Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İpin Hesabı!!! (1 Kullanıcı)

emmi

Kayıtlı Kullanıcı
Allah cümlemizi hesabını verebilenlerden eylesin

elifffff

Kayıtlı Kullanıcı
Tuzsuz Bekir'in Veremediği İpin Hesabı …

Tuzsuz Bekir'in Veremediği İpin Hesabı …

Geçmiş zamanların birinde çok mu çok zengin bir adam varmış. Emrinde binlerce işçisi, yüzlerce hizmetçisi, onlarca da uşağı varmış. Sağlık sıhhat içersinde ömrünü geçirirken en korktuğu şeyde ölümmüş. Her ne kadar zalim ve adaletsiz olmasa da, malını çok sevdiği için hayır işlerinde de pek gözü yokmuş. İnancıda olduğundan kabirde nasıl hesap vereceğini düşünür dururmuş. Kaygısı arttığı zamanlarda mutlaka küçük te olsa çam sakızı çoban armağanı misali bir hayır yapar kalbini ferahlatırmış.

Ama yaptığı hayrın azlığını kendiside görüp hissettiği için gönlü yine daralırmış. Günler geçip ihtiyarlayınca bir ayağının çukura girdiğini fark eden adam kabir hesabında başkası olursa yanımda belki hafif atlatırım diye kendi kendine düşünce kurmuş. Her tarafa 'Öldüğüm geceyi kim kabre girerek sabaha kadar benimle geçirirse servetimin 3 ' te birini ona bağışlıyorum' diye haber salmış. Aylar geçmiş kimseden ses seda çıkmaz olmuş Ölümün yüzü ile karşılaşan adam son bir çare vasiyetini değiştirerek çevreye yeniden haber salmış. 'Öldüğüm geceyi kabirde beraber geçirecek kişiye servetimin yarısını verecem' diye

Tüm ahilinin gözü açılmış yarısı bile çok büyük bir servet olan bu teklife herkes a' acaba kabul etsek mi ..' diye düşünürken kabirde bir ölü ile bir gece bile kalmanın soğukluğu karşısında ' yooo yoo ya geri dönemezsem ' korkusu da eklenir olmuş. Velhasıl yine kimse kabul etmeye cesaret edememiş.
Bu haber kendi halinde yaşayan ve tuzu bile olmadığı için halkın kendine Tuzsuz Bekir ismini verdiği bir odun taşıyıcı hamalında kulağına da gitmiş. Gerçi haberi daha önceden de duymuş ama essah değildir diye düşünerek kulak ardı etmiş. Ama şimdi haber ikinci defa ulaşmış kendisine ve vaat edilen servetin miktarında artma olduğunu da öğrenmiş. Hoş ipinden başka bir şeyi olmayan zavallı hamal 3 'te bir servete de razıymış ya .
Tuzsuz Bekir kendi kendine düşünmeye başlamış;
-Benim sadece bir ipim var, kaybedecek bir şeyim yok. Sabaha kadar durursam zengin olurum.' diye düşünerek hemen başvurmak için yola koyulmuş..

Ölüm döşeğindeki adama kendisiyle bir gecede olsa kabirde geceleyecek adam geldiği söylenince sevinçle gözlerini açmış ve ' şimdi huzur içinde ölebilirim işte' diyerek gözlerini kapamış. Az sonrada zaten vefat etmiş.

Vefat eden zengin ile birlikte tuzsuz deli Bekride defnetmişler. Tabi sabah çıkabilsin diye de açık bir oyukta bırakmışlar.Sorgu sual melekleri gelmiş. Bakmışlar kabirde bir ölü, bir canlı var. 'Nasıl olsa bu ölü elimizde... Biz şu canlı olandan başlayalım' demişler ve Tuzsuz Bekri sorgulamaya başlamışlar.

-O ip kimin? Nereden aldın? Niye aldın? Nasıl aldın? Nerelerde kullandın?' Sabaha kadar sorgu sual devam etmiş, adamın hesabı bitmemiş.
Sabahın olmasını dört gözle bekleyen Tuzsuz Bekir kendini kabirden dışarı zor atmış.
Etrafta onu bekleyen tüm halk coşkuyla karşılamış
- 'Tamam kazandın 'demişler. 'servetin yarısı senin, '
Tuzsuz Bekir gözleri yerinden fırlamış yüzünü elleri ile kapatarak koşmaya başlamış, bir taraftan da avazı çıktığı bağırarak cevap veriyormuş..

- Amaaaan, , istemeeeeem, kalsııııııııın. Ben, sabaha kadar bir ipin hesabını veremedim. O kadar servetin hesabını nasıl veririm?

HERSEY PAYLASILDIKCA GUZELDIR...! UNUTMA...:
BIR MELEK INER HER GUN GOKDEN, DUA EDER PAYLASANLAR ICIN..

Metekaan

Kayıtlı Kullanıcı
Bu güzel yaziyi daha öncede duymustum ve şuanda büyük bir zevkle okudum eline yüreğine sağlik kardeşim.

ilimyolcusu

Kayıtlı Kullanıcı
İpin Hesabı

İpin Hesabı

Zenginin biri ölümden ve kabirdeki yalnızlıktan çok korkuyormuş.

"Öldüğüm geceyi kim kabre girerek sabaha kadar benimle geçirirse servetimin yarısını ona bağışlıyorum"

diye vasiyet etmiş. Öldüğünde
"Kim birlikte kabre girip sabahlamak ister?" diye araştırmışlar. Kimse çıkmamış. Nihayet bir hamal,
"Benim sadece bir ipim var, kaybedecek bir şeyim yok. Sabaha kadar durursam zengin olurum." diye düşünerek kabul etmiş.

Vefat eden zengin ile birlikte defnetmişler. Sorgu sual melekleri gelmiş. Bakmışlar kabirde bir ölü, bir canlı var. "Nasıl olsa bu ölü elimizde... Biz şu canlı olandan başlayalım" demişler ve hamalı sorgulamaya başlamışlar.

"O ip kimin? Nereden aldın? Niye aldın? Nasıl aldın? Nerelerde kullandın?" Sabaha kadar sorgu sual devam etmiş, adamın hesabı bitmemiş. Sabahleyin kabirden çıkmış.

- Tamam, servetin yarısı senin, demişler.

- Aman,demiş hamal, istemem, kalsın. Ben, sabaha kadar bir ipin hesabını veremedim. O kadar servetin hesabını nasıl veririm?

ŞEB-İ ARUS

Kayıtlı Kullanıcı
bilmiyorum böyle hikayeler benı biraz tedirgin edıyo gercekle alakası yok cunku gercekle alakası yok derken yasnmışık yani kastım.
ama mecazı yolla ifade guzel verılen mesaj yerınde
bakalım hhesap gunu gelınce ne olur akıbetımız
hamd edıp hamd bulalım

ilimyolcusu

Kayıtlı Kullanıcı
yasanıp yasanmadıgını bilemem ama verilen mesaj hosuma gitti ve paylaşmak istedim...

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
s.a emeğine sağlık...
güzel bir ders verılmıs...

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum
emeğıne ssğlık kardeşim
mesaj cok anlamlı
allaha emanet ol
selam ve dua ıle

canom

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzel mesajlar var yazının içinde emeğinize saglık kardeşim..

allaha emanet olun...

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim..
paylaşım için rabbim razı olsun..

hayırlı akşamlar...

mustafa11

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.mobilyaonarim.com
s a kardeşim gerçekten çok önemli ders veren bir hikaye eline sağlık.

burada malın hesabından bahsediliyor .birde bunun sözlerle yapılan işler var mesela iftiralar yalan konuşmak insan suçlamak acaba bunların hesabı nasıl verilir işte bu çok zor bir durum allah onlara yardım etsin

melinay

Kayıtlı Kullanıcı
ElİNE EMEĞİNE SAĞLIK ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUYA DEĞİNİLMİŞ PAYLAŞIMIN İÇİN SAĞOL rabbim hepimizin yardımcısı olsun

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Evet bu hikayeyi daha önce de dinlemiştim. Verilen mesaj itibariyle çok güzel bir hikaye..Allah celle celalüh paylaşan kardeşimden razı olsun...

savass

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm arkadaşlar ben çok kotuluk yaptim ama çok ta bişmanim içkide içtim ama şimdi hepsinden uzak durmaya çalişiyorum peki ben şimdi ibadet etmeye başlasam benim ibadetim kabul olurmu bir yardimci olursaniz ne olur hep duşunuyorum eski kendimi çok gunahlar işledim tabi şimdi pişmanim bana bir yardimci olun ne olur ben internet cafe işletiyorum msn adresim sürekli açik ekliyipte yardim ci olmak isteyen arkadaşlarima ve abilerime hiç hayir demem ve dinlerim allah hepinizden razi olsun

savass

Kayıtlı Kullanıcı
MSN ADRESİMDE ŞU ne olur bır yardımcı olun

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm arkadaşlar ben çok kotuluk yaptim ama çok ta bişmanim içkide içtim ama şimdi hepsinden uzak durmaya çalişiyorum peki ben şimdi ibadet etmeye başlasam benim ibadetim kabul olurmu bir yardimci olursaniz ne olur hep duşunuyorum eski kendimi çok gunahlar işledim tabi şimdi pişmanim bana bir yardimci olun ne olur ben internet cafe işletiyorum msn adresim sürekli açik ekliyipte yardim ci olmak isteyen arkadaşlarima ve abilerime hiç hayir demem ve dinlerim allah hepinizden razi olsun

Aleyküm selam...
Allah Celle celalüh yardımcı olsun kardeşim. Ne güzel ki yaptığın şeylerin kötü olduğunun farkındasın..Rabbimiz içten yapılan tevbeyi kabul edeceğini buyuruyor. Yaptığın günahlarına tevbe et ve ibadetlerini de yapmaya gayret göster.İnşallah yaptığın ibadetlerini rabbim kabul edecektir. Bu arada bize de dua etmeyi unutma..Selametle...

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Çok anlamlı bir anlatım ...

Rabbimiz kolaylıklar buyursun inşaAllah...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt