Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

HZ. ADEMİN KABEYİ BİNA VE TAVAF EDİŞİ **fussilet 19** (1 Kullanıcı)

yeliz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.resulugulu.com
Adem a.s uğradığı ağır ibtiladan dolayı ağlamasının şiddetlenmesi ve meleklerin de,onun ağlamasından ağlaşmaları ve tasalanmaları üzerine,Allah,Adem a.s:

"Arşımın alt hizasında benim bir Haremim (Yasak bölgem) vardır.Sen,hemen git de,orada,benim için,ber Beyt (Mabed) yap! Meleklerimin,Arşımı tavaf ettiklerini gördüğün gibi,sen de,orayı,tavaf et! Ve beni,zikret! Orada,senin duanı ve taatımdan bulunan çocuklarının dualarını kabul edeceğim!" diye vahy ve mekkeye gitmesini,ona emir buyurdu.

Cebrail kanadını,yerin dibindeki berk ve sabit kesimine kadar daldırıp Kabenin temelini açtı.melekler de,otuz kişinin kaldıramayacağı kadar ağır kayaları,temellere bıraktılar.Adem,Kabeyi,beş dağdan:Tür-i Seyna,Tur-i Zeytun (zeyta),Lübnan,Cudi ve Hira Dağlarından getirilen taşlarla yaptı.Kabenin,yer yüzüne çıkıncaya kadar temellerini Hira dağından getirilen taşlarla yaptı.

Kabenin yapısı işinden boşalınca,Adem,Cebrail Arafata ****ürdü.Halkın,bugün yapmakta oldukları Hacc amellerinin hepsi,ona gösterdi.Cebrail,Ademi Mekkeye getirdi.Adem Kabeyi yedi kere tavaf ettiği sırada meleklerle karşılaştı.Melekler,Ademin Haccını tebrik ettiler ve:Biz bu Beyti,senden iki bin yıl önce tavaf ve hacc etmişizdir" dediler.Adem onlara: "Siz,tavaf ederken nerdeydiniz?" diye sordu.Melekler: "Sübhanallahi velhamdu lillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber,derdik" dediler.Adem,buna (vela havle vela kuvvete illa billah) cümlesini ekledi.Bunun üzerine,Melekler,tavafta,bu cümleye ekleyerek okumaya başladılar.

Adem,Hacc amellerini yerine getirdiği zaman: Ey Rabbim! Her amel sahibi için bir ecir olur!? dedi.Yüce Allah: "Ey Adem! Senin de,vardır.Ben seni afv etmiş,yarlığamışımdır.Senin zürriyetine gelince,onlardan,bu Beyte günahı ile gelen kimsenin de,günahını afv edeceğim!" buyurdu.

Ademin Tevbesi,her Cuma günü kabul buyruldu...

sert

Kayıtlı Kullanıcı
RE: HZ. ADEMİN KABEYİ BİNA VE TAVAF EDİŞİ **fussilet 19**

Kıyamet günü yeryüzünde en son yıkılacak yerin KABE olduğunu duymuştum.Bunun gerçeklik payı nedir?

ufuktuncay

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razı Olsun.

Güzel bakana,
Güzel görene,
Güzel duyana,
Allah demeyi eksik etmeyene,
Rabbim hidayet eylesin.

harun78xxx

Kayıtlı Kullanıcı
18- Biz iman edenleri ve kötülükten sakınanları ise kurtardık.

19- O gün Allah'ın düşmanları cehennem ateşine sürülmek üzere hep bir araya toplanırlar.

20- Nihayet oraya vardıkları zaman kulakları, gözleri ve derileri yaptıkları şeyler hakkında onların aleyhinde şahitlik ederler. 41 fussilet 18-19-20 (elmalı tefsiri)
yukarıdaki anlamları bu ayetten nasıl çıkardınız anlamıyorum.kabe yi kimin yaptığı ile ilgili tartışmalarda en kuvvetli delil onu hz ibrahim in oğlu ismail ile beraber yaptığı görüştür.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt