Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

HZ ÖMERİ RA güzel ahlakı (1 Kullanıcı)

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
Amcam Hidaş, Allah Rasûlü'nden, içinde yemek yediği çanağı istedi. Bu çanak bizim yanımızdaydı. Hz. Ömer halife iken zaman zaman gelir, bu çanağı çıkarmamızı isterdi. Biz de onu çıkarırdık. Onu Zemzem suyu ile doldurur, başına ve yüzüne döker, giderdi. Sonra evimize bir hırsız girdi. Bazı eşyalarımızla beraber o çanağı da çalıp götürdü. Çanak çalındıktan sonra Hz. Ömer bize geldi. Çanağın çıkartılmasını istedi. "Ey Mü'minlerin Emîri! O çanak bizim diğer eşyalarımızla birlikte çalınmıştır"dedik. Hz. Ömer "Biz, Ömer'in kızıp, hırsıza veryansın edeceğini beklerken. O sadece "Hayret! Hz. Peygamber'in çanağını bile çalmış"dedi (1).

Uyeyne b. Hısn b. Huzeyfe b. Bedir, Medine'ye geldi. Yeğeni Hurr b. Kays'ın evinde konakladı. Hurr, Hz. Ömer'in meclisine yaklaştırdığı kişilerdendi. Zira kurra, Hz. Ömer'in meclisinin müdavimleriydi. İster genç, isterse ihtiyar olsunlar onun istişaresine mazhar olurlardı. Uyeyne, yeğenine "Ey yeğenim! Şu emrin yanında senin sözün geçer. Bana huzuruna girmek için izin ister misin?"dedi. Bunun üzerine Hurr Hz. Ömer'den izin istedi. Amcası Hz. Ömer'in huzuruna girdiğinde "Ey Hattab'ın oğlu! Allah'a yemin ederim, bize değer vermiyorsun. Aramızda adalet yapmıyorsun"dedi. Bu sözler üzerine Hz. Ömer öfkelendi. Hatta onu dövmek istedi. Hurr "Ey Mü'minlerin Emri, Allah Teâlâ, Peygamberi'ne "Bağışlayıcı ol. Marufu emret ve cahillerden yüz çevir"(A'raf/199) buyuruyor. Bu amcam da cahillerdendir!"dedi. Bunun üzerine Hz. Ömer hemen sakinleşti; çünkü Hz. Ömer, Allah'ın kitabına karşı çok hassas ve hürmetkârdı (2).
Ömer'in hiçbir zaman öfkelenip de, Allah'ın zikri kendine hatırlatıldığında veya Allah'ın azabından söz edildiğinde, derhal yapmak istediğinden vazgeçmediğini görmedim (3).
Bilal-i Habeşî, bana "Ey Eslem! Siz Hz. Ömer'i nasıl görüyordunuz?"dedi. Ben de "Hz. Ömer çok hayırlı bir insandı. Fakat kızdığında, bir tuhaf olurdu"dedim. Bilal "Öfkelendiğinde onun yanında Kur'an'dan bir ayet okunsa, öfkesi hemen giderdi"dedi.
Hz. Ömer bir gün bana bağırdı ve kamçısıyla vurmak istedi. Fakat ben ona "Sana Allah'ı hatırlatıyorum"dedim. Bunun üzerine Hz. Ömer kamçıyı attı. "Sen bana büyük bir şeyi hatırlattın"dedi (4).
[1] Müntehab, IV/400 (İbn Sa'd, Bahriyye'den).
[2] Müntehab; IV/406 (Buharî, İbn Mendeh, İbn Ebî Hatim, İbn Merdeveyh ve Beyhakî, İbn Abbas'dan).
[3] İbn Sa'd, İbn Ömer'den rivayet ediyor.
[4] Müntehab, IV/412 (İbn Sa'd, Malikü'd-Dâr'dan).

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
Güçlü Şahsiyeti

634-644 yılları arasında 10 yıl boyunca halifelik görevinde bulunan Hz. Ömer, Müslüman olduğu andan itibaren Peygamber Efendimiz (sav)'in yanında yer aldı ve güçlü kişiliği ve kararlılığıyla İslam ahlakının önde gelen savunucularından oldu. Abdullah İbn Mesud bu durumu, "Ömer'in Müslüman oluşu bir fetihti." (Üsdül-Gabe, IV, s. 151) şeklinde ifade etmiştir.

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
..............b)b)b)..................

NSBBZN

Kayıtlı Kullanıcı
ALlAH C.C RAZI OLSUN
EMEĞİNE SAĞLIK...
SELAM VE DAİMİ DUA İLE...

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm abla Allah c.c. razı olsun emeğinize sağlık ... Dünyada gelmiş geçmiş en adaletli Halifelerinden biri olan hz.ömerin hayatına hayranım .. adaletinin yanı sıra ahlakıylada öyle ..
Allah'a emanet olun selam ve dua ile..

Başka bir rivayette Resulullah (s.a.s) onun için şöyle buyurmuştu:
"Gökte bir melek bulunmasın ki Ömer'e saygı duymasın. Yeryüzünde ise bir şeytan bulunmasın ki Ömer'den kaçmasın" (Suyûtî, a.g.e., 133).

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm abla Allah c.c. razı olsun emeğinize sağlık ... Dünyada gelmiş geçmiş en adaletli Halifelerinden biri olan hz.ömerin hayatına hayranım .. adaletinin yanı sıra ahlakıylada öyle ..

Allah'a emanet olun selam ve dua ile..

Başka bir rivayette Resulullah (s.a.s) onun için şöyle buyurmuştu:

"Gökte bir melek bulunmasın ki Ömer'e saygı duymasın. Yeryüzünde ise bir şeytan bulunmasın ki Ömer'den kaçmasın" (Suyûtî, a.g.e., 133).

aleyküm selam kardeşim RABBİM CC sendende razı olsun HZ MUHAMMED SAV ashabı gökteki yıldızlar gibidir hepsi ayrı ayrı bir cevherdir ALLAHA CC emanet ol

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
..................................

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
Halife Ömer misafirlerine her zaman bizzat kendisi hizmet ederdi. Bir gün sahabilerden biri O'nun bu güzel hareketinin sebebini merak etti ve sonra da,

"Ey Ömer, siz mü'minlerinizin hizmetlerini adamlarınıza da gördürtebileceğiniz halde, bizzat kendiniz görmekten zevk duyuyorsunuz. Bunun sebeb ve hikmeti ne ola?" diye sorar.

Hz. Ömer şöyle cevap verir:

Peygamber'i şöyle derken duydum: "Misafirin bulunduğu yerde melekler saygılarından ayakta dikilirler."

İşte ben de melekler ayakta dururken oturup çakılmaktan utanıyorum. Onun için misafire bizzat kendim hizmet ediyorum.

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
.................................

relvin

Kayıtlı Kullanıcı
Allah(c.c.) razi olsun kardes.Emegine saglik

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
AKILLI ÇOCUK
Halife Hazret-i Ömer, sıcak bir günde abdestini almış, ağır ağır Mescid-i Nebevî’nin yolunu tutmuştu. Yanından hızla geçip mescide doğru koşan bir çocuk dikkatini çekti. Masum yavru, sanki bir şeylerden kaçıyor veya bir yerlere yetişmeye çalışıyordu. Halife çocuğun ardından seslendi:
- Oğlum, nereye gidiyorsun böyle?
Çocuk, Hazret-i Ömer’e nefes nefese:
- Namaza gidiyorum! dedi.
Hazret-i Ömer sordu:
- Peki neden acele acele gidiyorsun?
Firasetli çocuk, şöyle cevap verdi:
- Dün, mahallemizde küçücük bir çocuk öldü. Anladım ki, ölüm küçük büyük ayırmıyor!.. En iyisi vakit kaybetmeden ben de hazır olayım!
Halife, bir çocuktan duyduğu bu sözler karşısında duygulandı ve o nur yumağı yavruyu bağrına bastı.

réyhæn

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel konu allah razı olsun :a04:

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm Değerli ablam..
Çok güzel ve ibretlik bir kıssaydı..Allah c.c razı olsun ..Emeğinize ve gönlünüze sağlık.. Gerçek Yar'i her işimizde, her daim hatırlamak duasıyla inşallah..Yar'e emanetimsiniz..Selam ve baki Dua ile..B)

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Değerli ablam..

Çok güzel ve ibretlik bir kıssaydı..Allah c.c razı olsun ..Emeğinize ve gönlünüze sağlık.. Gerçek Yar'i her işimizde, her daim hatırlamak duasıyla inşallah..Yar'e emanetimsiniz..Selam ve baki Dua ile..B)

aleyküm selam aliye kardeşim amin inşallah sende YARADANA emanet ol selanetle kal

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt