Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hırs,hasaret sebebidir ! (1 Kullanıcı)

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
gulduren_kare_28_3.jpg

“Hırs, hasâret ve muvaffakiyetsizliğin sebebidir” darbımesel hükmüne geçmiş, umumun nazarında bir hakikat-i âmme olarak kabul edilmiştir.

Ehl-i kanaat ile ehl-i hırs, iki şahsa benzer ki, büyük bir zâtın divanhanesine giriyorlar. Birisi kalbinden der: “Beni yalnız kabul etsin; dışarıdaki soğuktan kurtulsam bana kâfidir. En aşağıdaki iskemleyi de bana verseler, lütuftur.”

İkinci adam, güya bir hakkı varmış gibi ve herkes ona hürmet etmeye mecburmuş gibi, mağrurâne der ki: “Bana en yukarı iskemleyi vermeli.” O hırsla girer, gözünü yukarı mevkilere diker, onlara gitmek ister. Fakat divanhane sahibi onu geri döndürüp aşağı oturtur. Ona teşekkür lâzımken, teşekküre bedel kalbinden kızıyor. Teşekkür değil, bilâkis hane sahibini tenkit ediyor. Hane sahibi de ondan istiskal ediyor.

Birinci adam mütevaziâne giriyor, en aşağıdaki iskemleye oturmak istiyor. Onun o kanaati, divanhane sahibinin hoşuna gidiyor. “Daha yukarı iskemleye buyurun” der. O da gittikçe teşekkürâtını ziyadeleştirir; memnuniyeti tezayüd eder.

İşte, dünya bir divanhane-i Rahmân’dır. Zemin yüzü bir sofra-i rahmettir. Derecât-ı erzak ve merâtib-i nimet dahi iskemleler hükmündedir.

Hem, en cüz’î işlerde de herkes hırsın sû-i tesirini hissedebilir.

Meselâ, iki dilenci birşey istedikleri vakit, hırsla ilhah eden dilenciden istiskal edip vermemek, diğer sakin dilenciye merhamet edip vermek, herkes kalbinde hisseder.

Hem meselâ, gecede uykun kaçmış; sen yatmak istesen, lâkayt kalsan, uykun gelebilir. Eğer hırsla uyku istesen, “Aman yatayım, aman yatayım” dersen, bütün bütün uykunu kaçırırsın.

Hem meselâ, mühim bir netice için birisini hırsla beklersin. “Aman gelmedi, aman gelmedi” deyip, en nihayet hırs senin sabrını tüketip, kalkar gidersin. Bir dakika sonra o adam gelir; fakat beklediğin o mühim netice bozulur.

Şu hâdisâtın sırrı şudur ki: Nasıl ki bir ekmeğin vücudu, tarla, harman, değirmen, fırına terettüp eder. Öyle de, tertib-i eşyada bir teennî-i hikmet vardır. Hırs sebebiyle, teennî ile hareket edilmediği için, o tertipli eşyadaki mânevî basamakları müraat etmez; ya atlar, düşer veyahut bir basamağı noksan bırakır, maksada çıkamaz.

İşte, ey derd-i maişetle sersem olmuş ve hırs-ı dünya ile sarhoş olmuş kardeşler! Hırs bu kadar muzır ve belâlı birşey olduğu hâlde, nasıl hırs yolunda her zilleti irtikâp ve haram-helâl demeyip her malı kabul ve hayat-ı uhreviyeye lâzım çok şeyleri feda ediyorsunuz; hattâ erkân-ı İslâmiyenin mühim bir rüknü olan zekâtı, hırs yolunda terk ediyorsunuz? Halbuki, zekât, her şahıs için sebeb-i bereket ve dâfi-i beliyyattır. Zekâtı vermeyenin, her hâlde elinden zekât kadar bir mal çıkacak; ya lüzumsuz yerlere verecektir, ya bir musibet gelip alacaktır.

Mektûbat, s. 264, (yeni tanzim, s. 458)

Lügatçe:

harîs: Hırs gösteren, hırslı.

hasâret: Zarar, hüsran.

darbımesel: Atasözü.

hakikat-i âmme: Umumi hakikat.

tezayüd: Artma, ziyadeleşme.

divanhane-i Rahmân: Rahman’ın geniş salonu.

derecât-ı erzak: Rızık dereceleri.

merâtib-i nimet: Nimet mertebeleri.

sû-i tesir: Kötü tesir.

ilhah: Birşeyin kabulü için ısrarla üzerine düşmek.

tertib-i eşya: Eşyanın düzenlenmesi.

teennî-i hikmet: Hikmetin yavaş yavaş ortaya çıkması.

müraat: Uyma, riayet etme.

derd-i maişet: Geçim derdi.

irtikâp: Kötü bir iş yapma.

hayat-ı uhrevîye: Ahiret hayatı.

erkân-ı İslâmiye: İslâmî rükünler, İslâmın şartları.

dâfi-i beliyyat: Belâları önleyen.

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum kardeşim
emeğıne sağlık
cok önemli bır konu
kı günümüzde hırs hayatın bır parçası olmuş gıbı
işyerlerınde okullarda her yerde işte
benım bır konum vardı
gercı sızın kı kadar dını bılgılere dayanmıyordu
ordakı cümlemi paylaşmak ıstıyorum

varsın olsun ben sonuncu olayım

ama mutlu olayım:)

allaha emanet ol
cok mutlu kal

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum kardeşim
emeğıne sağlık
cok önemli bır konu
kı günümüzde hırs hayatın bır parçası olmuş gıbı
işyerlerınde okullarda her yerde işte
benım bır konum vardı
gercı sızın kı kadar dını bılgılere dayanmıyordu
ordakı cümlemi paylaşmak ıstıyorum

varsın olsun ben sonuncu olayım

ama mutlu olayım:)

allaha emanet ol
cok mutlu kal

Ve aleykümselam Gülnisa Mutlu Hocam :)

Öncelikle hoş gelmişsiniz.İnşaAllah tatiliniz iyi geçmiştir.

Konunuzdan bahsettiğiniz için de teşekkür ediyorum.Ve iki konuyu kardeş ilan ediyorum :)

saolasınız hocam.sizde çok çok mutlu kalın.Allah celle celalüh e emanet olun. B)

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
Ve aleykümselam Gülnisa Mutlu Hocam :)

Öncelikle hoş gelmişsiniz.İnşaAllah tatiliniz iyi geçmiştir.

Konunuzdan bahsettiğiniz için de teşekkür ediyorum.Ve iki konuyu kardeş ilan ediyorum :)

saolasınız hocam.sizde çok çok mutlu kalın.Allah celle celalüh e emanet olun. B)

allah razı olsun en bırıncı kardeş konusu bu olsun:)
hoşgördük
tatılım cok güzeldı anne baba yanı güzel olmaz mı hiç
cok selam getırdım
her yerden kuşlardan ağaçlara kadar
sızde hep mutlu kalın olur mu:)
allaha emanet olun

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
İşte, ey derd-i maişetle sersem olmuş ve hırs-ı dünya ile sarhoş olmuş kardeşler! Hırs bu kadar muzır ve belâlı birşey olduğu hâlde, nasıl hırs yolunda her zilleti irtikâp ve haram-helâl demeyip her malı kabul ve hayat-ı uhreviyeye lâzım çok şeyleri feda ediyorsunuz; hattâ erkân-ı İslâmiyenin mühim bir rüknü olan zekâtı, hırs yolunda terk ediyorsunuz? Halbuki, zekât, her şahıs için sebeb-i bereket ve dâfi-i beliyyattır. Zekâtı vermeyenin, her hâlde elinden zekât kadar bir mal çıkacak; ya lüzumsuz yerlere verecektir, ya bir musibet gelip alacaktır.

hala akıl alıp düşünmezmisiniz..!
ALLAH cc razı olsun kardeşcan ..
bu şeytani vasıftan rabbim bizleri sakındırsın inşaALLAH ..

senin bu konuyla ilgili bir kardeş konun yine vardı ..
karınca ve arı hekimoglu ismail hocamızın yanlış hatırlamıyorsam..hırs ve kanaat ; )

paylaşım için teşekkürler güzel kardeşim..

selam ve dua ile B)

Bediüzzaman Said Nursi buyurmuş ki, "Hayat-ı içtimaiyeye sahip olan mübarek karınca dahi, güya hırs vasıtasıyla ayaklar altında kalmış, ezilir. Çünkü kanaat etmeyip, senede birkaç tane buğday kâfi gelirken, elinden gelse binler taneyi toplar. Güya mübarek arı, kanaatinden dolayı başlar üstünde uçar.
Kanaat ettiğinden, balı insanlara emr-ilahi ile ihsan eder, yedirir." (28. Mektup)

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı

hala akıl alıp düşünmezmisiniz..!
ALLAH cc razı olsun kardeşcan ..
bu şeytani vasıftan rabbim bizleri sakındırsın inşaALLAH ..

senin bu konuyla ilgili bir kardeş konun yine vardı ..
karınca ve arı hekimoglu ismail hocamızın yanlış hatırlamıyorsam..hırs ve kanaat ; )

paylaşım için teşekkürler güzel kardeşim..

selam ve dua ile B)

Bediüzzaman Said Nursi buyurmuş ki, "Hayat-ı içtimaiyeye sahip olan mübarek karınca dahi, güya hırs vasıtasıyla ayaklar altında kalmış, ezilir. Çünkü kanaat etmeyip, senede birkaç tane buğday kâfi gelirken, elinden gelse binler taneyi toplar. Güya mübarek arı, kanaatinden dolayı başlar üstünde uçar.

Kanaat ettiğinden, balı insanlara emr-ilahi ile ihsan eder, yedirir." (28. Mektup)

doğrudur..:)

sen çok dikkatli bir kardeşcansın.açtığım konuları bile hatırlıyosun yani..teşekkür ederim :)

......
bu arada ;
ilkokulda karıncaları çalışkanlar diye öve öve bitiremezlerdi.ne zaman ki bu yazıyı okudum aç gözlü olduklarını düşünüyorum,gözümden düştüler :D

Selametle kal.

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
doğrudur..:)

sen çok dikkatli bir kardeşcansın.açtığım konuları bile hatırlıyosun yani..teşekkür ederim :)

......
bu arada ;
ilkokulda karıncaları çalışkanlar diye öve öve bitiremezlerdi.ne zaman ki bu yazıyı okudum aç gözlü olduklarını düşünüyorum,gözümden düştüler :D

Selametle kal.

Yaw .. maharet hatırlayanda degil hatırlatanda... ;)
demekki kalıcı paylaşımlarda bulunan ,hiç unutulmayacak hafızalara kazınan paylaşımları olan verimli bir kardeşcansın .

bak mesela .. zatınızın anne terliginide hiç unutmuyorum..

karıncalara gelirsek .. gıybetlerini yapmayalım . .açgözlü falan :D :D

aslında haklısın .. bozuk egitim sistemi bize aç gözlü olmayı telkin etmiş ama biz yine uyumusuzzzz!!! ondan bankaların içi boşalıyor ..
islami holdinkler bile insanları nasıl kandırırım peşinde..(yapanlara sözüm )
politikacısı siyasetcisi ..
talan,
millete yoktur onlardan kalan..
en büyük vebal bunlara bakan..

o yüzden ekmek çalan çocuuk ıslah evine gönderilirken ..büyük vurgun yapanlar .. havalalnlarında ugurlanıyor ..

ekmek çalan dersini iyi anlamamış uyumuş!! ( burada bir ironi mevcut)

vurguncular çalışkan ögrenci ,dersi iyi dinlemiş diye hatta bazılarına ödüller veriliyor ..

bak sen şu işe ,

hayırla kal güzel kardeşim ..B)

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
Yaw .. maharet hatırlayanda degil hatırlatanda... ;)
demekki kalıcı paylaşımlarda bulunan ,hiç unutulmayacak hafızalara kazınan paylaşımları olan verimli bir kardeşcansın .

bak mesela .. zatınızın anne terliginide hiç unutmuyorum..

karıncalara gelirsek .. gıybetlerini yapmayalım . .açgözlü falan :D :D

aslında haklısın .. bozuk egitim sistemi bize aç gözlü olmayı telkin etmiş ama biz yine uyumusuzzzz!!! ondan bankaların içi boşalıyor ..
islami holdinkler bile insanları nasıl kandırırım peşinde..(yapanlara sözüm )
politikacısı siyasetcisi ..
talan,
millete yoktur onlardan kalan..
en büyük vebal bunlara bakan..

o yüzden ekmek çalan çocuuk ıslah evine gönderilirken ..büyük vurgun yapanlar .. havalalnlarında ugurlanıyor ..

ekmek çalan dersini iyi anlamamış uyumuş!! ( burada bir ironi mevcut)

vurguncular çalışkan ögrenci ,dersi iyi dinlemiş diye hatta bazılarına ödüller veriliyor ..

bak sen şu işe ,

hayırla kal güzel kardeşim ..B)

bu yorumun üzerine yorum yapamıyorum..

yorumunuza sağlık üstadım
alkis_1.gif

hayırlı,nurlu günler dilerim.

*ayşe*

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun değerlı kardesım.Efendımız'(sav)in bir hadisi geldi aklıma.''insan yaşlandıkca o insan da 2 şey genclesirmiş:mala karşı hırs ve hayata karşı hırs.'' böyle insanlardan olmaktan Rabbime sığınırım.

Allah'a emanet olun.

Selamele...

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun değerlı kardesım.Efendımız'(sav)in bir hadisi geldi aklıma.''insan yaşlandıkca o insan da 2 şey genclesirmiş:mala karşı hırs ve hayata karşı hırs.'' böyle insanlardan olmaktan Rabbime sığınırım.

Allah'a emanet olun.

Selametle...

Paylaşımda bulunduğunuz Hadis-i Şerif için teşekkür ederim.
Allah celle celalüh sizdende razı olsun kardeşim.Selametle kalın.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt