Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İçinden geçeni paylaş... (3 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Bu mevsim geçişlerinde olur genelde...Dikkat etmek lazım ☺

mavci by TEPETAKLAK

leyla-1

Altın Üye
‘Allah’ım! azabından afvına, gazabından rızana sığınıyorum. Sen’den yine Sana iltica ediyorum. Şânın yücedir. Sana yaptığım senayı Senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana lâyık bir surette hamd etmekten âcizim.’

Nadas06

Kayıtlı Kullanıcı
Tüm hasta kardeşlerimize rabbim şifa versin inşaAllah ....

Geceniz rahmetle dolsun ...
Habibullahı sevmek ..

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Adiy b. Hatem de der ki:
"Boynumda haç asılı olduğu halde Rasulullah (s.a.v.)'e gittim. Rasulullah (s.a.v.):
"Ey Adiy! Şu putu boynundan çıkar at." buyurdu. Tevbe Suresini okuyordu:
"Allah'ı bırakıp bilginlerini ve rahiplerini rabler edindiler..." ayetine gelince:
"Ey Allah'ın Rasulü! Biz onlara ibadet etmedik" dedim. Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
"Hayır, dediğin gibi değil. Allah'ın haram kıldığını helal, helal kıldığını haram kıldıklarında siz de bunlara itaat etmiyor muydunuz?"
"Elbette" dedim.
"İşte bu, onlara ibadet etmektir." dedi.

Kaynak: Tirmizi Tefsir: 3094, İbni Cerir et-Taberi: 14/210, . Suyuti ed-Dürrü'l-Mensur: 3/230.

Ebu Bahteri de şöyle diyor:

"Onlar halka, Allah'ı (c.c.) bırakıp da kendilerine ibadet etmelerini emretselerdi, halk onlara itaat etmezdi. Ancak onlar, Allah'ın (c.c.) helal kıldıklarını haram ve haram kıldıklarını helal kıldılar, halk da onlara itaat etti. İşte bu da onları rab edinmektir."

mir_erhan

Moderator
Adiy b. Hatem de der ki:
"Boynumda haç asılı olduğu halde Rasulullah (s.a.v.)'e gittim. Rasulullah (s.a.v.):
"Ey Adiy! Şu putu boynundan çıkar at." buyurdu. Tevbe Suresini okuyordu:
"Allah'ı bırakıp bilginlerini ve rahiplerini rabler edindiler..." ayetine gelince:
"Ey Allah'ın Rasulü! Biz onlara ibadet etmedik" dedim. Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
"Hayır, dediğin gibi değil. Allah'ın haram kıldığını helal, helal kıldığını haram kıldıklarında siz de bunlara itaat etmiyor muydunuz?"
"Elbette" dedim.
"İşte bu, onlara ibadet etmektir." dedi.

Kaynak: Tirmizi Tefsir: 3094, İbni Cerir et-Taberi: 14/210, . Suyuti ed-Dürrü'l-Mensur: 3/230.

Ebu Bahteri de şöyle diyor:

"Onlar halka, Allah'ı (c.c.) bırakıp da kendilerine ibadet etmelerini emretselerdi, halk onlara itaat etmezdi. Ancak onlar, Allah'ın (c.c.) helal kıldıklarını haram ve haram kıldıklarını helal kıldılar, halk da onlara itaat etti. İşte bu da onları rab edinmektir."

Allah c.c. razı olsun.
Tamda bu günlerde araştırdığım bir konu için
İlaç gibi bir bilgi. Gerçekten çok sevindim.
Buda bir Allahın bir büyüklüğü.
Allah razı olsun Abim.

selam ve dua ile kal

ibra

Kayıtlı Kullanıcı

Fecr Sûresi

Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla

Tan yerinin ağarmasına andolsun, (1)

On geceye andolsun, (2)

Çifte ve teke andolsun,(3)

Geçip giden geceye andolsun (ki, müşrikler azaba uğrayacaklardır).(4)

Şüphesiz bunlarda, akıl sahibi bir kimse için üzerine yemin edilmeye değer bir özellik vardır.(5)

(Ey Muhammed!) Rabbinin, (Hûd'un kavmi) Ad'e, şehirler içinde benzeri kurulmamış olan, sütunlarla dolu İrem'e, vadide kayaları oyan (Salih'in kavmi) Semûd'a, kazıklar sahibi Firavun'a ne yaptığını görmedin mi?(6-10)

Bunlar şehirlerde azgınlık eden ve oralarda pek çok bozgunculuk çıkaran kimselerdi.(11-12)

Bu yüzden Rabbin onların üzerine azap kamçısı yağdırdı.(13)

Şüphesiz Rabbin, gözetlemededir. (14)

İnsan ise; Rabbi onu deneyip de kendisine ikramda bulunduğunda, ona bol bol nimetler verdiğinde, "Rabbim bana ikram etti" der.(15)

Ama onu deneyip rızkını daraltınca da, "Rabbim beni aşağıladı" der.(16)

Hayır, hayır! Yetime ikram etmiyorsunuz.(17)

Yoksulu yedirmek konusunda birbirinizi teşvik etmiyorsunuz.(18)

Haram helâl demeden mirası alabildiğine yiyorsunuz.(19)

Malı da pek çok seviyorsunuz. (20)

Hayır, yeryüzü (kıyamet sarsıntısıyla) parça parça olup dağıldığı zaman,(21)

Rabbinin buyruğu ve saf saf dizilmiş olarak melekler geldiği ve o gün cehennem getirildiği zaman, işte o gün insan (yaptıklarını birer birer) hatırlar. Fakat bu hatırlamanın ona nasıl faydası olacak!? (22-23)

"Keşke bu hayatım için önceden bir şey yapsaydım" der.(24)

Artık o gün, Allah'ın edeceği azabı kimse edemez.(25)

Onun vuracağı bağı kimse vuramaz. (26)

(Allah şöyle der:) "Ey huzur içinde olan nefis!"( 27)

"Sen O'ndan razı, O da senden razı olarak Rabbine dön!"(28)

"(İyi) kullarımın arasına gir.(29)

"Cennetime gir."
(30)

Son düzenleme:

leyla-1

Altın Üye
''Rahman c.c. gönlümüzdekini hakkımızda hayırlı hakkımızda hayırlı olanı gönlümüze razı eylesin.Günahlarımızı af tövbelerimizi kabul etsin Cümlemize hidayet nasib etsin.. ve bütün kardeşlerimi ailemle birlikte benim ahlakımızı Kuran Ahlakı eylesin..Rahman c.c. razı olduğu kul olabilmemizi nasib etsin..
Hastalara şifa dertlilere deva borçlulara edalar nasib etsin..
Bizleri maddi ve manevi borçlarımızı ödeyebilmemizi,sıkıntılarımızdan feraha ulaşmamızı her daim hayr içersinde yaşamamızı Rabbimizin c.c. hoşnut olduğu şekilde yaşamamızı nasib etsin.'' Amin

leyla-1

Altın Üye
AIIahım! Ben eIimden geIeni yaptım. EIimden geImeyenIer için eIIerimi sana açtım!

leyla-1

Altın Üye
Kurumuş kütüğe biIe nice çiçekIer bahşeden Yüce Rabbim! Kuruyan yürekIerimizi de Rahmet yağmurIarınIa yeşert. Amin.

leyla-1

Altın Üye
Ey benim güzeI mevIam! Benim senden istedikIerimi değiI; Senin bende görmek istedikIerini yaşat bana. Amin

leyla-1

Altın Üye
AIIah’ım, nasıI ki kudretinIe geceyi gündüzIe örtüyorsan; bizim de hataIarımızı, günahIarımızı rahmetinIe ört. Amin

leyla-1

Altın Üye
Rabbim! YuvaIarımıza saadet ver, ömrümüze bereket ver, kazancımızı heIaIinden eyIe! Rızana uygun şekiIde yaşamayı nasip eyIe. Amin.

leyla-1

Altın Üye
Sustum ve sana havaIe ettim rabbim, biIirim ki sen her şeyin en iyisini biIensin, karşıIıkIarını ben değiI sen verirsin.

leyla-1

Altın Üye
Ya RAB.! SANA karşı oIan mahcubiyetim bana yeter. Başkasının önünde beni mahcup etme! Beni SEN kaIdır ki, kimseIer düşürmesin. Amin

leyla-1

Altın Üye
AIIahım hastaIara şifa, dertIiIere deva, borçIuIara eda ver. Rezzak ismin iIe rızkımızı arttır, kimseye muhtaç etme! Amin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt