Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hayırlı hanımla hayırlı bey nasıl olur? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Soru: Kadının süslenmesinde fitne vardır. denmektedir. Bunu nasıl anlamalıyız? Kadının süslenmesi gerçekten de caiz değil midir? Fitneye mi sebeptir kadının kendini cazip hale getirmesi?

Cevap Kadının süslenmesi caiz değildir. demek, konuyu eksik ifade etmektir.

Kadının sadece nikahlısına karşı süslenip, kendini cazip halde tutması caizdir. demek bile yetmez, aynı zamanda sevaptır demek de gerekir. Çünkü kendini beyine karşı cazip halde tutan kadın, beyinin dikkatini kendine çekmekte, onu haramlardan korumaya yönelik bir hizmette bulunmaktadır.

Bu maksada yönelik süslenmede ise fitne olmaz. Aksine fitneyi önleme söz konusu olur. Çünkü beyini kendi cazibesinde tutarak haramı hayal etmekten korumaktadır ki bu, sadece caiz değil aynı zamanda sevaptır da. Caiz olmayan süslenme ise yabancılara karşı fitneye sebep olan süslenmedir. Yani, beyine karşı değil, yabancılara karşı, kendini teşhir eden süslenmedir.

İslam kültüründe ne kadın yabancı erkeklere karşı kendini teşhir eder, ne de erkekler yabancı kadınlara karşı zihinlere vesvese verecek şaibeli ve şımarık bir görüntüye yönelebilirler. Çünkü zihinlere şüphe atacak şaibeli tavırlar, karşı tarafın yanlış anlayarak fitneye düşmesine sebep olabilir. Başka aile içinde fitneye sebep olana ise beddua edilmiş

Fitne uykudadır uyandırana Allah lanet etsin! denmiştir.

Fiili fitneyi bırak, hayali fitneden bile kaçınmışlardır mübarek ve muhterem aileler. Yeri gelmişken hayalini dahi fitnelerden koruyan aileden muhteşem bir misal arz edeyim .

Fatıma validemize hayırlı aileye ait şöyle kısa bir soru sorarlar. Derler ki

Hayırlı hanım nasıl olur?

Şöyle tarif eder hayırlı hanımı Fatıma validemiz

Hayırlı hanım, beyini üzmeyen, hayaliyle de olsa haramlarda gezmeyendir!

Aynı soruyu Hazreti Ali efendimize de sorarlar

Hayırlı bey nasıl olur? derler.

O da aldığı aynı terbiyenin gereği olarak tarif eder hayırlı beyi. Der ki:

Hayırlı bey de, hanımını üzmeyen, hayaliyle de olsa haramlarda gezmeyendir!

Evet fiili haramı bırak, hayali haramdan bile böylesine kaçınan muhterem aileler, hayırlı hanımla hayırlı beyi işte böyle tarif ediyorlar.

Eşini üzmeyen, hayaliyle de olsa haramlarda gezmeyen!

Böyle mazbut ailede, elbette hanım sadece beyine karşı süslenir, beyinden başkasını hayalinden bile geçirmez. Beyi de aynı anlayışta olur. O da yalnız kendisi için süslenen hanımını düşünür, yabancıları hayalinden bile geçirmez, hayalini dahi korumaya alır. Bu anlayışta bir aileden ise çevrede konu komşu herkes emin ve memnun olur. Bir fitne çıkması söz konusu olmaz.YAZAR:AHMET ŞAHİN/ZAMAN/AİLEM

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Hayırlı hanımla hayırlı bey nasıl olur?

ABLACIĞIM EMEĞİNE SAĞLIK RABBİMİN RAZI OLSUĞU KULLARDAN OLURUZ İNŞALLAH.AMA BAZEN MUSTAFABEYİ ÇOK ÜZÜYORUM YAP DEDİĞİNİ YAPIYORUM BEN NASIL HAYIRLI Bİ EŞ OLURUM YADA SALİH BİR EŞ DUA EDİN NEOLUR ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM Bİ ANDA KİŞİLİK HUY DEĞİŞMİYO TABİ BAZENDE O AMA ŞUNU BİLİYORUMKİ YAŞADIĞIMIZ DÖNEMDE BUNLARI GEREKTİRİYOR DIŞ ETKENLERDEN

hilfulfudul21

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim razı olsun...sahabe hayatı da yaşasak arada bir hatırlatılmaya nasihate ihtiyacım olduğunu unutmamalıyız.müjdeler olsun o hanım ve beye ki bu dünyada kendilerini bir misafir görüp ona göre davranıp ahiretlerini de dünyalarınıda cennete çevirir birbirlerinin ellerinden tutarlar..

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

bezmi safa yazdı:
ABLACIĞIM EMEĞİNE SAĞLIK RABBİMİN RAZI OLSUĞU KULLARDAN OLURUZ İNŞALLAH.AMA BAZEN MUSTAFABEYİ ÇOK ÜZÜYORUM YAP DEDİĞİNİ YAPIYORUM BEN NASIL HAYIRLI Bİ EŞ OLURUM YADA SALİH BİR EŞ DUA EDİN NEOLUR ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM Bİ ANDA KİŞİLİK HUY DEĞİŞMİYO TABİ BAZENDE O AMA ŞUNU BİLİYORUMKİ YAŞADIĞIMIZ DÖNEMDE BUNLARI GEREKTİRİYOR DIŞ ETKENLERDEN
değerli kardeşim dinimizin bize emr ettiği şekilde davranırsan büyüklerimizin davrandığı gibi davranmaya çalışırsan onları örnek alırsan inş hayırlı bir eş ve mükemmel bir anne olacaksındır dularımız sizinle kardeşim rabbim utandırmasın

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

inşlh da dinimiz de büyüklerimizin anlattığı ve davrandığı gibi hayırlı hanımlardan oluruz.Yine güzel bir konu ablacığım tşkr

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH HAKKIMIZDA NE VERİRSE HAYIRLISINI VERSİN.

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun .... Rabbim'e layık saliha kullardan oluruz inşaallah ...

edaalican

Kayıtlı Kullanıcı

kardesim ALLAH razı olsun rabbim herkese hayırlı insanlar nasip eylesin.B)B)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

O da aldığı aynı terbiyenin gereği olarak tarif eder hayırlı beyi. Der ki

ABLA BAYAN ERKEK İLİŞKİSİ KONUSUNDA VERİLEN ÖRNEKLERDEN EN ÇOK SEVDİGİM BUDUR.AŞKI SEVGİYİ HAYA DUYGUSUNU TERBİYEYİ HER ŞEYİ O KADAR GÜZEL ANLATMIŞLARKİ.RABİM BİZLERİ HZ FATMANIN BEYLERİ İSE HZ ALİNİN AHLAKIYLA AHLAKLANMAYI CÜMLEMİZE NASİP ETSİN İNŞ. AMİM AMİM AMİN....

sengul

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:

ABLA BAYAN ERKEK İLİŞKİSİ KONUSUNDA VERİLEN ÖRNEKLERDEN EN ÇOK SEVDİGİM BUDUR.AŞKI SEVGİYİ HAYA DUYGUSUNU TERBİYEYİ HER ŞEYİ O KADAR GÜZEL ANLATMIŞLARKİ.RABİM BİZLERİ HZ FATMANIN BEYLERİ İSE HZ ALİNİN AHLAKIYLA AHLAKLANMAYI CÜMLEMİZE NASİP ETSİN İNŞ. AMİM AMİM AMİN....

AYNEN KATILIYORUM FATMA KARDEŞ.BENCEDE BU KISSA HERŞEYİ GAYET GÜZEL ANLATIYOR.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

HZ MUHAMMED S.A.V BENİM ŞEFAATİM ÜMMETİMDEN BÜYÜK GÜNAHLARI OLANLAR İÇİNDİR BUYURMUŞ..
EFENDİM SEN GÜNAHKARLARIN TEK UMUDUSUN ŞEFAATİNE MUHTACIZ.O KADAR ÇOK GÜNAHKARIZ Kİ.NE OLUR GÜZEL MEVLAM SEVGİLİM DEDİGİN EFENDİMİZİN HÜRMETİNE AFFET.DİNİMİZE,DİLİMİZE NAMUSUMUZASAHİP ÇIKMAMIZ İÇİN BİZLERE GÜÇ VER.ŞEYTANİ DUYGULARDAN UZAK EYLE RABBİM...AMİN AMİN..

semos

Kayıtlı Kullanıcı

selamunaleyküm
rabbim hepiniden razı olsun inşallah. bu siteyi keşfedeli 2 hafta oldu.ve çok hoşnutum inanın.namazımı kılmaya başladığım şu dönemlerde beni daha güçlendiren siz değerli kardeşlerimden rabbim binlerce kez razı olsun inşallah.ve bu konuya gelirsek inşallah rabbim bizlerinde böyle olmasını bir ömür boyu nasip eder inşallah.emeğinize yüreğinize sağlık.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

elzem yazdı:
inşlh da dinimiz de büyüklerimizin anlattığı ve davrandığı gibi hayırlı hanımlardan oluruz.Yine güzel bir konu ablacığım tşkr
değerli kardeşim amin inş dua edelim rabbim eksiklerimizi düzeltme fırsatı versin bizlere inş faydalı olması ümidiyle

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Tayfun_Dokgoz yazdı:
ALLAH HAKKIMIZDA NE VERİRSE HAYIRLISINI VERSİN.
amin kardeşim amin rabbimin bize hayırlı şeyler vermesini istiyorsak hayırlı insan hayırlı bir mümin olmalıyız

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:

çok tşk fatma kardeşim paylaşımın için rabbim razı olsun hz ali ve hz fatma gibi olabilmek büyük bir nimet onlar gibi olamasakkta onların gittiği yoldan gitmeye çalışmalıyız selam ve dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

semos yazdı:
selamunaleyküm
rabbim hepiniden razı olsun inşallah. bu siteyi keşfedeli 2 hafta oldu.ve çok hoşnutum inanın.namazımı kılmaya başladığım şu dönemlerde beni daha güçlendiren siz değerli kardeşlerimden rabbim binlerce kez razı olsun inşallah.ve bu konuya gelirsek inşallah rabbim bizlerinde böyle olmasını bir ömür boyu nasip eder inşallah.emeğinize yüreğinize sağlık.
aleyküm selam kardeşim ne kadar güzel inanın çok sevindim rabbim daim etsin inş bu sitedeki tüm kardeşlerimizden rabbim razı olsun birbirimize faydalı olmak ne güzel bir durum sizinde katkılarınızıda bekliyoruz dua ile

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ABLA BAK ŞİMDİ DURSUN ALİ ERZİNCANLIYI DİNLİYORUM,ŞİİRİN SÖZLERİNE BAK,EFENDİMİZ RABBİNE DİYOR Kİ,
BİLMİYORLAR ALLAHIM DEDİM BİLSELERDİ YAPMAZLARDI...ABLA BİLMİYORMUYUZ SENCE?

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
ABLA BAK ŞİMDİ DURSUN ALİ ERZİNCANLIYI DİNLİYORUM,ŞİİRİN SÖZLERİNE BAK,EFENDİMİZ RABBİNE DİYOR Kİ,
BİLMİYORLAR ALLAHIM DEDİM BİLSELERDİ YAPMAZLARDI...ABLA BİLMİYORMUYUZ SENCE?
kardeşim bence biliyoruz ama bazı hakikatler nefsimize ağır geliyor o sevgili efendimizin ümmetine ve insanlığa olan şefkatinden ileri geliyordu biz ise kendimize bile acımazken kaldıki başlasına acıyalım biz herşeyi biliyoruz ama bilmiyor gibi davranıp kendimizi kandırıyoruz dua ile

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ABLA O ŞİİRİ DİNLEMEN LAZIM.BİZ BİLİYORUZ.SONRA PİŞMAN OLUYORUZ AMA DERS ALMIYORUZ.İŞİMİZE GELMİYOR.ÇEVREMDE ÇOK DUYUYORUM.BİZ PANTOLON GİYİYORUZA NE OLUYOR BAŞKASI ONUDA GİYMİYOR DİYORLAR.BİZENE BAŞKASINDAN.ÖNCE BEN DEMELİYİZKİ SONRA BİRİNE YAPMA YANLIŞTIR DEDİGİMİZ ZAMAN BİZİ DİNLESİN.ABLA Bİ ŞİİRİ DİNLE BEN ŞU AN DİNLİYORUM İNANKİ YAZAMIYORUM...EFENDİMİZ BİLMİYORLAR ALLHIM DİYOR BİLSELERDİ YAPMAZLARDI.O ÜMMETİM ÜMMETİM DİYOR.PEKİ ÜMMETİ NE KADAR EFENSDİSİNİ SEVİYOR.SEVEN İNSAN SEVDİGİNİN YAP DEDİGİ ŞEYİ YAPAR,ONU KENDİNE ÖRNEK ALIR...

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

HERŞEYİN ÖNÜ ONDAN SONU ONA.VARLIKLAR ADEDİNCE SELAM SANA ,SELAT SANA.SEN İÇİMDE YANAN TATLI BİR KORSUN VE UMMANINDA KAYBOLDUGUM NURSUN...

[big]RESULUM ÖNDERİM BİZ SENİ GÖRMEDEN SEVDİK...[/big]

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt