Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

hadis pınarı (1 Kullanıcı)

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
“Kim bir hayır
yaparsa bu kendisinden on misliyle kabul edilir.” buyurmuştur [En’am 6/160]. Bu sebeple cuma günü salih amelleri artırmalıdır. Allah’ın kardeş ilan ettiği Müslümanlar, bütün mübarek gün ve gecelerde olduğu gibi cumayı da bir vesile, bir fırsat bilerek yaratılış gayeleri olan ubûdiyetin

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
hadis15sc6.jpg

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Iman, yetmis küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (Allah'tan baska ilah yoktur)” sözüdür, en düsük derecesi de rahatsiz edici bir seyi yoldan kaldirmaktir. Haya da imandandir.

Buhârî, Îmân, 3; Müslim, Îmân, 57, 58

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: "Kimin (hayatta söylediği) en son sözü La ilahe illallah olursa cennete gider"

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
Yetmiş bin meleğin duası

Meşguliyetlerin artması, hayatın yoğunlaşması gibi sebepler hasta ziyaretlerini aksatmanın mazereti olmamalı.
Efendimiz s.a.v.'in hayatını ve onca yoğunluğu arasında sürekli ziyaretlerde bulunduğunu hatırlamamız bize güç verecektir.

Hasta ziyareti mi yapıyorsun, yoksa normal bir ziyaret mi?

Birisi size böyle bir soru sorsa eminim şaşırırsınız. Ziyaret ziyarettir, hasta ziyareti ile normal ziyaret arasında ne fark var; diye düşünürsünüz.
Ama bu soruyu Hz. Ali r.a. soruyorsa, fikrinizi değiştirirsiniz sanırım.

Peygamber Efendimiz s.a.v.in torunu Hz. Hasan r.a. hastalanmıştı.
Babası Hz. Ali r.a Ebu Fahite isminde bir ahbabını elinden tutarak:

- Gel Hasana gidelim, hastadır, ziyaret edelim, dedi.
Hz. Hasanın yanına vardıklarında, sahabilerden Ebu Musa r.a.ı da orada buldular.
Hz. Ali, Ebu Musa'ya bu soruyu sordu:

- Hasta ziyareti mi yapıyorsun, yoksa normal bir ziyaret mi?

Ebu Musa r.a. cevap verdi:

- Tabii ki hasta ziyareti yapıyorum.

Bunun üzerine Hz. Ali r.a. Resul-i Ekrem s.a.v. Efendimizin şu mübarek sözünü nakletti:

- Bir müslümanı hasta olduğu için sabah vaktinde ziyaret eden hiç bir müslüman olmaz ki,
akşama kadar yetmiş bin melek ona dua edip, affını dilemesin.
Yine hastayı akşamleyin ziyaret eden hiç bir müslüman olmaz ki,
sabaha kadar yetmiş bin melek ona dua edip, affını dilemesin.
Ayrıca onun cennette bir meyveliği de olur (Tirmizî, Ebu Davud)

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
Aliye kardeşim hayırda yarışmakmı istiyorsunuz? Buyrun bakalım.:D

İbn-i Ömer dedi ki: Hz Peygamberin sağlığında rüya görenler onu O’na anlatırlardı,
ben de bir rüya görmek ve onu Hz. Peygambere anlatmayı diledim.
O’nun zamanında bekar bir oğlandım ve mescidde uyurdum.
Bir defasında rüyamda iki melek beni Cehenneme götürdüler.
Baktım ki, o kuyu duvarı gibi örülmüş olup kuyunun ki gibi iki boynuzu vardı; o da ne, orada kendilerini tanıdığım insanlar vardı.
Ben şöyle haykırdım: Cehennemden Allah’a sığınırım! Cehennemden Allah’a sığınırım!
O sırada bir başka melek diğer iki meleğe katıldı ve bana şöyle dedi: Korkutulmayacaksın!
Ben bu rüyayı Hafsa’ya anlattım, Hafsa da onu Hz Peygamber’e anlattı.
O bunun üzerine şöyle buyurdu: Abdullah ne güzel, ne iyi bir adamdır!
Bir de geceleyin namaz kılmış olsaydı! Sâlim şunu ilave etti “ve o günden sonra Abdullah gecenin sadece az bir kısmında uyurdu.
(Buhârî, Ashabu’n-Nebî, 19)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Aliye kardeşim hayırda yarışmakmı istiyorsunuz? Buyrun bakalım.

İbn-i Ömer dedi ki: Hz Peygamberin sağlığında rüya görenler onu O’na anlatırlardı,
ben de bir rüya görmek ve onu Hz. Peygambere anlatmayı diledim.
O’nun zamanında bekar bir oğlandım ve mescidde uyurdum.
Bir defasında rüyamda iki melek beni Cehenneme götürdüler.
Baktım ki, o kuyu duvarı gibi örülmüş olup kuyunun ki gibi iki boynuzu vardı; o da ne, orada kendilerini tanıdığım insanlar vardı.
Ben şöyle haykırdım: Cehennemden Allah’a sığınırım! Cehennemden Allah’a sığınırım!
O sırada bir başka melek diğer iki meleğe katıldı ve bana şöyle dedi: Korkutulmayacaksın!
Ben bu rüyayı Hafsa’ya anlattım, Hafsa da onu Hz Peygamber’e anlattı.
O bunun üzerine şöyle buyurdu: Abdullah ne güzel, ne iyi bir adamdır!
Bir de geceleyin namaz kılmış olsaydı! Sâlim şunu ilave etti “ve o günden sonra Abdullah gecenin sadece az bir kısmında uyurdu.
(Buhârî, Ashabu’n-Nebî, 19)

Selamün aleyküm canım kardeşim benim :D.. Bu güzelliklerde, güzelliklerin hep sizde kalması kaydıyla yarışalım inşallah güzel kardeşim:)
cihatla ilgili yazılar okuyordum bu hadisi görünce dayanamadım eklemek istedim.. Diğer hadis başlıkları anasayfadan inmişti, bu konu kaldı yalnızca, ekledim inşallah canım kardeşim.. Şehadetle ilgili, her okuduğumda ''derinden bir sübhanallah dediğim bir hadis-i şerif..'' Rahman c.c bizlere de nasip eylesin inşallah can Zeynep Rukiyeciğim:gulegule.. Sizin eklediğiniz hadis-i şerif çok güzeldi canım kardeşim..
Allah c.c razı olsun sizden daimen inşallah..Bunu da söylemek istedim..Rahman c.c için çok seviliyorsunuz canım kardeşim. Emeğinize, gönlünüze sağlık olsun inşallah..Allah c.c razı olsun sizden daimen inşallah...Rabbimiz c.c eksikliğinizi göstermesin inşallah..Her daim dualarımdasınız..Selam, Muhammedi Muhabbet ve baki dua ile Kaplerin Sahibine emanetimsiniz inşallah..B)

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm canım kardeşim benim .. Bu güzelliklerde, güzelliklerin hep sizde kalması kaydıyla yarışalım inşallah güzel kardeşim
cihatla ilgili yazılar okuyordum bu hadisi görünce dayanamadım eklemek istedim.. Diğer hadis başıkları anasayfadan inmişti, bu konu kaldı yalnızca, ekledim inşallah canım kardeşim.. Şehadetle ilgili, her okuduğumda ''derinden bir sübhanalllah dediğim bir hadis-i şerif..'' Rahman c.c bizlere de nasip eylesin inşallah can Zeynep Rukiyeciğim:gulegule.. Sizin eklediğiniz hadis-i şerif çok güzeldi canım kardeşim.. Emeğinize, gönlünüze sağlık olsun inşallah..Allah c.c razı olsun sizden daimen inşallah..Bunu da söylemek istedim..Rahman c.c için çok seviliyorsunuz canım kardeşim..Rabbimiz c.c eksikliğinizi göstermesin inşallah..Her daim dualarımdasınız..Selam ve baki dua ile Kaplerin Sahibine emanetimsiniz inşallah..

Ve aleyküm selam canım kardeşim :D evet yarışalım inşaallah.
Ben öyle anlamak istedim kardeşim.;)
Espirimi anlayışla karşıladığınız için çok teşekkür ederim.
Evet çok güzeldi hadisiniz amin inşaallah nasib olur güzel kardeşim.
Sizde aynı şekilde seviliyorsunuz canım kardeşim.
Rabbim sizinde eksikliğinizi göstermesin inşaallah.Dualarım sizinle inşaallah.
Baki muhabetle selam ve dua ile kalınız her daim.
Sizde Yaradan emanetsiniz inşaallah.B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt