Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hayırlı İFTARLAR... (2 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
of off off eyvallah abimm böyle sofra manzara harikaa iyi ki kaçırmışım ziyafeti:)

eli boş gelmek olmaz şimdi buyrun abicim ;)
6.jpg

vaavvv mavcı abı harıkaa

Tatlı da çok muhteşem görünüyor...:a15:
Eeeee...
O zaman...
Hepimize afiyet olsun...:a35:
Aman ezandan önce açmayın orucu aman...:a26:

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
evet abii dikkat etmek lazım:)1 saat sonra inşaallah ..

hayırlı iftarlar cümleten:)

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
iftara 10 dk var hepinize hayırlı iftarlar kardeşlerim..

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...Hayırlı Ramazanlar...

Esselamûaleykum...Hayırlı Ramazanlar...

evet abii dikkat etmek lazım:)1 saat sonra inşaallah ..

hayırlı iftarlar cümleten:)

iftara 10 dk var hepinize hayırlı iftarlar kardeşlerim..

iyiymiş ora mı gelsem nee :)

burda daha 40 dk var:) hayırlı iftarlarr:)

Kahramanmaraş için İFTAR: 19:09
Tüm kardeşlerimizi bekleriz...:a26:
Açık büfemiz hazır...:a15:

untitled152168c92f2165cc032by.jpg

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Es selamu aleyküm..
Bu akşam son iftarımız..:(
Rabbim tekrarını görmeyi nasip etsin inşaallah..
Herkese hayırlı bereketli iftarlar..
İstanbul için iftar vakti..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Es selamu aleyküm.. Geçen sene yazmış olduğum yazıları gördüm de bir tuhaf oldum..

Zaman çabuk geçiyor.. Rabbim zaman israfından korusun.. Zamanını hayırda kullananlardan eylesin inşaallah..

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Amin amin amin..........
Allah razı olsun canım kardeşim.
Hayırlı cumalar diliyorum.
Allaha emanet olun.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı

45825_428242349227_368739169227_4675262_7286874_n.jpg

İstanbul için iftara az kaldı..
HAYIRLI İFTARLAR.. Rabbim kabul etsin..

Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) namaz kılmazdan önce biçkaç taze hurma ile orucunu açardı. Eger taze hurma yoksa kuru hurma ile açardı. Eğer kuru hurma da bulamazsa birkaç yudum su yudumlardı."

Ebu Dâvud, Savm 22, (2556); Tirmizi, Savm 10, (694).

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
KBNdfSIo.jpg

Dünyanın ilk iftar protestosu

Lüks otellerdeki astronomik fiyatlı ve gösteriş meraklısı iftar sofralarını protesto eden bir grup, Beşiktaştaki Conrad Oteli önünde yer sofrası kurup, çorba, zeytin ve hurmayla iftar açtı.

Bu belki de dünyanın ilk iftar protestosu. Müslüman sol çizgideki Emek ve Adalet Platformu’nun öncülüğünde önceki akşam İstanbul Beşiktaş’taki Conrad Otel önünde akşam ezanının okunmasıyla başlayan protestodan bahsediyoruz. Lüks otellerdeki ihtişamlı ve pahallı iftar davetlerini protesto için ilki Conrad Otel’in önünde kurulan yer sofrasında oruç açanların sloganı: “Ağzınızın Tadını Bozmaya Geldik”ti. İslam içinden yaptığı kapitalizm eleştirileriyle tanınan yazar İhsan Eliaçık, Murat Menteş, Hidayet Şefkatli Tuksal ve tiyatrocu Ulvi Alacakaptan gibi ünlü isimlerin katıldığı iftarın davetlileri sokak çocukları ve Afrikalı göçmenlerdi. Çorba, peynir, zeytin ve hurmadan oluşan menü otelin içindeki iftar menüyle kıyaslanmaz belki ama protestolu iftara ilgi büyüktü.

Orucunu kapitalizmle açma

Otelin hemen girişine yerleştirilen pankartlar protestonun ideolojisini açıkça ortaya koyuyor:

En dikkat çekici pankart:

Orucunu Kapitalizmle Bozma.” Diğer pankartlar da dikkat çekici: “İftar menü: 316 TL; asgari ücret: 658 TL”, “Conrad’ta muhteşem israf. 80 TL: 100 ekmek parası”, “İsraf Değil İnsaf”, “1 Milyar İnsan Hangi Suçundan Dolayı Aç”, “İstanbul İçin Utanç Vakti.”

Protestonun öncülerinden yazar İhsan Eliaçık Taraf’a bu etkinliğin Türkiye’de bir olduğunu söylüyor. Çünkü eli Açık’a göre ilk defa İslamcı ve sosyalist kökenli gençler ortak bir amaç için bir araya geldi. Eliaçık; “İslam’ı zengin gösterisine dönüştürüyorlar. Dünyada açlık var, Somali’de açlık var, Türkiye’de yoksulluk var, tüm bunlara rağmen buralarda yaşananlar çok büyük bir rezalettir” diyor ve ekliyor: “Bu şekilde oruç tutmak olmaz. Vakıfların, derneklerin, belediyelerin salon iftarları vermemeleri lazım.”

Eliaçık, Emek ve Adalet platformunun hiçbir grup ve kişiden destek almadan sponsorsuz bir şekilde bu etkinliği yaptığının altını özellikle çiziyor.

İftar eylemleri sürecek

Yazar Ümit Aktaş da otellerdeki lüks iftar davetlerine tepkili. Aktaş şöyle diyor: “Oruç tutmak insanların yoksullarla empati kurmasını sağlar. İnsanları bir anlamda eğitmeyi amaçlar. Ancak kendimiz aç kaldığımız zaman aç kalanların halini anlayabiliriz. Eğer pahalı yiyeceklerle karnımızı doyuruyorsak bu empatiye ulaşamamayız. Bu tarz yemekler başlangıçta iyi niyetli başlamış olabilir ama sonrasında amacından uzaklaşmıştır. Gerçek bir Müslüman oraya kendisini nasıl yakıştırıyor ve oralara neden yoksullar çağırılmıyor?”

Emek ve Adalet platformunun lüks oteller önündeki iftar protestoları devam edecek.

mavci

Yönetici
HAYIRLI iFTARLAR....

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
Viyaypi Mideler

Rahman ve Rahim olan Allahın Adıyla
Mikdam ibn Ma'dikerib (r.a.) demiştirki:Resulullah'ı(sallallahu eleyji ve sellem) şöyle buyururken işittim:
''İnsanoğlu,midesinden daha kötü bir kap doldurmamıştır.Halbuki ona belini doğrultacak birkaç lokma yeterlidir.Şayet mutlaka yemesi gerekiyorsa,o zaman midesinin üçte birini yemeğine,üçte birini iceceğine,üçte birinide nefesesine ayırsın(boş bıraksın)''(Tırmızi,Zühd 47)
On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerifi yaşamakta olduğumuz şu günlerde adeta Mecnunun Leylaya kavuşmasındaki heyecan ve mutluluktan daha üst seviyelerde duygu yoğunluğu içerisindeyiz,ne büyük bir mükafat ki Allah(c.c) bize bu mübarek günlerin feyzinden nasiplenme fırsatı verdi,nefsimizin türlü hilelerine rağmen bize güç verip,nefsin tüm isteklerini yok edip Rabbi için oruç tutan kullarından eyledi Şükür sana ey Kimsesizlerin kimsesi,Şükür sana ey rızkın ve bereketin tek sahibi....
Aslına bakarsanız bu yazıda yazmak istediğim konu, Ramazan ayındaki estetik ve aşkın insanı sürüklediği harikalar diyarından dilimin döndüğü kadar bahsedebilmekti lakin günümüzde hak ile batılın adeta sentez yapılırcasına bir arada tutulma çabası bütün bu isteğimi yok etti ve yerini sitem,tepki ve yalan olmasın inanılmaz bir öfkeye bıraktı.Şimdi duyar gibi oluyorum birilerinin içinden geçen ''ne var canım öfkelenecek bu mübarek günlerde serzenişini fakat çok şey var malesef,doğru günler mübarek ama biz bu mübarek günleri millet olarak ne kadar mübarek yaşayabiliyoruz,Ramazan ayını şanına yaraşır bir düsturla,edeble ve hassasiyetlemi yaşıyoruz.Yaşayanları tenzih ederek söylemek isterimki gördüğüm manzaralar hiç de iç acıcı değil...
---Bizler bu mübarek günlerde adeta benliğimizde bencillik duygusunu üst seviyelere çıkarıyoruz,Oruç tutumayı sahurda ve iftarda bolca yemek, içmek olarak, Ramazan ayınıda eğlence ve şenlikler düzenlemek olarak algılıyoruz ve sanki yeryüzünde tek müslüman ve oruç tutan bizmişiz gibi kafamızı deve kuşu misali kuma gömerek dünyadan bir haber bu önemli zaman dilimini boşa harcıyoruz.
---Sahur ve iftar yapmak amacıyla oturduğumuz sofralar adeta gövde gösterisine dönüşüyor masalar gereksiz yiyecek ve içeçekler ile donatılıp adeta benim sofram daha zengin yarışına girişiliyor.Merak ediyorum acaba bazı insanların midesi farklı bir yapıdamı yani normal insanların yediği yemekleri kabul etmiyormu yada mideleri 3-4 çeşit yemeği doldurmadan tatmin olmuyormu...
--Düşünüyorumda Somali,Kenya ve Afrikanın değişik ülkelerindeki Müslümanlar bir tas çorba ve bir bardak su için kilometrelerce yol yürüyüp karınlarını doyurmaya çalışırken bizim derdimizin İftar sofrasında sunacağımız tatlı çeşidini seçmek olması bana nankörlük olarak geliyor.
---Allah aşkına biz orucu kim için tutuyoruz veya hangi ruh haliyle kimi örnek alarak tutuyoruz.Resulullah sav Ramazan ayında sofrasına bulamadığı bir tek hurma veya sirkeyi neden bizim midelerimiz kabul etmiyor,biz neden 3-4 çeşit yiyecek tüketme ihtiyacını hissediyoruz bizim midemiz Resulullahın veya Asrı sadetteki mübareklerin midesinden dahamı değişik yaratılmış?
---Sevap kazanmak mantığıyla iftar yemekleri veriliyor vakıflar,belediyeler,şirketler vs. peki hiç düşşündünüzmü bu iftar yemeklerini biz kime veriyoruz acaba o çeşit çeşit yemeğin verildiği sofralara gerçek ihtiyaç sahiplerimi oturuyor veya biz vediğimiz iftara gerçekten o yemeğe ihtiyacı olanlarımı davet ediyoruz malesef hayır bu gün ülkemizde vakıfların veya kuruluşların verdiği iftar yemeklerine aslında ihtiyacı olmayan o yemeği kendi evindede yiyebilecek durumda olan kişiler davet edilip onların devasa göbeklerinin içindeki viyaypi midelerine hitap edebilecek lezzette yemeklerin olduğu masalar hazırlanıyor.
---Düşünsenize Ramazan ayı boyunca 3 çeşit yemek ve yamek sonrası tatlı gireceğine midemize tek bir çeşit yemek yesek ve diğer yemeklerin parasını Afrikada ki Müslüman kardeşlerimize göndersek acaba kaç kişi açlıktan ölmekten kurtulur,kaç cocuğun boş midesine bir kaç lokma girer çokmu zor bu söylediğim yani yarım ekmek ve çorba ile iftar yapmamız imkansızmı? eğer böyle davranırsak midemiz mi rahatsızlanır yada şanımıza yakışmazmı tek çeşit yemeğin olması masada..
---"Dünyada insanların en çok doymuş olanları, Kıyamet gününde en çok aç kalacaklar" buyuruyor sevgilimiz,sultanımız Resulullah sav,biz eğer onun ümmetiysek iştahımızla övünmek yerine utanmamız lazım,şişkin göbeğimizi sergilerken aklımıza Somali de açlıktan derisi kemiklerine yapışmış çocuğun gelmesi lazım velhasıl biz tabağa kaşığı daldırdığımız an vicdan azabıyla kavrulmamız lazım hiç kusura bakmayın eğer böyle davranmıyorsak ne tuttuğumuz oruç,nede Ramazan ayı bize bir katkıda bulşunmaz sadece kendimizi kandırırız ve 16 saat aç kalırız.Gelin durumu iyi olan yakın çevremizi değil,gerçek ihtiyaç sahiplerini doyuralım bulunduğumuz şehirlerdeki öğrencilerin kaldığı yurtlarda,evlerde Ramazan ayında yemekleri varmı diye konrol edelim elimizden bir şey gelmiyorsa bir ekmeği paylaşıp yarısını ona verelim Hz.Muhammed'in ümmetiysek Ramazan anlayışımızın bu olması gerekir....
---Ramazan eğlence ve zevki sefaya kavuşma ayı değildir malesef görüyoruzki Belediyelerimiz Ramazan şenlikleri adı altında milyonlarca liraya maal olan konserler,eğlenceler düzenlemekte hangi akıla hizmet bu eğlenceler yapılır veya hangi ayete,sünnete dayanılarak Ramazanda konserler düzenlenir bu durum ne kadar büyük bir sorumsuzluktur.Ramazan ayında ülkemizde milyonlarca insan sofrasında yemek bulundurma sorunu yaşarken bu belediyeler nasıl olurda paraları şenlik diyerek sokağa atar.Ramazan ayı dualarla,hüzünle geçirilecek bir ay eğlence ve konserlerin alakası nedir bilemiyorum
---Ramazan şenlikleri diyerek yarı çıplak kızların eline keman verip oda orkestrası kılıfıyla sahneye çıkartıp keman eşiliğinde tasavvufi müzikler,ilahiler okutmak ne demektir,Allah aşkına oda orkestrası zırvalığına girişen Keçiören belediyesine sormak lazım Keçiören halkının kaçta kaçı oda orkestrası dinlemiş yani halktan biz ramazanda yarı çıplak hatunlardan oda orkestrası dinlemek istiyoruz gibi bir talepmi gelmiş iğrenç ötesi bir durum bari Ramazan ayımıza dokunmayın bari Ramazan ayında çıkarmayın karşımıza sanat diyerek yarı çıplak kadınları...
---Sanırım Keçiören Belediyesiyle bu konuda rekabete girişen Altındağ belediyesi de hemen sahneyi kurdu ,Altındağ belediyesi Ramazan şenlikleri başladı sahnede Ankara oyun havalarının en güzide eserleri seslendirilirken Ramazan ayının maneviyatıyla dolup taşan halkımız bu enerjisini göbek atarak boşaltmaya çalışıyor.Ramazan ayı zaten ancak böyle amacına uygun hale getirilir kendimi bir an Rio karnavalında hissettim iyiki Ramazan şenlikleri pankartına gözüm ilştide ALTINDAĞ da olduğu anladım.
---Meselemiz şu ki biz millet olarak Hak ile Batılı sentezlemekte ustayız Hak olan Ramazan ayına dahi Batılın en çarpıcı matreyallerini yerleştiriyoruz..Bu konuda Diyanet işleri başkanlığını ve İç işleri Bakanlığını göreve davet etmek istiyorum Diyanetin derhal bu Ramazan şenlikleri zırvasına son vermesi lazım hiç olmazsa yılın bir ayı Müslüman gibi yaşayalım zaten 11 ay boyunca sarımsak,soğan,kabak şenlikleri diyerek sahneye zibidileri çıkartıp halkı tempo tutmaya çağırıyorsunuz bırakında bir ay huşu içinde İslami sınırlar dahilinde bir ramazan geçirelim ey yetki sahipleri....
---On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerifte Yüce Rabbimden ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermesini,aç ve muhtaç kimselerin sıkınrılarını sona erdirmesni ve gözü kör kalbi taşlaşmış koca göbekli viyaypi mide sahiplerinede akıl fikir ihsan etmesini diliyorum...
ALLAH CÜMLE ÜMMETİ MUHAMMED'İN YAR VE YARDIMCISI OLSUN....
İBRAHİM AĞKAVAK

mavci

Yönetici
iftarqc1.png

İftarda Yapılacak Duâ

"Allâhumme leke sumtu ve bike âmentu ve aleyke tevekkeltu ve alâ rızkıke eftartu veli savmi ğadin neveytu fağfir limâ kaddemtu vemâ ahhertu."

Anlamı:

"Allah'ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, Senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla."

AMİNNN...​

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt