Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hayırlı ve Başarılı Bir Ev Erkeği misiniz? (3 Kullanıcı)

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net
RE: Hayırlı ve Başarılı Bir Ev Erkeği misiniz?

Ravza_Nur yazdı:
Müslümanın huzur menbaı da, huzursuzluk kaynağı da, ömrünü içinde geçirdiği evidir, ortak bir yaşamı paylaştığı âile ocağıdır.

Âile ocağının böyle hem huzur, hem de huzursuzluk alanı olması şüphesiz ki, âilenin temel unsuru olan bey ile hanımın karşılıklı muhatap oluşlarıyla yakından alâkalıdır.

Biz bu mevzuda çoğu zaman hanımları îkaz etmiş, beylerinin İslâma uygun düşen temâyül ve tavırlarına uyum gösterip, zıtlaşmaya gitmemelerini tavsiye etmiştik.

Hattâ bu konuda açtığımız bir ankette hanımlara sual sormuş, verecekleri cevaba göre durumlarını tesbit edebileceklerini anlatmak istemiştik.

Bu sohbetimizde aynı ankete benzer iki suali de beylere soracak, nasıl bir aile reisi olduklarını kendilerinin tesbit etmelerini isteyeceğiz.

Böylece adâleti de sağlamış olacağız. Sadece hanımlara değil beylere de sorumluluklarını düşündürmüş olacağız. Şimdi suale geçiyoruz.

Birinci sual:

Düşünün bakalım, nasıl bir âile reisisiniz? Hayırlı mı, hayırsız mı?..

Sakın zorlanmayın. Bilemem demeyin.

Tesbit etmeniz kolay. İşte ölçüsü:

Siz eve gelince hanım sıkılmaya başlıyor, evden çıkınca da rahatlıyor mu?

Cevabı siz verin, vicdanî muhâsebeyi siz yapın.

Eve girince hanım sıkılıp, rahatsızlık duyuyorsa, hayırlı bir âile reisi durumunda değilsiniz, bunu iyi bilin ve kendinizi kontrol edin.

Bunun delili sahâbede vardır. Nitekim bir sohbetinde Hazreti Resûlüllah şöyle buyurmuştur:

İnsanların en kötüsü, âilesine (haksız yere) sıkıntı verendir!

Merak eden sahâbî dedi ki:

Yâ Resûlâllah, âilesine sıkıntı vermek nasıl olur?

Şöylece cevap verdi Allahın Resûlü:

Bir âile reisi evine geldiğinde hanımı ürperir; çocuğu korkar, evden çıktığında da hanımın yüzü güler, ev halkı rahatlarsa, bu hal, âilesine sıkıntı verdiğinin işareti, hayırsızlığının delilidir!

Evet, hadîsin burasında biz suâlimizi tekrarlıyor ve diyoruz ki:

Âile reisleri! Kendi kendinizi kontrol ediniz.

Sizler gündüz çalıştığınız işinizden dönünce, evde böyle bir panik başlıyor Yine geldi şu hayırsız der gibi, bir memnuniyetsizlik meydana getiriyor musunuz?..

Sabah işinize çıkarken evi terkedince çocuklar ve hanımefendi, Oh, dünya varmış, nihayet defolup gitti! der gibi bir hissin doğmasına sebeb oluyor musunuz?

Oluyorsanız, herhalde hayra alâmet değildir bu rahatlamalar. Kendinizi kontrol etmeli, haksız bir baskı ve korku unsuru haline gelip gelmediğinizi incelemelisiniz.

Bu ölçüyü bir başka hadîste de şu meâlde görmekteyiz:

Sizin hayırlınız, âilesine hayırlı olandır!

İkinci suâle geçiyoruz. Âile reislerine ikinci sorumuz şu olacaktır:

İşinizden dönünce hemen evinize geliyor musunuz? Yoksa şurada burada vakit öldürüyor, kumarhane, meyhane gibi lüzumsuz yerlerde eğlenceye mi dalıyorsunuz?

Şâyet faydasız yerlerde eğlenip kalıyor, evi yalnız bırakmaya devam ediyorsanız biliniz ki, bir âile reisliği mükellefiyetinizi daha ihmal ediyor, hayırsızlık işaretlerinden birini daha işlemiş oluyorsunuz!

Nitekim bunun delili de Hazreti Resûlüllahdandır.

Ashâb diyor ki:

Biz Resûlüllahın sohbetinde bulunuyorduk. Sohbetimiz biter bitmez Resûlüllah bizi terkeder, hemen evine, âilesinin yanına girerdi, başka yerde eğlenmezdi.

Demek ki, mecburî işlerimiz bitip, günlük çalışmamız sona erince artık şurada burada eğlenilmez, hemen eve gelinip, bütün gün yalnız kalan hanımın yalnızlığı giderilmeye çalışılır. Onun hukuku düşünülür. Bunu nazara almayıp, sadece kendi eğlenmesini düşünmek, âile reisinin görev ihmalinden başka bir şey değildir. Yâni âile reisliği notunda zafiyet vardır.

Ne dersiniz beyler!

1 Evde ailenize haksız baskınız var mı?

2 Mesai bitiminde şurada burada eğlenerek evi ihmaliniz söz konusu mu?YAZAR:Ahmet ŞAHİN /hanımlar.com

S.A. ARKADAŞLAR,
FORUM 11. AYDA AÇILMIŞM AMA BEN DAHA YENİ GÖRDÜM. BİR SÜRÜ YAZI YAZILMIŞ, HANİ EVİNİN REİSİ OLANLAR NEDEN YAZMIYOR DİYE.
NEYSE BEN 14 YILLIK EVLİYİM VE ABLAMIN YAZIĞI İKİ SORDANDA SINIFI GEÇTİM DİYEBİLİRM
BİZİM EVDE HANIM VE ÇOCUKLAR HİÇ GİTMEMEM İÇİN DUA EDERLER
İŞ VE EVDEN BAŞKA BİR ALIŞKANLIĞIMDA YOKTUR. HER ZAMAN İŞTEN EVE, EVDEN İŞE GİDERİM.
PARDON ARADA BİRDE İŞTEN BERBERE , ORADAN EVE GİDERİM.
DOLAYISIYLA İNŞALLAH TAM BİR EV ERKEĞİYİM.

K.S.E.O.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

A S Değerli abim Rabbim daim etsin inş,Rabbim dünyada ve ahirette mutluluğunuzu daim etsin inş.SELAM VE DUA İLE

ferruh_41

Kayıtlı Kullanıcı

Bİlemiyorum çünki evli değilim ama ,ailesine sıkıntı veren bi insan olmaktansa bekar kalmayı tercih ederim.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

kadrdirek

Kayıtlı Kullanıcı
Allahın İzniyle

Allahın İzniyle

Bismillahirrahmanirrahim, Selamunaleyküm.

Konu cevaplarına tam olarak göz atmadım ama birşeyler yazmak istedim. Daha on dokuz yaşımdayım ama inşaallah düşündüğüm gibi evlatlarıma, karıma, en iyi eğitimi, en iyi sevgiyi, ilgiyi vermeye, kendime borç olarak gördüm. Evlenene kadar kendim için, evlendikten sonra ise ailem için çalışacağım. Allahım herkesin gönlüne göre yuvaya kavuştursun...

Selametle...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Bismillahirrahmanirrahim, Selamunaleyküm.

Konu cevaplarına tam olarak göz atmadım ama birşeyler yazmak istedim. Daha on dokuz yaşımdayım ama inşaallah düşündüğüm gibi evlatlarıma, karıma, en iyi eğitimi, en iyi sevgiyi, ilgiyi vermeye, kendime borç olarak gördüm. Evlenene kadar kendim için, evlendikten sonra ise ailem için çalışacağım. Allahım herkesin gönlüne göre yuvaya kavuştursun...

Selametle...
Aleyküm Selam kardeşim Rabbim sizinde düşüncelerinize uyacak hayırlı bir eş nasip eylesin.DUA İLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Tesbit etmeniz kolay. İşte ölçüsü:

Siz eve gelince hanım sıkılmaya başlıyor, evden çıkınca da rahatlıyor mu?

-Bunu zamanla göreceğim inşALLAH şimdilik birşey diyemiyorum anlamak için tesbitler bile yetmiyor:D

Sizler gündüz çalıştığınız işinizden dönünce, evde böyle bir panik başlıyor Yine geldi şu hayırsız der gibi, bir memnuniyetsizlik meydana getiriyor musunuz?..

-Beni tanıyan hatun'sa bunu deme imkanı yok gibi, Büyük konuşmıyayım ama nasıl biri olduğumu bilendir, bilmese varmazdı diyeceğim ama bahanesi olacak yaw:]

Sabah işinize çıkarken evi terkedince çocuklar ve hanımefendi, Oh, dünya varmış, nihayet defolup gitti! der gibi bir hissin doğmasına sebeb oluyor musunuz?

-Bu hissi anlamak için en az bir 25 yıl geçmesine inanıyorum, gençlik elden gittiğinde kemale ermiş yaşa yakınlaştığımız vakit yani. :(

-Yuva hayıra niyet ederek kurulmalıdır, yuvada eksiklikler ilimle takvayla tamamlanmalıdır tıpkı hadis-i şerifte olduğu gibi kanısındayım ;)

İşinizden dönünce hemen evinize geliyor musunuz? Yoksa şurada burada vakit öldürüyor, kumarhane, meyhane gibi lüzumsuz yerlerde eğlenceye mi dalıyorsunuz?

-Elhamdülillah böyle bir alışkanlığım olmadığı gibi yakınından bile geçmeye korktuğum zıt kavramlar bunlar benim için, tercihim o dur ki Hatunla kütüphanelere aile salonlarına gitmek cami ziyaretlerinde bulunmak en hayırlısıdır

Şâyet faydasız yerlerde eğlenip kalıyor, evi yalnız bırakmaya devam ediyorsanız biliniz ki, bir âile reisliği mükellefiyetinizi daha ihmal ediyor, hayırsızlık işaretlerinden birini daha işlemiş oluyorsunuz!

-En büyük enğlencem hatun ve çocuklarla vakit geçirmek, ilme mukabele etmek olmalı şüphesizkide bu tutumum hiç değişme göstermeyecektir.

Biz Resûlüllahın sohbetinde bulunuyorduk. Sohbetimiz biter bitmez Resûlüllah bizi terkeder, hemen evine, âilesinin yanına girerdi, başka yerde eğlenmezdi

-Doğru rehberin doğru satırları olmak nede güzel olsa gerek, rehberimizi hiç bir zaman kaybetmemek ümidi ile

Evde ailenize haksız baskınız var mı?

-Peygamberimiz haksız yere insanlara zulüm etmeyi men etmiştir, nasıl olurda rahatlığın yerini zulme bırakır önce kendimi sonra hatunu sonrada çocukları rahatsız ederim bu hakkı bana aile resi olmam vermemelidir.

Paylaşım için teşekkür ederim üzerime düşen bütün sorumlulukları hatırlamış ve not etmiş oldum ALLAH c.c. vesile olandan razı olsun inşALLAH selam ve dua ile kalınız
Rabbim razı olsun kardeşim,Aslında bizler şu üç günlük dünya hayatını kendimize zehir etmekten ahlanıp vahlanmaktan başka bir şey yapmıyoruz.Aile içi sorunlarda en büyük vebal hanımlarda bana göre,belki hanım kardeşlerim kızacaklar ama gözlemlediğimiz zaman çok mutlu aileler erkek çocuklarını evlendirdiklerinde tamamen alt üst olabiliyor.Sebebi hanımdır.Gereksiz şikayetlenmeler olur olmaz şeyleri eşlerine anlatmalar.Annesine babasına saygıda kusur etmeyen evlat evlendikten sonra kendisine sanki sihirli bir değnek değimiş gibi kızkardeşine annesine ailesine tepkilidir.Biz hanımlar şu dilimizi tutmayı bilirsek hem dünya hem ahiret hayatımız için faydalı olacaktır aslında.Şu size kardeş tavsiyesidir.Erkekler herşeyi unuturlar,ama AİLELERİ için söylenen sözleri asla unutmazlar.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt