Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hayiz Hali (3 Kullanıcı)

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
1- Hayzlı kadın, Besmele, salevat-ı şerife, kelime-i tevhid, istiğfar ve bütün duaları okuyabilir, tesbih çeker, zikreder. Fâtiha, Rabbenâ âtina.., Rabbenağfirli... ve daha başka dua âyetlerini dua niyetiyle ezberden okuyabilir. Hayzlı iken kabir ziyaretine gidebilir, dua niyetiyle orada Fatiha okur. Her namaz vaktinde abdest alıp, o namazı kılacak kadar zaman oturup zikreder, tesbih çekerse, en iyi kıldığı namazın sevabını kazanır.

esselamü aleyküm kafama takılan şeyler var hayızlı haldeyken namaz surelerı okunması günah haram diye biliyorum sizin bu forumunuzu okuduktan sonra başka bir hafız kardeşimize sordum kesınlikle böyle bırşey olamaz hayız halindeyken fatıha suresı okunamaz günah işlersin demişti kime inanıcağımı şaşırdım hangisi doğru ???

Dua niyetiyle okumassa günah olur. Zaten Nakşibendi arkadaşımız dua niyetiyle diye belirtmişti. Dikkat ederseniz o halde iken okunması caiz olan ayeti kerimelerin hepsi duadır.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Aybaşı iken dua ve tesbih çekilebilir, Kur'an okunabilir mi?

Halk dilinde aybaşı, adet görme, adet olma, adet kanaması denilen kadınlara mahsus hale fıkıh ilminde hayız denir.

Hayız hali, kadınların ergenliğe erdikten yani buluğ çağına girdikten menopoza kadar gördükleri fizyolojik bir olaydır. Kadında döl yatağının yani rahmin iç yüzünü kaplayan zarın, yumurtanın döllenmeyip ölmesi ve hormon salgısının kesilmesi üzerine parçalanarak kanla birlikte dışarı atılmasından ibarettir. Hayız kanının durmasıyla kadının temizlik dönemi başlar.

Hayız hali, İslam dininde bazı ibadetlerin yapılmasına engel olan "Hükmi Kirlilik" olarak ifade edilmiştir. Çünkü hayız, iradi olmayan bir hükmi kirlilik hali olduğundan, cinsi münasebet ve ihtilamdan kaynaklanan, gusül veya teyemmümle giderilmesi mümkün olan cünüplükten farklıdır.

Kur'an-ı Kerim'in Bakara Sûresi, 222. ayetinde hayız konusuna yer verilmiştir. Allah (cc) hayızın kadınlar için bir nevi sıkıntı ve rahatsızlık olduğunu belirtmiştir.

Hayızlı kadın dua edebilir, tesbih çekebilir, dua niyetiyle Kur'an'dan dua ayetlerini okuyabilir. Fatiha, İhlas, Felak, Nas gibi sûreler buna örnektir. Besmele, kelime-i tevhid ve şehadeti de okuyabilir. İhtiyaç halinde mescide girebilirler.

Hayızlı kadının Kur'an okuması ve Mushafı eline alması Hanefiler de dahil fakihlerin çoğunluğuna göre caiz değildir. Maliki fakihleri ise; kadının hayız süresi içinde Kur'an okuyabileceğine, fakat hayız kanı kesildiği andan itibaren gusledip temizleninceye kadar cünüp hükmünde olup Kur'an okuyamayacağını belirtmişlerdir. İbn Hazm bu şartı da aramaz. Malikiler ve İbn Hazm dahil bir grup İslam bilgini, cünüplük halinin iradi, hayızın ise gayri iradi oluşundan hareketle böyle bir ayırım yapmayı gerekli görmüşlerdir. Özellikle Malikiler kadınların Kur'an öğretimi ve öğrenimi için böyle bir ruhsata ihtiyaç bulunduğu noktasında hareket etmişlerdir.

Kur'an öğretimi ve öğrenimi ile meşgul olan kadınlar hatta, mazeret beyan etmesinin kendisini zor durumda bırakacağı bir ortamda bulunan kadınlar için böyle bir ruhsat vardır.

Ezber yapan kız öğrenciler, tefsir ve meal çalışan bayanlara aynı ruhsat söz konusudur.

Dr. Jale Şimşek

Ezber yapan... diye başlayan son cümle yanlıştır.

Hayz ve Nifaslıya yasak olanlar .:.: www.dinimizislam.com :.:.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş biz bayanlar için kafamı kurcalayan çok sorular vardı bu yüzden iyi oldu benim için benimde size bir sorum olucak bunuda merak ediyorum ve başımada bir kaçkez geldi ne yapmam hakkında bilgi verebilirmisin
hayız durumu bittikten sonra temizlenip namaz kılan bayandan bir mühdet sonra azda olsa bir damla gibi hayız gelse orucu bozulur mu? namaz kılabilir mi?
Selametle kal

Ramazanda hayzlının durumu .:.: www.dinimizislam.com :.:.

Dua eder dua beklerim.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
bilgilendiedigniz için allah razı olsun hayızlıyken beni en rahatsız eden şey namazdan uzaklaşmaktı ...

Yasak edilenlerin dışında her şey yapabilir. Mesela şunları yapar:
1- Hayzlı kadın, Besmele, salevat-ı şerife, kelime-i tevhid, istiğfar ve bütün duaları okuyabilir, tesbih çeker, zikreder. Fâtiha, Rabbenâ âtina.., Rabbenağfirli... ve daha başka dua âyetlerini dua niyetiyle ezberden okuyabilir. Hayzlı iken kabir ziyaretine gidebilir, dua niyetiyle orada Fatiha okur. Her namaz vaktinde abdest alıp, o namazı kılacak kadar zaman oturup zikreder, tesbih çekerse, en iyi kıldığı namazın sevabını kazanır ...

bu hüküm beni çok sevindirdi ..geçmişte diyanete baglı bir kuran kursuna gitmiştim hafızlık yapan ögrencilere sizin egitim amacıyla kuran okumanızda mahsur yok adet günlerinizde ara verirsek hafızlıgı daha geç bitirirsiniz diye adet günlerimizde kuran okunmaya zorladıkları bile oluyodu hatta buna karşı çıkan (bu günahtır okumam ,benim hafızlıgım geç bitiversin)diyen bi ablayı diger ögrencileride etkiledigi sebebiyle kurstan atmışlardı...yani bu uygundegildimi

Hafızlığın gecikmesi zaruret değil. Caiz olmaz okuması.

Hayzla ilgili sual ve cevaplar .:.: www.dinimizislam.com :.:.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Evet,kitaplardan çıkarılan sonuç budur.Dua niyetiyle ezberden okunabilir.Es-Selamun Aleyküm.

Nakşibendi abi bunu nasıl söylersin. Hanifi meshebinde okunamaz. Mesheb taklit etmek için zarurette yoktur. Bu hükmü hangi ehli sünnet aliminin kitabından çıkardınız.?

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş biz bayanlar için kafamı kurcalayan çok sorular vardı bu yüzden iyi oldu benim için benimde size bir sorum olucak bunuda merak ediyorum ve başımada bir kaçkez geldi ne yapmam hakkında bilgi verebilirmisin
hayız durumu bittikten sonra temizlenip namaz kılan bayandan bir mühdet sonra azda olsa bir damla gibi hayız gelse orucu bozulur mu? namaz kılabilir mi?
Selametle kal

Sual 40: Bir kadın, nafile namaza veya nafile oruca başladıktan bir müddet sonra, hayz görse, hayzı bitince, elinde olmayan semavi bir sebepten dolayı, namaz ve orucu bozulduğu için, bunları temizlenince kaza etmesi gerekir mi?
CEVAP
Evet gerekir; yani bu nafile namazla, nafile orucu, kaza etmek vacibdir. Eğer, farz oruca niyet ettikten sonra, hayz görürse, bu orucu kaza eder. Ama farz namaza niyet ettikten sonra hayız başlasa, namazı kaza etmez. Çünkü namaz affedilmiştir. (Redd-ül-muhtar)

Sual 41: Bir kadın, gece temiz yatıp, uyanınca, çamaşırında kan görse, hayzı ne zaman başlar?
CEVAP
Gördüğü andan itibaren hayzı başlamış sayılır. İsterse hayzı gece başlamış olsun fark etmez. Mesela, gece yatsıyı kılmadan yatıp, güneş doğduktan sonra uyansa, hayzı gece başlamış olsa bile, o günün yatsı ve sabah namazını, temizlenince kaza etmesi gerekir. Çünkü hayzı güneş doğduktan sonra başlamış sayılıyor.

Sual 42: Hayzlı iken yatıp, uyanınca temiz olduğunu gören bir kadının, hayzı ne zaman bitmiş olur?
CEVAP
Yatarken bitmiş olur. Yatsı namazını kılmadan önce yatıp, sabah namazı vaktinde uyansa, yatarken, hayzı bitmiş sayılacağı için, yatsı namazını kaza etmesi gerekir.

Hayzla ilgili sual ve cevaplar .:.: www.dinimizislam.com :.:.

Hayz ve nifas bilgileri .:.: www.dinimizislam.com :.:.

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Nakşibendi abi bunu nasıl söylersin. Hanifi meshebinde okunamaz. Mesheb taklit etmek için zarurette yoktur. Bu hükmü hangi ehli sünnet aliminin kitabından çıkardınız.?

Esselâmu aleyküm ve Rahmetullâhi ve berekâtühû ...
Güzel kardeşim Ne Güzel Araştırıyorsun ve Bilgilendiriyorsun insanları Ama bunun yanında kendinde bilgilensen iyi olur..Çünki; Cevaplarını Kullandıgın Site Dahil bir çok kitapta Bu mevcuttur..Siteyi tekrar Gözden Geçirmen Ümidi İle ...
Hayzlıya serbest olanlar:
Hayzlıya serbest olanlar .:.: www.dinimizislam.com :.:.

Allah, hepimizin muîni olsun..

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Esselâmu aleyküm ve Rahmetullâhi ve berekâtühû ...
Güzel kardeşim Ne Güzel Araştırıyorsun ve Bilgilendiriyorsun insanları Ama bunun yanında kendinde bilgilensen iyi olur..Çünki; Cevaplarını Kullandıgın Site Dahil bir çok kitapta Bu mevcuttur..Siteyi tekrar Gözden Geçirmen Ümidi İle ...
Hayzlıya serbest olanlar:
Hayzlıya serbest olanlar .:.: www.dinimizislam.com :.:.

Allah, hepimizin muîni olsun..

Abi kusura bakma . Ezberden dua niyetiyle okunacağını biliyordum. Ezber yapan öğrencilerin izin verilmesine şaşırdım yanlış yazını kopyalamışım. Dr. jale diye yazdığın bir yazı var. Meal ve tefsir çalışan bayanlarada bu ruhsat vardır diyor. Böyle bir ruhsat yok hanifi meshebinde. Hafızlık için çalışsada buna izin yok . Çünki zaruret değil. Bunu sormak istedim.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
fatiha suresi besmele çekerek değilde Allahü ekber diye başlayarak ve dua niyetiyle okunabiliri demişlerdi. bilgiler için Allah razı olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt