Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Günümüzde Cehalet YOK..! (1 Kullanıcı)

_YUSUF_

Yönetici
Kardeşlerim! Şöyle söyleniyor: “Günümüzde cehalet yok, ilme ulaşmak kolaylaştı, teknolojik imkânlar ve bilgisayarlar vasıtası ile her türlü bilgiye kolayca ulaşabiliyoruz!” geçmiş ulemanın ve hatta müçtehidlerin sahip olmadığı imkânlara sahibiz. Tek bir “tık” ile binlerce, yüzbinlerce hadis önümüze geliyor! Bu sebeple bizler onların ilim adına beyan ettiklerini gözden geçirerek, hatalarını görebilir ve daha sağlıklı görüşlere(ilimlere) ulaşabiliriz!

Öncelikle şunu söyleyeyim; “Evet! Günümüzde cehalet yoktur. Çünkü ondan daha da kötü olan karacehalet vardır!”

“Teknolojik imkânlar sayesinde ilme ulaşmak kolaylaştı” fikrine ise hiç katılmıyorum. Çünkü ortalıkta “ilim” diye dolaşan şeylerin,”ilim” olmadığını, tam aksine “zan” ve “sapıklık” olduğunu, hem ilim ve usül ölçüleri içinde, hem pratik olarak, hem de aşağıda metinlerini vermiş olduğum hadislerin işaret ettiği hususa dayanarak ifade etmek istiyorum.

Teknolojinin artması ile ilme ulaşmanın kolaylaştığını kabul eder isek, o zaman kıyamete yakın ilmin kaybolacağını ifade eden hadisleri ne ile ifade edeceğiz? Teknoloji her gün arttığına göre, iletişim ve haber kaynaklarındaki gelişme hızı baş döndürücü bir seviyede iken ve gittikçe daha da gelişmekte iken, nasıl olurda kıyamete yakın ilim kalkar? Tam aksine teknolojik gelişmeler ile kıyamete yakın ilmin artması gerekir. Oysa Hz.peygamber(sav) şöyle buyurmuşlardır; “İlmin kalkması, cahilliğin artması, zinanın çoğalması, içki içmenin yaygınlaşması, kadınların sayısının çok, erkeklerin sayısının az olması kıyamet alâmetlerindendir. Öyle ki, bir erkeğe elli kadın düşecektir.”(Müslim, c.4.sh.2056.h.no.2671; Buhari, c.1. sh.31.Beyrut,(1-9); Tâ’lim’ül Müteallim, Burhanuddin ez-Zernûci,sh.59)

Ahir zaman demek, konuşanların çok olduğu fakat ilmin az olduğu bir dönemdir. Bu hususta Peygamber (sav)’den rivayet edilen şu hadisi şerif adeta günümüzü tarif etmiştir; “Ey ashabım! Öyle bir zamanda bulunuyorsunuz ki, âlimleri çok, Kur’an okuyanları ve hatibleri az, ilim isteyenleri az, verenleri çoktur. Bu zamanda amel etmek, ilim edinmekten daha hayırlıdır. Fakat yakında insanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki, âlimleri az, hatibleri ise çok olacaktır. Verenleri az, ilim isteyenler çok olacaktır. O zamanda ilim, amel etmekten daha hayırlıdır”( Taberani; İhyâu Ulûmi’d-Din, Tuğra neş. C.1 sh.25.)

İmam Şâtibî(rha)’in, el-Muvâfakât isimli eserinde, peygamber efendimiz(sav)’den naklettiği şu hadis oldukça düşündürücüdür. Allah Rasûlu(sav): “Ümmetim üzerine bir zaman gelir ki, kurrâ(okuyan) çoğalır, fakat fukahâ(anlayan) azalır. İlim alınır; kargaşa(herc) çoğalır.” buyurmuşlardır.( Taberani,el-Evsat’ta ve Hâkim Ebu Hureyre’den rivayet etmişlerdir; İmam Şâtibî, el-Muvâfakât, İz yay. C.1 sh.65.) Adeta zamanımızı tarif eden bu hadis, Kur’an’ı okuduğu halde, onu fıkhedemeyen, idraktan yoksun kişilerin çokluğu, fakat fakihlerin ise yokluğundan haber verir. İlim adamları ile birlikte ilim yok olmuş, fakat ilim adına konuşan, konuştuklarını ilim zanneden cahiller çoğalmıştır. İşin kötüsü, bunların bu cahillikleri toplum üzerine de etkili olmalı ki, her biri farklı söylemleri kendisine slogan yapmış topluluklar sebebi ile, ortalıkta kargaşa(herc) çoğalmış olsun.

Son olarak bu hususta peygamber efendimiz(s.a.v.) den gelen bir hadisi şerifi Ebû Derdâ(r.a.) şöyle rivayet ediyor; “Rasulullah(s.a.v.) ile birlikte bulunuyorduk. Gözlerini semaya dikti ve şöyle buyurdu: “-İlim insanlardan aşırılıp kaybolacağı zaman ilim adına hiçbir şeye güçleri yetmeyecektir” Bunun üzerine Ziyâd b. Lebîd el-Ensarî dedi ki:”- Kur’ân’ı devamlı okuduğumuz halde ilim bizden nasıl aşırılıp yok edilecektir? “-Allah’a yemin ederim ki Kur’ân’ı mutlaka okuyacağız. Kadınlarımıza ve çocuklarımıza da okutacağız.” Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.) buyurdu ki: Ey Ziyâd annen senin hasretinle yansın, Ben de seni Medîne’nin fakihlerinden bilirdim”(Tirmizi,İlim5,2653) Bu hadiste anlatılan en dikkat çekici husus, Kur’an elde olduğu halde ilmin alınması ve Kur’an’ın zahir anlamından usül dışı olarak başka şeylerin kast edilmesidir. Yoksa herkes Kur’an’ın zahirini anlar. Hadislerin de zahirini herkes anlar. Âlim olmaya gerek yok. Burada kast edilen Kur’an’daki fıkıh ve istinbat’tır. İşte ilim denilen şey budur.
Demek ki günümüzde kolayca ulaşılan şeyler ilim değil, ayetlerin ve hadislerin zahir metinleridir. Tam aksine günümüzde ilime ulaşmak çok zordur. Araştırmayı ve soruşturmayı gerektirir. Müslümanların biran önce facebook sahifelerinden değil, Tevbe suresi 122. Ayette beyan edildiği üzere, ilim meclislerinde, Daru’l-Erkamları oluşturarak ilim tahsil etmelerinde faydalar vardır ve hatta bu üzerlerine farzdır.

Yalanın bol olduğu yerde hakkı tespit etmek oldukça zordur. Allah Rasûlu(sav) bir hadisi şeriflerinde buyurmuşlardır ki: “Doğrusu kıyametin önünde ’yalancılar’ ortaya çıkacaktır” (Müslim, Fitneler 1805; Müsned, 5/86-90)

Yalancılara kanmayalım!
İbrahim Dönertaş

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Keşke teknoloji döneminde olmasaydım...bu dönemi cahiliye dönemine benzetiyorum..hani günah olmasa hiç bu dönemde evlenip çocuk yapmayın diyesim var ..çok zor bu cahiliye döneminde evlat yetiştirmek ...

Hz.peygamber(sav) şöyle buyurmuşlardır; “İlmin kalkması, cahilliğin artması, zinanın çoğalması, içki içmenin yaygınlaşması, kadınların sayısının çok, erkeklerin sayısının az olması kıyamet alâmetlerindendir. Öyle ki, bir erkeğe elli kadın düşecektir.”

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
Konu çok güzel.. her insan kendi çerçevesinde bir yorumda bulunabilir..
Anladığım kadar, kaynak çok. Kur'an-ı Kerimde meal, tevsir bakımından oldukça açıklayıcı.

Ancak, insan da problem var.. insanı benlik kaplamış .. özür diliyerek söyleyeyim..

Şeytan lain islam dininin yolları üzerine tuzak kurmuş..
Kurtulanlar, ihlaslı olanlar..

İhlaslı olanlarda ise bir karmaşa var.. Her insan ben ihlas yolu uzereyim diyor..

Bilemedim.

Anlaşılmaz bir durum.

Son düzenleme:

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
Allahu Teala ya CC ulaşan, ulaştıran tüm kapılar açık..

Allahu Tealanın rızasını, sevgisini kazanan her insana .. nasibi de var ise kapılar tamamen açık..

Bu kapılar;

Muhammed Mustafa Aleyhisselam efendimiz vasıtası ile açık tutulmuştur.

Halen de kapılar sonuna kadar da açık durmakta.

Galiba....!

Son düzenleme:

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
"Muhakkak ki Biz sana kitabı hak ile indirdik. İbadetini ihlâs ile Ona yönelterek sadece Allah’a kulluk et. Bilin ki, şirkten ve riyadan uzak hâlis din Allah’a mahsustur."
Zümer Sûresi, 39:2-3.

"İnsanlar helâk oldu-âlimler müstesna. Âlimler de helâk oldu-ilmiyle amel edenler müstesna. Amel edenler de helâk oldu-ihlâs sahipleri müstesna. İhlâs sahiplerine gelince, onlar da pek büyük bir tehlike ile karşı karşıyadırlar...

@_YUSUF_ kardeşim...
Rabbim razı ve hoşnut olsun inşallah
Şeytan da her şeyi bilen bir alimdi..?
İhlas...İHLAS...İhlas?

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
Gerçek ilim,
Allah Celle Celalehu tarafindan gorevlendirilen ,
Gerçek Peygamber Aleyhisselamlar dan alınır
.

Onlara bu " Gerçek ilim " Allahu Teala tarafından nasip edilmiş ve ògretilmiştir.

Peygamber AS. larin bu ilmi bilgileride " Ümmi " hesabindandir..

Yani;
Allahu Teala ne kadar nasip etti ise o kadar..
Ancak, ilimleri biz normal insanlara göre oldukça yüksek ilimdir.

Peygamber Aleyhisselamlar da bu ilmi insanlara, ilme layık olma derecesine göre ve Allahu Tealanın izin verdiği kadarıyla aktarmışlardır..

Muhammed Mustafa Aleyhisselam efendimize verilen ilim, ilimlerin en üst seviye ilmidir.

Şöyle ki, Kur-an ı Kerim destekli ve Allahu Tealanın seçtim, korudum emri geregincedir.

Alan, nasibi olan, layık olan ; Allahu Teala nin belirlediği ve yönettiği bir yöntem ile bu ilmi alabilir..

Bu ilimin de en üst seviyesi..

Muhammed Mustafa Aleyhisselam a " ÜMMET " olma seviyesidir..

Bu seviyede ona Cennet kapıları sonuna kadar açılır.

Galiba...

Son düzenleme:

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
Bismillahirrahmanirrahim,
La İlahe İllallah Muhammeden Resulullah,
Elhamdülillahi Rabbul Alemin .

GEVHER

Yönetici
@_YUSUF_ kardeşim , Allah CC razı olsun, önemli bir paylaşım.

Ne yazık ki bilgiye ulaşmak çok kolay bu dönemde.
Ancak bu bilgilerin çoğu , alıntı yapılırken bütüne bakılmadan hatalı derlenmiş ya da temelden yanlış...

Kulaktan dolma bilgilerle herşeyi bildiğini sanan insanlar arasında yaşıyoruz.
Anlatmak , açıklamak çok zor hatta bazen imkansız. Çünkü herşeyi doğru kaynaklardan (!) doğru şekilde öğrendikleri sanıyorlar.

Bu zorluklar arasında , gerçeği öğrenebilme ve öğretebilme yolunda Rabbim yardımcımız olsun

mir_erhan

Moderator
@Nur_u Secde, zor zamanlar güçlü insanlar yetiştirir. bu zamanda yapacağımız amel islamın hakim olduğu zamandakinden cok daha değerlidir. kıymetli kardeşim
"Zor zamanlar güçlü insanlar yetiştirir..."
Eyvallah kardeşim.
Allah razı olsun isabetli paylaşımınız için...
Evet şuan her türlü bilgi ve ilime ulaşmak birkaç saniyelik ama bir o kadar da geniş bir boşluk...

Selam ve dua ile.

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
Kuran-ı Kerim'de Buyuruldu ki:

Sen dinlerine uymadıkça, ne Yahudiler ve ne de Hıristiyanlar asla senden razı olmazlar. De ki: “Allah’ın yolu asıl doğru yoldur.” Sana gelen ilimden sonra, eğer onların arzu ve keyiflerine uyacak olursan, bilmiş ol ki, Allah’tan sana ne bir dost, ne bir yardımcı vardır.

Kaynak : Bakara Suresi, Ayet 120

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı

O, sana Kitap’ı indirendir. Onun(Kur’an’ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihtir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, “Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır” derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.

Kaynak : Âl-i İmran Suresi, Ayet 7

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı

Allah, melekler ve ilim sahipleri, ondan başka ilâh olmadığına adaletle şâhitlik ettiler. O’ndan başka ilâh yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Kaynak : Âl-i İmran Suresi, Ayet 18

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı

Şüphesiz Allah katında din İslâm’dır. Kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra sırf, aralarındaki ihtiras ve aşırılık yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah’ın âyetlerini inkâr ederse, bilsin ki Allah hesabı çok çabuk görendir.

Kaynak : Âl-i İmran Suresi, Ayet 19

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı

De ki: “Allah dilemedikçe ben kendime bir zarar verme ve bir fayda sağlama gücüne sahip değilim. Eğer ben gaybı biliyor olsaydım, daha çok hayır elde etmek isterdim ve bana kötülük dokunmazdı. Ben inanan bir kavim için sadece bir uyarıcı ve bir müjdeciyim.”

Kaynak : A’raf Suresi, Ayet 188

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt