Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hayırlı ve Başarılı Bir Ev Erkeği misiniz? (2 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Müslümanın huzur menbaı da, huzursuzluk kaynağı da, ömrünü içinde geçirdiği evidir, ortak bir yaşamı paylaştığı âile ocağıdır.

Âile ocağının böyle hem huzur, hem de huzursuzluk alanı olması şüphesiz ki, âilenin temel unsuru olan bey ile hanımın karşılıklı muhatap oluşlarıyla yakından alâkalıdır.

Biz bu mevzuda çoğu zaman hanımları îkaz etmiş, beylerinin İslâma uygun düşen temâyül ve tavırlarına uyum gösterip, zıtlaşmaya gitmemelerini tavsiye etmiştik.

Hattâ bu konuda açtığımız bir ankette hanımlara sual sormuş, verecekleri cevaba göre durumlarını tesbit edebileceklerini anlatmak istemiştik.

Bu sohbetimizde aynı ankete benzer iki suali de beylere soracak, nasıl bir aile reisi olduklarını kendilerinin tesbit etmelerini isteyeceğiz.

Böylece adâleti de sağlamış olacağız. Sadece hanımlara değil beylere de sorumluluklarını düşündürmüş olacağız. Şimdi suale geçiyoruz.

Birinci sual:

Düşünün bakalım, nasıl bir âile reisisiniz? Hayırlı mı, hayırsız mı?..

Sakın zorlanmayın. Bilemem demeyin.

Tesbit etmeniz kolay. İşte ölçüsü:

Siz eve gelince hanım sıkılmaya başlıyor, evden çıkınca da rahatlıyor mu?

Cevabı siz verin, vicdanî muhâsebeyi siz yapın.

Eve girince hanım sıkılıp, rahatsızlık duyuyorsa, hayırlı bir âile reisi durumunda değilsiniz, bunu iyi bilin ve kendinizi kontrol edin.

Bunun delili sahâbede vardır. Nitekim bir sohbetinde Hazreti Resûlüllah şöyle buyurmuştur:

İnsanların en kötüsü, âilesine (haksız yere) sıkıntı verendir!

Merak eden sahâbî dedi ki:

Yâ Resûlâllah, âilesine sıkıntı vermek nasıl olur?

Şöylece cevap verdi Allahın Resûlü:

Bir âile reisi evine geldiğinde hanımı ürperir; çocuğu korkar, evden çıktığında da hanımın yüzü güler, ev halkı rahatlarsa, bu hal, âilesine sıkıntı verdiğinin işareti, hayırsızlığının delilidir!

Evet, hadîsin burasında biz suâlimizi tekrarlıyor ve diyoruz ki:

Âile reisleri! Kendi kendinizi kontrol ediniz.

Sizler gündüz çalıştığınız işinizden dönünce, evde böyle bir panik başlıyor Yine geldi şu hayırsız der gibi, bir memnuniyetsizlik meydana getiriyor musunuz?..

Sabah işinize çıkarken evi terkedince çocuklar ve hanımefendi, Oh, dünya varmış, nihayet defolup gitti! der gibi bir hissin doğmasına sebeb oluyor musunuz?

Oluyorsanız, herhalde hayra alâmet değildir bu rahatlamalar. Kendinizi kontrol etmeli, haksız bir baskı ve korku unsuru haline gelip gelmediğinizi incelemelisiniz.

Bu ölçüyü bir başka hadîste de şu meâlde görmekteyiz:

Sizin hayırlınız, âilesine hayırlı olandır!

İkinci suâle geçiyoruz. Âile reislerine ikinci sorumuz şu olacaktır:

İşinizden dönünce hemen evinize geliyor musunuz? Yoksa şurada burada vakit öldürüyor, kumarhane, meyhane gibi lüzumsuz yerlerde eğlenceye mi dalıyorsunuz?

Şâyet faydasız yerlerde eğlenip kalıyor, evi yalnız bırakmaya devam ediyorsanız biliniz ki, bir âile reisliği mükellefiyetinizi daha ihmal ediyor, hayırsızlık işaretlerinden birini daha işlemiş oluyorsunuz!

Nitekim bunun delili de Hazreti Resûlüllahdandır.

Ashâb diyor ki:

Biz Resûlüllahın sohbetinde bulunuyorduk. Sohbetimiz biter bitmez Resûlüllah bizi terkeder, hemen evine, âilesinin yanına girerdi, başka yerde eğlenmezdi.

Demek ki, mecburî işlerimiz bitip, günlük çalışmamız sona erince artık şurada burada eğlenilmez, hemen eve gelinip, bütün gün yalnız kalan hanımın yalnızlığı giderilmeye çalışılır. Onun hukuku düşünülür. Bunu nazara almayıp, sadece kendi eğlenmesini düşünmek, âile reisinin görev ihmalinden başka bir şey değildir. Yâni âile reisliği notunda zafiyet vardır.

Ne dersiniz beyler!

1 Evde ailenize haksız baskınız var mı?

2 Mesai bitiminde şurada burada eğlenerek evi ihmaliniz söz konusu mu?YAZAR:Ahmet ŞAHİN /hanımlar.com

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Hayırlı ve Başarılı Bir Ev Erkeği misiniz?

:):):)

KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİR ELBET BUNU YAPANLAR VE YAPMAYANLAR VARDIR AMA KADININDA EŞİNE NASIL Bİ TAVIR ATKINDIGIDA BUYUK BI ONEM TASIMAKTADIR.hİÇ BİR ŞEY KENDİLİĞİNDEN OLMAZ EGER ERKEK KARSISINDAKINDEN BIR SEYLER GORMUYORSA BASKA SEYLER YAPABILIR AMA TABI KSIILERE GORE DEGISIR

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Yerinde bir teklifti kardeşim evet beylerrr söyleyeceğiniz birşeyler yokmu

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

VEYS yazdı:
:):):)

KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİR ELBET BUNU YAPANLAR VE YAPMAYANLAR VARDIR AMA KADININDA EŞİNE NASIL Bİ TAVIR ATKINDIGIDA BUYUK BI ONEM TASIMAKTADIR.hİÇ BİR ŞEY KENDİLİĞİNDEN OLMAZ EGER ERKEK KARSISINDAKINDEN BIR SEYLER GORMUYORSA BASKA SEYLER YAPABILIR AMA TABI KSIILERE GORE DEGISIR

AYRICA DUMAN TÜTMEYEN YERDEN ATEŞ ÇIKMAZ

DİYE BİR SOZDE VARDIR

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Ablacım yine çok güzel bir konu açmışsın.Emeğine sağlık,Allah (c.c) razı olsun ama beylerden ses yok..... :)

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
Yerinde bir teklifti kardeşim evet beylerrr söyleyeceğiniz birşeyler yokmu

Abla yazını oluyamadım ama okuyacam inş.
bide diğer erkekler arkadaşlarım yazsın bakalım ne diyorlar bende on göre yazarım
temkinli davranmakta yara var ;) :p:p:p:p:p:p

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

BEN TÜM BEYLERİN YERİNE CEVAPLIYORUM SİZ BAYANLAR MERAK ETMEYİN

:)

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

VEYS yazdı:
BEN TÜM BEYLERİN YERİNE CEVAPLIYORUM SİZ BAYANLAR MERAK ETMEYİN

:)

dur kardeşim yavaş ol hele başkalarıda bi yazsın bakalım ;) :):):):):)

sadece_eda

Kayıtlı Kullanıcı

BABAM DÜNYANIN EN TATLI BABASIDIR FAKAT EVDE ONU GETİR, ŞUNU GETİR O DİZİ İZLENMEZ HABERLER BİTMEDİ . MAÇ VARDI. MÜZİĞİN SESİNİ KISIN GİBİ TELKİNLERİ DOĞRULTUSUNDA EVDEN ÇIKAR ÇIKMAZ Bİ OH DERİZ YANİ..
AMA KÖTÜ ANLAMDA DEĞİL ALLAH BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN
CANIM BABAM..

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Değerli kardeşler,konu erkek kardeşlerimize yönelik bir konu bende bekliyorum bakalım biraz yorum yazsınlar bizde ona göre yorum yazarız temkinli durmakta fayda varrr dua ile

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Evet kardeşler;şimdi bayanlar erkekleri medeni cesaret mevzuunda eleştirmeye başlayacaktır.Onun için ilk ben cevaplayayım.Eve girdiğim zaman biricik eşim hayat arkadaşım öyle sizin anlattığınız gibi tiksinici bir davranış sergilemez.ALLAHA şükür.Lakin benim arkadaşlarım beni sıksıkçagırdığı için biraz içerler.Yavrularıma gelince sanki yıllardır görmemişgibi sarılıp öperler.Evden çıkarken keza öpmeden kesinlikle çıkarmazlar hatta eğer öpmeden çıkarsam ağlarlar ve küserler.
İkinci sorunuza gelince:Akşamları genelde evi tercih ederim.şu sıralar is çıkış saatim yatsıya denk geliyor yatsıyı kılar eve giderim yemekten sonra çıkarsam dışarı çıkarım.Eğer eve gitmeyecek olursam çoğunlukla ararım.
Ha buarada şunu itiraf edeyim bu hareketlerimi dahada düzeltme yolunda çaba sarf ediyorum.Daha bazı hatalarım var biliyorum.İnşallah daha huzurlu bir yuvaya sahip olmak için elimden geleni yapacağım Selametle!!!!!!!!B)B)B)B)

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
Değerli kardeşler,konu erkek kardeşlerimize yönelik bir konu bende bekliyorum bakalım biraz yorum yazsınlar bizde ona göre yorum yazarız temkinli durmakta fayda varrr dua ile

hadi bakalım abla siz temkinli biz temkinli nerden kopacak bu konunun ipi

ne güzel oldu :D:D:D:D:D:D:D

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mustafa_xtar yazdı:
zerda yazdı:

hadi bakalım abla siz temkinli biz temkinli nerden kopacak bu konunun ipi

ne güzel oldu :D:D:D:D:D:D:D
ne yapayım mustafa kardeşim bu konuyu beyler için açtık saygıdan bekliyorumki beyler yazsın demek her iki tarafta temkinli acaba beyler çekiniyormu yazmaya şöyle bir fıkra yazalım bakalım ip kopacakmı hocanın biri bir gün vaaz ederken şöyle bir cümle kullanmış hanımdan kokrmayan erkek yoktur diye erkek cemaat hep bir ağızdan aman hocam sen diyorsun biz asla hanımdan korkmayız hocada hanımdan korkmayanlar şöyle bir taraf ayrılsın demiş erkeklerin hepsi otarafa geçmiş biri hariçç hoca bakın işte hanımdan korkmayan biri çıktı demişm o garibimde hocam bizim hanım bana kalabalık yerde durmamı yasakladı ben bu yüzden diğer tarafa geçemedim demiş...Hadi bakalım beylerr konu sizin yorumları bekliyorum sessiz sedasız

muaz01

Kayıtlı Kullanıcı

s.a ben bekarım bana konuşmak düşmez evli olanlar sizleri dinlioyrum.nerdesiniz

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Hayatım boyunca hiçbir sınamadan korkmadım ve dürüstçe sizlerle paylaşıyorum. Birinci hususta bugüne değin herhangi bir sıkıntı yaşamadığımı sanıyorum. Yani sizin belirttiğiniz anlamda tavırlarla karşılaşmadım. Yalnızca çocuklarım her zaman polisiye diziler, savaş filmleri izlediklerinden onların benim evden çıkmam ile birlikte rahatladıklarını düşünüyorum. Yine çocukların derslerine çalışmaları hususunda da telkinde bulunuyorum.
İkinci hususa gelince evliliğimin ilk yıllarında eve belli bir geliş saatim vardı. Asla bunu ihmal etmez evde bir insanın beni beklemekte olduğunun bilincinde hareket ettim. Ama şimdi inanın buna hiç mi hiç uymuyorum. Yani bazen çok geç saatlerde de eve geldiğim hatta bazen bazı durumlarda evde olmam gereken saatte de evden çıkıp gittiğim oluyor.
Günahıyla sevabıyla benim durumum bu. Rabbim hiç kimsenin evine, yuvasına dert keder ve sıkıntı sokmasın. Biz aciz kullarını da ıslah etsin.
Selam ve dua ile.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

yusufk yazdı:
Evet kardeşler;şimdi bayanlar erkekleri medeni cesaret mevzuunda eleştirmeye başlayacaktır.Onun için ilk ben cevaplayayım.Eve girdiğim zaman biricik eşim hayat arkadaşım öyle sizin anlattığınız gibi tiksinici bir davranış sergilemez.ALLAHA şükür.Lakin benim arkadaşlarım beni sıksıkçagırdığı için biraz içerler.Yavrularıma gelince sanki yıllardır görmemişgibi sarılıp öperler.Evden çıkarken keza öpmeden kesinlikle çıkarmazlar hatta eğer öpmeden çıkarsam ağlarlar ve küserler.
İkinci sorunuza gelince:Akşamları genelde evi tercih ederim.şu sıralar is çıkış saatim yatsıya denk geliyor yatsıyı kılar eve giderim yemekten sonra çıkarsam dışarı çıkarım.Eğer eve gitmeyecek olursam çoğunlukla ararım.
Ha buarada şunu itiraf edeyim bu hareketlerimi dahada düzeltme yolunda çaba sarf ediyorum.Daha bazı hatalarım var biliyorum.İnşallah daha huzurlu bir yuvaya sahip olmak için elimden geleni yapacağım Selametle!!!!!!!!B)B)B)B)
Değerli kardeşim çok tşk ediyorum bizlerle paylaştığınız için için Rabbim razı olsun mutluluğunuzu bozmasın sıkıntılarınız varsa da Rabbim gidersin inş dua ile

sabir

Kayıtlı Kullanıcı

SA
ERKEK KARDEŞLERİMİZİN DURUMLARINI BEYAN ETMEMELERİNİN YADA EDEMEMELERİNİN SEBEBİ ACABA BU SORULARA OLUMSUZ CEVAP VERECEK OLMALARIMI YOKSA OBJEKTİF OLAMAMALARIMI MERAK ETTİM DOĞRUSU !!!
BENİM EŞİM SİTEYE ÜYE DEĞİL AMA ONUN YERİNE BEN YAZAYIM İSTEDİM.
KESİNLİKLE EVDE BASKICI VE ZORLAYICI Bİ REİS DEĞİL.HERŞEYİ TATLILIKLA HALLETMEYİ SEVER.İŞTEN ÇIKAR ÇIKMAZ SOLUĞU EVDE ALIR O EVDE YOKSA ÇOCUKLARDA BENDE BİR YANIMIZ EKSİK HÜZÜNLÜ OLURUZ..
DÜNYADAKİ CENNETİMİZ EVİMİZDİR .ALLAH (CC) CÜMLEMİZE HUZURLU YUVALAR NASİP ETSİN.
HUZUR BULASINIZ
SELAM VE DUA İLE

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt