Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Herkes bildiği hadisleri yazsin. Yazsinki hep birlikte bilmediklerimizi örenelim (3 Kullanıcı)

beyazkus58

Yasaklı Kullanıcı
Müslim'de Ebu Hüreyre'nin bir rivayeti şöyledir:
"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Nefsim kudret elinde olan Zat'a yemin ederim ki, eğer siz hiç günah işlemeseniz, Allah sizi toptan helak eder; günah işleyen, arkadan da istiğfar eden bir kavim yaratır ve onları mağfiret ederdi." [Müslim, Tevbe 9, (2748).]

Rezîn şu ziyadede bulundu: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdu ki: "Nefsim elinde bulunan Zat-ı Zülcelâl'e yemin olsun ki, günah işlemediğiniz takdirde ondan daha büyük olan ucb'e düşeceğinizden korkarım." [Bu rivayet, Münzirî'nin et-Terğîb ve't-Terhîb'inde kaydedilmiştir (4, 20).][7]

Seyhùl-Islam Ebu Zekeriyya Nevevi SahihÌn Serhìnde ve Sems-suddin Alkami "Kevkebun Münir Fi Serh-i Camiìs-Sagir"de Sahih-i Buhari ve Sahih-i Müslümdeki Ebu Hureyreden Nakledilen cogu hadisi Zayif hadis diye Tenkit etmistir.

Allah-u Teala`yi Görme Hususundaki hadisini asagiya arz edeyim.
Ebu Hureyre Söyle Rivayet etmis: "Cehennemin atesi gürülder ve siddetli bir sekilde galyana gelir. Allah-u Teala ayagini onun icine koydugunda artik sakin olup;Yeter,yeter; Bana kafidir,Bana kafidir der.
Yine Ebu Hureyre söyle rivayet ediyor: Bir grup halk Resul-u Ekremè (s.a.a); Acaba Kiyamet günü Rabbimizi görebilecekmiyz.? Dediklerinde söyle buyurdu: Evet görecegiz.Acaba öglen vakti gökte bulut yokken günesi görmenin size bir zarari dokunuyormu.?
Halk, " Hayir dokunmuyor" dediler.
Yine söyle buyurdu: " Acaba gökte bulutun olmadigi bir gecede Dolun Ayi görmek size bir zarar veriyormu.?
Halk "Hayir Zarar vermiyor,Ya Resulallah" dediler.
Yine buyurdular: O ikisini görmekle size bir zarar dokunmuyorsa,Allahì görmeklede size bir zarari dokunmayacaktir.Kiyamet günü bir Müezzin söyle nida edecektir. Her ümmet taptigina tabii olsun.Bu anda Allahtan baskasina tapanlar atese dökülecektir. Geriye sadece Allaha tapanlar kalacaktir.Bu esnada Alemlerin Rabbi halkin onu görecegi bir sekilde gelip Ben Sizin Rabbinizim diyecektir.Halk (onu görünce) biz Senden Allahà siginiriz,Allahà biz ortak kosmayiz diyecekler.

Bunun üzerine söyle buyuracaktir;Acaba sizinle Allah arasinda,Onunla Allahì taniyacaginiz bir nisane varmidir.
Halk evet vardir diyecek.Derken Allah Ayagini (onlara göstermek icin) acacak. Daha sonra halk baslarini kaldirip Rablerini,ilk gördükleri sekilde görecektir.Sonra ben Sizin Rabbinizim diyecek.
Halkda evet Sen bizim rabbimizsin diyecekler.

Allah askina Insafla söyleyin; Allahù Tealan`nin ayagini göstermesi,Mücessem olup bir cisim seklinde Insanlara kendisini tanitmasi ve göstermesi Insani Küfre sürükleyen sözler degilmi.?

Müslüm Allahù Tealanin görünmesi ispati hususunda özel bir bab acmistir. Bu Babda Ebu hureyre Zeyd b. Eslem ve Suveyd b.Said digerlerinden uydurma ve sacma hadis nakletmistir diyor.
Ehli sünnetin büyük Alimlerinden Zehebi "Mizanùl-Itidal"da ,Suyiti" El-Leail-Masnue Fi`l-Ahadisìl Mevdua" da Bu hadisin yalan oldugunu acik delilleriyle ispatlamistir.

Bakin Enàm 103 Ayeti keimenin Mealinde: Gözler Onu(Allahi) Idrak edemez ve Göremezler.O Bütün gözleri Idrak eder ve görür.O Latif ve Haberdar olandir. Yukaridaki Hadis bu ayete tersmi yoksa Uyuyormu.?????

Yine Musanin Kissasinda Allaha yalvaran Musaya beni göremezsin,Asla göremezsin deyimi Bu hadisle bagdasiyormu.Ara`f suresi 143.cü ayet.

Cümlenizi Allaha Emanet ediyorum.Selametle.....

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Rasulu Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

Hepiniz cennete girmek istermisiniz ? diye sordu.
- Evet,ya Rasulullah diye cevap verdiler.Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem): Öyleyse dünyalık arzu ve isteklerinizi azaltın.Ecellerinizi gözünüzün önüne dikin. Ve Allah'tan gereği gibi haya edin,buyurdu. Sahabeler:
- Ey Allah'ın Rasulu ! biz Allah'tan haya ediyoruz,dediler.
Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):
- Allah'tan haya etmek bu şekilde değildir.Allah'tan haya etmek ;kabirleri ve çürümeyi unutmamanız ,karnı ve onun içine aldıkları(mide ve cinsel organ) ,başı ve onun içine aldıklarını (göz,kulak,dil) muhafaza etmenizdir.Kim ahiret nimetini isterse ,dünya süsünü terk eder .İşte o zaman kul gereği gibi Allah'tan haya etmiş olur ve Aziz ve Celil olan Allah'ın dostluğuna kavuşur,buyurdu.(Tirmizi,2458)

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
"akrabalık bağlarını koparmayın" (sılayı rahmi kesmeyin) hadisini ele alalım.

bayram geliyor bütün akrabaları öxzellikle yakın akrabaları ziyaret edin.

Ana bababa ilk ziyaretlerinizi yapın.

bayramda yaşlı anasına ilgi göstermeyen sılayı rahmi tam kesmiştir demektir.

Banane anamdan deyen gitmeyen aramayan günaha girer.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Hulefâ-i Râşidîn efendilerimizin ikincisi, İslam’ın yüzakı Hazreti Ömer (radiyallahü anh), Efendiler Efendisi (aleyhissalâtü vesselam)’ın şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

Yaptığı bir iyilikten dolayı kalbi sürûrla dolan, bilmeyerek işlediği bir günah sebebiyle de gönlü burkulan kimse iyi bir mümin demektir.

(Tirmizi, Fiten, 7; Müsned, 1/18,26, 3/446)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Müslümanın müslüman üzerindeki hakkı beştir:
Selâmı almak,
hastayı ziyaret etmek,cenazeye iştirak etmek,dâvete icabet etmek,aksırana “yerhamukellah” demek...

(Buhârî, "Cenâiz" , 2)

**RaNa**

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim!Eğer senin merhametini yalnız salihlerin ümid etmesi
Gerekiyorsa,mücrimler kime gidip sığınsınlar..!
Ey ulu Allah'ım
Eğer sen yalnız has kullarını kabul ediyorsan,
Günahkarlar kıme gidip yakarsınlar..!!
Muhakkak ki Sen merhametlilerin en merhametlisin..!!

HZ.MEVLANA

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Zerr (radıyallahu anh)’den rivâyete göre;

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

“Nerede olursan ol Allah’a karşı sorumluluk bilinciyle yaşa, işlediğin bir günahın arkasından hemen bir iyilik yap ki onu imha edip yok etsin. İnsanlara güzel ahlakla muamele et.”

(Tirmizi,Birr:1987;Dârimî, Rıkak: 71)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Hureyre Abdu'r-Rahmân b. Sahr-ı Devsi (ra)'den:

Demiştir ki, kendim işittim, Resûlullâh (sav) Efendimiz şöyle buyurdu:

"Sizi her neden nehyedersem ondan ictinâb ediniz. Size her neyi emredersem kudretiniz yettiği kadar yapınız (da nasıl yapacağınızı sormayınız.) Zirâ sizden evvelki (ümmet)leri helâk eden, ancak onların çok çok sormaları ve peygamberlerine muhâlefet etmeleri olmuştur.

(Bu hadis-i şerifi, Buhari ile Müslim rivâyet etmişlerdir.)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Âişe (radıyallâhu anhâ) şunu demiştir:
"Resülullah (aleyhissalatu vesselâm) misk ve anber gibi, renksiz koku maddeleri sürünürdü ve derdi ki:
"Sürünme maddelerinin en iyisi misktir."

Tirmizî, Cenâiz 16, (991); Nesâî, Zinet 31, (8, 151, 152); Ebü Dâvud, Cenâiz 37, (3158).

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Adiyy b. Hatîm (radıyallahu anh)’den rivâyete göre,

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

“Sizden her bir kimseyle kıyamet günü Rabbi mutlaka konuşacaktır ve arada tercüman da bulunmayacaktır. O kişi sağ yanına bakacak ancak göndermiş olduğu amelleri görecektir. Sonra sol yanına bakacak yine yapıp ettiği amelleri görecek karşısına bakınca da Cehennemi görecektir.

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle devam etti:

Her kim yarım hurmayla bile olsa yüzünü ateşten korumaya gücü yeterse bunu hemen yapsın.”

(Tirmizi, Kıyamet: 2415 : Müsned: 18573)

SHAHADAT

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.shahadat.net

Rasûlullah (asv) bir hadislerinde şöyle buyurur:

"Siz gerçekten tıpkı şu ayı gördüğünüz gibi, Rabbinizi gözle (açıkça) göreceksiniz Onu görmekte haksızlığa uğramıyacak, izdihâma düşmeyeceksiniz"

(Buhârî, Mevâkıt 16, 26)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
İbn Abbâs ( r.anh ) anlatıyor ;
'' Bir kişinin ridâsını ridasını rüzgâr savurmuştu, tutup rüzgâra lanet etti.RasulUllah s.a.w.s. müdahele buyurdu: '' Sakın rüzgâra lanette bulunmayın.O memurdur, ( Allah'ın emriyle ) iş görmektedir.Şunu bilin ki, kim bir şeye haksızlıkla lanet ederse, lanet kendisine döner. ''

Ebû D
âvud, Edeb 53 ( 4908 ); Tirmizi, Birr 48 ( 1979 )

Şanslı Bedevi

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Âişe, bir gün, Peygamberimiz (a.s.)a:
"Yâ Rasûlallah! Senin başına, Uhud gününden daha çetin bir gün geldi mi?" diye sormuş, Peygamberimiz (a.s.) da:

"Senin kavminden neler çektim neler! Hele onların yüzünden Akabe günü çektiğim ise, çektiklerimin en çetini idi:
(Taife gidip) kendimi Abdi Yal illere arz ve bana yardımcı olmalarını niyaz ettiğim zaman, isteğimi kabul etmemiş, reddetmişlerdi.

Ben de, üzgün bir halde Mekke'ye yönelip, yüzümün doğrusuna gittim durdum.

Ancak Kamu's-Seâlib'de kendime gelebildim. Başımı kaldırıp baktığım zaman, bir bulutun beni gölgelemekte olduğunu gördüm. Tekrar baktığımda, bir de ne göreyim? Bulutun içinde Cebrail var! Hemen bana seslendi:

'Şüphe yok ki, Allah, kavminin sana söylediklerini ve sana verdikleri red cevaplarını işitti de, onlar hakkında dilediğini kendisine emredesin diye sana Dağlar Meleğini gönderdi! dedi.

Dağlar Meleği bana seslendi ve selam verdi. Sonra da:

'Yâ Muhammedi Şüphe yok ki, Allah, kavminin sana söylediklerini işitti. Ben Dağlar Meleğiyim! Rabbin, dilediğini bana emredesin diye beni sana gönderdi. Şimdi, ne dilersen, dile! Eğer onların üzerlerine iki ahşabı (dağı) kapamamı dilersen dile! dedi.

Ben:

'Hayır! Ben onların helak olmalarını istemem. Bilakis, Allah'ın, onların sulblerinden, yalnız Allah'a ibadet edecek, O'na hiçbir şeyi şerik koşmayacak kimseler çıkarmasını dilerim." dedim

M. Asım Köksal, İslam Tarihi, Köksal Yayıncılık: 2/142-143.

Bize ez-Zuhrî, Ubeydullah'tan; o da İbn Abbâs'tan tahdîs etti ki, es-Sa'b ibn Cessâme şöyle demiştir: el-Ebvâ yâhud Veddân'da Peygamber bana uğradı ve o sırada:

— Müşriklerden aile sahibi bulunanlara gece baskını yapılıyor da (ayırdedilemiyerek) bunların kadınları ve küçük çocukları da musibete uğratılıyor (bunun hükmü nedir)? diye soruldu.

Peygamber: , —"Onlar da müşriklerdendir" diye cevâb verdi

es-Sa'b ibn Cessâme: Ve ben Peygamber'den: "Koruma yalnız Allah'a ve Rasûlü'ne hâstır" buyururken işittim, dedi

Ve yine geçen senedle İbn Şihâb ez-Zuhrî'den: O, Ubeydullah'tan işitti ki, îbn Abbâs şöyle demiştir: Bize es-Sa'b, yalnız zürriyetler hakkında tahdîs etti. Sufyân dedi ki: Amr ibn Dînâr bize bu hadîsi İbn Şihâb'dan; o da Peygamber'den olmak üzere tahdîs ederdi. Sufyân dedi ki: Biz bunu daha sonra ez-Zuhrî'den işittik, o şöyle dedi: Bana Ubeydullah ibn Abdullah, İbn Abbâs'tan; o da es-Sa'b ibn Cessâme'den, Peygamberin: -Zürriyetler de onlardandır" dediğim haber verdi de Amr ibn Dinar'ın "Onlar da babalarındandır" dedıgı gibi söylemedi

Sahih-i Buhâri: Cihad; 145/217

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Hureyre ( r.anh )'dan rivayet edildiğine göre, RasulUllah s.a.w.s. şöyle buyurmaktadır:
'' Hayâ, imandandır.İman, cennettedir.Müstehcen konuşmak, cefadandır.Cefa ise cehennemdedir. ''

( Buhâri, Tarihu'l-Kebir, 3/219-220; Tirmizî, Birr 65 (2009); Ahmed b. Hanbel, Müsned, 2/501. Ayrıca b.k.z: İbn Hibb
ân, (1929, Mevarid); Hâkim, Müstedrek, 1/52-53, Beğavî, Şerhu's Sünne, 13/172 )

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Bir Müslümanın din kardeşinin arkasından ettiği hayır dua kabul olur.
O dua edince, bir melek, “Âmin, kardeşin için istediğinin aynısı sana da verilsin” der.

[Müslim, Tirmizi, İbni Mace]

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
48kz6.gif

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Hadislere İmanın ne demek oldugunu acıklayan hadisler:

(Yakında, “Allah’ın kitabının dışında uyacağımız bir şey tanımıyorum” diyenler çıkacaktır.) [Ebu Davud]

(Bir zaman gelir, beni yalanlayanlar çıkar. Bir hadis söylenince, “bunu bırak, Kur’andan söyle” derler.) [Ebu Ya’la]

(Bir zaman gelir, sünnetimi öldüren kimseler çıkacak. Allah bunlara lanet etsin!) [Deylemi]
(Sünnetimden yüz çeviren benden değildir.) [Müslim]

(Bana uyan Cennete girer, uymayan, isyan eden Cennete giremez.) [Buhari]

(Bazı kibirli kişiler çıkacak, “Allah Kur’anda bildirilenden başka bir şeyi haram kılmadı” diyecek. Yemin ederim ki, benim de emrettiğim, yasakladığım, koyduğum hükümler vardır. Bunların sayısı Kur’andaki hükümlerden daha çoktur.) [Ebu Davud]

(Kur’andan başka delil kabul etmem diyenler çıkacak.) [Ebu Davud]

(Hadisi bırak, Kur’ana bak diyerek bana inanmayanlar çıkacak.) [Ebu Ya’la]

(Yalnız Kur’andaki helal ve haramı kabul ederim diyenler çıkar. İyi bilin, Peygamberin haram kılması, Allah’ın haram kılması gibidir.) [Tirmizi, Darimi]

(Cebrail aleyhisselam, Kur'an gibi, açıklaması olan sünneti de getirdi.) [Darimi]

(Bana Kur’anın misli kadar daha hüküm verildi.) [İ. Ahmed]

(Sünnetimden yüz çeviren benden değildir.) [Müslim]

(Bana uyan Cennete girer, isyan eden Cennete giremez.) [Buhari]

Yazdıgım bu hadisleri Allah resulu direkt bizim çağımız adına söylemiştir.

O peygamber öyledir ki görmediği ümmetine bile Taa uzaklardan hadisle peygamberliğini yapmaktadır.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Kur’an hafızı kıyamet günü gelecek ve Kur’an:

−‘Ey Rabbim, onu süsle’ diyecek. Bunun üzerine ona keramet tacı giydirilecek. Sonra Kuran:

−‘Ey Rabbim, ona daha ver’ diyecek. Bunun üzerine ona keramet hullesi giydirilecektir. Sonra Kuran:

−‘Ey Rabbim ondan razı ol’ diyecek bunun üzerine:

−‘Oku ve yüksel’ buyuracak ve her ayet okuyuşunda bir hasene ilave edilecek.”

Tirmizi 3075

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resulü dendi, hangi kadın daha hayırlıdır?''

"Kocası bakınca onu sürura garkeden, emredince itaat eden nefis ve malında, kocasının hoşuna gitmeyen şeyle ona muhalefet etmeyen kadın!" diye cevap verdi."

Nesâi, Nikâh 14 (6,68).

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt