Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

HZ. VAHŞİ VE HZ. HAMZA (Radıyallahü anhümâ) (1 Kullanıcı)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı
RE: VAHŞİ

RECEB BOZKUS yazdı:
S.ALEYKÜM KARDEŞİM ELİNE,EMEĞİNE SAĞLIK..RABBİM SİZLERDEN RAZI OLSUN...NE KADAR GÜZEL BİR PAYLAŞIMDI..OKURKEN TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU ANLATAMAM..SANKİ O AN BENDE EFENDİMİZİN(S.A.V.) VE SAHABELERİN HUZURUNDAYDIM DA AFFEDİLMEYİ BEKLİYORDUM..İÇİMDE BURUK BİR SEVİNÇ OLUŞTU..İNŞAALLAH AFFEDİLEN KULLARDAN OLABİLİRİZ VE EFENDİMİZİN(S.A.V.)''İMAN EDEN,PİŞMAN OLAN AFFOLUR.BİZİM KARDEŞİMİZ OLUR''MÜJDESİNE NAİL OLABİLİRİZ İNŞAALLAH..RABBİM NE OLURSUN AFFET BİZLERİ..AMİN AMİN AMİN..RABBİM RAZI OLSUN SENDEN KARDEŞİM..B)B)
ve aleyküm selam kardeşim;
cezakellahu hayran...evet kardeşim çok etkileyici hala okuduğum zaman kötü oluyorum...İnşAAllah kardeşim affedilen kullardan oluruz yeter ki nasuh tevbesi edelim İnş...Allah c.c. senden de razı olsun kardeşim güzel dualarına ''Âmin'' İnş...selam ve dua ile kardeşim...B)B)

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

ferit yazdı:
meftun61 yazdı:
S.A FERİT KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN.RABBİM TEVBELERİMİ VAHŞİNİN TEVBELERİNİ KABUL ETTİĞİ GİBİ BİZİMKİLERİDE KABUL ETSİN İNŞALLAH.
ve aleyküm selam ablam;
Rabbim sizden de razı olsun...''Âmin'' İnşAAllah-u Teala ablacım...selametle kal İnş...enişteye selam söyle İnş...;)

S.A ABİM ALLAH RAZI OLSUN.ALEYKÜMSELAM SÖYLERİM.;)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

sevil1 yazdı:
S.A ÇOK GÜZEL PAYLAŞIMDI ALLAH SENDEN RAZI OLSUN
RABBİMİZ BAĞIŞLAYAN ÇOK MERHAMET EDEN B)
ve aleyküm selam ablam;
Muhakkak, Rabbimiz buyuruyor merhametim gazabımı geçmiştir diye...İnşAAllah bağışlanan affedilen kullarından oluruz...Allah c.c. sizden de razı olsun selametle İnş. ablam...

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

ararat yazdı:
selamun aleyküm ..ALLAH razı olsun ..elinize sağlık ..ALLAH a emanet olun
ve aleyküm selam;
Allah c.c. sizden de razı olsun...teşekkür ederim sağolun...sizde Allah'a emanet olun İnş...

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

M DENIZ yazdı:
meftun61 yazdı:
S.A FERİT KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN.RABBİM TEVBELERİMİ VAHŞİNİN TEVBELERİNİ KABUL ETTİĞİ GİBİ BİZİMKİLERİDE KABUL ETSİN İNŞALLAH.

[marq]B)B)B)AMİNB)B)B)[/marq]

S.A FERİT KARDEŞİM BENDE ÇOK KÖTÜ BİRİ OLARAK BİLİYODUM VAHŞİYİ. HİÇ BİR YERDEDE OKUMADIM SONRA NE OLDUĞUNU BİLGİLENDİRDİĞİN İÇİN ALLAH RAZI OLSUN. A.E.O S.A
ve aleyküm selam abim;
evet abi okuduktan sonra bende çok şaşırmıştım...Senden de Rabbimiz razı olsun İnş. abi...A.E.Olun...v.a.s...

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

KAAN ERDEM yazdı:
SA SON OKUDUĞUM AYNI KONULARI İÇEREN SİYERİ NEBİ KİTABINDADA BU SAYFAYI YENİ GEÇTİM.BİLGİLERİ UNUTMAMMAK VE TAZELEMEK ADINA ARADA BİR GÖZ ATMAK GEREK.SELAM VE DUA İLE KALIN.ALLAH RAZI OLSUN PAYLAŞIM İÇİN.
ve aleyküm selam;
evet haklısın abicim, konu zaten baya eski Rabbimiz razı olsun gündeme getiren ''Niğdeli''den...Allah c.c. senden de razı olsun selametle...

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

ayshidayet yazdı:
S.A FERİT ÇOK GÜZELDİ ALLAH RAZI OLSUN A.E.O

B)TÖVBE ET ALLAHA DÖNME GERİYE BİRDAHA,BU DÜNYADAN GÖÇÜP GİDEN GERİYE DÖNMEZ BİRDAHAB)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)
ve aleyküm selam;
sağolun Allah sizden de razı olsun İnş...teşekkür ederim katkınız için çok anlamlı...selametle kalın İnş...B)B)B)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

ferit yazdı:
nigdeli yazdı:
selamun aleyküm;
Allah c.c. razı olsun..çok etkileyiciydi gerçekten...Hz. Hamza (r.a)'ın şehit edilmesiyle ilgili Celaleddin Ada'nın "Uhud" adlı ilahisi de konuyu çok güzel anlatıyor..Dinlemediyseniz tavsiye ederim acizane..Selametle kalın..Allah'a emanet olun..

UHUD..

Uhud dağına sancak dikilmis
Cümle Sahabe saf saf dizilmis
Allah bir deyu kilic çekilmiş
Yanar yüreğim gülmezem gayrı
Rabbimin emri böyle yazilmis
Yanar ciğerim gülmezem gayrı

B)B)B)B)

Kızgın çöllerde bir fidan kopmuş
En önde Hamzam cenge tutuşmuş
Şehid olmuş da kumlara düşmüş
Tam yetmiş aslan, toprağa düşmüş

B)B)B)B)

Ebu Bekirin, Habeş Bilalin
Gözleri yaşlı tüm Sahabenin
Hamzasiz kalmiş Gül Peygamberim
Gülleri solmus Can Peygamberin
Yanar cigerim gülmezem gayrı

B)B)B)B)

Yanar yüregim gülmezem gayri
Tam yetmiş aslan topraga düşmüş

B)B)B)B)

Can Hamzalar can
Can Mushabim can
Can Hamza kurban gülmezem gayri

Celalettin Ada​
B) ve aleyküm selam;
sağolun Rabbimiz sizden de razı olsun İnş...celalettin ada'nın bir çok parçasını dinledim ama bunu dinlemedim tavsiyeniz için çok teşekkür ederim İnş. dinleyeceğim...sizde selametle kalın Rahman'a emanet olun İnş...B)

B)selamun aleyküm; ilahiyi aşağıdaki linkten de dinleyebilirsiniz inş..

http://www.muslumangenc.com/media/ilahiler/ca/garib/2.htm

Selametle kalın..A.e.o..B)

serife07

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH(C.C.) RAZI OLSUN...EMEĞİNE VE YÜREĞİNE SAĞLIK...SELAMETLE...

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

nigdeli yazdı:
ferit yazdı:
nigdeli yazdı:
selamun aleyküm;
Allah c.c. razı olsun..çok etkileyiciydi gerçekten...Hz. Hamza (r.a)'ın şehit edilmesiyle ilgili Celaleddin Ada'nın "Uhud" adlı ilahisi de konuyu çok güzel anlatıyor..Dinlemediyseniz tavsiye ederim acizane..Selametle kalın..Allah'a emanet olun..

UHUD..

B)B)B)B)

B)B)B)B)

B)B)B)B)

B)B)B)B)

Can Hamzalar can
Can Mushabim can

Celalettin Ada​
B) ve aleyküm selam;
sağolun Rabbimiz sizden de razı olsun İnş...celalettin ada'nın bir çok parçasını dinledim ama bunu dinlemedim tavsiyeniz için çok teşekkür ederim İnş. dinleyeceğim...sizde selametle kalın Rahman'a emanet olun İnş...B)

ve aleyküm selam;
Allah c.c. razı olsun İnş. linki aldım lakin namazdan sonra işten çıkacağım müsait bir zaman da İnş. dinleyeceğim...zahmet verdim hakkınızı helal edin...selametle kalın hayırlı, huzurlu birgün geçirmeniz dileğiyle...A.e.o.B)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

serife07 yazdı:
ALLAH(C.C.) RAZI OLSUN...EMEĞİNE VE YÜREĞİNE SAĞLIK...SELAMETLE...
Allah c.c. cümlemizden razı olsun İnş...sağolun teşekkür ederim...selam ve dua ile...

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM YİNE COK GÜZEL BİR KONU ALLAH RAZI OLSUN ELLERİNE SAĞLIK ALLAHA EMANET OL B)B)B)B)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

ferit yazdı:
nigdeli yazdı:
ferit yazdı:
nigdeli yazdı:
selamun aleyküm;

UHUD..

B)B)B)B)

B)B)B)B)

B)B)B)B)

B)B)B)B)

Can Hamzalar can
Can Mushabim can

Celalettin Ada​
B) ve aleyküm selam;

ve aleyküm selam;
Allah c.c. razı olsun İnş. linki aldım lakin namazdan sonra işten çıkacağım müsait bir zaman da İnş. dinleyeceğim...zahmet verdim hakkınızı helal edin...selametle kalın hayırlı, huzurlu birgün geçirmeniz dileğiyle...A.e.o.B)

Ecmain inş..Rabbim kabul eylesin inşaAllah..estağfirullah..helal hoş olsun varsa..Sağolasınız, bilmukabele..Allah razı olsun..A.e.o..

baba431

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razı olsun paylaşımın için sağol

islamiyet142

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun kardeşim çok güzeldi niğdeli kardeşim seninde şiirin güzeldi iki damlada olsa göz yaşı döktürdün bana allah razı olsun

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

CEVDET-71 yazdı:
SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM YİNE COK GÜZEL BİR KONU ALLAH RAZI OLSUN ELLERİNE SAĞLIK ALLAHA EMANET OL B)B)B)B)
ve aleyküm selam abi;
sağolasın abi Rabbimiz cümlemizden razı olsun İnş. dönüşüne sevindim sürekli görüşürüz İnş. selametle abim...

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleykum kardeşim ..

Rahman razı olsun bende cok sevdigim sahabe hz hamza'yı eklıyorum izninle Rabbim bizi onlarla hasreder inş..selametle kal..B)B)B)

HAMZA İBN ABDULMUTTALİB (r.a)

(Hz. HAMZA)

Hz. Peygamber'in amcası, Şehidlerin efendisi.

Künyesi; Ebn Ya'la veya Ebû Ammâre; Lakabı; Esedullah (Allah'ın Aslanı)dır. Babası Abdulmuttalib, annesi Hâle'dir.

Hz. Hamza, Peygamberimizin amcalarının en küçüğüdür. Doğumdan bir kaç gün sonra, Peygamberimizi emziren Ebû Lebeb'in câriyesi Süveybe daha önceleri Hz. Hamza'yı da emzirmiş olduğundan, Hamza Peygamberimizin süt kardeşi idi.

Hz. Hamza, orta boylu, güçlü kuvvetli, heybetli, onurlu bir sahabîdir. Hz. Hamza (r.a) iyi bir avcı, keskin nişancı, Kureyş'in en şereflilerindendir. Mazlumlara yardım etmeyi seven cesur bir savaşçıydı. Av dönüşü evine gitmeden Ka'be'yi tavaf edecek kadar kutsal kabul ettiği değerlere saygılı, karşılaştığı şahıslara selâm verip sohbet etmesini seven mürüvvetli bir insandı. Onun gençlik dönemine ait bilgilerimiz yok denecek kadar azdır (İbnu'l-Esîr, İsdit'l-Gâbe, II, 52).

Peygamberimiz yakınlarına İslâm'ı tebliğ etmiş olmasına rağmen, Hz. Hamza henüz müslüman olmamıştı. Ebû Cehil'in Peygamberimize yaptığı bir hakaret sonucunda müslüman olmuştur. Peygamberimiz bir gün Safâ tepesinde iken Ebû Cehil ve arkadaşları onun yanına gelirler. Ebû Cehil Peygamberimize hakaret eder. Abdullah b. Cüdâ'nın câriyesi bu olayı seyredin av dönüşü Kabe'ye uğramayı âdet edinen Hz. Hamza'ya anlatır. Hz. Hamza, eve gitmeden Ebû Cehil'in yanına uğrayarak elindeki yayı Ebû Cehil'in kafasına çalar, başını yaralar ve hakaret eder. Bir gün sonra da Allah Rasûlünün yanına giderek (Bi'set'ten iki yol sonra) müslüman olur.

Hz. Hamza'nın müslüman olması Peygamberimizi çok sevindirmiştir. Onun İslâm'a girmesiyle müslümanlar güçlendi. Müşrikler rahatsız oldular.

Mekke müşrikleri, hicretten sonra da rahat durmadılar. Peygamberimizin ve müslümanların Medine'den çıkarılması için Abdullah b. Übeyy, Hazreç ve Evs kabilesi müşrikleriyle ilişki kurdular. Müslümanların hac yollarını da kapadılar.

Müşriklerin gözlerini korkutmak, Şam ticaret yollarını keserek onları sıkıntıya düşürmek gerekiyordu. Peygamberimiz bu amaçla Hz. Hamza'yı Sifu'l-Bahr'a gönderdi. Otuz kişilik bir kuvvetle Hz. Hamza belirtilen yere vardı. Müşriklerin kervam Sifu'l-Bahra gelmişti. Kervanda Ebû Cehil de bulunuyordu. Üçyüz kişilik bir kuvvetleri vardı.

Hz. Hamza, müşriklerle çarpışmak istiyordu. Yanında bulunan müslümanlar da aynı duyguyu yaşıyorlardı.

Henüz müşrik olan Mecdi b. Amr b. Cühenî bu iki grubun arasına girdi. Hem müslümanlarla hem de müşriklerle görüştü. Sonunda iki tarafı çarpışmaktan vazgeçirdi.

Bundan Sonra Hz. Hamza'yı Bedir savaşında görüyoruz. Bedir savaşında Utbe, Vefid, Şeybe meydana çıktılar. Çarpışmak için er dilediler. Hz. Hamza, Şeybe ile çarpıştı. Bir hamlede Şeybe'yi öldürdü. Daha sonra Utbe'yi ve Tuayma b. Adiyy'i öldürdü.

Hz. Hamza, Bedir savaşında kahramanca savaştı. Allah ve Rasûlünün hoşnutluğunu kazandı.

Bedir savaşında Hz. Hamza (r.a)'nın etkinliği ileri boyutlara ulaştı ve müşriklere karşı amansız bir savaş verdi. Hârisû't-Temîmî, HzHamza'nın Bedir'deki durumunu anlatan bir rivayetinde şöyle diyor: "Hamza b. Apdülmuttalib(r.a)'in, Bedir savaşında üzerinde, deve kuşu olan kim" diye sordu. "Hamza b. Abdulmuttalib" diye cevap verildi. O müşrik: "Ne yaptıysa O bize yaptı" diye mırıldandı" (M. Yusuf Kandehlevi, Hadislerle müslümanlık, ll, 553).

Hz. Hamza, Bedir Savaşını mütekaib Kaynukoğulları gazvesine katıldı.

Peygamber Medine'ye geldiğinde Yahudilerle anlaşma yapmıştı. Yahudiler, Bedir savaşını müslümanların kazanmasını hazmedemediler.

"Siz savaşın ne demek olduğunu bilmeyen adamlarla çarpıştınız" dediler. Savaş için fırsat kollamaya başladılar.

Kaynuka gazvesi'nin genel sebebi bir kadına karşı yapılan terbiyesizliktir. Kadıncağız bazı eşyalarını Kaynuka pazarında sattıktan sonra bir kuyumcuya giriyor. Kuyumcu yahudi kadının eteğinin alt kısmını üst kısmına bir dikenle iğneliyor. Kadıncağız ayağa kalktığında üzeri açılıyor. Utanıyor, sıkılıyor, feryat ediyor, çevresinden yardım istiyor. Kadının yardımına koşan müslümanlar Yahudiyi öldürüyor. Yahudiler de müslümanın başına üşüşüyorlar ve onu şehid ediyorlar.

Öldürülen müslümanın akrabaları Peygamberimizden yardım istiyorlar. Bunun üzerine-Peygamberimiz Yahudilerden antlaşmanın yenilenmesini istedi. Yahudiler Peygamberimizin bu isteğini reddettiler.

Bu olay üzerine Peygamberimiz beyaz sancağım Hz. Hamza'nın eline verip Kaynukaoğullarının üzerine gönderdi. Kaynukaoğulları Yahudileri bekledikleri yardıma kavuşamayınca teslim olmak zorunda kaldılar.

Bedir savaşı'nın acısını unutmayan Kureyşliler yeniden savaş için hazırlığa başladılar. Bir yıl önceki kervanın gelirini savaş için harcamaya karar verdiler. Savaş için değişik müşrik kabilelerden yardım isteyerek büyük bir kuvvet oluşturdular.

Bu kez de Kureyş'in kadınları da katılacaktı. Bedir Savaşı'nın bozgunla bitmesi sebebiyle müşrik kadınlar erkeklerini suçluyorlardı. Bedir'in matemini tutarak erkekleri savaşa teşvik ediyorlardı.

Cübeyr b. Mut'i'nin Vahşi adında Habeşli bir kölesi vardı. Bu köle harbe (Habeşlilere özgü bir mızrak) atmakta oldukça maharetli idi. Hz. Hamza, Cübeyr b. Mut'im'in amcası Tuayma b. Adiyy'i Bedir savaşında öldürmüştü. Cübeyr, amcasının acısını unutmamıştı. Kölesi Vahşi ile konuştu. Hz. Hamza'yı öldürmesi şartıyla kendisini serbest bırakacağını bildirdi.

Peygamberimiz, Medine'nin içinde kalmayı, savunma savaşı yapmayı düşünüyordu. Bedir Savaşı'na katılmayanlar düşmanla yüz yüze gelmek, Medine dışında savaşmak istiyorlardı. Peygamberimiz Ashabın bu tavrı karşısında Medine dışında savaşılmasına karar verdi.

Hz. Hamza'da Medine dışında savaşılmasına taraftardı. Hattâ Peygamberimize "sana, kitabı indirmiş olan Allah'a yemine eder, and içerim ki, bu kılıcıma Medine dışında Kureyş müşrikleriyle çarpışmadıkça yemek yemeyeceğim" demişti.

Hz. Hamza Cuma günü oruçlu idi. Cumartesi müşriklerle karşılaştığı zaman da oruçlu bulunuyordu.

Peygamberimiz, sabahleyin "Rüyada, meleklerin, Hamza'yı yıkadıklarını gördüm" diye buyurdu. Uhut bölgesine varıldı, orduya savaş düzeni verildi. Kureyş'in birinci bayraktarı Talha b. Ebî Talha, Hz. Ali tarafından, ikinci bayraktarı Osman b: Ebî Talha da Hz. Hamza tarafından öldürüldü. Sancaktarların ölmesi Kureyş'i şaşkına çevirdi. Sarsıldılar, sendelediler. Halid b. Velid'in saldırıları da sonuç vermedi: Müşrikler, kaçışmaya başladılar. Hz. Hamza Uhud günü "ben Allah'ın Arslanıyım" diyerek kıhç salladı. Sâfvân, Hz. Hamza'yı savaşırken görüyor, "Ben, bugüne kadar kavmini öldürmeye onun kadar hırslı bir kimse daha görmedim" buyuruyor. Uhud savaşında müşriklerin çoğunu Hz. Hamza öldürmüştür.

Kureyşliler bozguna uğrayıp kaçmaya başlayınca Peygamberimiz tarafından görevlendirilen okçular yerlerini bırakmaya başladılar. Birbirlerine "ne duruyorsunuz? Allah, düşmanı bozguna uğrattı. Siz de, müşriklerin ordugahına giriniz. Kardeşlerinizle birlikte ganimet toplayınız" dediler. Diğer bir kısmı bu teklife itiraz ettiler. "Siz Rasûlullah'ın: Bizi arkamızdan koruyunuz! Sakın yerinizden ayrılmayınız! Bizim öldürüldüğümüzü görürseniz de yardımımıza koşmayınız! Ganimet topladığımızı görürseniz de, bize katılmayınız! Bizi arkamızdan koruyunuz" buyurduğunu bilmiyor musunuz?" dediler.

Okçular, komutanları Abdullah b. Cübeyr'i dinlemediler; "ganimetten nasibimizi alacağız" diyerek yerlerini terkettiler. Abdullah b. Cübeyr'in yanında çok az bir kuvvetin kaldığını gören Halid b. Velid bu fırsatı değerlendirmek istedi. Kuvvetlerini bir araya topladı, okçuların üzerine yürüdü. Abdullah b. Cübeyr, kendilerine doğru bir kuvvetin geldiğini görünce arkadaşlarına dağılmamalarını söyledi. Müslüman okçular, üzerlerine gelen Kureyş müşriklerini ok yağmuruna tuttular. Okları bitinceye kadar kahramanca savaştılar. Abdullah b. Cübeyr, okları bitince mızrağı ile savaştı. daha sonra kılıcını kınından sıyırdı. Şehid düşünceye kadar çarpıştı. Diğerleri de aynı şekilde savaştılar. Kureyş'in süvarileri insanlığa yakışmayan bir davranışla Abdullah b. Cübeyr'in karnını deştiler, barsaklarını döktüler.

Okçuların yerlerini bırakması, kalan kısmının şehid edilmesiyle müslümanlar gâfil avlandılar. Hem arkadan, hem önden kuşatıldılar. Müslümanlar şaşkınlıkla birbirlerine kılıç sallamaya başladılar.

Hâris b. Amr kızı ile Utbe'nin kızı Hind de Hz. Hamza'yı öldürmesi için Vahşi'yi. teşvik ediyorlardı. Vahşi, açık dövüşmekten korkuyor, gizli dövüşmeyi tercih ediyordu.

Vahşi, Uhud Savaşındaki durumu şöyle açıklıyor: "Halk arasında Ali'yi aradım. Çok uyanık, girişken, çevik, çekingen ve etrafına çok bakınan bir adamdı. Kendi kendime:"benim aradığım adam bu değildir" dedim. O sırada Hamza'yı gördüm. Halkı kasıp kavuruyor, kesip biçiyordu. Fırsat kollamak için kayanın arkasına gizlendim. Bir ara Şiba'b. Ümmü Emmâr "var mı benle çarpışacak bir yiğit' diyerek meydan okuyordu. Hamza ona: "Allah ve Rasûlüne sen misin meydan okuyan' dedi. Göz açtırmadan, bacaklarından vurdu yere serdi. Sel suları arkalarına eriştiği sırada ayağı kayıp düşünce mızrağımı fırlatıp attım; böğründen vurdum."

Hz. Hamza'yı Şehid eden Vahşi daha sonra bir kenara çekilir. Hind üzerindeki takılarını çıkarır Vahşi'ye verir. Hz. Hamza'nın yanına gelen Hind, onun burnunu, kulaklarını keser, cesedine işkence yapar, hatta ciğerini bile çiğneyerek parçalar.

Vahşi müslüman oluşunu anlatırken: "Mekke'nin fethinden sonra Mekke'ye gelerek Rasûl-i Ekremi gördüm. Bana dedi ki: "Sen Vahşi misin?" Ben cevap verdim: "Evet" Hamza'yı sen mi öldürdün? buyurdular. "Öyle oldu" dedim. Bunun üzerine Allah Rasûlü buyururdular ki: "bana yüzünü göstermemen mümkün mü? Ben de çıkıp gittim. Rasûlullah'ın vefatından sonra yalancı peygamber Müseyleme ortaya çıktı. Belki bu herifi öldürürüm de günahımı öderim, diye düşündüm. Müslûmanlarla birlikte Yemâme'ye gittim ve bildiğiniz gibi Mûseyleme'yi öldürdüm (Sahihi Buharî, V, 36, 37).

Allah Rasûlünün Hz. Hamza'ya derin bir sevgisi vardı. Bu sevgiden dolayı elinde olmayarak "Vahşi"ye karşı olumsuz bir tutum içinde olmaktan da çekiniyordu. Bu sebeple de Vahşi'yi görmek istememişti.

Peygamberimiz, Hz. Hamza'nın şehit olduğunu öğrenince onun başı ucuna gelir ve dua eder. Hz. Hamza, kız kardeşi Safiyye'nin getirdiği bir hırka ile kefenlendi. Peygamberimiz, amcası Hamzâ'nın cenaze namazını kıldırdı. Hz. Hamza, Uhud'a defnedildi.

Hz. Peygamber'den iki veya dört yaş büyük olan Hamza, öldürüldüğünde elli yedi yaşında idi. Hz. Peygamber (s.a.s) öldürülen her şehid ile beraber Hamza'nın namazını tekrarlamış; o gün yetmiş iki defa onun cenaze namazını kıldırmıştır. Hz. Peygamber (s.a.s)'in ilk cenaze namazı kıldığı şehidin de Hz. Hamza olduğu söylenmiştir. Hz. Hamza'nın eşi, çocukları Medine'de olmadığı için şehâdetine ağlanmamış bunu gören Hz. Peygamber "Hamza'nın niye ağlayanları yok" buyurmuştur. Bunu duyan Ensâr önce Hamza için sonra kendi şehidleri için ağlamaya başlıyorlar. Tarihçi Vâkıdî (V. 207/223) benim zamanıma kadar bu adet devam etmekteydi diye naklediyor (İbnü'l-Esir, Usdü'l-Gâbe, II, 51, 55).

Hz. Hamza, bir gün Peygamber Efendimize gelerek Cebraîl (a.s)'ı asli yapısıyla görmek istediğini bildirdi. Peygamberimiz, Hz. Hamza'ya "O'nu görmeye dayanabilir misin?" diye sordu. Hz. Hamza, "Evet, dayanabilirim" diye cevap verdi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz "otur, öyleyse" buyurdular. Cebrail (a.s.) müşriklerin Kâbe'yi tavaf edecekleri zaman elbiselerini üzerine koymakta oldukları kütüğe indi. Peygamberimiz Hz. Hamza'ya "Kaldır gözünü, bak" dedi. Hz. Hamza'ya bakıp, Cebrail'in zebercede yeşil cevhere benzeyen ayaklarını görünce bayıldı. Arkasının üzerine düştü. Bu olayı İbn Sa'd Tabakat'ında anlatmaktadır.

Hz. Hamza Peygamber (s.a.s)'den şu hadisi rivâyet etmiştir: "Şu duayı hiç bırakmayın; "Allahümme inni es'eluke bismike'l-a'zam ve rıdvânıke'lekber" (İbn Esîr, Usdü'l-Gâbe, II, 55).

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

islamiyet142 yazdı:
allah razı olsun kardeşim çok güzeldi niğdeli kardeşim seninde şiirin güzeldi iki damlada olsa göz yaşı döktürdün bana allah razı olsun
Ecmain olsun İnş. kardeşim...:( evet ''niğdeli''nin paylaştığı ilahi çok güzeldi, Allah c.c. razı olsun İnş...

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun aleykum..
Vahşiyi, Hazreti vahşi eden, Hamza'nın katilini dahi affeden Allah c.c. nice günahları affeder..
Yeterki yürekten tevbe edelim ve İslam adına elimizden gelenin en iyisini yapalım..
Çok değerli bir paylaşım olmuş kardeşim Allah c.c. razı olsun..
Selametle..B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt