Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnsanın, Kendine Yapılanları Affetmesi... (1 Kullanıcı)

cemaldurra

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm

İnsanları affetmek güzel ahlâk sahibi mü’minlere yakışan bir tavırdır.

Kur’an mü’minlerin affedici olmalarını tavsiye eder. Kur’an affedenleri Allah’ın sevdiğini haber verir (24/Nûr 22; 2/Bakara 178 237). İslâm’a göre bir kötülüğün cezası/karşılığı yine onun kadarıdır. Fazlaya kaçmak helâl değildir. Ancak hak sahibi bu hakkını bağışlarsa bu bir fazilettir. Kur’an bağışlamayı tavsiye etmektedir. İslâm hukukunda bir yanağına tokat vurana öbürünü çevirmek (zulme râzı olmak) hoş görülmediği gibi intikam peşine düşmek de tavsiye edilmez. Haksızlığa uğrayan hakkını kullanmaz da sabreder ve bağışlarsa bu güzeldir (2/Bakara 178).

Kur’an mü’minlerin özelliklerini sayarken onları affedici ve öfkelendikleri zaman kızgınlıklarını yenen kimseler olarak tanıtmaktadır (3/Âl-i İmrân 134). Af ahlâkı şüphesiz ki takva’ya (Allah’tan korkup sakınmaya) daha yakındır. Bu tutum olgun müslümanların belirgin özelliğidir (2/Bakara 237). Olgun mü’minlerin bir özelliği de muhsin/ihsân sahibi yani sürekli iyilik eden ve güzel davranış sergileyen kimse olmalarıdır; Af ahlâkı da bunun bir parçasıdır. Mü’minler bu güzel davranışları sürdürürlerse yani ihsân eder sabır gösterir ve affedici olurlarsa; düşmanlıklar dostluğa; kargaşalar kavgalar kaoslar barışa dönüşebilir (41/Fussilet 33-34).

Aslında ideal olan şey kişinin hata etmemesidir. Fakat peygamberler hariç herkes hata edebilir ya da eder. Peygamberler bile zelle denilen küçük hatalardan uzak değillerdir; çünkü onlar da bizim gibi bir beşerdir insandır. İnsanlar hata etmede eşittir. İnsanlar arasında bu konuda fark hatanın çeşidi ve oranıdır. Her insanın bazı zaaf noktaları vardır ve genellikle insan hatayı o zayıf noktalarında işler. Hata ettiğimizde kendimizi daha çabuk ve kolay affederiz ve kendimize bu konuda anlayış gösterilmesini bekleriz. Kendimize gösterdiğimiz bu anlayışı diğer insanlara da göstermek zorundayız. Mü'min kendisi için istediği şeyi başka mü'min kardeşi için de istemek zorundadır.

Allah'a emanet olun...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
aleykum selam abimiz ..
müminler kardeştir ve kardeşler birbirlerini hoş görürler .
sabırla kazanma yoluna giderler.. taş atsada gül verirler taki ellerindeki tüm güller bitene kadar ...

sonrasında yapılabilecek çok fazla birşey yok dur aslında ...

geriye sadece seyretmek kalır , anlamaya çalışır ve bir anlam yüklemek ister tüm anlamsızlıklara ..

aslında insanlar farklı farklı kişiler; hepimizin topragı ayrı, hamuru ayrı , zaaflarımız degerlerimiz , önceliklerimiz olmazsa olmazlarım farklı. tüm farklılık içerisinde bir senkron oluşturmaya çalışıyoruz ..

bunu yapabilmekiçin kuran ahkakından ,gül konusundan nasiplenmek gerekiyor ki saglıklı bir iletişim kuralım

zaman zaman yanlış notaya basarız ve duymak istemedigimz bir ses duyarız ... bazen bu ses yüregimizden veya bilegimizden veya çenemizden gelir ,, karşımızdakinde aynen böyle sesler işitiriz ..

abi ben böyle durumlarda hiç becerikli degildirim hep elime yüzüme bulaştırım .. canımı çok yakmış birisinin çok küçük bir hareketi beni yumuşarır ..
veya üzüldügünü hissedeyim o üzülüyor diye ben çok daha üzülüyorum.. bu yüzden kişilerin yanlışların söylemek söylememekten çok daha zor benim için ...

..ve insan kainatı okuyan kitap ....... el yazısı binbir çeşit ..

selam ve baki dualar ..........

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm kardeşim...
ALLAH razı olsun...
Evet muhakkak bizde yanlış yapacağız, ya da yanlışlarla karşılaşacağız.
ALLAHu TEALA Çok Affedendir, Bağışlayandır. Nitekim Efendimiz (sas) de öyledir.
ALLAHım bizleri tüm yanlışlarımızdan ayır.
Bİzleri Kur'an ahlakı ile ahlaklananlardan eyle...

ALLAHa emanet olunuz
selam ve Dua ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt