Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hesaba çekilecektir..... (2 Kullanıcı)

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
Hepimiz hesaba çekileceğiz

--------------------------------------------------------------------------------

En büyük âlim ve evliyalardan Hâcegi Muhammed Emkenegi “kuddise sirruh” hazretlerine, bir gün Hesap ve Mizan’dan sordular.

Cevabında;
- Kardeşlerim, kıyamet gününde, herbir işimizden hesaba çekileceğiz, buyurdu. Bunu, Allahü teâlâ haber veriyor.

Sordular:
- Nasıl bildiriyor efendim?
- Enbiya suresinde mealen; (Kıyamet günü terazi kuracağım. O gün, kimseye zulmedilmeyecektir. Herkesin, dünyada yapmış olduğu zerre kadar iyilik ve kötülüklerini meydana çıkarıp, teraziye koyacağım) buyuruluyor.

Ve ilave etti:
- Ayetin devamında Allahü teâlâ; (Herkesin hesabını yapmaya yetişirim) buyuruyor. Bunu, dünyada kendi hesabımıza bakalım diye bize haber veriyor.

Kendinizi hesaba çekin!

Bir gün de sohbetinde;
- Akıllı Müslüman, ölmeden önce kendini hesaba çeken kimsedir, buyurdu. Nitekim hazret-i Ömer “radıyallahü anh”; (Hesabınız görülmeden evvel, kendinizi hesaba çekiniz!) buyuruyor.

Ve devam etti:
- Öyleyse nefsimizin arzularını, haramlardan almamaya bakalım ve bu cihadda sebat edelim.

Ve misal verdi:
- Bunun içindir ki, din büyükleri, bu dünyanın bir pazar yeri gibi olduğunu ve burada, nefs ile alış-verişte olduklarını anlamışlardır.

Sordular:
- Bu nasıl pazardır efendim?
- Bu, öyle ticarettir ki, kazancı Cennet, zararı Cehennemdir. Yani kârı, sonsuz saadet, ziyanı da, sonsuz felakettir.

Dua almaya bakın!
Bir gün de sohbetinde;
- Herkesin duasını almaya bakın! buyurdu. Kul, kulun duasıyla affolunur çünkü.

Sordular:
- Kimlerin duasını alalım efendim?
- Önce anne babanızın tabii.

- Sonra efendim?
- Sonra hocanızın, daha sonra aile büyüklerinizin ve üstünüzde hakkı olanların, daha sonra da herkesin

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Hepimiz hesaba çekileceğiz

--------------------------------------------------------------------------------

En büyük âlim ve evliyalardan Hâcegi Muhammed Emkenegi “kuddise sirruh” hazretlerine, bir gün Hesap ve Mizan’dan sordular.

Cevabında;
- Kardeşlerim, kıyamet gününde, herbir işimizden hesaba çekileceğiz, buyurdu. Bunu, Allahü teâlâ haber veriyor.

Sordular:
- Nasıl bildiriyor efendim?
- Enbiya suresinde mealen; (Kıyamet günü terazi kuracağım. O gün, kimseye zulmedilmeyecektir. Herkesin, dünyada yapmış olduğu zerre kadar iyilik ve kötülüklerini meydana çıkarıp, teraziye koyacağım) buyuruluyor.

Ve ilave etti:
- Ayetin devamında Allahü teâlâ; (Herkesin hesabını yapmaya yetişirim) buyuruyor. Bunu, dünyada kendi hesabımıza bakalım diye bize haber veriyor.

Kendinizi hesaba çekin!

Bir gün de sohbetinde;
- Akıllı Müslüman, ölmeden önce kendini hesaba çeken kimsedir, buyurdu. Nitekim hazret-i Ömer “radıyallahü anh”; (Hesabınız görülmeden evvel, kendinizi hesaba çekiniz!) buyuruyor.

Ve devam etti:
- Öyleyse nefsimizin arzularını, haramlardan almamaya bakalım ve bu cihadda sebat edelim.

Ve misal verdi:
- Bunun içindir ki, din büyükleri, bu dünyanın bir pazar yeri gibi olduğunu ve burada, nefs ile alış-verişte olduklarını anlamışlardır.

Sordular:
- Bu nasıl pazardır efendim?
- Bu, öyle ticarettir ki, kazancı Cennet, zararı Cehennemdir. Yani kârı, sonsuz saadet, ziyanı da, sonsuz felakettir.

Dua almaya bakın!
Bir gün de sohbetinde;
- Herkesin duasını almaya bakın! buyurdu. Kul, kulun duasıyla affolunur çünkü.

Sordular:
- Kimlerin duasını alalım efendim?
- Önce anne babanızın tabii.

- Sonra efendim?
- Sonra hocanızın, daha sonra aile büyüklerinizin ve üstünüzde hakkı olanların, daha sonra da herkesin
sağol kardeşim katkın için :) bu arada aramızda sorun yok inşaallah hayırlı günler

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
sağol kardeşim katkın için :) bu arada aramızda sorun yok inşaallah hayırlı günler

Sende sağolasın kardeşim. inanki bu kadar büyüyecegini bilseydim. hiç söylemezdim vede bu kadar kişiyide üzmek istememiştim..
hakkınızı helal edin...
ama biraz anlayışlı olsaydık belki bu üzücü şeyleri yaşamazdık. size demiyorum kendim içinde gerçerli bu. sonuçta biz allah c.c rızası için topşanıyoruz başka bir amaç yok. burada kimse kimseyi tanımıyor..bilmiyor..
tekrardan hakkınızı helal edin..
hayırlı ve bereketli günler inşallah

mir_erhan

Moderator
ve aleykümselam kardeşim evet çok haklısın ''kanaatkarlık tükenmez hazinedir'' buyuruyor efendimiz
Rabbimiz sizdende razı olsun gözüne sağlık sanki uzun zamandır yoktunuz kardeşim herşey yolundadır inşaallah..

allah celle celalüh sizden razı olsun
evet kardşim bir türlü düzene oturtamadık hayatı da artık
bizde öğrenip yeri geldiği zaman öğrenelim.
ama bu aralar biraz ters gidiyor hamd olsun
her şey geçer inşallah daha uzun yıllar hizmet ederiz.

allah celle celalüh her iki cihanda yüzünüzü gülenlerden eylesin
efendimiz komşu cemaliyle şereflendirsin inşallah

selam ve dua ile

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Sende sağolasın kardeşim. inanki bu kadar büyüyecegini bilseydim. hiç söylemezdim vede bu kadar kişiyide üzmek istememiştim..
hakkınızı helal edin...
ama biraz anlayışlı olsaydık belki bu üzücü şeyleri yaşamazdık. size demiyorum kendim içinde gerçerli bu. sonuçta biz allah c.c rızası için topşanıyoruz başka bir amaç yok. burada kimse kimseyi tanımıyor..bilmiyor..
tekrardan hakkınızı helal edin..
hayırlı ve bereketli günler inşallah
:) TAMAM KARDEŞİM haklısın dedğim gibi bizde güzel işler yapmak siteye fayda sağlamak istiyoruz belki fevri bir tepki olmasa daha iyi olur
İnşaallah bir daha olmaz hep birlikte boşuna üzüldük olsun bundada vardır bvir hayır..:)

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
allah celle celalüh sizden razı olsun
evet kardşim bir türlü düzene oturtamadık hayatı da artık
bizde öğrenip yeri geldiği zaman öğrenelim.
ama bu aralar biraz ters gidiyor hamd olsun
her şey geçer inşallah daha uzun yıllar hizmet ederiz.

allah celle celalüh her iki cihanda yüzünüzü gülenlerden eylesin
efendimiz komşu cemaliyle şereflendirsin inşallah

selam ve dua ile
amin kardeşim cümlemizin olsun içinde bulunduğunuz durumdada sizin için bir hayır vardır sabreden şükreden kullardan oluruz inşaallah Rabbim hayırların fethini şerlerin deffini nasip eylesin
Rabbimize emnaet olun
Hayırlı ramazanlar..

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
dur durak bilmeyen nefsimizin aldıklarımızın, yeyip, içtiklerimizin hesabını nasıl veririz:(

allah razı olsun kardeşim hayırlı bir paylaşım olmuş...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt