Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İftara ne kadar süre kaldı? (1 Kullanıcı)

mobislam

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Haz 2016
Mesajlar
5
Tepki puanı
0
Puanları
0
İftar Vakti

Ezan’a ne kadar vakit kaldığını sabırsızlık ile bekleyen oruç tutan kullanıcılarımıza müjde!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vermiş olduğu 2016 yılı imsakiyesinde belirlenen iftar vakitlerinden yola çıkarak hesaplamış olduğumuz iftara kalan süreyi İftar Vakti isimli mobil uygulamamız sayesinde kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Oruç Nedir?

İmsak vaktinden iftar vaktine kadar yemek, içmek ve cinsî bütün münasebetten nefisten uzak durmak demektir. İmsak vakti, başka bir deyişle oruç yasaklarının başlama vakti, fecr-i sâdik, yani tan yerinin ağarmasıdır. Bununla yatsı namazının vakti çıkmış, Sabah namazının vakti girmiş olur. Bu vakit ayni zamanda sahurun sona erip, orucun başladığı vakittir. İftar vakti ise, oruç yasaklarının sona erdiği, günesin batma vaktidir. Bu vakitle birlikte aksam namazının vakti namaz vakitleri girmiş olur.

Nasıl Yükleyebilirim?

Android uyumlu cihazınızdan google play store uygulamasını çalıştırın. “İftar Vakti” kelimesini aratın ve MobIslam geliştiricisinin uygulamaları listesinden uygulamayı cihazınıza yükleyin.

Hemen indirmek ve iftarınızı açmak için ezan okuma vaktine ne kadar zaman kaldığını bir an önce öğrenmek etmek istiyorsanız;

https://play.google.com/store/apps/details?id=iftarvakti.mobislam.com

İftar Ne Demektir?

Dinî bir kavram olarak iftar, orucu açmak, oruçluya orucunu açtırmak, başlanmış orucu bozmak veya hiç oruç tutmamak anlamlarına gelmektedir. Genel olarak iftar oruca aykırı davranışta bulunma manasına gelmekle birlikte, yaygın olarak, oruçlu kimsenin vakti gelince usulüne uygun biçimde orucunu açması için kullanılmaktadır.

İslâm’ın beş esasından birisi olan oruç; imsak vaktinden iftar vaktine kadar yemek, içmek ve karı-koca ilişkilerinden uzak durmaktır. İftar vakti ise, “Sonra akşama kadar orucu tamamlayın.” âyetinde de (Bakara, 2/187) belirtildiği gibi akşamdır. Herhangi meşru bir mazeret bulunmaksızın, iftar vaktinden önce orucun bozulması helâl değildir; bozan kişi günah işlemiş olur. Ancak hastalık, düşkünlük, ihtiyarlık, zorlama, yolculuk gibi durumlarda orucun bozulmasına izin verilmiştir.

Hz. Peygamber, iftar vakti girdikten sonra, oruçlunun iftarda acele etmesini ve oruçlarını hurma veya tatlı bir şeyle, ya da su ile açmalarını tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 45; Müslim, Sıyam, 48; Ebû Dâvûd, Savm, 21). Oruç açılırken dua etmek sünnettir. Hz. Peygamber, iftar esnasında yapılan duaların kabul edileceğini müjdelemiş ve kendisi de, “Allâh’ım! Senin rızân için oruç tuttuk, Senin verdiğin rızıkla orucumuzu açtık, bizden kabul buyur; çünkü Sen her şeyi işiten ve bilensin” şeklinde dua etmişlerdir (İbn Mâce, Sıyâm, 48; Dârekutnî, II/185).

İftar konusunda Hz. Peygamber’in sünnetinden hareketle, İslâm toplumlarının kültürel birikim ve farklılıklarından kaynaklanan çeşitli âdet ve gelenekler oluşmuştur. Rasûlullah’ın “oruçluya iftar ettiren kimse, onun alacağı kadar sevap kazanır; oruçlunun sevabında da bir eksilme olmaz” hadisinden (İbn Mâce, Sıyâm, 45) hareketle, halkımız arasında iftar konusunda çok güzel gelenekler gelişmiştir

İftar Vakti Uygulamasının Temel Özellikleri

Ezana ne kadar vakit kaldığını görebilirsiniz.
Geri sayım sayacı eklenmiştir.
Alarm çalabilme özelliği
Telefon kapanıp açılmasında bile otomatik alarm çalabilme özelliği mevcuttur.
İftar vakti geldiği uygulama kapalı olduğu anda bile otomatik olarak açılıp alarm çalabilmektedi

Ekran Görüntüleri

iftar-vakti-acilis-ekrani.png


iftar-vakti-ezana-ne-kadar-sure-kaldi.png

namaz vakitleri
iftar-vakti-mobislam-ulke-listesi.png


iftar-vakti-mobislam-il-listesi.png
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt