emrediyorsa bütün kulları için emrediyor. Allah için kulları arasında fark yoktur: Kadın kadındır, Müslüman Müslüman'dır. Tek fark takvalarındadır, ondan ötesi örftür, adettir.
Son olarak, Din işleri Yüksek Kurulu üyeliğinden emekli Fahri Demir'in görüşlerine yer vereceğim. Fahri Demir, bu alandaki doktora tezinin bulgularına dayanıyor ve "Başörtüsü emrinin vücup (gereklilik) için olduğunda icma (fikir birliği) vardır" görüşüne itiraz ediyor. "Ben şimdiye kadarki araştırmalarımdan şu kanaate varmış bulunuyorum ki, örtünme emri irşadi (uyarıcı) bir emirdir. Başkasını tahrik etmeme, günaha sokmama, fitneye sebep olmama, kendisini ezadan, sarkıntılıktan, fitneden koruma tavsiyesidir."
Alıntılar verdiğim araştırma sonuçları gösteriyor ki, başörtüsü, bir dünya işidir, bir tavsiyedir, vazgeçilemez bir dini emir (farz veya vacip) değildir.

PROF.DR. BEYZA BİLGİN

Diyanet İşleri Başkanlığı
Yüksek İslam Konseyi Üyesi

"Hacı hacı'yı arar mekkede bulur, sapık sapığı arar dakka'da bulur"

demişler ya; boşuna dememişler..
nasılda kendiniz gibi olanları hemencecik buluyorsunuz.. dakka bile çekmiyor..zırtonun biri başörtüsü emir değil demiş.. işinize geldiği için hemen peşine düşmüşsünüz..
"başörtüsü farzdır, emirdir" diyen binlerce alim yüzlerce müfessir vardır fakat hiçbirini görmez ancak böyle din yamyamlarını görürsünüz..

Ne diyelim..hidayet bir elbise değil ki sizede giydirelim de kurtulun..
ALLAH c.c. ancak dilediğini hidayet'e erdirir..

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
ishakyakup bey kardeşim ..

rica ediyorum .. mesajlarda usluplarda dikkat etsek iyi olur diyorum .. : )

selam ve dua ile

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
ishakyakup bey kardeşim ..

rica ediyorum .. mesajlarda usluplarda dikkat etsek iyi olur diyorum .. : )

selam ve dua ile

Şimdi dikkat ettim, Hakikat şu ki hata yapmışım..

"İt" benzetmesi iyi olmamış.. haksızlık olmuş..

Hiç bir günahı olmayan, ALLAH'a hiç isyan etmeyen Bu Mahluklara olan kinayeli hakaretimden dolayı bütün Köpeklerden Özür diliyorum..

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
o halde o hayvancıklara haksızlık olmasın ve ben silivereyim o kelimeleri .. : )

sizin uygun sözcükleri yazarsınız ..

selam ve dua ile kardeşim ..

not: kardeşim anlıyorum sizi bazen tahammülünüzü zorlayan şeylerle karşılaşıyorsunuz ama her tahammülü aşan böyle kelimeler yazarsa . karşıdaki kişi bunun bir katı fazla cevap verirse ve bu böyle sürüp giderse .. size soruyorum olurmu ..

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
o halde o hayvancıklara haksızlık olmasın ve ben silivereyim o kelimeleri .. : )

sizin uygun sözcükleri yazarsınız ..

selam ve dua ile kardeşim ..

not: kardeşim anlıyorum sizi bazen tahammülünüzü zorlayan şeylerle karşılaşıyorsunuz ama her tahammülü aşan böyle kelimeler yazarsa . karşıdaki kişi bunun bir katı fazla cevap verirse ve bu böyle sürüp giderse .. size soruyorum olurmu ..

Olmaz tabi ki..

o yüzden sitede yönetim var.. yamuk yumuk yazanı islam dışı yazanı hemen paketleyeceksiniz ki ortam gerilmesin..

bu herifin ilk mesajından ne olduğunu anlamıştık acizane.. selam ben geldim diye bir konu açmıştı bakın oraya ne yazmışız..?

fakat halen daha bu adam yazar ve çizer.. ne yapalım bizde buna islami delilmi getirelim... tektir ile uslanmayanın hakkı kötektir..

hanımefendi kardeşim bu iflah olmaz bir zattır..kovun ve pisliklerini silin.. olsun bitsin..

Selamün aleyküm..

M.ÖZDEMİR

Kayıtlı Kullanıcı
Başörtüsü ve giysi resimlerini verirken adresi de verin ki reklam tam olsun

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Başörtüsü ve giysi resimlerini verirken adresi de verin ki reklam tam olsun

Ayıp ya Abi ne güzel yararlı bi konu açmış, faydalanalım diye hatta sorularımızı cevapluyor sen ne diyorsun.

Aşkâ Mecnun , Allah razı olsun .

İLK VAHİY

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.tevbequran.com

[big]Hanımın Dışarda Kocasının Koluna girmesi;[/big]

Allah Resulü buyuruyor; "Şüphesiz ki siz, bir gün gelecek önceliklerin yoluna karşı karşısına, santimi santimine uyacaksınız. Hatta onlardan biri daracık kertenkele deliğine girecek olsa, sizde onaözenerek girmeye çalışacaksınız."Ashap sordu: "Ey Allah'ın Elçisi! Bizden önceki milletler den maksat yahudilerle Hıristiyanlar mı?"
Allah Resulü: "Onlardan başka kim olacak" buyurdu.(184)

Yine Allah Resulü buyuruyor. "Kim kendini bir millete benzetirse o millettendir. Kim bir milletin yaptığı işi yaparsa, o millettendir."Yine "Kim islam'da olmayan bir iş yaparsa o işi İslam reddeder."buyurmuştur.(184)

Hanımın kocasının koluna girmesi bizim adetimiz değildir. Biz Büyüklerimizden böyle birşey görmedik. Bu, tamamen batıdn bize gelen bir adet. Adet olsun, moda olsu, birbirimize benzeyiş olsun diye kadının kocasının koluna girmesi doğru değildir.Ancak hastalık olduğu zaman veya kalabalık bir ortamda korumak için, yardımcı olmak maksadıyla kadın kocasının koluna girebili...

Kadının kocasının koluna girmesi nasıl ötekilere benzemekle örtüşüyor anlayamadım.
Allah rasulunun(s.a.s) işaret buyurduğu benzemek çok farklı ki bu doğrultu da vahiy Bakara suresiyle bizleri tafsilatıyla bilgilendirmekte ve uyarmakta.
"Hanımın kocasının koluna girmesi bizim adetimiz değildir. Biz Büyüklerimizden böyle birşey görmedik. Bu, tamamen batıdn bize gelen bir adet."
Bu cümleden de anlaşılacağı üzere örften bahsedilmekte.Örfi tezahürler İslamın içine dahil edilemez.
Paylaşımınız için teşekkürler....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt