Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

H.Z. Vahşi ve Affedilişi (1 Kullanıcı)

mehmeterkoca

Kayıtlı Kullanıcı
Vahşî, Hz. Hamza'nın Bedir savaşında öldürdüğü Tuayme'nin kardeşinin oğlu olan Cübeyr bin Mutim’in kölesi idi. Habeşli olduğu için, el ile ok ve mızrak atmakta usta idi. Uhud savaşında, Cübeyr buna demişti ki:

Hamza'yı öldürürsen seni azat ederim!

Daha o zamanlar müslüman olmakla şereflenmemiş olan Ebu Süfyan’ın hanımı Hind de, babasının ve amcasının intikamı için, Vahşî'ye mükâfat vâd etmişti.

niçin lanet etmiyorsunuz

Vahşî, Uhud'da taş arkasına pusuya girip, yalnız Hz. Hamza'yı gözetirdi. Hz. Hamza sekiz kâfiri öldürüp, saldırırken, Vahşî mızrağını atarak, onu şehit etti. Sonra, gidip durumu Hind'e haber verdi. Hind sevinip üzerindeki zinetlerin hepsini Vahşî'ye verdi. Daha da vereceğini söyledi.

Uhud savaşında Peygamberimiz birkaç kâfire bedduâ etmişti. "Vahşî'ye niçin lanet etmiyorsun” dediklerinde, buyurdu ki:

Miracda, Hamza ile Vahşî'yi kolkola, birlikte cennete girerlerken görmüştüm

Hicretin sekizinci yılında, Mekke fethedildiği gün, Vahşî, Mekke'den kaçtı. Bir zaman uzak yerlerde kaldı. Sonra pişman olup, Medine'de mescide gelip, selam verdi. Resulullah efendimiz selamını aldı. Vahşî dedi ki:

- Ya Resulallah! Bir kimse Allaha ve Resulüne düşmanlık yapsa, en kötü, en çirkin günah işlese, sonra pişman olup temiz iman etse, Resulullahı canından çok seven biri olarak, huzuruna gelse, bunun cezası nedir?

Resulullah efendimiz buyurdu ki:

-İman eden, pişman olan affolur. Bizim kardeşimiz olur.

-Ya Resulallah! Ben iman ettim. Pişman oldum. Allahü teâlâyı ve Onun Resulünü herşeyden çok seviyorum. Ben Vahşî'yim.

Resulullah efendimiz, Vahşî adını işitince, Hz. Hamza'nın şehit edilmiş hâli gözünün önüne geldi. Ağlamaya başladı.

Vahşî, öldürüleceğini anlayarak kapıya yürüdü. Eshab-ı kiram kılıçlarına sarılmış, işaret bekliyordu. Vahşî, "Son nefesimi alıyorum" derken, Cebrail aleyhisselam geldi. Allahü teâlâ buyurdu ki:

-Ey sevgili Peygamberim! Bütün ömrünü puta tapmakla, kullarımı bana düşman etmeye uğraşmakla geçiren bir kâfir, bir kelime-i tevhid okuyunca, ben onu affediyorum. Sen, amcanı öldürdü diye Vahşî'yi niçin affetmiyorsun? O pişman oldu. Şimdi sana inandı. Ben affettim. Sen de affet!

Herkes, "Öldürün!" emrini beklerken, Resulullah efendimiz buyurdu ki:

-Kardeşinizi çağırınız!

Kardeş sözünü işitince, saygı ile çağırdılar. Peygamber efendimiz Vahşî'ye, "affolunduğunu" müjdeleyerek buyurdu ki:

-Fakat, seni görünce dayanamıyorum, elimde olmadan üzülüyorum.

Hz. Vahşî, Resulullahı üzmemek için, bir daha yanına gelmedi. Mahcup, başı önünde yaşadı. Aynı mızrak ve okla yalancı peygamber Müseyleme'i öldürdü ve büyük hizmet etti. Hz. Osman zamanında vefat etti.

zeynep5

Kayıtlı Kullanıcı
RE: H.Z. Vahşi ve Affedilişi

ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN...B)B)B)B)

GECE_YAGISI

Kayıtlı Kullanıcı

ÇOK ÜZÜLDÜM YA

HZ.HAMZA NE MUBAREK INSANKI ŞEHİTLERİN SEYİDİDİR
ALLAHRAZIOLSUN PAYLASIM ICIN.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

DEĞERLİ KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN PAYLAŞIMIN İÇİN BUNDA OKADAR DESLER VARKİ BİZİM İÇİN KONUYU ÖZETLEMEK GEREKİRSE HZ AVAHŞİ ARTIK BİR SAHABEDİR ONUN HZ HAMZAYI ŞEHİT ETMESİ RABBİMİN BİR TAKDİRİ İDİ VE HZ HAMZA ŞEHİTLEİRN EFENDİSİ OLACAKTI OLDUDA H VAHŞİ DE SAHABİ OLACAKTI OLDUDA ONUN ŞAHSINA EN UFAK BİR YANLIŞ SÖZ BİİZİ HATAYA DÜŞÜRÜR VE ŞU DERSİ ALMAK GEREKİYOR İNSANLARI BAĞIŞLAMAK BU SIFAT YALNIZ RABBİMİZE MAHSUSTUR ZAMAN OLUR KIRILABİİRİZ ZAMAN OLUR ÇOK ÜZÜLEBİLRİZ AMA SIRF RABBİMİN RIZASI İÇİN BAĞIŞLAYICI OLMALIYIZ RABBİM ONA KULUM DİYORSA BUYUR GEL DİYORSA BİZE DE RABBİMİN EMİRİNE UYMAK DÜŞÜYOR SELAM VE DUA İLE

@ebruli

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razi olsun paylasimindan dolayi.yuce ALLAHIMiz GUZEL PEYGAMBERIMIZ ne kadar affediciler.ve hala biz kullar bazi nedenlerden dolayi bazilarini affedemiyoruz bence guzel bi anlatimdi allah razi olsun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt