Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hayatınızda hiç ilmihal okudunuz mu?(ANKET) (1 Kullanıcı)

metfamu

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Hayatınızda hiç ilmihal okudunuz mu?(ANKET)

selamün aleyküm.ömer nasuhinin islam ilmihalini ve mültekayı okudum ama mızraklı ilmihalini ezberledik ama hala bişey sorulduğunda ben bir bakıyım demekten kendimi alamam çünkü yanlış fetva vermek o fetvayla amel edilmesine vesile olmak istemem allaha emanet olun selam ve dua ile

Selma_

Kayıtlı Kullanıcı

s.a
hayırlı akşamlar
elimde yeteri kadar kitap yok. önerebileceğiniz kitap varmı?

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mavi22 yazdı:
s.a
hayırlı akşamlar
A.S.Kardeşim hangi tarzda kitap istiyorsunuz ilmihalmi vb.siz isteğinizi bildirin yardımcı olmaya çalışayım dua ile

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

A.S KARAPEÇE EVET VE RAVZA NUR MSJINIZI YENİ GÖRDÜM OK YARDIMINIZI BEKLİYORUM SAOLUN

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

asuman altunbay yazdı:
iki adet ilmihalin bir kısmını okudum.sebebine gelince;ben yaklaşık 5 ay önce namaz kılmaya başladım.ancak bulunduğum yerde şafii mezhebinden kimse bulamadığım için namaz konusunda aydınlanmak istedim.bulduğum iki adet ilmihalin namaz ve abdest konularını okudum.ancak dili bana biraz ağır geldi.tam olarak açıklığa kavuşturamadığım bazı soru işaretlerim kaldı.fırsat buldukça diğer konuları da okuyorum.ama benim için şu anda namaz ve abdest konusu (tabi şafii mezhebine göre)önemli.bu arada bu konuda bana önerebileceğiniz bir kitap varsa almaya çalışır ve size duacı olurum.saygılarımla...
Siraceddin Önlüer
Yayınevi & Yapımcı Semerkand Yayınları
Ürün Hakkında Ehl- sünnet âlimlerinin, Kurânı Kerîmin açıklamalarından ve Hz. Peygamberin (s.a.v) hadîsi şerîflerinden derleyerek yazdıkları din kitaplarına ilmihal kitâpları denir.

İlmihal, bir müminin bülûğa erdikten sonra, her gün kendisine gerekli olan dinî vazifeler demektir. Bunlar, ölene kadar her mümini yakından ilgilendiren konulardır.

Bu ilmihal, ebedî saadeti kazanmak için gerekli olan itikat, temizlik, abdest, namaz, zekât, oruç, hac, kurban, adak ve yemin gibi, dinimizin en temel konularını ele almaktadır.

Her müslümanın dinî görevlerini yerine getirecek kadar bilgi sahibi olması farzdır. Hz. Peygamberin (s.a.v), İlim öğrenmek her müslüman erkek ve kadına farzdır buyurmuş olması, ilmin önemine işaret etmektedir. Bu sebeple müslümanların kendilerini ilgilendiren dini konularda yeterli bilgiye sahip olması gerekir.

Eserin telifinde Şafiî mezhebinin görüşleri esas alındı ve kitapta, ihtilaflı konulara girmeden, tercih edilen görüş ve uygulamaları özetle vermeye çalışıldı. Konular işlenirken delil ve detaylara girilmeden Şafiî mezhebinin en muteber fıkıh kitapları incelenerek özenle hazırlandı.

Tüm okuyucularımızın müstefid olmaları temennisiyle…

Selma_

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
mavi22 yazdı:
s.a
hayırlı akşamlar
A.S.Kardeşim hangi tarzda kitap istiyorsunuz ilmihalmi vb.siz isteğinizi bildirin yardımcı olmaya çalışayım dua ile
açıkcası pek fikrim yok. bu konuyu okuyunca çok yetersiz olduğumu fark ettim.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mavi22 yazdı:
Ravza_Nur yazdı:
mavi22 yazdı:
s.a
hayırlı akşamlar
Kardeşim düşünelim beraber ne olabilir,Romanmı,fıkıh kitabımı,fikir kitabımı ne olabilir.DUA İLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
mavi22 yazdı:
Ravza_Nur yazdı:
mavi22 yazdı:
s.a
hayırlı akşamlar
Kardeşim düşünelim beraber ne olabilir,Romanmı,fıkıh kitabımı,fikir kitabımı ne olabilir.DUA İLE

Senai Demirci
Yayınevi & Yapımcı Timaş Yayınları
Ürün Hakkında "Kıl Beni Ey Namaz"la namazın bizi doğru, duru, diri ve insan kılmasının ruhunu hissedeceksiniz. Abdestin insanın zihnini ve gönlünü nasıl kötülüklerden arındırdığına şahitlik edeceksiniz. Ezanla namaza çağrının, anne çağırışı gibi sıcak olduğunu fark edeceksiniz. Namaz vakitlerinin hayatımızı düzene koyduğunu keşfedeceksiniz. Fatiha Suresinde nûn'un gemisinde "biz" olma bilinciyle bütün kainatı kucaklamayı öğreneceksiniz. Tesbihâtla, Rabbimize yakarışın en güzelini tesbih, hamd ve tekbir ışığında yaşayacaksınız. Namaz sevgisini bir nefes gibi içinize çekeceksiniz. Huşu'yu yakalayamadığınız anlar için namaza aşk ile bağlanmanın yollarını bulacaksınız.

"kıl beni ey namaz.."
Kıl beni ey namaz
Çöllerden topla hücrelerimi
Rahmetinin serinliğinde yıka kalbimi

Kıl beni ey namaz
Ruhumu secdede yeniden fısılda bana.
Şah damarı yakınlığından emzir yetimliklerimi.

Kıl beni ey namaz
Dağlar küçülsün, denizler taşsın, dağılsın kalabalıklar.
Rükû rükû doğrult eğriliklerimi.

Kıl beni ey namaz
İkiye bölünsün kalbim kıblenin şakağında.
Sevgilinin işaret parmağı değsin göğsüme.

Kıl beni ey namaz
Topla sevdalarımı kırık aynaların çatlaklarından.
Ömrüme ilikle seviçlerimi, firûze düşler düşür alnımın şafağına.

Kıl beni ey namaz
Tenim İbrahim gibi ateşe düşmüşken
Gül kokulu serinlikler değdir yüreğime

Kıl beni ey namaz
Günahın, isyanın, nisyanın kuytusunda büyüttüğüm pişmanlıklarımın yüzünü kaldır yerden.
Al karanlıklarımı, al karalıklarımı gözbebeklerinde yıka.

Kıl beni ey namaz.
İnsan kıl beni.
Doğru kıl.
Duru kıl
Diri kıl beni.
İnsan kıl bu bedeni.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Müslümanca Yaşamak

Prof. Dr. İsmail Lütfü Çakan
Yayınevi & Yapımcı Nesil Yayınları
Ürün Hakkında "Müslüman, dalgalarla sürüklenmek ve insanlık kervanının her yöneldiği ve yürüdüğü yöne gitmek için yaratılmamıştır. Çünkü o, risalet ve gerçek ilmin sahibidir. Dünyanın gidişat ve istikametinden o sorumludur. O'nun makamı taklid etmek ve uydu olmak derekesi değildir. O'nun gerçek mevkii; Yön vermek, irşad etmek, liderlik yapmak, iyilikle emretmek ve kötülükten nehyetmektir. Zaman değişir, toplum isyan ederek, doğru yoldan dönerse, zilleti kabul ederek silahlarını bırakmak suretiyle boyun eyip zamana teslim olmamalıdır. Mü'mine düşen şey; Allah'ın hükmü tecelli edinceye kadar, onunla mübareze etmek, tek başına da olsa onunla mücadele etmek, savaşmaktır. Güç durumda kalır kalmaz hemen boyun eğmek, kaza ve kaderi mazeret göstermek, zayıf ve bayağı kişilerin işidir. Gerçek mü'min, bizatihi Allah'ın galip kazası ve değişmeyen kaderidir.."

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: A'dan Z'ye Temel İslâmi Bilgiler Ansiklopedisi

RE: A'dan Z'ye Temel İslâmi Bilgiler Ansiklopedisi

Yayınevi & Yapımcı Bilge Yayınları
Ürün Hakkında Türkçe'de bugüne kadar telif ve tercüme olarak az sayılmayacak kadar ansiklopedi yayını gerçekleştirildi. Bu yayınların, iktisadi açıdan ve bilimsel seviye itibariyle gelişmiş ülkelerde çok daha ileri seviyede olduğunu görmekteyiz. Bizde emek mahsulü ve doyurucu telif ansiklopedilerin yazılışı hayli geç başlamış sayılır. Fakat gelinen noktayı çok da küçümsememek gerekir. Günümüzde oldukça gelişmiş olan teknik imkânlar ve gerçekten şaşırtıcı derecede yaygın bir bilgi edinme imkânı sunan internete rağmen kitaplar, özellikle ansiklopedi türü yayınlar her zaman kıymetini koruyor, korumaya devam edecektir. Kitapsız bir dünya düşünmemiz söz konusu değil. Bilge Yayınları'nca neşre hazırlanan "Temel İslâmi Bilgiler Ansiklopedisi"ni, dilimizde artık çok kullanılmayan güzel anlatımıyla, "muhtasar müfid" bir eser olarak gördüm. Her seviyede okuyucunun, fakat özellikle yetişme çağındaki ilköğretim ve lise çağındaki gençlerimizin el altı kitabı olmaya lâyık bir eser olduğu inancındayım. Emeği geçen herkesi, özellikle böyle bir eseri hazırlatıp yayınlayan Bilge Yayınları yetkililerini tebrik ediyorum.
Prof. Dr. Raşit KÜÇÜK

Ansiklopediler, bilgiye açılan kapılardır. Özellikle de belirli alanlara yönelik olarak hazırlanan ansiklopediler, daha bir kıymete haizdirler. O alanın içinde bütün kavramları ve kişileri, yer ve zaman isimlerini açıklayarak bizlere geniş istifade imkânı sunmaktadır. Bilge Yayınları tarafından geleneklerimize bağlı olarak ve de gayet özlü bir biçimde hazırlanan "Temel İslâmi Bilgiler Ansiklopedisi"nin kültür dünyamıza önemli katkılarda bulunacağı, yetişen neslimize çok faydalı bilgiler sunacağı inancındayım. Bu vesileyle, eserin hazırlanmasında emeği geçen gayretli kardeşlerimi canı gönülden tebrik eder, böylesi faydalı eserlerin bundan sonra da hazırlanmasını temenni ederim.
Ahmet ŞAHİN

İslâm'la ilgili bilgi açlığı, Türkiye'nin -belki dünyanın- en temel sorunlarından biri. İslâm'ın inanç ilkeleri alanında olduğu kadar, yaşama disiplini ve daha genel planda kültürel terimler ve ürünler alanında bilgi açığı alarm veriyor. Bu açlık, en yoğun etkisini gençlikte gösteriyor. Bu ortamda gençliğe yönelik İslâm ağırlıklı "Temel Kavramlar"ı ihtiva eden bir ansiklopedi, çok hayati bir hizmet görebilir.
Ahmet TAŞGETİREN

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
asuman altunbay yazdı:
iki adet ilmihalin bir kısmını okudum.sebebine gelince;ben yaklaşık 5 ay önce namaz kılmaya başladım.ancak bulunduğum yerde şafii mezhebinden kimse bulamadığım için namaz konusunda aydınlanmak istedim.bulduğum iki adet ilmihalin namaz ve abdest konularını okudum.ancak dili bana biraz ağır geldi.tam olarak açıklığa kavuşturamadığım bazı soru işaretlerim kaldı.fırsat buldukça diğer konuları da okuyorum.ama benim için şu anda namaz ve abdest konusu (tabi şafii mezhebine göre)önemli.bu arada bu konuda bana önerebileceğiniz bir kitap varsa almaya çalışır ve size duacı olurum.saygılarımla...
Siraceddin Önlüer
Yayınevi & Yapımcı Semerkand Yayınları
Ürün Hakkında Ehl- sünnet âlimlerinin, Kurânı Kerîmin açıklamalarından ve Hz. Peygamberin (s.a.v) hadîsi şerîflerinden derleyerek yazdıkları din kitaplarına ilmihal kitâpları denir.

İlmihal, bir müminin bülûğa erdikten sonra, her gün kendisine gerekli olan dinî vazifeler demektir. Bunlar, ölene kadar her mümini yakından ilgilendiren konulardır.

Bu ilmihal, ebedî saadeti kazanmak için gerekli olan itikat, temizlik, abdest, namaz, zekât, oruç, hac, kurban, adak ve yemin gibi, dinimizin en temel konularını ele almaktadır.

Her müslümanın dinî görevlerini yerine getirecek kadar bilgi sahibi olması farzdır. Hz. Peygamberin (s.a.v), İlim öğrenmek her müslüman erkek ve kadına farzdır buyurmuş olması, ilmin önemine işaret etmektedir. Bu sebeple müslümanların kendilerini ilgilendiren dini konularda yeterli bilgiye sahip olması gerekir.

Eserin telifinde Şafiî mezhebinin görüşleri esas alındı ve kitapta, ihtilaflı konulara girmeden, tercih edilen görüş ve uygulamaları özetle vermeye çalışıldı. Konular işlenirken delil ve detaylara girilmeden Şafiî mezhebinin en muteber fıkıh kitapları incelenerek özenle hazırlandı.

Tüm okuyucularımızın müstefid olmaları temennisiyle…

Büyük Şafii İlmihali

Halil GÜNENÇ
Yasin Yayınevi

Selma_

Kayıtlı Kullanıcı

s.a
ben 1 ay kadar oldu namaza başşlayalı.
ama düzenli kıldığım söylenemez ama bunun için çaba harcıyorum.
inanırmısınız ben önceden tesbih çekmezdim. sizin sayenizde çekmeye çalışıyorum. allah sizden razı olsun.

Selma_

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
Ravza_Nur yazdı:
mavi22 yazdı:
Ravza_Nur yazdı:
mavi22 yazdı:
s.a
hayırlı akşamlar

Senai Demirci
Yayınevi & Yapımcı Timaş Yayınları
Ürün Hakkında "Kıl Beni Ey Namaz"la namazın bizi doğru, duru, diri ve insan kılmasının ruhunu hissedeceksiniz. Abdestin insanın zihnini ve gönlünü nasıl kötülüklerden arındırdığına şahitlik edeceksiniz. Ezanla namaza çağrının, anne çağırışı gibi sıcak olduğunu fark edeceksiniz. Namaz vakitlerinin hayatımızı düzene koyduğunu keşfedeceksiniz. Fatiha Suresinde nûn'un gemisinde "biz" olma bilinciyle bütün kainatı kucaklamayı öğreneceksiniz. Tesbihâtla, Rabbimize yakarışın en güzelini tesbih, hamd ve tekbir ışığında yaşayacaksınız. Namaz sevgisini bir nefes gibi içinize çekeceksiniz. Huşu'yu yakalayamadığınız anlar için namaza aşk ile bağlanmanın yollarını bulacaksınız.

"kıl beni ey namaz.."
Kıl beni ey namaz
Çöllerden topla hücrelerimi
Rahmetinin serinliğinde yıka kalbimi

Kıl beni ey namaz
Ruhumu secdede yeniden fısılda bana.
Şah damarı yakınlığından emzir yetimliklerimi.

Kıl beni ey namaz
Dağlar küçülsün, denizler taşsın, dağılsın kalabalıklar.
Rükû rükû doğrult eğriliklerimi.

Kıl beni ey namaz
İkiye bölünsün kalbim kıblenin şakağında.
Sevgilinin işaret parmağı değsin göğsüme.

Kıl beni ey namaz
Topla sevdalarımı kırık aynaların çatlaklarından.
Ömrüme ilikle seviçlerimi, firûze düşler düşür alnımın şafağına.

Kıl beni ey namaz
Tenim İbrahim gibi ateşe düşmüşken
Gül kokulu serinlikler değdir yüreğime

Kıl beni ey namaz
Günahın, isyanın, nisyanın kuytusunda büyüttüğüm pişmanlıklarımın yüzünü kaldır yerden.
Al karanlıklarımı, al karalıklarımı gözbebeklerinde yıka.

Kıl beni ey namaz.
İnsan kıl beni.
Doğru kıl.
Duru kıl
Diri kıl beni.
İnsan kıl bu bedeni.
s.a
en kısa zaman alacağım. allah senden razı olsun.verdiğin bilgiler için.

karapece

Kayıtlı Kullanıcı

handos yazdı:
A.S KARAPEÇE EVET VE RAVZA NUR MSJINIZI YENİ GÖRDÜM OK YARDIMINIZI BEKLİYORUM SAOLUN
a.s kardeşim bana özel msj yolu ile yada başka biçimde ulaşıp adresini bırakırsan sana kitap yollayabilirim ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mavi22 yazdı:
s.a
ben 1 ay kadar oldu namaza başşlayalı.
ama düzenli kıldığım söylenemez ama bunun için çaba harcıyorum.
inanırmısınız ben önceden tesbih çekmezdim. sizin sayenizde çekmeye çalışıyorum. allah sizden razı olsun.
A.S.Kardeşim Rabbim devamlı kılmayı nasip eylesin inş,SELAM VE DUA İLE

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt