Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz Ali hangi olaydan sonra gülmedi? (1 Kullanıcı)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Hz Ali hangi olaydan sonra gülmedi?

hafize yazdı:
H.Z.Rasülüllah efendimizin zevcesi hazreti Hatice validemizden olan dört kizindan birisi olup Hicretten 13 yil evvel Mekkei- Mükerremede dogdu.yani (Miladi 610)Hicretin ikinci yilinda hazreti ali ile izdivac etti.O zaman H.Z.Ali 25 yasinda Fatiam validemiz 15 yasinda idi.kendisinden 5 cocuk dünyaya geldi. H,Z,Hasan H.Z.Hüseyin H.Z.Muhsin olmak üzere 3 oglu-yaliniz Mühsin kücük yasda vefat etti.Kizlari Ümmü Gülsüm ve Zeynep.Rasülüllahin nesli Hasan ve hüseyin R.A. den devam ettigi icin onlar meshur olmustur.Akli zekasi hüsnü takvasi Zühdü Haramlardan kacinmasi Güzel ahlaki ile insanlara örnek olmustur.Rasülüllahin vefatindan sonra hic gülmemistir.Rasülüllahdan sonra alti ay daha yasayip.hicretin 11.ci yilinda Ramazani serifin 3. günü vefat etmistir.

Hazreti fatima validemizin hallerinden Bir tanesi.

H.Z.Hasan Ve Hüseyin kücük iken hastalanmislardi.Babasi h.z. Ali, Annesi h..z Fatima Ve hizmetcisi Fidda cocuklar iyi olunca Eger cocuklar iyi olurlarsa oruc tutacagiz diye adak yaptilar. Ve oruca niyyet ettiler.1. Gün iftar icin hazirladiklari yemegi O esnada kapuya gelen yetimlere vererek hic yemek yemeden ikinci gününün orucuna niyyet ettiler.ikinci gün iftar yemegi hazirlanmis aksam tam oturacaklari zaman yine kapuya gelen fakir ve miskinlere verdiler hic yemek yemeden ücüncü günün orucuna niyyet ettiler.Ücüncü gün aksam yine kapularina fakir deldi onu bos cevirmemek icin onu da verince Su ayeti celile nazil oldu.

Onlarki nezirlerini yerine getirdiler.uzun ve sürekli olan kiyamet gününden Korkduklari icin Cok sevdikleri ve canlarininistedikleri yemekleri miskin, yetim ve esirlere yedirdiler.Biz bunlari Allahü- teaslanin rizasi icin yedirdik.Sizden karsilik olarak bir tesekkür bir sey beklemedik.bir sey istemeyiz dediler.Bunun icin cenebu hak onlara sarabu.tahur icirdi.

Fatima validemizin Mehri kabul etmesi .

Hazreti Ali Rasülüllah efendimizden kizi h.z. Fatimayi isteyince Rasülüllah efendimiz h.z. Aliye tebessüm ile dönerek ya Ali Hic evlenmeye lazim olan esyan varmi diye süal etti. H.z.Ali de bir kilicim birde devem var dedi.Rasülüllah efendimiz kilicin kazaya lazim devende binegindir.seninle sirtindaki cübbeye analasalim.dedi.Ve Hazreti Allah semada melekler huzurunda seninle Fatimanin nikahini akit etti.Cebrail senden evvel bana haber verdi buyurdu.Ve h.z. Osman h.z. Aliden cübbeyi satin aldi parasini ödedi Sonra hazreti Aliye dönerek ben bunu kabul ettim. Simdi tekrar sana bu cübbeyi hediye ediyorum buyurdu ve geriye verdi. Rasülüllah bundan cok memnun oldu.

Fatima validemizin nikah icin sarti.

Cenabu hak Cebrail a.s. göndererek Habibime selam söyle kizi fatimanin bütün elbise ve ihtiyaclarini cennetden ben karsilayacagim habibim hic merak etmesin. Cünkü hic bir seyi yokdu üzülüyordu. Cenabu hak yakinda mü´min sadik bir kulumla göndercegim diyordu.Bunu duyan rasülüllah efendimiz sükür secdesine vardi.

Cebrail a.s.Mikail a.s. Israfil a.s. Azrail a.s. ellerinde Altindan tabaklar üzerinde bohcalar oldugu halde geldiler.Rasülüllah yine sükür secdesine vardi.ve kizim benim hatirimi kirmaz dünyada cennet elbiselerini giymez bunlari geri götür buyurdu.

Nikah mehri icin dört yür dirhem mehir konuldu Fatiama validemiz kabul etmedi Cebrail cenabu hakka giderek fatimanin bu mehri kabul etmedigini söyleyince cenabu hak dört bin altun olsun dedi onuda kabul etmedi.Cebrail a.s. tekrara cenabu hakka giderek arzuhal eyledi cenabu hak cebrail a.s. Habibime git fatimanin maksadini ögrensin. Nicin kabul etmiyor buyurdu.

Rasülüllah efendimiz h.z. Fatimaya giderek muradini süal eyledi Fatima validemiz muardini söyle acikladi.Babacigim sen ahirette ne kadar müslümana sefaat edeceksen bende onlarin hanimlarina sefaat etmek istiyorum.muradim budur dedi.Cebrail a.s. gelerek fatimanin arzusunun kabul edildigini haver verdi.ve cenabu hakdan bir levha getirerek sefaat izni icin fatima validemizin eline verdi.onu ölünceye kadar sakaladi ve beraberinde kabre koymalarini vasiyet etti.Ista fatima validemizin takvasi cömertligi .
Cenabu hak sefaatine nail eylesin.

H.Z.ALİ Yİ ANLATINCA H.Z. FATIMA ANAMIZI ANMADAN GEÇEMEDİM keşke bu yazıyı herkesin okumasını isterdim B)B)B)

SIZ YAZIN HAFIZE ANNE ..OKURLAR İNŞ..ALLAH A EMANET OLUN...B)B)B)

orion01

Kayıtlı Kullanıcı

allah(c.c.),sizden razı olsun Hafize anne...allah(c.c) hepimizi dünyada ve ahirette
cemali nur olanlardan eylesin...B)B)B)

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

biz bu hayatın neresindeyiz onların yaşadığı hayat nerde biz nerdeyiz

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

by_cansuyu yazdı:

ALLAH RAZI OLSUN..SELAMETLE...

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

aliye_aliye yazdı:
Hz. Ali (k.v)'nin bu tavrı ve sözleri çok güzel ve çok duygulandırıcı ve aynı zamanda da kendimizi sorguya çektirici sözlerdi.. Allah razı olsun kardeşim

sagol kardeşim..onlar öyle yaşamışlar bı dini ama biz ...rabbım yardımcımız< olsun..guzel yorumun için allah razı olsun..selametle..

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razı olsun.

selamünaleyküm

seher vakit

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH HER IKINIZDENDE RAZI OLSUN SIZ YAZARSINIZDA BIZ OKUMAZMIYIZ
HEM BÖYLE ÖNEMLI KONULARI
EMEGINIZE SAGLIKB)B)B)

ravzanuru

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM

MUAZ KARDEŞİM UTANMAYI GÜNHLARIMA TÖVBEYİ HATIRLATTIĞIN İÇİN ALLAH RAZI OLSUN BİZLER OKDAR GÜNAHKARIZKİ BIRAK SABAHLARA KADAR AĞLAMAYI HZ ALİ PEYGAMBERİMİZİN DEDİĞİ GİBİ.SAÇIMIZ SAKALIMIZ ENTARİMİZ BAŞÖRTÜMÜZ DAĞILINCAYA KADAR NAMAZ KILMAYI BIRAK BİR AN ÖNCE ÇABUCAK NAMAZ KILIP DÜNYA HAYATINA DÖNÜYORUZ KENDİM İÇİN SÖYLÜYORUM.
HAFİZE ANNEM SENİN DE YAZDIĞIN KONUDA GEÇEN FATIMA ANEMİZİN ŞEFAAT ETTİĞİ HANIMLARDA OLMAYI RABBİM TÜM MÜSLÜMAN BAYANLAR NASİP ETSİN.BİZLER ONLAR KADAR KANAATKAR OLABİLİRMİYİZKİ?ALLAHIM AFFET ALLAHIM AFFET ALLAHIM AFFET NOLURRRRRRR.....

Hz. Ali’den dersler

Övünmeye değer şeyler güçlü akıl, utanma, nefsinden sakınma ve eğitimdir.

Sözün gümüş olsa da, ey nefs sükut (suskunluk) altındır.

Şerefine düşkün olan kötü cevap almaktan kendini sakınır. İnsanların davranışlarını düşünerek ve gözeterek onlarla uyum içinde yaşayan kendi kişiliğinide korur.

Halka saygınlık veren kişi, saygın tutulmuştur. Halkı küçümseyenlerse saygı görmemişlerdir.

Seviyesiz insanların bana cahilce sözlerine karşılık vermekten tiksinti duyarım.

İnsanların vefat eden akraba ya da dostları için feryatlarla ağlamalarına şaşırıyorum.

Oysa ölüm cebimizde bize hep eşlik etmektedir, neden cahiller de feryadla karşılanır, ölüm neden böyle şaşkınlık yaratıyor.

İnsanın dilekleri kendisine yakındır. Her şey den çok insana yakın olansa ölümdür.

Ey Allah’ım, kaç evin önünden geçtiğimde zevk ve yapay mutlulukla şenlenmişti.

Ya siz bizi yok edersiniz ya da, biz sizi yok ederiz. Ya da barışı daha uygun görürsünüz.

Kişinin karşılaşacağı bütün sorunların kolay olması beklenemez, bazılarının kolay olmasının yanında bazıları zor olacaktır.

Zaman bana karşı maske takındı, beni tanımazlıktan -görmemezlikten geldi, bilmedi ki ben güne saygılıyım ve talihsizliklerin en korkulusunu bile kolay şeymiş gibi karşılarım.

Yaşamın tecrübeleri doğru karar verebilmeyi öğretti, öyleki artık beni bitirmeye -yok etmeye gelen şeyleri ben bitirip- yok ettim.

Kişinin yapısını oluşturan öz iyi değilse, o kişinin ağzından iyi sözler çıkmaz.

Öyle bir devir ki hiçbir arkadaşın senden hoşnut değil. Ve öyle bir devir ki hiçbir dostun sana dürüst ve gerçek dost değil.

Mal mülk toplayıp biriktirme kime topladığın bilinmez.

Ey karamsar; bilmelisin ki, bu devranın değişmeyen tek bir kanunu var o da değişmektir.

İlim bayrağımdır, nereye gitsem benimledir kalbim onun ilmiyle doludur, sanma ki boş bir sandıktır.

Bütün varımızı sunarız sadece, ekmek ve sirke olsa da.

Bırak bu içindeki ikililiği atıl ateşe, sönmeye yüz tutsa da onu alevlendir.

Eziyet etme, eziyete engel ol. Diline sahip ol, can feda olsun sana yardımcı olan dost arkadaşlığına.

Yanlışını gününde görüp nefsine sitem edersen yanlışın faydaya dönüşür. Dünde kalan yaşam geçmişle yok olur gider.

Mükemmel insan eksiklerini ve kusurlarını bilendir. En kötüsü ise

insanların doyumsuz isteklerinin ve hırsının peşine düşendir.

Huzur ve barışcıllığı arkadaş edinmişe yakınlaş, arkadaşlığından mutlu olmadığın kişiden uzak ol.

Çalışmak kadar dinlenmeyi de görev bil ihmâl etme. Sağlığınıza eza etmeyin, sağlığın bozulması kolaydır da onu elde etmek zor.

Yumuşak huyluluğun bitmez tükenmez kaynağı ol. Kimseye asla eziyet etme, yaptığın şeyin sonuçlarını görür ve duyarsın.

Üç şeyi kendinizde tutup saklayın: cesaretiniz, bilginiz ve malınız. İnsanlar bu üç sahip olduğunuz şeye düşmandır ve o insanları ancak bu üç şeyi kaybetmeniz sevindiri ve razı eder.

Aşağılık insanlarla yakınlaşmaktan kaçın, onlar ki yapmacık sevgilerini gösterip içlerinde kötülüğü sakladılar. Onları hoşnut tuttuğun sürece sana sevgi duyarlar verili olmaktan geri kalırsan sana zehirlerini akıtırlar.

SELAM VE DUA İLE CANIM SİTE GÜLLERİB)B)B)

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

m_muaz yazdı:
by_cansuyu yazdı:

allah senden de razı olsun kardeşim ama dünyanın bazen bir imtihan yeri olduğunu unutuyoruz galiba bunun farkına mutlaka varacaz ama inşallah geç olmaz

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

seher vakit yazdı:
ALLAH HER IKINIZDENDE RAZI OLSUN SIZ YAZARSINIZDA BIZ OKUMAZMIYIZ
HEM BÖYLE ÖNEMLI KONULARI
EMEGINIZE SAGLIKB)B)B)

SAGOLUN ALLAH A EMANET OLUN...

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

by_cansuyu yazdı:
m_muaz yazdı:
by_cansuyu yazdı:

allah senden de razı olsun kardeşim ama dünyanın bazen bir imtihan yeri olduğunu unutuyoruz galiba bunun farkına mutlaka varacaz ama inşallah geç olmaz

EVET UNUTUYORUZ KARDEŞİM...ALLAH RAZI OLSUN ..ALLAH A EMANET OLUN İNŞ..SELAMETLE..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt