Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Günlük hayatta hangi isim, kaç kere, ne için zikredilmeli? (1 Kullanıcı)

hayri07

Kayıtlı Kullanıcı
saolasın kardeşim selametle kal.

aysen71

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun.benimde aradığım birkonuydu.yalnız bazı rakamların arasında çizgi var adedini tam anlayamadım benimazur görün.net bir açıklama yaparsanız sevinicem.benim cahilliğime verin.ama bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp derler dimi.selam ve dua ile.allaha emanet olun

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim...ben de kitap halinde var faydalı bir paylaşım ;)

niluferenezoglu

Kayıtlı Kullanıcı
İyi günler ben çok çok çömez bir din kardeşinizim kime yazdığımı bile bilmeden yazıyorum .O yüzden kusura bakmayın adınızla hitap edemedim ama benim kafamı kurcalayan bir şey var Esmaül hüsna'da .
Bazı isimlerin önünde direk iki rakamlı veya üç rakamlı sayı varken bazılarında tire işareti koymuşsunuz kusura kalmayın ben yeni ilgi sahibi olmak istediğim için yanlış yapmamak için bunu öğrenmek istiyorum mesela 16-300 dediğinizde 16 ' dan 300 e kadar okuyacakmıyım anlamadım
Şimdiden teşekkür ederim belki çok basit ama iş Allah'ın isimleri olunca yanlışlık yapmak istemiyorum. İyi günler inşallah cevap yazarsınız

Sefine-i Hayat

Kayıtlı Kullanıcı
allah (cc) razı olsun kardeşim şimdiden
başladım rabbim kabul eder inşaallah
emeğinize yüreğinize sağlık
sayenizde istifadelendik selametle
kardeşim en güzele emanetsiniz

hamd ancak alemleri yaradan allah'a mahsustur

rab'bim c.c. Cümlemizden razi ola kardeşim.aminn..gözlerinize sağlik.sizde rab'bim e c.c. Emanetsinz.selametle...b)

selamun aleyküm
allah (c.c.) razi olsun

selam ve dua ile...

ve aleyna aleykümselam.Rahman c.c. Cümlemizden razi olsun.selametle...B)

rabbim razı olsun
hepinizden
her harfinden
çokca razı olsun
ne dicemi bilemiyorum
sizden hergün bişey öğreniyoruz
hakkınızı helal edin
rabbim razı olsun
selam ve dua ile

estağfirullah kardeşim biz sadece vesileyiz.varsa hakkim helal olsun.yüce mevlam c.c. Cümlemizden razi olsun.selametle.B)

allah razı olsun kardeşim
tamda bu konuyu cok merak ediyodum benim için cok iyi oldu :t

cümlemizden Rab'bim c.c. Hoşnut olsun kardeşim.faydali olmak duasi ile.selametle..B)

çok değerli bir paylaşımdı
allah cc razı olsun...

teşekkür ederim.mevlam c.c. Cümlemizden razi olsun.selametle..B)
saolasın kardeşim selametle kal.

sende sağolasin kardeşim.selam ve dua ile.B)

allah razı olsun kardeşim...ben de kitap halinde var faydalı bir paylaşım ;)

rab'bim c.c. Hepimizden razi ola kardeşim.teşekkür ederim.B)

suskuun025

Kayıtlı Kullanıcı
Allah ebeden senden ve ailenden razi olsun tesekkurler paylasim için

Sefine-i Hayat

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun.benimde aradığım birkonuydu.yalnız bazı rakamların arasında çizgi var adedini tam anlayamadım benimazur görün.net bir açıklama yaparsanız sevinicem.benim cahilliğime verin.ama bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp derler dimi.selam ve dua ile.allaha emanet olun
iyi günler ben çok çok çömez bir din kardeşinizim kime yazdığımı bile bilmeden yazıyorum .o yüzden kusura bakmayın adınızla hitap edemedim ama benim kafamı kurcalayan bir şey var esmaül hüsna'da .
Bazı isimlerin önünde direk iki rakamlı veya üç rakamlı sayı varken bazılarında tire işareti koymuşsunuz kusura kalmayın ben yeni ilgi sahibi olmak istediğim için yanlış yapmamak için bunu öğrenmek istiyorum mesela 16-300 dediğinizde 16 ' dan 300 e kadar okuyacakmıyım anlamadım
şimdiden teşekkür ederim belki çok basit ama iş allah'ın isimleri olunca yanlışlık yapmak istemiyorum. Iyi günler inşallah cevap yazarsınız

Allah'ın isimlerini zikretmek hayatı kolaylaştırıyor
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Hatip'e göre Allah'ı, isim ve sıfatlarıyla tanımak, O'nu her an yanında hissetmek, insan için büyük bir emniyet ve saadet vesilesi. Kişi inandığı Allah'ın isimlerini ve manalarını bilmekle vasıtasız olarak O'nunla bir nevi dostluk ve diyalog kurma imkanı bulmuş olur.

Bu güzel isimlerin bir kısmı Cenab-ı Hakk'ın varlığını ispat eder. Allah'ın Hayy, Baki, Kayyum gibi sıfatları onun varlığını inkar edenleri reddeder. Bazı sıfatları ise birliğini ispat eder. Vahid, Ehad, Samed, Ganiyy gibi. Güzel isimlerinin bir kısmı bütün varlıkların vücut bulmasında tek sebebin Cenab-ı Hak olduğunu ispat eder. Halik, Bari, Musavvir, Kavi gibi. İsimlerin bir kısmı da bütün âlemi tedbir ve idare edenin sadece Allah olduğunu gösterir. Bir kısmı da onun bütün noksan sıfatlardan uzak olduğunu, hiçbir varlığa benzemediğini ve kimseye muhtaç olmadığını ispat eder. Kuddus, Muhit, Mecid gibi...

Allah'ın her biri sonsuz sırlar taşıyan isimleri, aynı zamanda kullarının ona yöneldiği birer kapı mahiyetinde. Farklı ihtiyaçlar içindeki insanlar, o derdinin devası olan ilâhî ismi zikrederek Allah'a halini arz eder. Mesela hasta olan bir insan, "Rahîm ve Raûf" veya "Şâfî ve Muâfî" isimleriyle; ihtiyaç sahibi fakir bir insan "Rezzâk, Fettâh, Kerîm ve Vehhâb" isimleriyle; ilme ihtiyaç duyan bir insan "Allâmu'l-Guyûb" ismiyle; hidayete mazhar olmak isteyen bir insan "Hâdî ve Nûr" isimleriyle; sabırlı olmak isteyen bir insan da "Sabûr" ismiyle duada bulunur.

Her insanda bir ismin tecellisi ön palana çıkabilir mi?

Fahrettin Razi'nin açıklamasına göre Allah'ın isimlerinden her birisi belli bir manaya delalet eder. Hangi ruha o mana galip gelirse o ruhun o isimle daha sıkı münasebeti bulunur. Üstelik o ismi zikretmeye devam ederse süratle o isimden istifade eder. Ancak burada insanın aklına hemen "Hangi Esma'yı günde kaç kez zikretmeliyim?" sorusu geliyor. Uzmanlar, 'İnsanlar hangi ismine ihtiyaç duyuyorlarsa bu ihtiyacı ölçüsünde Allah'ı anmalı' cevabını veriyor. Ama bizim aşağıda(TABLODA) vereceğimiz rakamlar genelde ilgili ismin ebced hesabı yapılarak elde edilen rakamlar.

"En güzel isimler Allah'ındır, o halde bu isimlerle O'na dua edin. O'nun isimleri konusunda haktan sapanları terk edin. Onlar işlediklerinin cezasını çekeceklerdir." (Ar'af, 180)

"O'dur Allah, O'ndan başka yoktur ilah. En güzel isimler ve vasıflar O'nundur." (Taha, 8)

Her ismin kainatta bir karşılığı var

Prof. Dr. Abdulaziz Hatip (Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi): Bazı müfessirlere göre "Âdem'e öğretilen isimler" de Esmâ-i Hüsnâ'dır. Yani bu mübarek isimlerin her biri kâinattaki bir fennin, bir ilim dalının hakikat ve temelini teşkil eder. Meselâ, hukuk ve adalet ilmi Adl ismine, iktisat ilmi Rezzak ismine dayanır. Böylece Hz. Adem'e, bütün ilmî ve fennî kemâlât, inkişaf ve terakkilerin özü, çekirdeği ve yeteneği tevdi edilmiştir. Adem neslinin geliştirdiği bütün maddî ve kevnî terakkiler, bu ilk öğretimin güzel meyveleridir. Meleklere karşı insan nev'i olarak bize üstünlük kazandıran da budur.

ESTAĞFİRULLAH KARDEŞLERİM BİZ SADECE VESİLEYİZ DEĞERLİ KONULARI SİZİNLE PAYLAŞMAYA.KONUMUN ALINTI OLDUĞUNU BELİRTMİŞTİM.ALDIĞIM SAYFADA SORUNUZUN CEVABINI VERMEK İÇİN ARAŞTIRDIM.YUKARIDAKİ YARDIMCI YAZIDA O SAYILARIN EBCED HESABINA GÖRE DÜZENLENDİĞİ YAZIYOR.SANIRIM 16-300 SAYILARI EN AZ VE EN ÇOK OKUNABİLECEK MİKTARLARI BELİRTİYOR.YİNEDE HAKKINIZI HELAL EDİN.TAM CEVABI VEREMİYORUM.ARAŞTIRDIM FAKAT BİLGİM BU KADAR.RAB'BİM C.C. GÖNLÜNÜZE GÖRE VERSİN,TESBİHLERİNİZİ KUSURSUZ KABUL EYLESİN İNŞAALLAH.RAB'BİM E C.C. EMANET OLUNUZ.SELAMETLE...B)

selsebil_pinar

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun.benimde aradığım bir konuydu.cok isime yaradi ,cok sagol.

Ourhan

Kayıtlı Kullanıcı
Kaç kere diye bi şart koşulmamalı bence. İnsan ister 5 defa söylesin ister 1, Allah 1'inde ecrini verir 5'inde. Lakin ecrimizi Ahiret'te veya Dünya'da vermek Yaratıcımız'a kalmış.

Cihat-82

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgili kardeşim Allah razı olsun.

umidim

Kayıtlı Kullanıcı
allah yazandan ve yazdirandan razi olsun ellerine saglik kardesim gozlerinden opuyorum allahin selami ve kelami uzerimize olsun amin

ceylantur

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm,

eski küçük-kul, yeni gökkubbe kardeşim, kullanıcı isminizi nasıl değiştirdiniz? Talebimle ilgili site iletişim adresine hem e.posta gönderdim hem de sitedeki iletişime tıklayarak görüş bildirdim, ama aradan çok uzun süre geçmesine rağmen herhangibir cevap alamadım. Yöneticiler listesinde de en sağdaki iletişim hanesinde bi şey çıkmıyor, dolayısıyla onlara da iletemiyorum :(

hazır senin değiştirdiğini farketmişken bi sorayım dedim, şimdiden Allah cc razı olsun, hayırlı cumalar, hayırlı günler

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt