Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

GÜNÜN KONUSU TAKILAR (1 Kullanıcı)

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı
ARKADAŞLAR B U KONUYLA İLGİLİ HADİSLERİNİZ İ BEKLİYORUM HER GÜN Bİ KONU BELİRLEYİP KONU HAKKINDA HADISLER TOPLAYACAZ

BUYRUN BEKLİYORUM BU GÜNKÜ KONU İLİM

AŞAGIDA SAYFADAKİ DİĞER KONULAR VAR ARKADAŞLAR İLGİSİNİ CEKENLERE.

YEMEK YEME SAYFA 1

İÇECEKLER SAYFA 2

GİYİM SAYFA 2,3

ZİYARET VE MİSAFİRLİK SAYFA 3

İLİM SAYFA 3,4

TAKILAR SAYFA 4

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: KONU YEMEK YEME

Hz. Peygamber (a.s)
yemeğin önünden yenmesini isteyerek, aynı tabaktan yemek yeniden bir sofrada, başkasının
önüne uzanmanın çok çirkin olduğunu belirtmiştir. Sahabe,

"Yâ Rasûlüllah! Yiyoruz da
karnımız doymuyor" diye sorduklarında Hz. Peygamber (a.s) "İhtimal ki ayrı ayrı
yiyorsunuz"buyurdu; "Evet" karşılığını verdiklerinde Peygamber Efendimiz "Bir arada yeyiniz;
besmele çekiniz, yemeğiniz bereketli olur" buyuruyorlar

(Ebû Dâvud, İmâre, 20).

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

494. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Biriniz yemek yerken "Bismillah" desin. Başta söylemeyi unutursa, hatırlayınca, "Başında da sonunda da Bismillah!" desin."
Aişe radıyallahu anha. Ebû Dâvud.

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

496. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellemin koruması altında bir çocuktum. Elim yemek kabının her tarafında dolaşır dururdu. Bunun üzerine:
"Evladım! Besmele çek, sağ elinle ye ve sana yakın olan taraftan ye!" buyurdu.
İbn Ebû Seleme radıyallahu anh. Buhârî.

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

495. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Yemeğin bereketi, hem yemekten önce, hem de yemekten sonra el ve ağzı yıkamaktadır."
Selman radıyallahu anh. Tirmizî.

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Biriniz, müslüman kardeşinin yanına girip de, o kendisine yemek ikram ettiği zaman, yesin. Onun hakkında bir şey sormasın. ikram ettiği suyu da içsin, hakkında bir şey sormasın."
Ebû Hureyre radıyallahu anh. Ahmed.

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Biriniz, müslüman kardeşinin yanına girip de, o kendisine yemek ikram ettiği zaman, yesin. Onun hakkında bir şey sormasın. ikram ettiği suyu da içsin, hakkında bir şey sormasın."
Ebû Hureyre radıyallahu anh. Ahmed.

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

498. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, içki içilen sofrada oturmayı yasak etti. Kişinin, karnına dayanarak yemesini ve içmesini de yasakladı. Dane ve benzerini oturarak, ya da yaslanarak yemeğe izin verdi.
İbn Ömer radıyallahu. Rezîn.

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı
RE: KONUYA DEVAM

500. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kim, bir tabakta yemek yeyip de, sonra o tabağı sıyırırsa, o tabak onun için Allahtan af diler."
Nubeyşe radıyallahu anh. Tirmizî.

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

Selamün aleyküm
3846 - İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Sizden kimse sakın sol eliyle yiyip içmesin. Çünkü şeytan soluyla yer içer."

Müslim, Eşribe 106, (2020); Muvatta, Sıfatu'n-Nebi 5, (2, 922, 923); Ebu Davud, Et'ime 20, (3776); Tirmizi, Et'ime 9, (1801).

yararlı olur inşallah kardeşim
Allahaısmarladık... B)

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

502. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"insan, karnından daha kötü bir kabı doldurmamıştır. Belini doğrultacak birkaç lokma yeterlidir, mutlaka bundan fazla yemesi gerekirse, midesini üçe bölsün: Üçte birini yemek, üçte birini su, üçte birini de nefesi için."
Mikdam radıyallahu anh. Tirmizî.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

Ben Resulullah (sav)'ın ne sükürrüce (denilen tahta sofra) üzerinde yemek yediğini, ne ona inceltilmiş (yufka) ekmek ) yapıldığını ve ne de yemek masası (hıvan) üzerinde yemek yediğini hatırlamıyorum." Enes'in bu sözünü rivayet eden Katade'ye "Pekiyi neyin üzerinde yemek yiyorlardı?" diye sorulmuştu, "Sofralar üzerinde" diye cevap verdi.
Kaynak: Buhari, Et'ime 8, 26, Rikak 17; Tirmizi, Et'ime 1 (1789)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden kim bir şey yerse "Bismillah (Allah'in adıyla)" desin. Bidayette söylemeyi unutmuşsun sonunda şöyle söylesin: "Bismillahi fi evvelihi ve ühirihi (başında da sonunda da Bismillah)."
Kaynak: Ebu Davud, Et'ime 16, (3767); Tirmizi, Et'ime 47, (1859)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bereket yemeğin ortasına iner. Öyleyse kenarlardan yiyin, ortadan yemeyin."
Kaynak: Tirmizi, Et'ime 12, (1806); Ebu Davud, Et'ime 18, (3772)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eti bıçakla kesmeyin. Çünkü bu, yabancıların işidir. Siz dişlerinizle kemirerek yiyin. Çünkü bu, sıhhat ve afiyet için daha iyidir.
Kaynak: Ebu Davud, Et'ime 21, (3778)

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir avuç çürük hurma ile de olsa akşam yemeği yeyin. Zira akşam yemeğinin terki ihtiyarlık sebebidir."
Tirmizi, Et'ime 46, (1857)

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

sevvalmina yazdı:
Ben Resulullah (sav)'ın ne sükürrüce (denilen tahta sofra) üzerinde yemek yediğini, ne ona inceltilmiş (yufka) ekmek ) yapıldığını ve ne de yemek masası (hıvan) üzerinde yemek yediğini hatırlamıyorum." Enes'in bu sözünü rivayet eden Katade'ye "Pekiyi neyin üzerinde yemek yiyorlardı?" diye sorulmuştu, "Sofralar üzerinde" diye cevap verdi.

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden kim bir şey yerse "Bismillah (Allah'in adıyla)" desin. Bidayette söylemeyi unutmuşsun sonunda şöyle söylesin: "Bismillahi fi evvelihi ve ühirihi (başında da sonunda da Bismillah)."

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bereket yemeğin ortasına iner. Öyleyse kenarlardan yiyin, ortadan yemeyin."

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eti bıçakla kesmeyin. Çünkü bu, yabancıların işidir. Siz dişlerinizle kemirerek yiyin. Çünkü bu, sıhhat ve afiyet için daha iyidir.

aman EFENDİM KİMLE CEVAP YAZMIŞ KAYBOLDUN Bİ ARA Bİ HADİS YAZDIM DEDİN Kİ KONU BELİRLEYELİM ONA GÖRE YAZALIM HERGÜN TAMAM DEDİM YARIN KONUYU SEN BELİRLE FİKİR SAHİBİ OLARAK HAK SENİN AMA KAYBOLDUN ŞİMDİ YARIN Kİ KONUYU SEÇ
HADİ BAKALIM

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. KARDEŞİM
ÖNCELİKLE HAZIRLAMIŞ OLDUĞUNUZ FORUM İÇİN KENDİ ADIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. ÇOK GÜZEL DÜŞÜNMÜŞSÜNÜZ. ALLAH C.C. BAHTINI AÇIK ETSİN, İNŞALLAH HER KONU İLE BİRLİKTE SAHABE HAYATINDA VE PEYGAMBERİMİZİN HAYATINDAN BİRAZ DAHA BİLGİ SAHİBİ OLURUZ VE YAŞANTIMIZDA UYGULARIZ.
BENDE BİR HADİSİ ŞERİF İLE SEVABINIZA ORTAK OLAYIM MÜSADENİZLE.
Hadis No : 0743
Hadis Metni: Cebele İbni Sühaym şöyle dedi:
İbni Zübeyr ile birlikte savaştığımız sene kıtlık oldu. Bize erzak olarak hurma dağıtıldı. Hurmayı yerken Abdullah İbni Ömer yanımızdan geçer ve bize şöyle derdi:
Hurmayı çifter çifter yemeyiniz. Çünkü Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bize hurmayı çifter çifter yemeyi yasakladı. Sonra İbni Ömer sözlerine devamla: Fakat arkadaşı izin verirse, çifter çifter yiyebilir, derdi.

Kaynak: Buhârî, Et`ime 44, Şirket 4, Mezâlim 14; Müslim, Eşribe 150. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Et`ime 43; Tirmizî, Et`ime 16; İbni Mâce, Et`ime 41

K.S.EO.

by_cansuyu

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
S.A. KARDEŞİM
ÖNCELİKLE HAZIRLAMIŞ OLDUĞUNUZ FORUM İÇİN KENDİ ADIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. ÇOK GÜZEL DÜŞÜNMÜŞSÜNÜZ. ALLAH C.C. BAHTINI AÇIK ETSİN, İNŞALLAH HER KONU İLE BİRLİKTE SAHABE HAYATINDA VE PEYGAMBERİMİZİN HAYATINDAN BİRAZ DAHA BİLGİ SAHİBİ OLURUZ VE YAŞANTIMIZDA UYGULARIZ.
BENDE BİR HADİSİ ŞERİF İLE SEVABINIZA ORTAK OLAYIM MÜSADENİZLE.
Hadis No : 0743
Hadis Metni: Cebele İbni Sühaym şöyle dedi:
İbni Zübeyr ile birlikte savaştığımız sene kıtlık oldu. Bize erzak olarak hurma dağıtıldı. Hurmayı yerken Abdullah İbni Ömer yanımızdan geçer ve bize şöyle derdi:
Hurmayı çifter çifter yemeyiniz. Çünkü Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bize hurmayı çifter çifter yemeyi yasakladı. Sonra İbni Ömer sözlerine devamla: Fakat arkadaşı izin verirse, çifter çifter yiyebilir, derdi.

ALLLAH RAZI OLSUN HEP BERABER SÜRDÜRECEZ İNŞALLAH BU FORUMU HADİSİN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR LER
Kaynak: Buhârî, Et`ime 44, Şirket 4, Mezâlim 14; Müslim, Eşribe 150. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Et`ime 43; Tirmizî, Et`ime 16; İbni Mâce, Et`ime 41

K.S.EO.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

by_cansuyu yazdı:
sevvalmina yazdı:

aman EFENDİM KİMLE CEVAP YAZMIŞ KAYBOLDUN Bİ ARA Bİ HADİS YAZDIM DEDİN Kİ KONU BELİRLEYELİM ONA GÖRE YAZALIM HERGÜN TAMAM DEDİM YARIN KONUYU SEN BELİRLE FİKİR SAHİBİ OLARAK HAK SENİN AMA KAYBOLDUN ŞİMDİ YARIN Kİ KONUYU SEÇ
HADİ BAKALIM
selamünaleyküm
tamam inşallah güzel bi konu buluyum gece yada yarın sabah erkenden yazarım.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Zeytinyağını yeyin ve onunla yağlanın. Zira, o mübarek bir ağaçtandır."

Tirmizi, Et'ime 43, (1852,1853)

tebessumd

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH CC RAZI OLSUN BEN EKLEMEK İSTERDİM AMA KAYNAKLARI HATIRIMA GELMİYOR.
NEYSE OKUYİM DAHA İYİ;) . ALLAH RAZI OLSUN.B)

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

Resulullah (sav)'ın en çok sevdiği yiyecek ekmekten yapılan tirid ve hays'dan yapılan tirid idi.

Ebu Davud, Et'ime 23, (3783)

Resulullah (sav) helva ve balı severdi.

Tirmizi, Et'ime 29, (1832)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt