Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

GÜNÜN KONUSU TAKILAR (2 Kullanıcı)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: KONU ŞİMDİDE GİYİM

s.a.hayırlı akşamlar..

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"ipek ve atlas elbise giymeyin! Altın ve gümüş kaplarda su içmeyin. Çünkü bunlar dünyada onlarındır, âhirette ise sizindir.
İbn Ebî Leylâ radıyallahu anh. Buhârî.

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

m_muaz yazdı:
s.a.hayırlı akşamlar..

"ipek ve atlas elbise giymeyin! Altın ve gümüş kaplarda su içmeyin. Çünkü bunlar dünyada onlarındır, âhirette ise sizindir.

İLGİN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM KARDEŞİM YARIN Kİ KONUYU SEN BELİRLE İNŞALLAH AMA AKŞAM BELİRLE Kİ YARIN YAZALIM

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

526. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kendi ailesinden başkası için süslenen gururlu kadın, kıyamet gününde karanlık gibi nursuz kalacaktır."
Meymûne Saad radıyallahu anha. Tirmizî.

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

tekrar Selamün aleyküm
Resulullah (sav): "Kim elbisesini gururla yerde sürürse, kıyamet günü Allah ona (rahmet nazarıyla) bakmaz!" buyurmuştu. Ümmü Seleme atılarak: "Öyleyse kadınlar zeyllerini ne yapacaklar?" diye sordu. "Bir karış salarlar!" buyurdu. Ümmü Seleme: "Bu taktirde ayakları açılır!" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Öyleyse bir zira' salsınlar bunu daha da artırmasınlar!" buyurdular.
Tirmizi, Libas 9, (1731); Nesai, Zinet 106, (8, 209); Ebu Davud, Libas 40, (4119)
by_cansuyu çok yararlı bir fikriniz olmuş Allah razı olsun
Allahaısmarladık... B)

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

523. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Giyinirken, ya da abdest alırken, sağınızdan başlayın."
Ebû Hureyre radıyallahu anh. Tirmizî.

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

Toron yazdı:
tekrar Selamün aleyküm
Resulullah (sav): "Kim elbisesini gururla yerde sürürse, kıyamet günü Allah ona (rahmet nazarıyla) bakmaz!" buyurmuştu. Ümmü Seleme atılarak: "Öyleyse kadınlar zeyllerini ne yapacaklar?" diye sordu. "Bir karış salarlar!" buyurdu. Ümmü Seleme: "Bu taktirde ayakları açılır!" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Öyleyse bir zira' salsınlar bunu daha da artırmasınlar!" buyurdular.
Tirmizi, Libas 9, (1731); Nesai, Zinet 106, (8, 209); Ebu Davud, Libas 40, (4119)
by_cansuyu çok yararlı bir fikriniz olmuş Allah razı olsun
Allahaısmarladık... B)

ALLAH RAZI OLSUN CÜMLEMİZDEN

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

535. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Yarı çıplak giyinmek arabın giysisidir, iyice giyinip kapanmak ise îmanın örtüsüdür."
İbn Ömer radıyallahu anh. Taberânî.

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

by_cansuyu yazdı:
m_muaz yazdı:
s.a.hayırlı akşamlar..

İLGİN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM KARDEŞİM YARIN Kİ KONUYU SEN BELİRLE İNŞALLAH AMA AKŞAM BELİRLE Kİ YARIN YAZALIM

S.A.KARDEŞİM,,ALLAH RAZI OLSUN..YARIN Kİ KONUMUZ..ZİYARET VE MİSAFİRLİK OLSUN..ALLAH A EMANET OLUN..SELAM VE DUA İLE..

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm ilk hadiside ben yazıyım inşallah

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim güzel bir şekilde abdest alır, Müslüman kardeşine, sevap düşüncesiyle hasta ziyaretinde bulunursa, cehennemden yetmiş yıllık yürüme mesafesi uzaklaştırılır." Sabit dedi ki: "Ey Ebu Hamza, harif nedir?" diye Enes'ten sordum. Bana: "Yıl!" diye cevap verdi."
Ebu Davud, Cenaiz 7, (3098)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. hayırlı akşamlar..

"Allah teâlâ buyurmuştur: "Ben Allahım. Ben Rahmanım. Rahmi ben yarattım. Ona ismimden bir isim ayırıp taktım. Kim akraba ile ilgisini sürdürürse, ben de onunla ilgimi sürdürürüm. Kim ondan ilgisini keserse, ben de ondan ilgimi keser, onu perişan ederim."
İbn Avf radıyallahu anh. Tirmizî.

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

Dedim ki:
"Ey Allahın Resûlü! Birine uğruyorum, ne beni misafir ediyor ve ne de bana ikramda bulunuyor. Aynı kişi bana uğrarsa, ben de ona karşı aynı şekilde davranayım mı?"
"Hayır. Aksine, onu misafir et!" buyurdu.
İbn Mâlik radıyallahu anh. Tirmizî.

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı
RE: KONU ZİYARET VE MİSAFİRLİK

741. Dedim ki:
"Ey Allahın Resûlü! Birine uğruyorum, ne beni misafir ediyor ve ne de bana ikramda bulunuyor. Aynı kişi bana uğrarsa, ben de ona karşı aynı şekilde davranayım mı?"
"Hayır. Aksine, onu misafir et!" buyurdu.
İbn Mâlik radıyallahu anh. Tirmizî.

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

3460 - Ebu Kerime radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bir gece misafir olmak müslümanın hakkıdır. Kim, (bir ev sâhibinin) avlusunda sabahlarsa, ağırlanma masrafı, (ev sahibi) üzerine bir borç olur. (Misafir) dilerse o hakkını alır, dilerse terkeder (almaz)."

Ebu Dâvud, Et'ime 5, (3750).

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

3465 - Ebu Şüreyh el-Adevi radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim Allah ve âhirete inanıyorsa, misafirine câize"sini ikrâm etsin!"

Yanındakiler sordular:

"Ey Allah'ın Resulü! Câizesi de nedir?" Aleyhissalâtu vesselâm açıkladı:

"Bir gecesi ve gündüzüdür. Misâfırlik üç gündür. Bundan fazlası sadakadır. Misafire, ev sâhibini günaha sokuncaya kadar yanında kalması hoş değildir."

Tekrar sordular:

"Misafgir ev sahibini nasıl günaha sokar?" Aleyhissalatu vesselam açıkladı:

"Adamın yanında ikamet eder kalır, halbuki kendisine ikram edecek bir şeyi yoktur."

Buhari, Edeb 85, 31, Rikak 23; Müslim, Lukata 77, (48); Muvatta, Sıfatu'n-Nebiyy 22, (2, 929); Ebu Davud, Et'ime 5, (3748); Tirmizi, Birr 43, (1968, 1969).

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

tekrar tekrar Selamün Aleyküm CUMANIZ MÜBAREK OLSUN

3462 - Ukbe İbnu Amir radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a dedim ki:

"Siz, bizi (sefere) gönderiyorsunuz. Bir yere vardığımız zaman, ahâlisi ihtiyaçlarımızı görmezlerse ne yapmalıyız?" (Resülullah bize) Şu cevabı verdiler:

Bir kavme inince, onlar misafire davranılması gereken muameleyi size de yaparlarsa ikrâmlarını kabül edin. Aksi takdirde, misafire yapmaları gereken ikrâm kadarını onlardan (zorla da olsa) alın."

Buhari, Edeb 85, Mezâlim 18; Müslim, Lukâta 17, (1727); Ebu Dâvud, Et'ime 5, (3752); Tirmizi, Siyer 32, ( 1589).

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

Ziyaret ile ilgili olan hadis:
Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor:
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim Allah rızası için bir arkadaşını ziyaret eder veya bir hastaya geçmiş olsun ziyaretinde bulunursa, bir münadi ona şöyle nida eder: "Dünya ve ahirette hoş yaşayışa eresin. Bu gidişin de hoş oldu. Kendine cennette bir yer hazırladın."
Allahaısmarladık... B)

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleykum. Allah hepinizden razı olsun.
Başka beldelerde oturan arkadaş ve dostları ziyaretin fazileti hakkında Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle bir hadisi vardır: “Bir adam başka bir kasabada bulunan müslüman kardeşini ziyaret etti. Allah onun yoluna bir melek gönderdi ve melek ona sordu:

- Nereye böyle?

- Şu kasabadaki arkadaşıma.

- Ondan beklediğin bir menfaat mi var?

- Hayır. Onu sadece Allah için sevdiğimden.

- Ben Allah’ın sana gönderdiği bir elçiyim. Bilesin ki onu (arkadaşını) Allah için sevdiğinden dolayı Allah da seni sevmiştir.” (Müslim)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir gece misafir olmak müslümanın hakkıdır. Kim, (bir ev sahibinin) avlusunda sabahlarsa, ağırlanma masrafı, (ev sahibi) üzerine bir borç olur. (Misafir) dilerse o hakkını alır, dilerse terkeder (almaz)."

Kaynak: Ebu Davud, Et'ime 5, (3750)
Ravi (r.a.): Ebu Kerime

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

toron kardeşime ulaşan söylesin yarının konusu onun hepinizden allah razı olsun arkadaşlar

rakabe_

Kayıtlı Kullanıcı

"Kim bir hastayı, ya da bir müslüman kardeşini Allah için ziyaret ederse, bir seslenici ona şöyle seslenir:
"Hoş yaşayasın! Gidişin de hoş oldu! Cennette de kendine güzel bir konak hazırladın!"
Ebû Hureyre radıyallahu anh. Tirmizî.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt