Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hayırlı Cumalar... (3 Kullanıcı)

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH(cc) RAZI OLSUN..

ALLAH(cc) RAZI OLSUN..

attachment.php

Cuma günü ve gecesi neler okunmalı ?

Cuma günü ve gecesinde neler okunması iyidir?

CEVAP:

Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur.) [Tergib]

(Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.) [Dare Kutni]

(Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsan edilir.) [Taberani]

(Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir.) [İsfehani]

(Cuma günü gusledenin günahları affolur.) [Taberani]

(Cuma günü sabah namazından önce, "Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh" okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur.) [İbni Sünni]

(Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn okuyanı, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.) [İ.Sünni]

EsSelamuAleykümVeRahmetullahiVeBerekatuhu
NAKŞİBENDİ Kardeşim..

Sizin ve bütün Kardeşlerimizin Cum'a Bayramını Tebrik ederim..

Rabbimiz rahmeti ve merhametiyel..sizin de duanızda belirttiğiniz gibi..o "BİR AN" hürmetine biz aciz-günahkar kullarını afv ve mağfiret eylesin inşaAllah..amin..
Özledik Kardeş..işleriniz mi yoğun acaba..nasılsınız ? iyi misiniz ?..bizleri özlemediniz mi yoksa ?..

Selam..saygı..sevgi ve baki dualarım ile Alemlerin Rabbine emanet olunuz..
EsSelamuAleykümVeRahmetullahiVeBerekatuhu..

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
NAKŞİBENDİ Kardeşim..

Sizin ve bütün Kardeşlerimizin Cum'a Bayramını Tebrik ederim..

Rabbimiz rahmeti ve merhametiyel..sizin de duanızda belirttiğiniz gibi..o "BİR AN" hürmetine biz aciz-günahkar kullarını afv ve mağfiret eylesin inşaAllah..amin..
Özledik Kardeş..işleriniz mi yoğun acaba..nasılsınız ? iyi misiniz ?..bizleri özlemediniz mi yoksa ?..

Selam..saygı..sevgi ve baki dualarım ile Alemlerin Rabbine emanet olunuz..
EsSelamuAleykümVeRahmetullahiVeBerekatuhu..
[/quote]
Ve Aleyna Aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhü ebeden Daimen Kesira inşaAllah,Cumanız hayırlı ve bereketli geçmiştir inşaAllah...Allah C.C. Razı olsun TalipAmca.Elhamdulillah çok şükür iyiyim ve afiyetteyim.Biraz dünyevi sıkıntılarım vardı çok şükür Allah'ın nasib ettiği kadarı ile onlarıda düzelttim(Yeni Evime Geçtim;)Hal boyle oluncada ne internetim,ne düzenim kalmıştı..Ama her gün gelen selamları alıyorum(Allahu Alem )Her ne kadar cevap yazamasamda...ama hatırımdan hiç çıkmıyorsunuz desem yeridir..ne güzeldir ki sizin gibi mübarek bir insanın hatrında kalmış ve soruluyoruz..Elhamdulillah çok şükür.
Resûl-i Ekrem aleyhissalâtu vesselam'ın "İman etmedikçe cennete giremezsiniz.Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız"dediği gibi; Allah için hepinizi seviyorum ve özlüyorum..En kısa süre de görüşmek üzere,dualarda buluşalım inşaAllah..

Es-Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhü..

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Aleyna Aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhü ebeden Daimen Kesira inşaAllah,Cumanız hayırlı ve bereketli geçmiştir inşaAllah...Allah C.C. Razı olsun TalipAmca.Elhamdulillah çok şükür iyiyim ve afiyetteyim.Biraz dünyevi sıkıntılarım vardı çok şükür Allah'ın nasib ettiği kadarı ile onlarıda düzelttim(Yeni Evime Geçtim;)Hal boyle oluncada ne internetim,ne düzenim kalmıştı..Ama her gün gelen selamları alıyorum(Allahu Alem )Her ne kadar cevap yazamasamda...ama hatırımdan hiç çıkmıyorsunuz desem yeridir..ne güzeldir ki sizin gibi mübarek bir insanın hatrında kalmış ve soruluyoruz..Elhamdulillah çok şükür.
Resûl-i Ekrem aleyhissalâtu vesselam'ın "İman etmedikçe cennete giremezsiniz.Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız"dediği gibi; Allah için hepinizi seviyorum ve özlüyorum..En kısa süre de görüşmek üzere,dualarda buluşalım inşaAllah..​

Es-Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhü..​

VeAleynaAleykümSelamVeRahmetullahiVeBerekatuhu
Can Kardeşim..
(Çıkıyordum..görünce bir "Merhaba" demeden olmaz diyerek..)
Çok şükür..Allah(CC)'a hamdolsun..

EsSelamuAleyküm..
Rabbim emanetlerinden mahrum bırakmasın..layık olmayı nasib eylesin inşaAllah..
Sağlık-afiyet ve huzurla..iman saadetleriyle oturunuz inşaAllah yeni yuvanızda..Mübarek oluruz inşaAllah Güzel Kardeşim..dualarınızdan eksik etmeyiniz bu mücrimi..ama aciz bir kul olarak..sevdiği kardeşlerini unutmaz inşaAllah bu adem..
Konularınızın gerçekten devamını beklemekteyim hiç değilse kendi adıma..ama biliyorum ki bir çok insan bunlardan nasiblenmekte..

Neyse çok uzatmayayım..özleme verin Can Kardeşim..O söz biraz da sizi iştiyake getirmek için..yoksa Allah(CC) razı olsun samimiyetinizi idrak edebiliyorum..Çok sağolun..Kalbler karşı karşıya inşaAllah..
Siteyi(sayfanızı) ara ara takib ediyorum inşaAllah..

Selam..saygı..sevgi ve baki dualarım ile Allah(CC)'a emanet olunuz
Geceniz hayırlı-bereketli olsun inşaAllah..

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
Cum'a Bayraminiz Mübarek Olsun

Cum'a Bayraminiz Mübarek Olsun

Allah'ım cuma günü hürmetine,onda saklı olan "biran"hürmetine kulluğumuzu dereceli,ibadetlerimizi makbul,dualarımızı kabul etsin...hakkıyla yaşayabilmeyi,nice cumalar görebilmeyi mevlam cümlemize nasib etsin.AMİN AMİN AMİN:

Bugün yapılan ibadetlere en az iki kat sevap verilir.
Bugün işlenen günahlar da, iki kat yazılır. Bu konudaki hadis-i şeriflerden bazıları şöyledir:

(Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur.)
[Ramuz]

(Cuma günü selametle geçerse, diğer günler de selametle geçer.)
[İ.Gazali]
(Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, “Selam size, bugün Cumadır” derler.)
[Deylemi]
(Cuma diğer Cumaya kadar ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur. Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir.)
[Taberani]
Cuma günü veya gecesi ölen, şehid olur, kabir azabından kurtulur.)
[Ebu Nuaym]
(Büyük günah işlenmediği müddetçe, beş vakit namaz ile Cuma namazı, öteki Cumaya kadar aralarda işlenen günahlara kefarettir.)
[Müslim]
(Ana-babanın kabrini, Cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları affolur, haklarını ödemiş olur.)
[Tirmizi]
(Cuma günü gusleden kimsenin günahları affolur.)
[Taberani]
(Cuma günü sabah namazından önce, “Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları affolur.)
[İbni Sünni]
ALLAH, Hz. Musa'ya "Hazinelerimde bulunmayan bir şey getir!" buyurdu.
Elçi şaşırdı,
"Ey Rabbim.." dedi. "Görünen görünmeyen, bilinen bilinmeyen alemlerin Sahibisin, katında olmayan bir şey mi var ki?"
ALLAH,
"Katımda.."buyurdu. "Büyüklük, güç ve celalden her şey bulunur. Sen bana güçsüzlük, alçak gönüllülük ve boynu büküklük getir. Çünkü ben, benim için boynu bükük ve mahzun olanlara yakınım. Sen bana hüzün getir. Bundan daha ışıltılı bir yolla bana yaklaşman imkansızdır."

bu günde unutuldum anne... ve bu günde cuma beni unuttu anne... hala büyümediğimi düşünüyorsun anne... ben büyüdüm anne... besmele boyunu aşdım... ama cumalara hala uzanamıyorum... işte düşümdeki bir minareden düştüm yine... ağlama diyorsun sanki yine... işte bir bu sözünü tutamıyorum...

NAKŞİBENDİ Kardeşim ve tüm Kardeşlerim..

CUM'A BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN..

Rabbim afv ve mağfiret eylesin cümlemizi inşaAllah..bereketli ve makbul ibadetleri nasib eylesin..

Selam..saygı..sevgi ve baki dualarım ile Alemlerin Rabbi Allah(CC)'a emanet olunuz..

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykum selamu rahmetullah ve berakatüh daimen ebeden inşaAllah.
hayırlı cumalar, hayırlı geceler olsun.
selam ve dua ile...Mevla'ya emanet olun.

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Cuma'nız Mubarek Olsun kardeşlerim

Cuma'nız Mubarek Olsun kardeşlerim

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü.
Cuma'nız Mubarek Olsun kardeşlerim. Selam ve baki dua ile kalın.

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı

Allah'ım cuma günü hürmetine,onda saklı olan "biran"hürmetine kulluğumuzu dereceli,ibadetlerimizi makbul,dualarımızı kabul etsin...hakkıyla yaşayabilmeyi,nice cumalar görebilmeyi mevlam cümlemize nasib etsin.AMİN AMİN AMİN:

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı

...
Kimin kalbinde Allah varsa onun muiyni (yardımcısı) Allahtır!
Kimin kalbinde Allahtan gayrisi varsa onun hasmı Allahtır!
KALBİ ALLAH'LA DOLU OLANLARA SELAM OLSUN...
Esselâmü aleyküm ve rahmetullàhi ve berekâtühû!..

Allah, hepimizin muîni olsun!.

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Ebu Umame (R.A) rivayet ediyor; “ Melekler Cuma günleri, cami kapılarında, yanlarında defterler olduğu halde otururlar. Ve ( 1., 2.,3.) diye gelenleri yazarlar; İmam hutbeye çıktımı, defteri dürerler.Yine aynı sahabeden gelen rivayette; “ Cuma günü guslediniz. Kim böyle yaparsa , bir haftalık günahlarına kefaret olur. 3 Günde ziyadesi vardır.” HAYIRLI CUMALAR DİLEĞİYLE..

emin-43

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH RAZI OLSUN

Günler bize dostların güzelligi ile , geceler onların dualarıyla

mubarek oluyor .Umudumuz dostların hediyesi , duamız sizlerin

sevgisi cumanız mubarek olsun .

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı

“Din bilgileri, dünyada ve ahirette, huzuru, saadeti kazandıran bilgilerdir.”

Esselâmü aleyküm ve rahmetullàhi ve berekâtühû!.​

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Cum'anin Faziletleri

Cum'anin Faziletleri

Bilesin ki, Cum'a Günü, Allâh'in kendisi ile Islâm'i yücelttigi ve müslümanlara mahsus büyük bir gündür.

Ulu Allah (C.C.) buyuruyor:

«— Ey mü'minler! Cum'â Günü namaza çagrilinca alis - verisî birakarak hemen Allah'i zikretmeye koşun. Böyle davranabilirseniz, sizin için daha hayirlidir.»
(Cuma - 9)

Görülüyor ki, Ulu Allah Cum'â Namazi sirasinda dünya isleri ile, daha dogrusu Cum'â Namazina kosmaktan olakoyacak her seyle ilgilenmeyi yasaklamaktadir.

Peygamber'imiz (S.A.S.; buyuruyor ki:

«— Hiç süphesiz. ulu Allah size bu gün ve buraya Cum'âyi farz kilmistir.»

Yine Peygamber'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

«— Özürsüz olarak üc Cum'â terkedenin kalbini Allâh mühürler.»

Baska bir rivayete göre. hadîsin son kismi

«... O kimse Islâm'i arkasina atmis olur» seklindedir.

Adamin biri Ibni Abbas'a ömründe hic Cum'aya gitmeksizin ve hiç bir namazi cemâatle kalmaksizin ölen kimsenin durumunu sordu, ibni Abbâs "O cehennemliktir" cevap verdi. Fakat adam aldigi cevaptan tatmin olmayarak bir ay boyunca çesitli kereler ibni Abbâs'a bas vurarak ayni meseleyi sordu ve her defasinda «O cehennemliktir» cevabini aldi.

Bildirildigine göre, kitab ehli müsriklere (hiristiyan ve yahudilere Cum'a Günü verildi. Fakat hakkinda anlasmazliga düsünce onlardan alindi. Sonra Allâh, o günü bize hidâyet etti, o günü bu ümmete birakarak bizlerin bayrami yapti. Bu ümmet ona ilk ve asil sahip olanlardir. Bu konuda kitab ehli sonra gelir.

Peygamber'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

«— Cebrail (A.S.) bana geldi. Elinde bembeyaz bir ayna vardi. «Bu Cum'adir. Rabb'in onu Sana ve Senden sonra ümmetine bayram olsun diye farz kildi» dedi.
Ben «Bizim için onda ne var» diye sordum. Cebrail (A.S.) dedi ki. «Sizin için onda hayirli bir ân vardir ki; kim o anda hayirli bir sey dilerse Allâh (CC.) diledigini mutlaka verir. Yahud bir seyden korunmasini isterse Allâh onu o korktugu seyden korur. Bizce O, günlerin en kiymetlisidir. Biz, âhirette ona «Yevm'ül - Mezid» deriz.

Ben: Rabbin neden kendisine Cennette miskten daha hos kokulu olan bir ova seçmistir.» dedim. Cum'â Günü olunca yüceliklerden inerek Kürsi'sini sereflendirir ve oradakilere cemâlini gösterir de onlar da Onu görürler» dedi.

«— Günes altindaki günlerin en hayirlisi Cum'a Günü'dür. Adem, (A.S.) o gün yaratilmis, o gün Cennet'e girmis, o gün yeryüzüne indirilmis, o gün tevbesi kabul edilmis, o gün ölmüstür. Kiyamet de o gün koopacaktir. Meleklerin gökte taktigi isme göre Allâh'in katinda Yevm'ül - Mezid» dir. Cennet'te Allah'in (CC.) cemâli o gün görülecektir.»

Hadiste bildirildigine göre

Ulu Allah her Cum'a günü, altiyüz bin kisi cehennemden âzâd eder.

Enes Ibni Mâlik'in riveyet ettigine göre. Peygamber'imiz (S.A.S.) buyuruyor:

"Cum'â Günü iyi geçince diger günler de iyi geçer."

«— Cehennem her gün zevalden önce ögle vakti girmek üzere iken yeniden tutusturulur Cum'â hariç, o sirada namaz kilmayiniz. Cünki Cum'â Gününün tamami namaz oldugu için cehennem o gün hiç tutusturulmaz.»

Kâ'b-ul Ahbâr buyurur ki;

«Ulu Allah beldeler içinde Mekke'yi, aylar içinde Ramazan'i, günler içinde Cumâ'yi ve geceler içinde Kadir gecesi'ni üstün kilmistir.»

Söylendigine göre. Cum'â günü, kuslar ve böcekler aralarinda karsilasinca «Selâm, selâm, ne iyi gün» derler.

Peyganber'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

«— Cum'â Günü veya gecesi ölene Allâh sehid mükâfati yazar ve onu kabir fitnesinden korur.»

Muhtemel hatalarımızı bize ulaştıranlardan Allah razı olsun.

Hamdolsun âlemlerin rabbi yüce Allah'a.Hayırlı Cuma'lar

Esselâmü aleyküm ve rahmetullàhi ve berekâtühû!..​

hayri07

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı cumalar kardeşim
ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMEDİN VE ALA ALİ SEYYİDİNA MUHAMMED şefaat ya RASULALLAH.

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Esselâmu aleyküm ve Rahmetullâhi ve berekâtühû
(Allah katında günlerin efendisi Cuma’dır. O kurban ve Ramazan bayramı günlerinden de faziletlidir. Cuma gününde şu beş özellik vardır: 1- Hazret-i Âdem o gün yaratıldı. 2- O gün yeryüzüne indirildi. 3- O gün vefat etti. 4- O günde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul Allahü teâlâdan bir şey isterse Allahü teâlâ mutlaka onu verir. 5- Kıyamet o gün kopacaktır. Allah’a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın.) [Buhari, İ. Ahmed]

Bilelim ve bildirelim ki huzur, yalnız O nun huzurunda kıyama durmakta ve o huzurdan ayrılmayarak huzurla yol almaktadır.
Hakkı bilelim Hakkı bildirelim Hakk düşsün gönüllere.. Cuma günümüz olsun dirilişimize vesile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt