Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İçinden geçeni paylaş... (3 Kullanıcı)

leyla-1

Altın Üye

Berat Gecesi Duası

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Allahümme ya zel-menni vela yümennü aleyhi.Ya zel-celali vel-ikrami.Ya zet-tavli vel inami.La ilahe illa ente.Zahrel-laciine ve carel-müstecirine ve emanel -haifine.Allahümme in künte ketebteni indeke fi ümmil -kitabi şekıyyen ev mahrumen ev matruden ev mukatteren aleyye fir-rızkı.Femhullahümme bi fazlike şekaveti ve hirmani ve tardi ve iktare rızki ve esbitni indeke fi ümmil-kitabi seiden ve merzukan ve müveffekan lil-hayrati,feinneke kulte ve kavlukel-hakku fi kitabikel-munzeli ala lisanı nebiyyikel-mürseli.Yemhullahü ma yeşaü ve yüsbitü ve indehu ümmül-kitabı.ilahi bit-tecelliyyil-azami fi leyletin-nısfı min şabanel-mükerremilleti.Fiha yüfreku küllü emrin Hakim.ve yübremü en tekşife anna minel-belai manalemü ve ma la nalemü ve ma ente bihi alemü inneke entel-eazzül-ekremü.Ve sallallahü ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve ashabihi ve evladihi ve ezvacihi ve selleme.

Berat Gecesi Duasının Anlamı

Ey, kullarına sayısız lütuf ve ihsanlarda bulunan, onların karşılığına ihtiyacı olmayan Allah’ım!. Celal ve Kerem sahibi Rabbim! Biz âciz kullarına sonsuz nimet ve imkânlar bahşeden Sensin! Senden başka ilah yok! Sana sığınıp yalvaranlara yardım edersin! Korkanların güvenip sığınacağı yegâne mercii yine Sensin!
Ya Rabbi, Senin nezdindeki kitabında, Levh-i Mahfûz’da şayet beni kötü, mahrum, ilâhî rahmetten kovulmuş, fakir bir insan olarak yazmış isen fazlınla bu kötü kaderimi; âsî, mahrum, ilâhî huzurdan kovulmuş, darlık içinde hayat geçirmeye mahkum bir fakir insan oluşuma ait yazgımı siliver Allahım! Beni, nezdindeki ana kitapta iyilerden, salih kullarından, rızkı bol, zengin ve hayırlı işlerde yarışan ve muvaffak olan kullarından olarak yazıver.

Allah’ım! —Senin sözün haktır- Nebiyy-i Zişan’ın lisanı üzere gönderdiğin mukaddes Kitabında şöyle buyurdun: “Allah dilediğini siler. (Dilediğini de) sabit bırakır. Bütün kitapların aslı O’nun yanındadır” (Ra’d Sûresi, 39)

İlahî! “Her hikmetli iş nezdimizde bir emir ile o zaman ayrılır” (Duhan, 4) buyurduğun mükerrem Şaban ayının 14. gecesi en büyük tecellin ile; bildiğimiz bilmediğimiz, Senin bildiğin bela ve musibetleri bizlerin üzerinden kaldırmanı diliyoruz. Şüphesiz Sen, sonsuz güç ve kuvvet sahibisin! Lütuf ve ihsanı bol olan Rabbimizsin!

Allahım! Seyyidimiz, Efendimiz Hazret-i Muhammed’e, Ehl-i Beyt’ine, ashabına, evlâdına, ezvâc-ı tâhirâtına salât ü selâm eyle! Dualarımızı Habibin hürmetine kabul eyle!
AMİN…

ahmet_99

Kayıtlı Kullanıcı
Yusuf Hocam,

Berat gecesi ile ilgili hadisleri araştırırken şöyle bir durumla karşılaştım.

"Berat gecesi ile ilgili nakledilen hadisler, zayıf hadislerdir. Rivayet zincirinde bulunan kimi raviler birbirlerini görmemişler, görmüş olsalar bile birbirlerinden hadis işitmemişlerdir. Bazı raviler de hadis uydurmakla suçlanmışlardır. Bütün bunlar gösteriyor ki bu gece ile alakalı olduğu söylenen bu hadislerle amel edilemez."

Bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz?

_YUSUF_

Yönetici
bu hadisler hangi hadislerdir analiz etmek lazımdır

ahmet_99

Kayıtlı Kullanıcı
Örnek olarak Kütüb-ü Sitte'de yer alan:

حَدَّثَنَا الْحَسَنُ بْنُ عَلِيٍّ الْخَلاَّلُ، حَدَّثَنَا عَبْدُ الرَّزَّاقِ، أَنْبَأَنَا ابْنُ أَبِي سَبْرَةَ، عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ مُحَمَّدٍ، عَنْ مُعَاوِيَةَ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ جَعْفَرٍ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ، قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ـ صلى الله عليه وسلم ـ ‏”‏ إِذَا كَانَتْ لَيْلَةُ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ فَقُومُوا لَيْلَهَا وَصُومُوا يَوْمَهَا ‏.‏ فَإِنَّ اللَّهَ يَنْزِلُ فِيهَا لِغُرُوبِ الشَّمْسِ إِلَى سَمَاءِ الدُّنْيَا فَيَقُولُ أَلاَ مِنْ مُسْتَغْفِرٍ فَأَغْفِرَ لَهُ أَلاَ مُسْتَرْزِقٌ فَأَرْزُقَهُ أَلاَ مُبْتَلًى فَأُعَافِيَهُ أَلاَ كَذَا أَلاَ كَذَا حَتَّى يَطْلُعَ الْفَجْرُ ‏”‏ ‏.

ANLAMI: Ali b. Ebî Tâlib (Radıyallâhü anh)’ten rivayet edildiğine göre; Resûlullah (Sallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, o gece ibâdete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü (on beşinci günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ dünyaya en yakın göğe rahmeti ile tecelli eder, (o andan) fecir oluncaya kadar: Benden mağfiret dileyen yok mu? Ona mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu? Onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptela olan yok mu? Ona afiyet vereyim (Belâdan kurtarayım.) Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu? (Onlara da istediğini vereyim) buyurur.” İbn Mâce, İkamet, 191

_YUSUF_

Yönetici
Tirmizidede böyle bir rivayet var Sahih olması muhtemeldir.Senetlerini araştıracağım inşaallah
Allah Teâlâ Şaban'ın onbeşinci geresi (Berâet gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asi olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar

_YUSUF_

Yönetici
Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Bir gece Rasûlullah (s.a.v.)’i yanımda olmadığını görerek çıktım ve ararken Bakî’ mezarlığında buldum. Allah ve Rasûlünün sana haksızlık etmelerinden mi korkmuştun? Buyurdular. Bende dedim ki: “Ey Allah’ın Rasûlü, hanımlarından birisinin yanına gittiğinizi zannetmiştim.” Bunun üzerine; “Allah, Şaban ayının yarısında dünya semesına iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısından daha çok günahları veya günah işleyenleri bağışlar” buyurdular. (Nesâî, Cenaiz: 103)
Bu konuda Ebû Bekir es Sıddık’tan da hadis rivâyet edilmiştir.
....
En nihayetinde bu hadisler sahih olmadığını kabul etsek bile bu gecenin değeri büyüktür her değerli günde
ibadet bizler için dahada değerli bir hal alır bu günleri iyi değerlendirmek lazımdır.
Rabbim bereketli hayırlı kılsın inşaAllah

hira_nurr

Kayıtlı Kullanıcı
Hangi mubarek geceye sesLensem
GözLerim doLar AŞK'ına
Ben yaşamayı biLmesemde
Sen " BERAAT " et beni YARABB""

hira_nurr

Kayıtlı Kullanıcı
“(Rasûlüm!) De ki: Sizin kulluk, duâ
ve yalvarmanız olmasa, Rabb’im size
ne diye değer versin!? (Ne
kıymetiniz var!?)…” (el-Furkan, 77)

YA RABBİ ...BOYNUM BÜKÜP
YÜREĞİMİ AÇIYORUM..EY BENI
BENDEN IYI BILENIM...
Elimizden tut, dostlarının yüzüne
baktığın gibi bize de rahmetinle
teveccühte bulun.. iç dünyamızı
varlığının ziyasıyla nurlandır ve bizi
Sensizliğin zulmetlerinden,
zindanlarından halâs eyle; halâs eyle
ve eşiğine baş koymuş kapının şu
sadık kullarını yalnız bırakma...
Senden kalblerimize ışık,
iradelerimize güç, düşüncelerimize
istikamet, niyetlerimize de hulûs
istiyoruz. Bizleri iç dünyamızla
yeniden inşa ederek ruhlarımıza
ahsen-i takvîm sırrını duyur..AMINNN...

hira_nurr

Kayıtlı Kullanıcı
.derdin içinde dermanı görebilmeyi
nâsip et Ya Rabb...

ahmet_99

Kayıtlı Kullanıcı
Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Bir gece Rasûlullah (s.a.v.)’i yanımda olmadığını görerek çıktım ve ararken Bakî’ mezarlığında buldum. Allah ve Rasûlünün sana haksızlık etmelerinden mi korkmuştun? Buyurdular. Bende dedim ki: “Ey Allah’ın Rasûlü, hanımlarından birisinin yanına gittiğinizi zannetmiştim.” Bunun üzerine; “Allah, Şaban ayının yarısında dünya semesına iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısından daha çok günahları veya günah işleyenleri bağışlar” buyurdular. (Nesâî, Cenaiz: 103)
Bu konuda Ebû Bekir es Sıddık’tan da hadis rivâyet edilmiştir.
....
En nihayetinde bu hadisler sahih olmadığını kabul etsek bile bu gecenin değeri büyüktür her değerli günde
ibadet bizler için dahada değerli bir hal alır bu günleri iyi değerlendirmek lazımdır.
Rabbim bereketli hayırlı kılsın inşaAllah

Allah razı olsun inşaAllah.. Dediklerinize sonuna kadar katılıyorum, Rabb'im layıkıyla değerlendiren kullarından eylesin bizleri de inşaAllah.. Amin..

hira_nurr

Kayıtlı Kullanıcı
Ey Yüreğimdeki Hüzün:
Hüzüne: Bismillah..
Acıya: Elhamdülillah..

hira_nurr

Kayıtlı Kullanıcı
Ey Şeytan!
Sen Ne Kadar Girsen De Kanımıza, Biz Biliriz Ki Rabbimiz Var ŞAHDAMARIMIZDANDA YAKINDIR BİZE
Elhamdulillah

hira_nurr

Kayıtlı Kullanıcı
Secde'de öldür beni YA RAB
Ve dilimde son cümle
,'Süphane Rabbiyel Alâ'

hira_nurr

Kayıtlı Kullanıcı
ESTAĞFİRULLAH ¦ Dilimle söylediğim tüm, kötü
sözlere...
ESTAĞFİRULLAH ¦ Gözümle gördüğüm, çirkin
şeylere...
ESTAĞFİRULLAH ¦ Ayağımla gittiğim, haram
yerlere... ESTAĞFİRULLAH ¦ Kulağımla duyduğum, faydasız ve
boş sözlere...
ESTAĞFİRULLAH ¦ Bilerek, bilmeyerek, azalarımla
işlediğim bütün, günahlarıma,
¦ ESTAĞFİRULLAH ¦ESTAĞFİRULLAH ¦ESTAĞFİRULLAH

leyla-1

Altın Üye
Selam Aleyküm kardeşlerim şu anda bütün hastalarımız için Yasin Okunuyor o bittikten sonrada bütün şifa bekleyen hastalarımız için o da okununca çocuklar için Yasin okunacak Yasin okumalarını yardım edebilirmisiniz kardeşlerim Allah bütün kardeşlerimizden razı olsun..

Bütün çocukların hidayeti için(Allah bütün çocukların yeğenlerimizin hidayete ermesi Ana babaya saygılı itaatli dini, bütün yetişmeleri salih hayırlı evlat olmaları, ortamın kötülüklerinden korunması, çalışma azmi başarılı olmaları yuvalarında huzurlu mutlu olmaları hayırlı şifalar iki cihan saadetine ermeleri için)

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
ankara etimesgut korkut ata kongre merkezinde beraat kandili programı çoook iyi geldi...
öncesinde de hacı bayram veli hazretlerinin türbesini ziyaret ettim tüm kardeşlerime dualar ettim,vee arkasından camide öğle namazı kıldım..
velhasıl güzel bir günün gündüzü böyle başladı darısı gecesine inşaallah...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt