Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hıkd (Kin beslemek) (2 Kullanıcı)

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
Sual: Hıkd nedir?
CEVAP
Hıkd, başkasından nefret etmek, ona karşı kin beslemektir. Kendine nasihat verene kin beslemek haramdır. Onu sevmek, ona hürmet etmek gerekir. Halbuki o, kendisi ile aynı derecede veya daha üstün olana kızar. Bir şey yapmak elinden gelmediği için, ona karşı kibirlenir. Tevazu gösterilmesi gerekene tevazu edemez. Onun haklı sözlerini, tavsiyelerini kabul etmez. Herkese karşı ondan daha üstün olduğunu göstermek ister. Ona eziyet verse de, özür dilemez.

Zulüm edene karşı hıkd haram değildir. Bir alacaklı ölse, bunun hakkı vârislerine ödenmese, kıyamette ödetilir. Zalimi af etmek efdaldir. Uhud gazasında Resulullah efendimizin mübarek yüzü yaralanıp, mübarek dişi kırılınca, Eshab-ı kiram çok üzüldüler. Dua et, Allahü teâlâ, cezalarını versin dediler. (Lanet etmek için gönderilmedim. Hayır dua etmek için, her mahluka merhamet etmek için gönderildim) ve (Ya Rabbi, bunlara hidayet et, tanımıyorlar, bilmiyorlar) buyurdu. Düşmanlarını af etti. Lanet etmedi.

Zulüm edeni af etmek, hilmin, merhametin ve şecaatin en üstün derecesidir. Kendisine iyilik etmeyene hediye vermek de, ihsanın en üstün derecesidir. Kötülük edene ihsanda bulunmak, insanlığın en yüksek derecesidir. Bu sıfatlar, düşmanı dost yapar.

Şeyh İbn-ül Arabi diyor ki:
(Kötülük edene iyilik yapan kimse, nimetlerin şükrünü yapmış olur. İyilik edene kötülük yapan kimse, küfran-ı nimet etmiş olur.)

Hakkını alandan, yalnız hakkını geri almak, fazlasını almamak, (İntisar) olur. Af etmek, adaletin yüksek derecesi, intisar ise, aşağı derecesidir. Adalet, salihlerin en yüksek derecesidir.

Af etmek, bazen zalimlere karşı aczi gösterebilir. Zulmün artmasına sebep olabilir. İntisar, her zaman zulmün azalmasına, hatta yok olmasına sebep olur. Böyle zamanlarda, intisar etmek, af etmekten daha efdal, daha sevap olur.

Hakkından fazlasını geri almak zulüm olur. Zulmedenlere azap yapılacağı bildirilmiştir. Zalimi af eden, Allahü teâlânın sevgisine kavuşur. Zalimden hakkı kadar geri almak, adalet olur. Kâfirlere karşı adalet yapılır. Fakat gücü yettiği halde af etmek, güzel ahlaktır.

Resulullah efendimiz, bir kimsenin zalime beddua ettiğini görünce, (İntisar eyledin!) buyurdu. Af eyleseydi, daha iyi olurdu. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Üç şey kendisinde bulunan kimse, Cennete dilediği kapıdan girecektir: Kul hakkını ödeyen, her namazdan sonra onbir defa ihlas suresini okuyan, katilini af ederek ölen.) [Berika]
Zulmün çokluğu kadar affın sevabı çok olur.

Hıkddan hasıl olan kötülükler çoktur. Hıkd eden kimse, iftira, yalan ve yalancı şahitlik ve gıybet ve sır ifşa etmek ve alay etmek ve haksız olarak incitmek ve hakkını yemek ve ziyareti kesmek günahlarına yakalanır.​

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim...
allah razı olsun...
emegine saglık güzel bi konuya deginmişsin..
inşallah bizde idrak edenlerden oluruz..
selam ve dua ile..

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim
çok güzel bir konu

ama insan bazı şeyleri affedemiyor ki
biliyorum kin beslememek gerekir ama insan da bazı şeyleri unutamıyor
neyse en iyisi allah a havale etmek

allah razı olsun kardeşim emeğine sağlık

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim...
allah razı olsun...
emegine saglık güzel bi konuya deginmişsin..
inşallah bizde idrak edenlerden oluruz..
selam ve dua ile..

aleykümselam abla
Allah cümlemizden razı olur inşallah.
Rabbim dualarımızı kabul eder inşallah
selam ve dua ile...

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim
çok güzel bir konu

ama insan bazı şeyleri affedemiyor ki
biliyorum kin beslememek gerekir ama insan da bazı şeyleri unutamıyor
neyse en iyisi allah a havale etmek

allah razı olsun kardeşim emeğine sağlık

aleyküm selam
doğru söylüyorsunuz insanlar bazı seyleri affedemiyor . bende sevmediğim insanlarlar. hele benim yüzüme baska arkamdan baska ise o insanı hiç affetmem. suan için öyle biri var ve yıllardır konuşmuyorum konuşmayada niyetim yok zaten. Kendinisi Allaha havale ettim. En iyisi böyle galiba..
Allah sizdende razı olur inşallah

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam
doğru söylüyorsunuz insanlar bazı seyleri affedemiyor . bende sevmediğim insanlarlar. hele benim yüzüme baska arkamdan baska ise o insanı hiç affetmem. suan için öyle biri var ve yıllardır konuşmuyorum konuşmayada niyetim yok zaten. Kendinisi Allaha havale ettim. En iyisi böyle galiba..

haklısınız benimde var böyle birisi bende 6 senedir konuşmuyorum ama..
işte günah biliyorum bazen diyorum konuşurum diye..
öyle burnu büyükkü birisiki.. görünce yüzüne bile bakasım gelmiyor..
ama allah biliyor ona karşı bi kinim yok..
kin beslemiyorum ama sadece konuşmuyorum..
böylede iyi zaten..
selam ve dua ile..

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
Allaha çok şükür bea abla nasıl olalım gün sayarak geçiyor vaktimiz su finaller bitsede memlekete gitsek diyoruz ya:):):) sen nasılsın?

hamdolsun kardeşim bende iyiyim...
kaç gün kaldı gitmene. kardeşim sen ne okuyorsunki...

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
haklısınız benimde var böyle birisi bende 6 senedir konuşmuyorum ama..
işte günah biliyorum bazen diyorum konuşurum diye..
öyle burnu büyükkü birisiki.. görünce yüzüne bile bakasım gelmiyor..
ama allah biliyor ona karşı bi kinim yok..
kin beslemiyorum ama sadece konuşmuyorum..
böylede iyi zaten..
selam ve dua ile..

benim konuşmadığım kişide senin tarif ettğin gibi bir sey. eskiden bir kinim vardı ama simdi öyle bir kinim yoktur. selam verirse alırım yoksa yüzüne dahi bakmam. bulunduğu ortama girmem evet belki yaptığım günah ama benim yüzüme karşı baska arkamdan başka olan kişiyle nasıl konuşabilirim ki...

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
11 gün kaldı abla. Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama okuyorum 2 yıllık

az kalmış kardeşim..
benim kardeşimde dün geldi eve..
bilirim üniversiteyi hiç çekilmaz o finaller hele bide sıcakta..
allah yardımcın olsun kardeşim..
nererde okuyorsun sen üniversiteyi..

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
az kalmış kardeşim..
benim kardeşimde dün geldi eve..
bilirim üniversiteyi hiç çekilmaz o finaller hele bide sıcakta..
allah yardımcın olsun kardeşim..
nererde okuyorsun sen üniversiteyi..

az kaldı ama geçmiyor iste zaman bir an önce gitmek istiyorum suradan. Asılnda bulunduğum yer çok güzelde yurttan çok soğudum. Seneye kısmet olursa eve çıkacam onun sabırsızlığı var bir an önce yurttan ayrılmak istiyorum. Ben ISPARTAnın ULUBORLU ilçesinde okuoyrum. Kardesiniz hagi bölüm ve nerede okuyor

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
az kaldı ama geçmiyor iste zaman bir an önce gitmek istiyorum suradan. Asılnda bulunduğum yer çok güzelde yurttan çok soğudum. Seneye kısmet olursa eve çıkacam onun sabırsızlığı var bir an önce yurttan ayrılmak istiyorum. Ben ISPARTAnın ULUBORLU ilçesinde okuoyrum. Kardesiniz hagi bölüm ve nerede okuyor

anladım kardeşim. hayırlısı olsun..
kardeşim tokat/turhalda okuyor. muhasebe bölümü..

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı

anladım kardeşim. hayırlısı olsun..
kardeşim salihin memleketinde...
tokat/turhalda okuyor. muhasebe bölümü..

Rabbim yar ve yardımcısı olur inşallah abla.
Muhasabeyi pek sevmem ben.
lisedeyken gördükte iğrenç bir seydi kafam bir türlü almıyordu.
Ama bilgisayarlı muhasabe güzel di. bilgilerin kayıtlarını yapmak gerçekten çok zevkli ama o bilgileri önce kağıda dökeceksin sonra bilgisayara kağıda dökme işi çok zordu:):):)

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam

demek sizinde etrafınızda böyle insanlar var
malesef her yerde bu tipler karşımıza çıkıyorlar
benimde etrafımda var öyle biri şuan konuşmuyorum ve bana yaptığı hakaret ve haksızlıklardan dolayıda hakkımı asla helal etmiycem
bazen düşünüyorum acaba hakkımı helal etmemekle yanlış mı yapıyorum diye ama sonra bana yaptıklarını düşününce affedemiyorum
dediğin gibi en iyisi allah a havale etmek
allah öylelerinden sorsun ne diyelim....

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim yar ve yardımcısı olur inşallah abla.
Muhasabeyi pek sevmem ben.
lisedeyken gördükte iğrenç bir seydi kafam bir türlü almıyordu.
Ama bilgisayarlı muhasabe güzel di. bilgilerin kayıtlarını yapmak gerçekten çok zevkli ama o bilgileri önce kağıda dökeceksin sonra bilgisayara kağıda dökme işi çok zordu:):):)

evet ablacıgım benim meslegimde muhasebe..
bende 2 yıllık okudum. bitti şimdi bi şirketin ön muhasebesini tutuyorum..
hayırlısı be kardeşim napalım kimse istedigi meslegi yapamıyorki..
hayırlısı olsun kardeşim..
senin sevdigin bi meslegi seçmene sevindim..

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
demek sizinde etrafınızda böyle insanlar var
malesef her yerde bu tipler karşımıza çıkıyorlar
benimde etrafımda var öyle biri şuan konuşmuyorum ve bana yaptığı hakaret ve haksızlıklardan dolayıda hakkımı asla helal etmiycem
bazen düşünüyorum acaba hakkımı helal etmemekle yanlış mı yapıyorum diye ama sonra bana yaptıklarını düşününce affedemiyorum
dediğin gibi en iyisi allah a havale etmek
allah öylelerinden sorsun ne diyelim....

evet malesef etrafımızda böyle insanlar var. ama unutmayalımki o kişiler hatalarını kabul edip bizden özür dilerlerse ozaman onların özürlerini kabul etmemiz lazım. Hak konusu çok ince bir konudur. Allahu teala ne diyor benim karşıma bütün günahlarla gelin ama kul hakkıyla gelmeyin ona ben bir sey yapamam diyor. hesap gününde belki o kişinin sevapları ağır basacak ama iste kul hakkı var senden hakkını helal etmeni isteyecek. o kişinin cehenneme gitmesine sahsen benim gönlüm razı olmaz orada hakkımı helal ederim. benimde konuşmadığım var ama hak konusuda hiç düşünmedim. sanırım hakkımı helal ederdim çünkü onun üzerinde benimde hakkım olabilir ben helal etmezsem oda etmez ozamanda ikimiz içinde kötü olur. Affetmek gerçekten çok büyük bir lutufdur. Affeden kişinin günahlarınıda Rabbim affeder. Her zaman affedici olmamız lazım Ama iste karşı tarafın gelipde özür dilemesi gerekiyor

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı

evet ablacıgım benim meslegimde muhasebe..
bende 2 yıllık okudum. bitti şimdi bi şirketin ön muhasebesini tutuyorum..
hayırlısı be kardeşim napalım kimse istedigi meslegi yapamıyorki..
hayırlısı olsun kardeşim..
senin sevdigin bi meslegi seçmene sevindim..

Allah bol kazanç verir inşallah abla.
Evet sevdiğim bir bölümdeyim ama iste okuldaki hocalar soğutur insanı.
Kolaylık sağlasalar çok güzel olacak iste ama gel görki bir kaç haricinde kolaylık sağlayan yoktur. Bilgisayar benim sanki bir dostum gibi oldu. Eskiden çok bağlıydım bilgisayara çok şükür simdi öyle değilim. Cünkü geçte olsa hayattan zevk almaya basladım bunun sebebinide az çok tahmin etmişsindir abla.....

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
evet malesef etrafımızda böyle insanlar var. ama unutmayalımki o kişiler hatalarını kabul edip bizden özür dilerlerse ozaman onların özürlerini kabul etmemiz lazım. Hak konusu çok ince bir konudur. Allahu teala ne diyor benim karşıma bütün günahlarla gelin ama kul hakkıyla gelmeyin ona ben bir sey yapamam diyor. hesap gününde belki o kişinin sevapları ağır basacak ama iste kul hakkı var senden hakkını helal etmeni isteyecek. o kişinin cehenneme gitmesine sahsen benim gönlüm razı olmaz orada hakkımı helal ederim. benimde konuşmadığım var ama hak konusuda hiç düşünmedim. sanırım hakkımı helal ederdim çünkü onun üzerinde benimde hakkım olabilir ben helal etmezsem oda etmez ozamanda ikimiz içinde kötü olur. Affetmek gerçekten çok büyük bir lutufdur. Affeden kişinin günahlarınıda Rabbim affeder. Her zaman affedici olmamız lazım Ama iste karşı tarafın gelipde özür dilemesi gerekiyor

ben sinirden hiç böyle düşünmemiştim
ama artık şu yazını okuduktan sonra helal ederim heralde
evet hakkını helal etmek ayrı bir konu ama bana yaptığı haksızlığı kendide görmeden ölmez inşallah
çünkü o öyle bir insan ki islamiyetten bahseder ama kötülükden vazgeçmez
ve asla da pişman olmaz
ama elbet bir gün kendide haksızlığa uğrar ve insanlara yaşattıkları aklına gelir
yani inşallah
hakkım ona helaldir ama asla artık o kişiyi tanımam....pişman olsada (ki hiç zannetmiyorum)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt