Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

illa edep..illa edep.. (1 Kullanıcı)

ozmo

Kayıtlı Kullanıcı
ben bu lafa bayılıyorum illa edep illa edep herkesin ağzına yakışır ..
amma edep nedir bilmeyenler illa edep illa edep derse o zaman ne olur ?! (herkes alınsın)

kalbiminurlandır

Eposta Onaylanmamış Üyeler
Edep bir taç imiş Nur-u Hüda'dan,
Giy ol tacı emin ol her beladan...

emeğine sağlık kardeşim selametle kalın.

İlim meclislerinde aradım kıldım talep
İlim geride kaldı illa edeb illa edeb...

EDEP YÂ HÛ!..

daha ne denilebilir ki canım, Allah razı olsun

sağolasınız güzel kardeşlerim .
yüreklerinize sağlık :H

ben bu lafa bayılıyorum illa edep illa edep herkesin ağzına yakışır ..
amma edep nedir bilmeyenler illa edep illa edep derse o zaman ne olur ?! (herkes alınsın)

bunu edepsizler kendisine sorsa aslında çözüm yoluna girilmiş olacak ...

selametle :H

ozmo

Kayıtlı Kullanıcı
sağolasınız güzel kardeşlerim .
yüreklerinize sağlık :H

bunu edepsizler kendisine sorsa aslında çözüm yoluna girilmiş olacak ...

katilmiyorum cunku realitede boyle olmuyor oyle edebsizlier varki kendilerini edebli edebsizliginide edeb saniyor cunku edeb olcusu insanin ittikadindan kaynaklanan bir seydir

kalbiminurlandır

katilmiyorum cunku realitede boyle olmuyor oyle edebsizlier varki kendilerini edebli edebsizliginide edeb saniyor cunku edeb olcusu insanin ittikadindan kaynaklanan bir seydir

ben de bundan bahsediyorum.

kişi kendini bilmeli ve ölçüp bakmalı edebinle mi yaşıyor yoksa edeple yaşadığını mı sanıyor

VESSELAM ...

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber Efendimiz İbn Mace'de geçen bir hadis–i şeriflerinde şöyle buyurur:

"Allah bir kulunu helak etmek isterse ondan hayasını alır. Hayası alındığında onu hep uğursuz bulursun. Onu hep böyle bulduğunda emanet duygusunu da yitirir. Yitirince onu hep hain olarak görürsün. Onu bu halde görünce merhamet duygusunu da kaybeder. O bu hale düşünce onu kovulmuş bir halde bulursun. En son onu öyle bir halde görürsün ki İslam halkası artık onun boynundan alınmıştır."

kalbiminurlandır

teşekürler canım bnm.
sağolasın paylaşımın için ;)

Peygamber Efendimiz İbn Mace'de geçen bir hadis–i şeriflerinde şöyle buyurur:

"Allah bir kulunu helak etmek isterse ondan hayasını alır. Hayası alındığında onu hep uğursuz bulursun. Onu hep böyle bulduğunda emanet duygusunu da yitirir. Yitirince onu hep hain olarak görürsün. Onu bu halde görünce merhamet duygusunu da kaybeder. O bu hale düşünce onu kovulmuş bir halde bulursun. En son onu öyle bir halde görürsün ki İslam halkası artık onun boynundan alınmıştır."

kalbiminurlandır

Yazık ki akşam oldu biz yine yalnız kaldık
Bir kıyısı görünmez denize daldık
Bir gemiye binmişiz bulanık bir gecede
Allah'ın denizinde Allah'tan uzak kaldık...
Mevlana

kalbiminurlandır

2404686973_d0cc20db76.jpg

Edep bir tac imiş Nur-u Hüda’dan
Giy ol tacı, emin ol her beladan........

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı

çalışkan ayşem benim ne güzel ders çalışıyon sen öyle.....:a01:

sema şahin

Kayıtlı Kullanıcı
Allah hepinizden razı olsun hele hele şimdiki gençliği görünce buna çok ihtiyacımız var Allah onları ıslah ettin inşallah

kalbiminurlandır

çalışkan ayşem benim ne güzel ders çalışıyon sen öyle.....:a01:

:a01: mecbur yoksa kalıcam tüm derslerden :a01:

Allah hepinizden razı olsun hele hele şimdiki gençliği görünce buna çok ihtiyacımız var Allah onları ıslah ettin inşallah

sağolun inşallah Mevlam sizden de razı olsun.

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
2404686973_d0cc20db76.jpg

AHLÂK YARALARIMIZDAN MİSALLER (Üstad Necip Fazıl )
· Dalkavukluk... Bugün, fertlerin, maddî ve manevî bütün iş ve menfaat sahalarında, büyükleriyle münasebetini düzenleyen ve neticeyi sağlayan biricik tılsım... Manzara şudur: Bütün cemiyet, bir miknatıs kutbu üzerinde birbirinin eteğine yapışmış demir parçaları gibi, en küçüğünden en büyüğüne doğru birbirinin dalkavuğu vaziyetinde... Çünkü; ortada fanî ve mahkûm şahıslar kadrosunu aşan bir hüküm, bir iman ve mefkûre ölçüsü kalmayınca, muvaffakiyetin tek sırrı, kuvvetlinin nefsaniyetini kabartmak san’atından ibaret kalır. İhlâs yokluğu...

· İltimas... Dalkavukluk, küçükten büyüğe doğru bir korunma tedbiri ise, bu da büyükten küçüğe doğru ferdin bütün kıymet ölçüsünü, hatır, gönül ve hoşa gitme değerine bağlayan bir korunma tedbiridir. Manzara; dişi ve başı ağrıyanlar için (Aspirin) den fazla el atılan ilâç... Çünkü: Birinci «çünkü» nün mukabil kutbu... Değer ve liyakat ölçüsünün iflâsı...

· Hırsızlık... Hak ödemek ve hakkı ödenmek vaziyetinde herkesle herkes arasında; sırtında içtimaî bir emanet taşıyan herkesle emanette pay sahibini herkes arasında; evde babayla evlât, müessesede idareyle memur, dükkânda satıcı ile müşteri arasında.

· Dört asırdan beri için için işleyen ve bu son devrede tam patlak veren ahlâk yaralarımızı misallendirmeliyiz. Birbirinin yararına korkunç menfaat pususu... Manzara: İkinci Dünya Harbinden sonra, cemiyet gövdesinde, irinli kandilini asmadığı tek hücre bırakmamış bir cüzzam indifaı... Çünkü: Bütün ruh, vicdan ve korku müeyyidelerinin, üstünde topyekûn çökmeye ve yıkılmaya başladığı netice zemini çığırındayız.

· Rüşvet... Hırsızlığın en korkunç şubesi... Şahıslarda temerküz eden manevî haklandırma iktidarının hakka zıt olarak menfaat karşılığı satılması... Manzara: Rüşvet gişesi önünde, Eminönü meydanındaki otobüs bekleme mezbahasından fazla kalabalık... Çünkü: Haktan sıyrılan korku, insanlardan ve bütün insanî tertiplerden de sıyrılmış; ve menfi hâlisiyetini, su içmek ve ekmek yemek derecesindeki tabiîliğe dökmüştür.

· Fuhuş... Bir kadın ve bir erkek arasında, Allah aşkı ve Allah bağiyle sımsıkı kementli olarak birbirini sevmek ve birbirinin olmak gibi en aziz, en kutsî ve en mahrem aidiyete vesile teşkil eden hâdisenin, herkesle herkes arasında umumî ve hayvanî bir iştirak ifade etmesi... Manzara: Tek koğuş çerçevesinde, hem de elektrikler açık olarak bütün cemiyete şâmil bir «mum söndü» âlemi... Çünkü: artık ruhlar hiçbir mukaddese yataklık edemiyecek kadar pörsümüştür.

· İçki... Uyuşmak, kamaşmak, görmemek, duymamak, bilmemek, düşünmemek, kendi kendisini kaybetmek, yok olmak ihtiyaciyle şuur ve muvazenenin zehir içmesi... Manzara: Gündelik su istihlâkini aşan içki sarfiyatı... Çünkü: Vecd ve heyecanımızı zehirde arayacak nisbette ruhumuz boş bırakılmıştır.

· Cinâyet... Allahın en haşmetli binası insanın, insanlar arasında, insan eliyle ve her türlü kanun ve kâide dışı yıkılması... Manzara: Kestane fişekleri halinde birbirinden ateş alarak giden ve şehirleri, kasabaları ve köyleri tabanca sesleriyle fıkırdatan bir ölüm panayırı... Çünkü Fertler en küçük hınç ve teessürlerini, Allahın ve kulların kanunlarına havale ettirecek bütün emniyetlerden boşanmış ve münferit ihtilâller yaşamaya başlamışlardır.

· Kumar... Hırsızlık fiilinin ve birbirini talan etme hırsının, herkesçe makbul, herkesçe muteber ve bir ilim ve medeniyet tertibine bağlanmış alenî şekli... Manzara: İskambil kâğıtlarının (Bey) leri ve kralları etrafında, yeryüzünü idare eden bey ve kral fikirlerden çok daha fazla alâka, bilgi ve sadakat... Çünkü: Müsbet insan iş ve emeğinin tatlı alın terine karışık, bütün verim değeri herhangi bir formülle birbirini soyma hünerine bırakılmıştır.

· Ayrıca hile... Doğruluktan korkuyoruz! Ayrıca yalan... Hakikatten korkuyoruz! Ayrıca riya... Samimiyetten korkuyoruz! Ayrıca nefret... Aşktan korkuyoruz. Ayrıca inkâr... İmândan korkuyoruz! Ayrıca şüphe... İtimattan korkuyoruz! Ayrıca istihza... Ciddiyetten korkuyoruz! Ayrıca kargaşalık... Nizamdan korkuyoruz!

· İnsanoğlu, bizde ve bu son devirde alçalmaya bırakıldığı kadar, hiçbir zaman ve mekânda bırakılmadı.

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
Süfyan-i Sevrî -kuddise sirruh- buyurur:

”Güzel edeb, Allah Teâlâ'nın gazabını söndürür.”

Hazret-i Ali -radiyallahu anh-den rivâyetle; Resûl-ü Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- buyurdu:

“Kişinin çocuğunu terbiye etmesi, ona edep ögretmesi her gün yarım (1750 gram hurma ve saire gibi) sadaka vermesinden daha hayırlıdır.”

İlim meclislerinde aradım kıldım talep
İlim geride kaldı illa edeb illa edeb...

Edep bir taç imiş Nur-u Hüda'dan,
Giy ol tacı emin ol her beladan...

İmamı Azam Efendimize sormuşlar "Edebi kimden öğrendin?" diye...

"Edepsizden"demiş İmamı Azam Efendimiz:

"O ne yaptıysa tersini yaptım..."

her şeyin başı edep..Allah razı olsun kardeşim çok güzel bi konu ;)

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
eyvallah kardeşim de isim belirtmesek prensip meselesi;)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt