Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

hadis ve dua ezber derslerimiz (4 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
tekrar edelim

27.En faziletli sadaka bir müslümanın ilim öğrenmesi, sonra da onu Müslüman kardeşine öğretmesidir. (ibni mace)

28. Bir mümin (başına gelen) bir musibet ( bela) sebebiyle din kardeşini taziye (ve teselli) ederse, ALLAHü Teala kıyamet gününde ona keramet elbisesini giydirir. (ibni mace)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
yemek duası: elhamdülillah, elhamdülillah, elhamdülilhamdü lillâhillezî et'amenâ ve sekânâ ve cealenâ müslimîn!.."

şifa duası: ezhibil be’se Rabbennesi eşfi ve enteşşafi le şifae ille şifaüke şifaen le yüğadiru segame.

mine35

Kayıtlı Kullanıcı
27.En faziletli sadaka bir müslümanın ilim öğrenmesi, sonra da onu Müslüman kardeşine öğretmesidir. (ibni mace)

28. Bir mümin (başına gelen) bir musibet ( bela) sebebiyle din kardeşini taziye (ve teselli) ederse, ALLAHü Teala kıyamet gününde ona keramet elbisesini giydirir. (ibni mace)

mir_erhan

Moderator
sıla ablam hoş geldin...nasılsın göremedim hiç seni fazla
inşallah bir yaramazlık yoktur..

niyetlimisin bugün yine ablam

mir_erhan

Moderator
BİSMİLLAHİLLEZİ la yedurru ma'asmihi şeyün fil ardi ve la fissemai ve hüves-semi'ul alim"[/B]

Sübhaneke ALLAHümme ve bihamdike eşhedu en la ilahe illa ente estağfiruke ve etubu ileyke."

bismillah tevekkeltü alallah la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim [/QUOTE]

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
sıla ablam hoş geldin...nasılsın göremedim hiç seni fazla
inşallah bir yaramazlık yoktur..

niyetlimisin bugün yine ablam
hoşbulduk ablacım yok dışarı çıkardım çocuğu dün evdeydik hep onun da bir canı var. arkadaşına götürdüm oynadılar. yok bugün niyetli değilim. pzt perşembe olarak karar verdim. inşallah perşembe düşünüyorum. Allahım tutabilme gücü versin. iftar 20,30 aydında. isteyen herkese nasip etsin. sen nasılsın kardeşim hastalığın düzeldi mi ciğerlerinde ki?

mir_erhan

Moderator
ablam Allah senden razı olsun..
çok şükür hastalık iyi oldu hamd olsun...
senden dualarını isteyecektim...aklına geldikçe

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
erhan kardeşim ben de okuyuverdim.
hayırlısı olsun.
Allah tamamına erdisin
ben de sılayı çok merak ettim.
bizim hasta vardıya endoskobiden sonra yoğun bakıma giden,
dün şuurunu kaybetmişti.
böbrekleri de bozulmuştu.
bugün dr. tedaviye cevap verdiğini ve ciğerlerinin yenilendiğini söylemiş.
çok dua edelim arkadaşlar.
benim annem de bronşit.
dr.yatırmak istemiş bugün.
hast.de çok kötü old.için yatmadı.
yalnız da,dualarınızı bekliyorum.
iyi bir yardımcı bulalım inşALLAH.
hayırlı birini çıkarsın Rabbim.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
a çok sevindim erhan kardeşim hayırlısı olsun inşallah dualarımız seninle

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm ayşe ablam
ben inan her namazda sizleri dualarıma katıyorum
ama bu gece inşallah özellikle çok dua edeceğim hepimize...
duasız bırakmayalım birbirimizi inşallah
selam ve dua ile

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
hastayı sorucam inan ki ayşe rana demek cevap vermiş hamd olsun.

inşallah annenin işi de hayırlısıyla olur bronşit fena ya yineliyor ciğerden öksürük oluyor. Allah şifasını versin.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
hastayı sorucam inan ki ayşe rana demek cevap vermiş hamd olsun.

inşallah annenin işi de hayırlısıyla olur bronşit fena ya yineliyor ciğerden öksürük oluyor. Allah şifasını versin.

evet canım.iki gün önce kan gelmiş çok korktuk.
ablam gitti,dr.götürdü bugün.
çok dua ettim kötü bir şey çıkmasın diye.
şimdi ablam dönmeden birini ayarlaması lazım.
iş yapamaz.
ben de seni ok merak ettim nasıl diye.
iyi olmana sevindim canım.

gulen76

Kayıtlı Kullanıcı
yazının devamı

Yine Ebû Ali Dekkak da hüzün ehli mahzun kimselerin kıymetine işaretle şöyle bir söz nakleder. Sûfîlerden biri güneş batarken; “Ey güneş, bugün bir mahzun kişinin üzerine doğdun mu?” demiştir.

Hüzün, korku ile birlikte ağlamayı da beraberinde getirir. Gözyaşının bulunduğu yerde ise gülmekten pek fazla söz edilmez. Salikin ilâhî emirlere muhalefette bulunmak suretiyle boşa geçirdiği günler için üzüntü duyması, ibadet ve tâatlarındaki ihmalleri dolayısıyla mahzun olması hâli, zaten ağlamayı gerektiren bir durumdur. Cenâb-ı Hakk bu konuda şöyle buyurmaktadır: “Yaptıklarının cezası olarak, bundan böyle az gülsünler, çok ağlasınlar.”

Ebû Saîd Kuşerî, bu âyet-i kerime ışığında ibadet noksanlığı ve boşa geçen zaman sebebi ile hüzne bağlı bir ağlamanın, yani sebebi hüzün olan gözyaşlarının gözü kör edeceğinden bahseder. Bunun tersi olarak sebebi şevk, özlem ve aşırı istekler olan bir ağlamanın ise gözü tamamen bürüyeceğini, o kimsenin artık mâsivâdan başka bir şey göremeyeceğini, buna bağlı olarak da hakikatlere karşı kör olacağını belirtir. Allah Teâlâ’nın Kur’ân-ı Kerim’de: “Dertli olan Yakub’un hüznünden gözleri ağarmıştı (kör olmuştu)” buyurduğu âyet-i kerimesi de onun bu görüşünü doğrulamaktadır.
Evet! Hakikaten hüzün, peşinden ağlamayı getirmektedir. Gerçekten Allah için dökülen gözyaşı çok kıymetlidir. Süfyan b. Uyeyne, hüzün sebebiyle Allah için dökülen bu gözyaşlarının kıymetini şu şekilde ifade etmektedir: “Ümmet içinde mahzun birisi ağlasa, (umulur ki) bu ağlama sebebiyle Allah Teâlâ o ümmete merhamet eder.”

Yine bir müminin amel defterinde bulacağı sevabın büyük bir ekseriyetini dert ve hüzün teşkil eder denilmektedir.

çok geri kalmışım.... ama elimden geldiği kadar geriye dönük tamamlayacağım... bu yazı için allah razı olsun benim güzel-hüzünlü anımda içimi ferahlattı...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
evet canım.iki gün önce kan gelmiş çok korktuk.
ablam gitti,dr.götürdü bugün.
çok dua ettim kötü bir şey çıkmasın diye.
şimdi ablam dönmeden birini ayarlaması lazım.
iş yapamaz.
ben de seni ok merak ettim nasıl diye.
iyi olmana sevindim canım.
inşallah hayırlısıyla sonuçlanır ablanın çabaları. ben de bronşit yineledi öksürük boğaz acısı terliyroum ama soğuk. ateş falan yok hamd olsun. ayakta atlatıyorum. pek dr a gitmeden de geçmiyor ağırlaşmadan da gitmiyoruz. bağrıma bir tülbent koydum. inşallah geçer kendiliğinden.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
çok geri kalmışım.... ama elimden geldiği kadar geriye dönük tamamlayacağım... bu yazı için allah razı olsun benim güzel-hüzünlü anımda içimi ferahlattı...
sevindim sayfaları tarayıp konuyu okuduğuna. benim de aklım sendeydi geçen gün konu açtın hayırlı bir konu hakkında sonra soramadıkta çekiniyor insan sormaya sonuç nasıl oldu hakkında hayırlısı olsun canım madalyonun arkasında ne olduğunu bilemiyoruz. amin cümlemizden de inşalah.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
bugün tekrar edelim

23.Peygamberimiz işaret parmağı ve orta parmağıyla işaret ederek: “Gerek kendisine ve gerekse başkasına ait herhangi bir yetimi görüp gözetmeyi üzerine alan kimse ile ben, cennette işte böyle yanyanayız” buyurmuştur. Buhârî,Talâk, Edeb,Müslim, Zühd, 42.

24.Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.

25.Nazar haktır. (müslim)

26.Ameller pazartesi ve perşembe günleri ALLAHü Tealaya arzolunur. Ben amellerimin oruçlu olduğum halde arz edilmesini severim (tirmizi)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Nazar değene okunacak dua:

(Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin)(mevahib)

[Bu dua her sabah ve akşam üç defa okunup kendi üzerine veya hastanın üzerine üflenirse, göz değmesinden ve şeytanların ve hayvanların zararından korur
Manası:
Şeytanların, haşaratın ve kem gözlerin şerrinden ALLAH’ın kusursuz kelamlarına [âyetlerine yani Kur'ana] sığınırım zira ayetlerinde gizli açık her ilim, her ihsan, her tedbir vardır

ezan duası

"Allahumme Rabbe hazihi'd - da'veti't - tâmmeh. Vessalâtil kâimeh. Âti Muhammedenil vesîlete vel fadîlete ve'dderaceter rafîah. Vebashu makamen Mahmûdenillezî vaadteh. inneke lâ tuhliful mîâd

Bu duânın meâli şöyledir: "Allâh'ım! Ey bu tam dâvetin, yâni mübârek ezânın ve kılınmak üzere bulunan namazın mukaddes Rabbi. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'e vesîleyi ve fazîleti ihsan et ve O'nu, kendisine va'd buyurmuş olduğun Makâm-ı Muhmûd'a eriştir. Şüphe yok ki, sen va'dinden dönmezsin

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Nazar değene okunacak dua:

(Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin)

ezan duası

"Allahumme Rabbe hazihi'd - da'veti't - tâmmeh. Vessalâtil kâimeh. Âti Muhammedenil vesîlete vel fadîlete ve'dderaceter rafîah. Vebashu makamen Mahmûdenillezî vaadteh. inneke lâ tuhliful mîâd

gulen76

Kayıtlı Kullanıcı
sevindim sayfaları tarayıp konuyu okuduğuna. benim de aklım sendeydi geçen gün konu açtın hayırlı bir konu hakkında sonra soramadıkta çekiniyor insan sormaya sonuç nasıl oldu hakkında hayırlısı olsun canım madalyonun arkasında ne olduğunu bilemiyoruz. amin cümlemizden de inşalah.

olmadı sılacım o iş konuyuda kapattırdım hemen zaten... hayırlısı artık..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
olmadı sılacım o iş konuyuda kapattırdım hemen zaten... hayırlısı artık..
anladım canım hayırlısı olsun. bazen ben de bişeye üzülüyorum ama zaman geçince iyi ki olmamış diyorum görüyorum olmamasıyla daha iyi olduğunu. resmin küçük bir bölümünü görebiliyoruz. kolay gelsin canım.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt