Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslam hukukcusu (1 Kullanıcı)

Enver Hasan

Kayıtlı Kullanıcı
Adım Enver Hasan.1955’te Trabzon’un Of ilçesinde Doğdum. 12 yaşımda ilk öğretim tahsilimi gördükten sonra 9 yıl kadar karadeniz’in ünlü din alimlerinden dini eğitim gördüm. Görmüş olduğum eğitime müteakiben 1980/1984 yılları arasında Suudi Arabistan da 4 yıl kadar özel bir şirkette Arapça Türkçe Mütercimlik ve personel işleri müdürlüğü yaptım. Bunun yanı sıra Suudi deki gece okullarına giderek Arapça bilgimi daha da çok geliştirdim…

1990 yılı itibariyle diyanet’e bağlı Haseki eğitim merkezinin baş hocalarından 6 yıl İslam hukuku dersi aldım. Halen İslami ilimleri öğrenmeye ve bildiklerimi Müslüman kardeşlerimle paylaşmaya devam etmekteyim…

Okuduğum kitaplar:

Arapça grameri sarf bölümünden :
Emsile, Bina, Maksut, İzi.

Nahif bölümünden :
Avamil, İzhar, Kafiye, Molla cami, Kadrün neda.

Belağat bölümünden:
Telhis, Meani muhtasar, Belağatul vazıhah.

Mantık bölümünden:
İsa guci kavli Ahmet.

Tefsir bölümünden:
Nesefi tefsiri, Hazın tefsiri, Tefsiri kebir, Ahkam tefsiri.

Usulu tefsir bölümünden:
Ettibyan fi ulumül kur’an.

Hadis bölümünden:
Kütübüssitte, Buhari, Muslim, Ebu Davut, Tirmizi, İbnü mace, Nesei.

Usülü hadis bölümünden:
Dr. Mahmut ettahhan Mustalihul hadis,

Akait bölümünden:
Nesefi akaidi, Kubral yekıniyyat, Cevhere.

Fıkıh (İslam hukuku) bölümünden:
Nurul izah, Multeka, Hidaye, Fethul kadir, Binaye, Mabsuut essarahsi, Feteva el hindiye, Bedaig essanaig, ve diğer mezhep fıkıh kitapları.

Usulü fıkıh bölümünden:
Mirat, Usulü fıkhül islami, Nurul envaar,

İslam aile hukuku bölümünden:
Diğer kitaplarla birlikte ahvali şahsiyye.

İslam miras hukuku bölümünden:
Şerhu siraciye,

Kavaidi fıkhiye bölümünden:
Şerhu kavaidi fıkhiye, El eşbah vennezair, Kavaid usul ve furuğ.

Bunlara ilaveten şuan saymayı gereksiz gördüğüm İslami bir çok dini kitaplar okudum…

Burada bulunma amacım yaklaşık 30 yıllık islam ve islam hukuku bilgilerimi din kardeşlerimle paylaşmak ve kafalarına takılan sorulara elimden geldiğince cevap verip kardeşlerimizi aydınlatmaktır...

Kaan Erdem

Yönetici
selamünaleyküm.hoş geldiniz üyeliğiniz hayırlı ve daim olsun.bu tarz bilgisi olan kardeşlerime standart olarak bir seslenişim vardır.''inşaALLAH GÜRLEDİĞİNİZ KADAR YAĞARSANIZ'' selam ve dua ile kalın selametle hayırlı geceler inşaALLAH....

Enver Hasan

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyna ve aleykum selam Hoşbulduk aynı dilek ve temenniler içersindeyim İnşAllah gürlediğimizdende fazla yağarız. Hayırlı geceler Allah yar ve yardımcımız olsun...

seyyidetün_nisa

Kayıtlı Kullanıcı
:hhoş Geldiniz , Bundan Sonra Kafama Takilan Birşey Olursa Sizden Yararlanalim Inşaallah.selametle Kalin Selam Ve Dua Ile......

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMUN ALEYKUM.
ÜYELİGİNİZ HAYIRLI OLSUN.
BİLGİ VE BİRİKİMLERİNİZDEN İSTİFADE ETMEK DİLEGİ İLE.SELAMETLE.

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
efşu's-selâme Beyneküm

efşu's-selâme Beyneküm

Esselamun Aleykum..
Hoş Geldiniz Kardeşim..

Selametle...

afakisevda

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm hayırlı akşamlar hoş geldiniz RABBİM hayırlı ve daim etsin inşaallah ilminizden istifade etmek bizi mutlu eder.... ilmiyle amel edenlerden olmak duasıyla

SELAM ve DUA ile kalın ALLAHA EMANET OLUN

emin-43

Kayıtlı Kullanıcı
islam hukukcusu

islam hukukcusu

aleykum selam hos geldiniz insaallah bizlerede faydali olursunuz selam ve dua ile

sevde-nur

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamu Aleyküm!
Üyeliğiniz hayırlı ve daim olsun ağbicim.Rabbim sizede, bizlerede faydalanmayı nasip etsin inş.Ben Arapça öğrenmek istiyorum. Acaba bu sitede düzenli olarak ders verebilirmisiniz? Maksadım arapça konuşabilmek veya tercüme yapabilmek değil,sadece Kur'anı Kerim-i okurken anlayacak kadar isiyorumB) Mümkünse çok sevinirim..
Allaha emanet olun...
Selam ve Selametle.....​

Enver Hasan

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamun Aleykum..
Hoş Geldiniz Kardeşim..

Selametle...

Selamün Aleyküm hayırlı akşamlar hoş geldiniz RABBİM hayırlı ve daim etsin inşaallah ilminizden istifade etmek bizi mutlu eder.... ilmiyle amel edenlerden olmak duasıyla

SELAM ve DUA ile kalın ALLAHA EMANET OLUN

aleykum selam hos geldiniz insaallah bizlerede faydali olursunuz selam ve dua ile

Aleyna ve aleykum selam Allah razı olsun kardeşlerim...

Selam ve dua ile kalın...

Enver Hasan...

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleykum
Hoşgeldiniz
Benim Aklimda Bircok Soru Vardi Bir Arkadaşim Islami Bir Sitenin Ismnni Verdi Bir Doçent Ismi Sorulari Ona Sordum Ama Daha Yanit Gelmedi
Sanirimm Ilerleyen Gunlerde Size Sorabilirim

Allah Razi Olsun
Değerli Bilgilerinizden Faydalanmak Dileğiyle

Allaha Emanet Olun

Enver Hasan

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamu Aleyküm!
Üyeliğiniz hayırlı ve daim olsun ağbicim.Rabbim sizede, bizlerede faydalanmayı nasip etsin inş.Ben Arapça öğrenmek istiyorum. Acaba bu sitede düzenli olarak ders verebilirmisiniz? Maksadım arapça konuşabilmek veya tercüme yapabilmek değil,sadece Kur'anı Kerim-i okurken anlayacak kadar isiyorumB) Mümkünse çok sevinirim..
Allaha emanet olun...
Selam ve Selametle.....​

Azize kardeşim kur-an'ı kerimin manasını orjinal arapçasından anlayabilmen için en az 2 sene her gün düzenli olarak arapça gramer dersi alman gerekir ve bu gramer ilminde belirli bir başarı elde edip arapça metinleri anlamaya başladıktan sonra bir arapça kur-an tefsirinide bir hocayla baştan sona okuman gerekir.
benim bu dersi verecek zamanım malefeski yok üstelik ses olmadan yani telaffuzsuz da öğrete bileceğim pek fazla birşey olmaz daha doğrusu ögrettiklerimi doğru telaffuz edip edemedigini nasıl anlayacagım arapça ögreneyim derken farklı birşey ögrenmiş olursun yada eksik diyelim şuna. arapça ögreten siteler oldugunu duymuştum bu konuda bir araştırma yap şayet öyle birşey bulamazsan yaşadığın yerde araştırma yap niyetin halis mevla sana faydalı olacak birini nasip eder sen arapça ögrenirken arasıra bende yardımcı olmaya çalışırım bu iş kolay bir iş değil inşallah muaffek olursun niyetini kesinlikle bozma ve bu isteğinden vazgeçme.

Selam ve sevgilerimle...

Enver Hasan...

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamun aleyküm kardeşim hoşgeldiniz...
Çok kıymetli bilgiler edinmişiniz maşaallah.
Bildiğiniz gibi ilim öğrenmekle bitmiyor aksine başlıyor öğretebilmek ve yaşaya bilmekten sorumluyuz.
Rabbim bizleri bildiklerimizle amel etmeyi nasib etsin inşaallah.
Rabbim sizi bu güzel yoldan ayırmasın inşaallah.Selam ve dua ile...

Enver Hasan

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleykum
Hoşgeldiniz
Benim Aklimda Bircok Soru Vardi Bir Arkadaşim Islami Bir Sitenin Ismnni Verdi Bir Doçent Ismi Sorulari Ona Sordum Ama Daha Yanit Gelmedi
Sanirimm Ilerleyen Gunlerde Size Sorabilirim

Allah Razi Olsun
Değerli Bilgilerinizden Faydalanmak Dileğiyle

Allaha Emanet Olun

Aleyna ve aleykum selam

Dilediginiz zaman soru sorabilirsiniz elimden geldigince cevaplamaktan mutluluk duyarım...

Selam ve sevgilerimle...

Enver Hasan...

Enver Hasan

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamun aleyküm kardeşim hoşgeldiniz...
Çok kıymetli bilgiler edinmişiniz maşaallah.
Bildiğiniz gibi ilim öğrenmekle bitmiyor aksine başlıyor öğretebilmek ve yaşaya bilmekten sorumluyuz.
Rabbim bizleri bildiklerimizle amel etmeyi nasib etsin inşaallah.
Rabbim sizi bu güzel yoldan ayırmasın inşaallah.Selam ve dua ile...

Aleyna ve aleykum selam aziz kardeşim kesinlikle katılıyorum size Allah (c.c) bizi bu yoldan ayırmasın.

Selam ve sevgilerimle...

Enver Hasan...

sevde-nur

Kayıtlı Kullanıcı
İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim.B)
Allah Razı Olsun Ağbicim. Elhamdülillah Kur'an-ı Kerimi tam teleffuz edebiliyorum. Tecvid ve mahrec öğrenmiş bulunmaktayım.
İnşaallah Arapçayıda öğrenmeyi Rabbim bana nasib etsin. Dualarınızı bekliyorum.

Rabbim bizlere ilim öğrenebilmeyi ve öğrendiğimizle amel edebilmeyi nasib eylesin. Amiiin...

El-Emin'e Emanet olunuz..

Selam ve Selametle...
]

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt