Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İçinden geçeni paylaş... (2 Kullanıcı)

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
Namazı bozan şeyler

Sual: Namazı bozan şeyler nelerdir? CEVAP Namazı bozan şeylerden bazıları şunlardır: 1- Konuşmak.

2- Kendisi işitecek kadar gülmek.

3- Bir farzı terk etmek. [Mesela rükuya varmadan secdeye gitmek]

4- Dünya işi için veya ağrı, üzüntü sebebi ile, yüksek sesle ağlamak.

5- Ah, of diye inlemek, uf diye sıkıntıyı bildirmek. Hasta, elinde olmadan ah, of derse bozulmaz.

6- Özürsüz öksürmek.

7- Ameli kesir. (Bir rükünde, üç kere bir yerini kaşımak veya kapalı kapıyı açmak gibi)

8- Kendi işitemeyecek kadar sessiz okumak.

9- İmamdan ileri durmak.

10- Özürsüz bir saf kadar yürümek.

11- Saçını veya sakalını taramak.

12- Çocuğunu kucaklamak.

13- Bir şey yiyip içmek.

14- Diş arasında kalan nohut kadar şeyi yutmak.

15- Ağzındaki şekerin lezzetini duyup, suyu boğazına kaçmak.

16- İki eliyle başındaki takkesini çıkarıp giymek. (Namazda iken düşen takkeyi bir el ile almalı, iki el ile de almak bozmaz diyen âlimler vardır.)

17- Özürsüz, göğsünü kıbleden çevirmek.

18- Secdede iki ayağını yerden kaldırmak. (Bozmaz diyenler de vardır. Bir an kalkması bozmaz.)

19- Kur'anı, manası bozulacak kadar yanlış okumak.

20- Çocuk emzirmek.

21- Başkasının sözü ile yerini değiştirmek.

22- Ceketini giymek.

23- İmamdan başkasının duasına âmin demek.

24- Necasetli yerde durmak veya necasetli yere secde etmek.

25- Bir rükünde, üç kere sübhânallah diyecek kadar avret yeri açılırsa, beden ve elbisede namazı bozacak kadar necaset varsa, aynı imama uymuş olan kadınla yan yana durmuşsa namaz bozulur .

26- İmam, bir rükne başlamadan önce, bu rükne başlayıp bitirmek.

27- Manayı bozacak şekilde teganni ile okumak. Teganni ile okuyan bir imam arkasında kılınan namazın tekrar kılınması lazımdır. (Halebi)
4. Madde cevap galiba...

sağolasın allah razı olsun... demek ki kendime hakim olmayım başka çare yok... allah sabırlar versin ne diyelim... (amin)

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Rabbinize alçak gönüllüce ve için için dua edin.” (A’râf, 55)

Rasûlullah (sav) buyuruyor:

"Kime dua kapısı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir. Allah'a taleb edilen (dünyevî şeylerden) Allah'ın en çok sevdiği afiyettir. Dua, inen ve henüz inmeyen her çeşit (musibet) için faydalıdır. Kazayı sadece dua geri çevirir. Öyle ise sizlere dua etmek gerekir." [Tirmizî, Daavât 112]

İbrahim Ethem tacı tahtı terk ediyor. Seneler sonra seyr-ü sülûkünü tamamladıktan sonra Belh şehrine tekrar geliyor. Kendi yaptırdığı camide yatsı namazı kılıyor. Dışarıda sulu kar, yağmur, soğuk... "Şurada kıvrılayım da sabah olunca giderim" diye düşünüyor. Kayyum geliyor, camide saklandığı yerden buluyor, çıkarıyor. "Ne yapıyorsun" diyor. "Müsaade et, şurada yatayım. Sabah namazından sonra Belh'e gireceğim" diyor. Kayyum bacağından tutuyor onu "İbrahim Ethem, senin gibi çulsuzlar için yaptırmadı bu camiyi" diyor ve bacağından sürükleye sürükleye, kafasını merdivenlere vura vura atıyor onu dışarıya. İbrahim Ethem "Ben bu camiyi yaptırdım" diyemiyor. Çaresiz, şehre gidiyor. Her taraf kapalı, sadece bir yer açık. Bir fırın. Kapıyı çalıyor ve sabaha kadar oturma müsaadesi istiyor. Orada çalışan işçi, "Geç otur" diyor. Aradan bir-iki saat geçiyor. Sabah ezanı okunmaya başlıyor. Okunduktan sonra işçi dönüyor "Hoşgeldiniz, nereden gelip nereye gidiyorsunuz, isminiz ne" diyor. İbrahim Ethem de "Ben iki saattir burada oturuyorum, şimdi mi geldi aklına sormak" diyor. Fırıncı diyor ki: "Ben bu fırında işçiyim. İki çocuğum var, iki de yetime bakıyorum. Ben onlara şimdiye kadar haram lokma yedirmedim. Senin geldiğin vakit benim mesai saatim dahilindeydi. Ezan okundu, mesaim bitti. Seninle istediğin kadar konuşabiliriz, şimdi kazancıma haram karışmaz." İbrahim Ethem "Sen ne güzel adammışsın. Sen Allah'tan bir şey isteyip de olmadığı vaki oldu mu?" diye soruyor. "Ben Allah'tan ne istediysem verdi. Fakat Allah'tan bir şey istedim. Onu bana vermedi. Allah'a yalvardım, bana İbrahim Ethem'i göster diye, bana onu göstermedi" diyor. "O Allah, öyle bir Allah ki,” diyor İbrahim Ethem, “İbrahim Ethem'i bacağından sürükleye sürükleye, kafasına vura vura getirir sana gösterir ve senin gözünün önünde ruhunu teslim ettirir" diyor ve Allah diyerek ruhunu teslim ediyor. [Altınoluk Dergisi Röportaj, 2000-Mayis, Sayı:171, Sayfa:012] .

rabbim hepimizin dualarını kabul etsin inşallah... (amin)

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Tik tak.. Tik tak.. O ne ola ki ortak ? aaff :D

Sabah sabah aff :D

Hayırlı geceler cümleten..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
sayfa-kenar-susleri-pembe-sayfa-kenar-susleri-kirmizi-ayraclar-susleme-gifler-0239837p.png

Siz de Bir Cüzle Aramıza Katılmak İster Misiniz?
sayfa-kenar-susleri-pembe-sayfa-kenar-susleri-kirmizi-ayraclar-susleme-gifler-0239837p.png

http://forum.islamiyet.gen.tr/kuran-i-kerim/113654-islamiyetgentr-255-hatim-2.html

GülünSanaAşkı

Kayıtlı Kullanıcı
Ağlamak için gözden yaş mı akmalı ? Dudaklar gülerken insan ağlayamaz mı?
Victor Hugo

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Can tende var oldukça kulum Kur'an'a,
Yol toprağıyım Peygamber-i Zişana,
Hakkımda bunun zıddına söz etse biri,
Vay bu söze,vay bu böyle diyen insana!...
MEVLANA

kalbinur

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykumusselam nuruuum :)
yokluğunun belli olması için gittiğinde ardında bir varlık bırakman gerekirdii :D
sen gittin yaa ben hepten yok oldum :D

Hadiii bakalım hayr olsun işler iyi bu sıralar ikinci siftahta nurdan 3. kiiiim ? :D

Allah razı olsun kuzum bu kardesin seni çok seviyorum bilesin seninle eski gunleri ozledim be kuzu ben gittim sen hepten yok oldun bende kahr oldum:Dseni seven ve artìk geri dönen kuzun:)

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Deniz ve kar.........
Görmeye değer.
Rabbime şükürler olsun.
Rabbim bugünümüzü aratmasın.
Hastalara tez zamanda şifa şafi sıfatıyla.
Inşaallah.
Amin amin amin....
Içimden dua etmek geldi gönül dostlarım.
Tabiki sizleride düşünerek.
Selametle kalın.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt