Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz. Ali ve Alevilik (1 Kullanıcı)

selim keskin

Kayıtlı Kullanıcı
ben lise 1'i yatılı olarak okudum.devlet pansiyonumuzda kürdü,sünnisi ve alevisi hep berber kalırdık.kürt ve alevi gençlerini yakından izleme ve anlama fırsatı bulmuştum.namazını kılan sünni vardı, kılmayanı vardı(ben), abdullah öcalan çağırsın koşarak giderim diye açıkça söyleyen kürt de vardı,o şerefsizle gerçek kürdün işi olmaz diyen ve namazlarını daima kılan sonraları beni de namaza başlatan en yakın arkadaşım olan kürtde vardı,terbiyesizliği normalleştirmiş alevide vardı, bana gizlice gelip ''bana namaz kılmayı öğretir misin?'' diye gelen alevi de vardı.benim bu en yakın arkadaşıma okuldaki alevi kız namaz kılmak istediğini ancak köyünün baskısı ile yapamadığını söylemiş.şimdi buradan hiçbir insanı aynı kefeye koyamayacağımızı her alevinin aynı olmadığını anladık mı?''ne işin var kabede ne ararsan kendinde.'' diyor bir alevi türküsünde.ne demek bu .Hz Ali efendimiz Kabe için canını verirdi.
aşağıdaki sözü buradan aldım;
Alevilik Nedir

HZ. ALİ:
Alevi yolunun kurucusu, İmamların başı, Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin’in babasıdır. Tarikatta ‘Yol Ali’nin ‘ deyimi ile anılır. Hz. Muhammet ile aynı gömleğe girdiği ( bir olduğu ), bu yüzden Hz. Muhammed’le ayrı tutulmaması gerektiğine inanılır.
ALLAH”IN ARSLANI IMAM HZ.ALI

bunu da şu siteden;
Alevilik - Nedir

Özünü insan sevgisinde bulan, Tanrı’ nın insanda tecelli ettiğine ve zerresinden oluştuğuna, onun için de insanın ölümsüzlüğüne inanan, ibadetlerinde kadın erkek ayrımı yapmadan, kendi öz diliyle, musikisiyle, semahıyla inancını icra etme biçimidir.

Kaynak: Alevilik - Nedir
alevilerin içlerinde gurupları vardır.bırakın HZ.Ali yi peygamberimizle bir tutmalarını bazı guruplar alemi Hz.Ali'nin yarattığına inanır.Allah Ali dir der.türkçemizdeki ''ALİ M ALLAH KORUSUN.'' deyimide buradan gelir.bu deyimi kullanmamaya özen gösterelim.

Hz.Ali efendimiz camide şehit edildi, namaz uğruna can verdi, ancak günümüz türkiye alevileri namazdan uzak yaşamaktadır maalesef.
alevilik ile doğru bilgiyi buradan alabilirsiniz.
Alevilik - Nedir
biz müslümanlara düşen islamiyetten uzak yaşayan bu insanları islama davet etmektir.Rabbim gönlü aşkıyla çarpan kullarını affeylesin, korusun!

selim keskin

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar 4. sayfaya bakın ve Adnan OKTAR ın içyüzünü görün!

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
Alevilik bi kere yolu itikadı Kuran değildir. Birşey anlattıkların herşeyde ama herşeyde Ali de Ali yav tamam iyi güzel peki diğerleri onlara düşman kesiliyorlar. Heleki türkiyedeki alevilik içler acısı.yok atatürk resimleri enteresan namaz kılmaya benzeyen ritüelleri erkek kadın aynı dini ortam da olması bikerem islamın tam zıttı olan bir haldir. h.z Ali nin resimleri felan koymaları böyle saçmalıkmı olur yav bide onun çok az değişik olan resimleri hemen hemen aynı olanlara 12 imam demeleri.orucları ramazana gelmemesi, namaz kılmamaları, zekat ve hac konsun da ise bişey bilmiyorum :)

alperen1989

Kayıtlı Kullanıcı
3 tane alevi tanıdım malesef biri cuma namazın da benim ne işim var diyebilen bir arkadaştı ikincisi suratı dönmüş içkici,üçüncüsü abdestsiz gezen bir arkadaşımdı, yukarda yazılan her türlüsünden bulabilirsiniz tarzında ki yorumlar isabetli olmuş ama şu bir gerçek ki yüzde sekseni sapkın fazla bir tartışılacak yanının olduğunu da düşünmüyorum Allah hidayet versin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt